Setari Cookie-uri

Castrat sau nu?...motanul

am primit un motanel, acum are 10 luni si se crede mare, adica face ce face orice motan: stropeste, musca , incearca sa se impuna, etc. Am sfaturi si pro si contra castrarii.
As dori din experienta voastra sa-mi spuneti cum e cu un motan castrat? Teorie am citit, dar nu ma multumeste.Specific ca nu doresc sa-l las afara, se mai practica la blocuri dar mi-e frica ca-l fura, e de rasa si e ...frumos (de vazut poze.....) Cica eu as fi mai linistita, casa fara miros, dar are si dezavantaje pt motanel...
Va pup.
maralupu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:31
EU AM UN MOTAN DE 2 ANI SI L-AM CASTRAT E FOARTE JUCAUS CU TOATE CA AR TREBUI SA FIE UN PUTUROS CEL PUTIN ASA A ZIS DR CA ARE SA FIE DUPA CE IL CASTREZ NU E DE RASA DAR TOTI PISICI IN PERIOADA IN CARE SUNT IN "CALDURI "FAC FOARTE URAT MIAUNA INGROZITOR SI MAI SUNT SI CARE ISI MARCHEAZA TERITORIU ADICA URINEAZA PRIN CASA AMJ AVUT SI UNU DE RASA DAR AM RENUNTAT DIN CAUZA CA ERA FOARTE RAU IN SENSUL CA MUSCA LUMEA FOARTE TARE
elle24elena
Postat pe 23 Februarie 2009 16:11
castrat, clar. e mai sanatos pentru el, e mai bine pentru tine.
doar ca trebuie sa stii cateva lucruri despre motani. in general sunt predispusi la calculi renali din cauza dietei iar castrarea poate agrava problema. un motan castrat trebuie sa urmeze toata viata dieta speciala (mancarica de calitate pentru motani castrati, e mai scumpa dar mult mai buna) si regulat sa mergi cu el la control, la o ecografie. de asemenea trebuie sa urmaresti cum isi face necesitatile, daca se schimba ceva in ritm sau cantitate si nu i-ai schimbat dieta e cazul sa mergi la medic. de asemenea trebuie sa ai grija la apa, sunt pretentiosi la apa si au nevoie in permanenta de apa proaspata.
eu am trei pisici (din care un motan) si doi caini, toti sterilizati, si n-am avut probleme deloc.

Postat pe 25 Februarie 2009 01:16
Multumesc pt mesaje. Am fost si la un veterinar, ce mi-a spus ca e bine sa-l castrez, dar ca sunt riscuri in perioada de crestere, ca ar fi fost recomandat atunci cand era mic...nu stiu ce sa mai zic....dar vad ca inafara de "razboiul" el stropeste si eu frec altceva nu e chiar asa de rau. Nu musca pe nimeni, e destul de potolit. Pai acum e lenes si mare, mai vaneaza soricelul de la comp si cam atat , nu strica lucruri.....cred ca voi opta pt varianta lui intreg .
maralupu
Postat pe 25 Februarie 2009 07:44
Evident pentru animal este mai bine sa-l lasi...intreg...dar pentru tine va fi mai neplacut mai ales daca locuiesti la bloc. Eu am avut doi motani si o catea, nici unul castrat dar am locuit la curte deci puteau face ce voiau....iar cand erau pisicile din vecini in calduri erau plecati cu zilele...cu cateau mi-a fost mai greu pentru ca era plin de caini care incercau sa sara gardul si trebuia pazita, adica exact atunci cand sangera trebuia lasata in casa pentru a nu ma trezi cu ceva corcituri deoarece vindeam puii...era, de fapt mai e, un rotweiller cu un pedigree de calitate.
Dar, dat fiind faptul ca motanul tau e frumos si tanar ai putea sa-l lasi necastrat si sa-l "folosesti", adica sa-l duci la monta sau sa-i aduci pisici, pe bani sau gratis, macar isi face "nevoile"....si cred ca vei avea "cliente" deoarece cei mai multi motani sunt castrati...daca are si pedigree e perfect.
ocs
Postat pe 2 Martie 2009 19:39
adica daca e frumos, papa-l mama, o sa-i vina prietenutze??! acasa , fara sa miste o gherutza? de rasa e, dar, din pacate nu am acte...pedigre caci l-am capatat de la cineva care dorea sa scape de el si nu s-a mai deranjat cu actele (!?) oare ce o fi fost in capul ei? zicea ca e de la "fostu" si ca nu-i mai trebuie motanul.....voi vedea. multumesc de mesaje.
maralupu
Postat pe 3 Martie 2009 14:16
nu stiu ce fel de doctor e ala care ti-a zis ca era mai bine daca il castrai cand era mai micut. pisoii nu se castreaza mai devreme de 8 luni. al tau avand 10 luni...acum probabil 11-12, e numai bine sa fie castrat, si e chiar indicat.
Lexy87
Postat pe 3 Martie 2009 18:41
cum sa-l castrezi???
nu ti-e rushine??? lasa-l si pe el sa se bucure de viata....
Diavolyta_
Postat pe 22 Aprilie 2009 00:32
draga Diavolitza, stai linistita, a scapat de castrat si eu de necazuri si mirosuri. Lucrurile s-au aranjat de la sine . Adica a reusit, recent, sa o intinda pe geam afara. i-am pus scarita, am grija sa fie geamul permanent deschis astfel ca pleaca si vine cand doreste. primele zile a fost de pomina apoi s-a linistit, tot in casa sta doar ca merge afara cat sa faca o mica plimbarica. E atat de nostim cum ma pandeste de pe geam sa vin acasa si atunci isi face numarul cu mieunatul si alintatul! Bineinteles ca tot in asternut se strecoara sa doarma cand nu-l vad. Deci, natura isi poate vedea de ale ei in pace. si eu de somn in liniste noaptea.
maralupu
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:05
cu atat mai mult daca il lasi de capul lui afara trebuie sa il castrezi. esti foarte iresponsabila daca te intereseaza numai ca ai scapat tu de mirosuri. nu te gandesti ca atunci cand e afara se intalneste cu atatea pisici si nu peste mult timp o sa se umple cartierul de pisoi care seamana cu motanul tau? si va mai mirati ca exista atatea pisici vagaboande (e valabil si la caini).
Lexy87
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:46
Intr-adevar ai facut o mare greseala ca l-ai lasat de capul lui afara,sfatul era ca cel mai bine trebuia sa te impui in fata lui.Si eu am un pisoi de 3 ani si ceva si este de rasa si la fel nu am pedigree la el,dar in schimb l-am primit cand avea 1 an si sotul a avut grija sa-l reeduce atat de bine incat sa nu scuipe si sa intealaga de vorba fara sa ridici tonul la el,iar pentru pisica ne-am interesat pe interenet si i-am gasit iubita si acum a facut 2 puiuti frumosi.
In plus ca de afara poate lua foarte multi microbi si se poate imbolnavi daca nu are vaccinul pentru afara facut,iar de mirosuri poti scapa cuparandui un nisip special pentru pisici ba chiar unul hyperigeinic si daca il schimbi la timp sau daca il cureti la timp nu ai avea probleme cu mirosul in casa si ca el sa nu mai scuipe ar trebui sa te simta aproape de el,ca eu de 1 an si jumatate de cand sunt cu sotul meu nu mi s-a intamplat o singura data sa ma scuipe iar de muscat musca doar cand il superi desi intai te linge ca sa il lasi in pace si pe urma te musca,dar in rest nu sunt probleme ne intelegem de minune si pot sa spun ca sunt topita dupa tano al meu.
Marie_Ann
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:27
De la: Marie_Ann, la data 2009-04-24 13:27:59Intr-adevar ai facut o mare greseala ca l-ai lasat de capul lui afara,sfatul era ca cel mai bine trebuia sa te impui in fata lui.Si eu am un pisoi de 3 ani si ceva si este de rasa si la fel nu am pedigree la el,dar in schimb l-am primit cand avea 1 an si sotul a avut grija sa-l reeduce atat de bine incat sa nu scuipe si sa intealaga de vorba fara sa ridici tonul la el,iar pentru pisica ne-am interesat pe interenet si i-am gasit iubita si acum a facut 2 puiuti frumosi.
In plus ca de afara poate lua foarte multi microbi si se poate imbolnavi daca nu are vaccinul pentru afara facut,iar de mirosuri poti scapa cuparandui un nisip special pentru pisici ba chiar unul hyperigeinic si daca il schimbi la timp sau daca il cureti la timp nu ai avea probleme cu mirosul in casa si ca el sa nu mai scuipe ar trebui sa te simta aproape de el,ca eu de 1 an si jumatate de cand sunt cu sotul meu nu mi s-a intamplat o singura data sa ma scuipe iar de muscat musca doar cand il superi desi intai te linge ca sa il lasi in pace si pe urma te musca,dar in rest nu sunt probleme ne intelegem de minune si pot sa spun ca sunt topita dupa tano al meu.


Ma mir ca ai putut sa te impui in fata unui motan(in general in fata unei pisici)...Eu am pisici de la varsta de 8 ani si sincera sa fiu imi plac pentru simplul fapt ca sunt independente si destepte...Motanul meu are 4 ani si iese afara de cand era mic...are toate vaccinurile facute...nu e o problema...Pana acum ceva timp motanul meu putea sa iasa afara cand voia avand in vedere ca stateam la partier...dar m-am mutat la un etaj superior si motanul nu a mai putut iesi afara ...Nu l-am putut tine mai mult de 3 saptamani...imi stropea toata casa...mi-a facut pipi in poseta ca sa se razbune...miorlaia de trezea tot blocul...am inceput sa facem cu schimbul si-l tineam de vorba toata noaptea ca sa nu trezeasca vecinii si sa putem si noi dormi macar pe rand...Pana la urma am luat decizia si l-am dus la mama,la casa...Am avut 2 solutii :sa-l castrez sau sa il duc la tara...De castrat nu prea putea fi vorba ca am auzit ca se ingrasa si motanul meu avea deja 7kg necastrat si nu voiam sa fie obez...nici doctorul nu mi-a recomandat asta...mi-a zis numai ca daca il castrez sa-l tin la cura de slabire...Acuma baiatul e la casa..sta toata ziua pe afara...mi-a lasat cadou o pisica insarcinata...iar de ieri am 5 mogaldete mici iar 1 e exact ca el...
camelusha83
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:15
daaa, mare iresponsabila......stai linistita daca e vb de vaccin sau schimbat nisipul.Crezi ca asta era marea problema????ca nu-i schimb nisipul sau ca nu am auzit de nisip special pt pisici?! hmm,da, chiar spune si mie:cum se reeduca un motan?
maralupu
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:09
De la: maralupu, la data 2009-04-24 21:09:07daaa, mare iresponsabila......stai linistita daca e vb de vaccin sau schimbat nisipul.Crezi ca asta era marea problema????ca nu-i schimb nisipul sau ca nu am auzit de nisip special pt pisici?! hmm,da, chiar spune si mie:cum se reeduca un motan?


Cand o sa fie in calduri iar sau o sa fie vreo pisica in calduri, se va lupta cu ceilalti motani pentru ea. Asta inseamna ca iti va veni plin de rani acasa. Stiai ca si la pisici exista boli cu transmitere sexuala? Si asa o pisica traieste cam 10 ani sa zicem, o sa plangi dupa motan cand o sa moara, dar vad ca tu ai grija sa risti sa moara mai repede. Apoi, daca il castrezi nu mai poate face cancer la testicule, care iar e frecvent. Sa nu mai vorbim de faptul ca pe afara umbla masini si "copii" dornici de distractie.
darkina
Postat pe 25 Aprilie 2009 00:39
iubire,hotararea 1 :doresti binele tau?hotararea 2:doresti binele motanelului?(sper ca aceasta fiinta nevinovata sa fie la adapostul unei fiinte luminoase(TU)
kudika016314
Postat pe 25 Aprilie 2009 10:03
mai tinutul in casa intr-un apaartament numai ca sa traiasca mai mult nu e o solutie .pisicilee sau motanii au nevoie de libertate.ai mei vin batuti acasa si? care e problema ? daca el e fericit cu viatza lui .voua v-ar place sa fiti tinute inchise intr-o casa sa zic mai mare da sa nu puteti iesii din ea numai ca asa o sa traiti mai mult?
cat despre castrat .... aici e cu 2 taisuri si fiecare trebuie sa faca cum considera mai bine .
a da si ma indoiesc ca cea care e mandra ca si-a educat motanul a folosit o metoda placuta pentru el .felinele sunt animale foarte independente si ar fi bine sa fie lasate asa cum sunt ele nu sa le faceti cum vreti voi.daca nu va place cum sunt nu va luati.
witcher
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:11
Cred ca eu sunt una din persoanele patite....Si eu am avut aceiasi dilema, daca sa-l castrez sau nu.Asa ca am amanat hotararea asta iar domnisorul bineinteles ca a inceput cu asa-zisele calduri.Cuminte la inceput, a fost o bucurie pentru mine ca nu voi fi nevoita sa hotarasc eu pentru el atunci cand el nu poate zice nimic.Dupa cateva zile a cerut de nenumarate ori afara, eu stand la curte m-am lasat induplecata de rugamintile lui.Bineinteles ca si-a facut de cap, a stat doar cateva ore,s-a urcat prin copacii si-a gasit si o pisicutza,iar eu eram oarecum multumita pentru ca el chiar era.Nu ma deranjea faptul ca venise batut sau f murdar, el fiind de un alb imaculat....Venea, manca, pleca si tot asa apoi nu a mai venit doua zile.Nu credeam sa se mai intoarca, insa a venit intr-o stare greu de descris, extrem de slab, batut bine [eu am banuit ca a primit si ceva suturi] si bineintels ca f bolnav.Vomita incontinuu o spuma alba ce ma dus cu candul ca ar fi otravit.I-am dat albus de ou preventiv ca ar fi inghitit ceva sau ca ar fi calcat in ceva si lingandu-se pe labute subst toxice ar fi ajuns la el in stomacel.Insa nu dadea vreun semn ca starea lui se ameliora.In seara urmatoare am crezut ca il pierd, devenise rigid, stomacelul era tare, vomitatul continua.Am inceput sa caut pe net daca as putea cumva sa ii ameliorez starile de convulsie si voma.Nu putea bea nici macar un gram de apa ca incepea cu vomitatul.I-am dat fortat un anghirol pe care ca printr-o minune nu l-a dat afara[pe un forum un dr veterinar sfatuise pe cineva cu o prob asemanatoare cu a mea si am hotarat ca nu avea ce a-i faca rau] .Parea ca se simte mai bine dar era slabit.I-am dat si metroclopamid, avand in vedere ca pastilele umane pareau sa fie excelente si pt feline m-am lasat inkantata de reusita mea asa ca i-am dat si magne b6 pt ca era slabit, deshidratat si stiam ca e f bun.Am avut dreptate, nu a mai varsat si azi a inceput [Doamne ajuta!] sa si manance.L-am dat pe metroclopamid suspensie, i-am luat si vitamina C....Am promis ca o sa ii dau anghirol frecvent si ca nu-l voi mai lasa niciodata afara....si in momentul in care se reface complet la castrat cu el!!!!
Dulceatza_mika
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:37
Dar du-l la veterinar!
Kathara
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:43
castreaaaaaaaaaaaaaza-l odata. si dupa aia o sa puteti sta linistiti amandoi. ori daca nu, tine-l in casa.
Lexy87
Postat pe 26 Aprilie 2009 04:06
buna si eu am un motan castrat tot din kuza k stropea prin casa si facea urat knd era in calduri,din ziua in care l-am castrat e foarte linistit,manank mai bine si ce e mai important nu mai stropeste prin casa,e foarte cuminte si nu a avut nici o pb de sanatate din cauza asta.
roxana747
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:15
Eu am un motan birmanez O FRUMUSETE; are acum 8 ani si este castrat de cand avea 3 luni!!! Este sanatos "tun", nu am avut nici un fel de probleme cu el. Este si bun si rau, dupa cum doreste el sa fie; plin de personalitate; cand nu doreste sa stea la mangaiat si alintat, doreste sa muste si sa zgarie; daca il lasi in pace in clipa aceea, e OK. Este foarte curat, face doar la litiera cu nisip si nici nu s-a ingrasat foarte tare; este masiv si musculos, atata tot; sta doar in apartament, dar este fff jucaus, alearga, face curse scurte de mare viteza si se catara peste tot fara a strica nimic. Castreaza-l si nu vei regreta!
cristeea
Postat pe 27 Aprilie 2009 13:08
Este în regulã și dacã e castrat motanul sau sterilizatã pisica și la 3 luni chiar. Mi-a spus un crescãtor de pisici. Și informații: http://www.winnfelinehealth.org/Pages/Early_Age_Altering_Web.pdf

Postat pe 28 Aprilie 2009 21:54
De la: Mel0dy, la data 2009-04-28 21:54:22Este în regulã și dacã e castrat motanul sau sterilizatã pisica și la 3 luni chiar. Mi-a spus un crescãtor de pisici. Și informații: http://www.winnfelinehealth.org/Pages/Early_Age_Altering_Web.pdf


la 3 luni e inca in crestere, si castrarea poate afecta cresterea.
Lexy87
Postat pe 29 Aprilie 2009 20:43
Daca nu il castrezi, cel mai neplacut lucru va fi acela ca iti va "inmiresma" cu "stropirile" lui toata casa, fiecare coltisor, canapele, fotolii si nu vei mai putea sa anihilezi acel miros. Foarte neplacut, nu-i asa????????
cristeea
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:15
buna dimineata!
am citit mjs trimise si de alti iubitori de animale. ceea ce as dori sa-ti spun, e faptul ca acel medic, cred ca era facut la norma. :P, scz daca iti e cunostinta sa prieten, dar majoritatea , nu stiu prea multe si nu ii intereseaza decat banul.
in alta ordine de idei, iti spun ca, motanelul meu, e castrat de la 8 luni, e birmanez. pana nu l-am castrat, ii dadeam medicamente, dar nu aveau nici un efect. am stat, am meditat ..........concluzia finala era dureroasa pt mine, dar am zis ca e mai bine si pt el ; am hotarat singura, :)) ca pe el nu il puteam intreba. l-am castrat :( am sa-ti spun si de ce. e mai bine pt el.
cineva iti spunea, ca poti face bani cu el. e adevarat, numai ca trebuie sa gandesti si in perspectiva. ce vei face , in mom in care el va fi in calduri si nu vei avea partenera pt el? medicamentele nu vor face fata, il vei chinui si fei fi nemultumita . asta e doar parerea mea.
ceea ce mai doresc sa-ti spun , e faptul ca acum motanika al meu face pe 2 august 6 ani, dar nu am avut nici o problema cu el de cand l-am castrat. nu iese din casa, decat sta pe geam si eventual cu mine, dar il pun in cusca lui speciala si mergem la tara, dar nici acolo, numai in brate, ca sa nu isi faca bataturi la pernitzele lui pufoase :P. poate ca e cam rasfatzat, dar e fericit:)
iti doresc numai bine, pt el
kudika017743
Postat pe 1 Iulie 2009 10:07
draguta parerea mea este sa-l castrezi...eu am un birmanez de 7 ani si de 5 ani e castrat...nu se compara, daca nu ar fi fost castrat poate astazi nu ar mai trai...asa k ai grija de el si iubeste-l mult!te pup
kudika037361
Postat pe 4 Iulie 2009 22:04
Saracul motanel...nu mai bine ii aduci o pisicuta din cand in cand sau chiar permanent?
The_Exile
Postat pe 7 Noiembrie 2010 13:51
De la: Tharr, la data 2010-11-07 13:51:20Saracul motanel...nu mai bine ii aduci o pisicuta din cand in cand sau chiar permanent?


auch saracul pisic, dar du-l inainte si pe el la o gajica
visan_georgiana
Postat pe 7 Noiembrie 2010 13:52
De la: TIGRA, la data 2010-11-07 13:52:51
De la: Tharr, la data 2010-11-07 13:51:20Saracul motanel...nu mai bine ii aduci o pisicuta din cand in cand sau chiar permanent?


auch saracul pisic, dar du-l inainte si pe el la o gajica
Pe el care?
The_Exile
Postat pe 7 Noiembrie 2010 13:54
De la: Tharr, la data 2010-11-07 13:54:23
De la: TIGRA, la data 2010-11-07 13:52:51
De la: Tharr, la data 2010-11-07 13:51:20Saracul motanel...nu mai bine ii aduci o pisicuta din cand in cand sau chiar permanent?


auch saracul pisic, dar du-l inainte si pe el la o gajica
Pe el care?


pe motanel,
visan_georgiana
Postat pe 7 Noiembrie 2010 13:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
curiozitate feminina 12 De la: the_girl_with_smiley_face 8 Aprilie 2013 22:09
de ce nu am puterea sa merg mai departe? 46 De la: Ronnie_Coleman 6 Iulie 2010 18:42
Plante pt o terasa deshisa - sugestii 2 De la: Full_Metal_Jacket 7 Mai 2010 00:16
Simulare marire sani pe calculator 1 De la: Irina_151 27 Ianuarie 2012 22:37
NOU! Produse naturiste 1 De la: nca 9 Aprilie 2012 15:28