Setari Cookie-uri

Instructorul auto perfect?!

Buna ,as vrea sa stiu si parerea voastra,ce credeti,cum ar trebui sa fie un instructor auto,pentru ca bietul cursant si asa timorat si nesigur sa nu aiba impresia ca se duce la ore cu Multumesc,astept pareriloe voastre
lumimari
Postat pe 29 Iunie 2009 19:36
scz,parerile
lumimari
Postat pe 29 Iunie 2009 19:49
De la: lumimari, la data 2009-06-29 19:36:37Buna ,as vrea sa stiu si parerea voastra,ce credeti,cum ar trebui sa fie un instructor auto,pentru ca bietul cursant si asa timorat si nesigur sa nu aiba impresia ca se duce la ore cu Multumesc,astept pareriloe voastre
sa ti spun parerea mea draguta in general despre instructorii auto este un foarte proasta,deoarece sunt 3 tipuri de instructori auto: 1.cei care vor sa profite de pozitia sociala alor tai. 2.cei care te intimideaza,urla ca descreeratii si ti bruscheaza comenzile. 3.cei mai rari intalniti care ti explica si sunt calmi dar care nu te lasa sa circuli cu mai mult de 20-30 km/h
just_sexy
Postat pe 5 Iulie 2009 09:58
eu am gasit unul din a doua categorie...omul,cred ca voia sa ma determine sa nu fac greseli majore in trafic,sa ma asigur,sa fiu atenta in intersectii cum acord prioritate si cui...Insa nu stia exact cum sa explice pt ca eu sa inteleg ca lumea,o lua prea la modul personal,orice greseala a mea era o calamitate si se straduia din rasputeri sa-mi arate asta...asa ca ajunsesem sa fie orice ora de condus un calvar...ajunsesem sa ma sedez ca sa pot dormi noaptea si eram sigura ca dak mai continui,mor de inima...dak am indraznit sa spun ca de asta am venit la scoala ,sa invat,pt ca nu am de unde sa stiu...a fost dezastru...am avut parte de cele mai ciudate interpretari ale vorbelor mele...asa ca,la un moment dat,am renuntat...cu scoala platita integral.Poate voi mai incerca vreodata,dar sa-mi mai vina inima la loc !
lumimari
Postat pe 6 Iulie 2009 19:18
si eu am facut scoala de 2 ori si inca nu am carnet, tot din cauza instructorilor
bine, prima oara n-am facut de cat vreo 10 ore
avea marele defect de a conduce el (imi tinea pana si mana pe volan, schimba singur vitezele) si nu explica nimic

al doilea, era un isteric. Cand greseam, tipa si se agita, iar dupa vreo 20 de ore (mai mult parca), am descoperit ca-mi tinea ambreiajul... si eu sunt nebuna, asa ca am inceput sa fac urat si mi-am luat picioarele de pe pedale, la care el face "vrei singura? nu poti!" si a luat si el picioarele de pe pedale... evident ca a murit motorul in secunda 2 si eram si in dreptul unei statii de tramvai
kitty_krieger
Postat pe 6 Iulie 2009 19:46
ha,ha,asa am patit si eu,cum ai patit-o tu cu al doilea...da eu sunt mai bleaga,nu m-am revolutionat decat mai tarziu,cand simteam ca nu ma mai ajuta inima sa mai fac ore cu el (faceam extrasistole la greu la orele lui)si am avut un pic de curaj sa-i zic ce cred,insa a avut o reactie ciudata a intrat in defensiva si cum spunea era interpretativ si mi-au auzit urechile cele mai ciudate si alambicate aiureli,prin care se victimiza si la care eu ar fi trebuit sa ma simt vinovata ca nu ma duce capul si aduc la disperare asa un om ca el Sa ma interesez la cunoscuti,poate dau de unul mai calm,mai ales ca acum nu mai trebuie sa ma ia de la zero...Hai ca poate ne luam inima in dinti si ne vedem totusi cu carnet in viata asta...mai ales ca am inteles ca acum la sala se dau si intrebari din mecanica...la anu' si la multi ani carnet..."
lumimari
Postat pe 6 Iulie 2009 21:48
De la: lumimari, la data 2009-06-29 19:36:37Buna ,as vrea sa stiu si parerea voastra,ce credeti,cum ar trebui sa fie un instructor auto,pentru ca bietul cursant si asa timorat si nesigur sa nu aiba impresia ca se duce la ore cu Multumesc,astept pareriloe voastre

al meu a fost super......nu tipa ,nu urla.... m-a lasat sa merg cu viteza....sa trec pe galben....sa fac scoala la 17 ani si ceva..... iti garantez ca rezultatul a fost ...(sunt sigura ca avea varful degetelor pe frana )
pana la urma important este sa fie profesionist.....sa iti explice si nu numai atat(al meu avea damblaua de a ne pune sa facem poligonul cu spatele ).....
in rest .....bafta ....si incearca sa depasesti teama,sa o controlezi....sa te relaxezi!

Postat pe 6 Iulie 2009 23:15
Si al meu a fost super. Era ft calm si imi dadea libertate sa fac ce credeam eu...desi era tot timpul pe faza sa poata controla orice situatie. Chiar am avut noroc cu el. Doar ultima sedinta de condus am facut-o cu un alt instructor...un afemeiat nenorocit (o categorie pe care ati uitat sa o mentionati si din care, din pacate, fac parte ft multi ). Am vrut sa fac plangere la scoala de soferi dar am aflat ca au fost ft multe sesizari la adresa lui si ca de obicei nu face ore cu fete doar cu baieti...doar ca atunci a fost o exceptie, instructorul meu avand o pb si nu avea cine sa-l inlocuiasca.
teolaladora
Postat pe 7 Iulie 2009 15:19
instructorul meu e super e foarte calm chiar si cand gresesc ...numai ca imi pune frana daca depasesc 30 km/h
aysha7
Postat pe 7 Iulie 2009 20:02
Buna,as vrea sa va intreb pe cei care ati dat sala in ultimul timp,cum vi s-au parut intrebarile din mecanica si dak v-a explicat instructorul ceva din mecanica,sau mai bine zis nodul de functionare a masinii (motor,cutie de viteze ,etc).Este vreun manual(mai nou) cu explicatii si chestionare din mecanica?La inceputul toamnei trecute cand am dat eu sala nu era asa ceva...de asta as vrea sa stiu...poate imi vine vreo idee sa mai incerc din nou.Astept raspunsurile voaste,multumesc anticipat !
lumimari
Postat pe 12 Iulie 2009 21:47
scz greseala,modul de functionare...am vrut sa spun
lumimari
Postat pe 12 Iulie 2009 21:49
Iti dai seama dupa primele ore daca iti e ok cu acel instructor.Si daca nu iti place nu te retine nimeni sa il schimbi.La urma urmei e spre binele tau daca chiar vrei sa inveti ceva..Si eu am facut scoala cu un instructor care nu stia prea bine sa explice asa ca l-am schimbat.Oricum abia dupa ce iti iei carnetul si conduci singura prima oara iti dai seama ce inseamna sa fii sofer .Si apoi tot asa,dar cu timpul.Eu aveam inima in gat cand am plecat cu masina la serviciu pt prima data ,dar incet incet ,daca iti place si nu ti-e teama ,te prinzi cum sta treaba.

PS-sa te lase sa conduci cu 20-30 km/h e ok pt scoala.Doar nu ai vrea sa mergi cu 60.Si cand dai examenul tot incet trebuie sa mergi,mai ael cu politistul in dreapta.
joey84
Postat pe 14 Iulie 2009 09:20
pai,n-am putut sa-l schimb,desi as fi vrut ! omul imi fusese recomandat de o cunostinta buna ,sa zicem amica,desi nu-s prea sigura si eram foarte jenata sa iau pe altcineva,sa nu iasa discutii...ce sa spun,lantul slabiciunilor...el in felul lui,era un instructor bun,care voia sa ma pregatesc serios pt a iesi in trafic,dar nu avea talent pedagogic,metoda,ca sa zic asa...se lamenta extraordinar si lua foarte personal orice greseala de a mea (desi de asta merge omul la scoala,sa invete pt ca nu stie,nu ? )Si fereasca Dumnezeu sa-ti fi manifestat vreo nemultumire...cred totusi ca avea o problema ,pt ca de la o vorba banala ajungea la niste interpretari iesite din comun,foarte personale...eu cred ca un profesor ar trebui sa fie mult mai detasat si obiectiv,pt ca elevul nu se duce acolo sa creeze situatii conflictuale si divergente de opinii ci pur si simplu sa invete...
lumimari
Postat pe 16 Iulie 2009 07:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Traim intr-o lume libera? 5 De la: JosephineRose 4 Iulie 2013 08:28
Ți se scoalã numai când.... 8 De la: feeria_de_primavara 21 Ianuarie 2012 06:26
LUNA DE MIERE!! 18 De la: Cassey 29 Decembrie 2008 20:27
heeelp!! 4 De la: Cassey_ 25 Mai 2009 08:37
piercing'ul de buric 6 De la: Full_Metal_Jacket 20 Mai 2010 09:47