Setari Cookie-uri

Fostele relatii ne afecteaza in prezent?

Am avut o relatie,de scurta durata (asta insemnand cateva zile,ptr ca nu s-a putut mai mult, trebuia sa plec din tara). Simteam ca nu mai vreau sa plec de langa el, dar a trebuit. Am continuat sa tinem legatura prin telefon...ma atasasem de el,destul de mult, imi era drag. Dar el...tipicul smecheras, vorbe in vant, minciuni peste minciuni...pana cand intr-o zi m-am saturat shi am decis sa nu-l mai caut, sa il las in plata Domnului...

Dupa 2 luni am inceput o relatie cu altcineva, eram impreuna 2-3 zile pe saptamana, dar in rest vorbeam foarte mult pe messenger,la telefon, ne povesteam multe lucruri (noi eram deja amici de cateva luni bune, ne cunosteam destul de bine) , era totul bine si frumos.

Ehh...uite ca a venit si vacanta de iarna, am plecat in Romania cateva zile, sa petrec sarbatorile alaturi de cei dragi...shi peste cine am dat...FOSTUL...l-am vazut la o petrecere la cineva acasa, se lingea de zor cu una...:) faina treaba... In zilele urmatoare a inceput sa ma sune, sa imi trimita mesaje, sa se bage in seama oricand ne intalneam...am incercat sa il evit, dar mi-a fost destul de greu si mie, reintalnirea m-a afectat mai mult decat ma asteptam...

M-am intors aici, de cateva zile, pe FOSTUL nu l-am mai vazut, nu l-am mai auzit, imi trimite mesaje...la unele ii raspund, la altele nu...

Relatia cu prietenul mergea din ce in ce mai rau, eram indiferenta, rece...si-a dat seama, am tot amanat, dar aseara am explodat: i-am marturisit totul, ca m-am intalnit cu fostul, ca m-a afectat, ca sunt confuza, ca nu stiu ce sa fac...

Acum...asteapta un raspuns definitiv, ce-o sa fac mai departe...dar nu stiu...
-Nu pot sa ma prefac ca nu s-a intamplat nimic,sa merg mai departe, sa ii spun ca il iubesc, sa ma schimb asa de pe o zi pe alta sa redevin iar cum am fost, nu pot! Simt ca il mint, ca il insel, si nu merita! FOSTUL are inca un loc in inima mea, shi pana nu il elimin de tot nu vreau sa chinui pe nimeni, mai ales pe el pentru ca, pe bune, chiar nu merita!
-In schimb...cand am discutat aseara si mi-a zis k poate e mai bine sa ne despartim...m-am pus pe un plans de mama focului, mi-am dat seama ca il iubesc si nu vreau sa il pierd. Dar ce sa fac daca amintirea Fostului nu ma lasa in pace? Se poate sa iubesti 2 oameni in acelasi timp?


P.S...precizez ca sunt adolescenta, 17 ani...si e greu, perioada iubirilor trecatoare...aiurea...
BabyDanutza
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:12
esti un bebe la 17 ani.
nu zic k nu iubesti, dar esti tanara. mai ai atatea de trait...
da. relatiile anterioare ne afecteaza trecutul, dar numai dc sunt motive, draga mea.
trecutul mereu influenteaza prezentul, iar prezentul influenteaza viitorul...
e imp k trecutul sa ramana trecut, iar ceea ce ai trait in alte relatii sa ramana... la trecut. cu fiecare relatie noua mai inveti cate ceva...
prea multa sinceritate strica. nu vei constientiza la inceput, dar in tp vei simti la greu efectele....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:55
"Ca un inger pentru care aripile sau transformat intr-o povara ne chinuim sa trecem peste nori mai densi sau mai subtiri, electrici sau nu, ajungem sa ne limitam in clipa ce ne macina viitorul. Asa este firea noastra, sa nu avem parte de certitudini. Este ca in haos: devenim sensibili la fapte ce ne-au afectat mai mult sau mai putin in trecut. Ca un fluture... curbele de jos, de la aripile mici se transforma in curbe imense pe masura ce avansam."

Asta mi-a spus cel mai bun prieten al meu in timp ce eu nici nu mai vedeam bine de lacrimi; mi-am permis sa il citez pentru ca ti se potriveste perfect. Daca stai un pic sa te gandesti la ce spune omul asta iti vei da seama ca are dreptate. Nu am de gand sa iti spun ca ai numai 17 ani si ca trebuie sa treci mai departe cu fruntea sus pentru ca raul de-abia acum vine...eu te rog numai sa te gandesti si la sufletul tau si la felul in care pui caramizile la zidul vietii.
PS: poate ca suna deplasat, dar uita-te la schita unei molii...contempla-i aripile...e fascinant!!
ablazancadar
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:28
Multumesc amandurora pentru sfaturi,apreciez:)
Poate...o sa va tin la curent cu ce schimbari se mai produc pe aici...:)
BabyDanutza
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:32
pentru *uitarea_aducerii_aminte*

..."prea multa sinceritate strica. nu vei constientiza la inceput, dar in tp vei simti la greu efectele.... "

really? si eu care credeam ca increderea e printre cele mai importante, sau chiar cel mai important lucru intr-o relatie...shi asta nu se poate dobandi, daca partenerul nu e sincer cu tine...
Diin fiecare relatie,a mea, sau alta, am invatat cate ceva, incerc sa aleg sfaturile bune si sa le urmez, sa mai invat si eu cate o lectie din experienta altora...

anyway, la mine incet incet trece perioada asta de "bebe" cum zici: poate nu e bine asa, dar nu mai incredere deplina in partener, oricat de "diferit fata de ceilalti" ar parea el, lectia asta e aproape invatata zic eu, pentru ca m-am aruncat de prea multe ori cu capul inainte, am dat tot ce am avut mai bun si am avut dezamagiri...incet incet inteleg cum sta treaba, sunt totusi cateva "formule" de invatat:)
BabyDanutza
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:39
relatiile din trecut ne influenteaza doar daca le lasi....daca te lasi afectat de o fosta sau fost.

daca esti tare...atunci trecutul va fi mereu in trecut si te va mai bantui
anderson
Postat pe 20 Ianuarie 2009 01:00
De la: BabyDanutza, la data 2009-01-19 19:39:39pentru *uitarea_aducerii_aminte*

..."prea multa sinceritate strica. nu vei constientiza la inceput, dar in tp vei simti la greu efectele.... "

really? si eu care credeam ca increderea e printre cele mai importante, sau chiar cel mai important lucru intr-o relatie...shi asta nu se poate dobandi, daca partenerul nu e sincer cu tine...
Diin fiecare relatie,a mea, sau alta, am invatat cate ceva, incerc sa aleg sfaturile bune si sa le urmez, sa mai invat si eu cate o lectie din experienta altora...

anyway, la mine incet incet trece perioada asta de "bebe" cum zici: poate nu e bine asa, dar nu mai incredere deplina in partener, oricat de "diferit fata de ceilalti" ar parea el, lectia asta e aproape invatata zic eu, pentru ca m-am aruncat de prea multe ori cu capul inainte, am dat tot ce am avut mai bun si am avut dezamagiri...incet incet inteleg cum sta treaba, sunt totusi cateva "formule" de invatat:)


din rasp tau pt mn, observ cu deosebita incantare k a inceput deja procersul de maturizare; faptul k nu vrei sa te mai arunci inainte fara sa sondezi cat de cat terenul...
intr adev increderea este f imp intr o relatie, dar io ma ref acolo la faptul k nu tb sa te confesezi partenerului in legatura cu rel anterioare. io vb din proprie experienta
shi io la fel k shi tn am facut la fel: din fiecare relatie ( shi sunt 2... f bogate) am invatat destule... dar shi bune shi rele. din a doua rel: don't u ever talk about your ex with the present one... in timp iti va reprosha actualu ceva d genu: "dc asha ai fost tu obisnuita in rel anrterioara...". intimitatile cu exu tine le pt tn... actualul nu tb sa se simta complexat... sau invers fata de cel dinaintea lui.
trecutul ar tb sa fie trecut, vb lui anderson... dar zau... cate persoane au puterea sa faca abstractie de propriul trecut?!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 20 Ianuarie 2009 10:22
deobicei orice relatie te afecteaza intr-un mod oarecare,intelegi altfel unele lucruri...
dolcedoll
Postat pe 5 Februarie 2009 12:58
Buna ,

Nu ai de ce sa-ti faci atatea procese de constiinta, gandeste-te bine ce vrei tu de fapt de la viitoarea relatie si care dintre cei doi baieti se incadreaza mai bine in viziunea ta, la cine te gandesti mai mult, cu cine te simti mai bine, mai in largul tau, cu cine comunici mai bine, pentru ca de iubire nu se pune problema, poate doar de atractie dupa o perioada asa scurta, de chimie, daca nu exista chimie sansele de supravietuire ale unei relatii sunt extrem de slabe.
Sper sa-ti fie bine si sa ne spui ce ai facut !
Te pup @
O zi minunata tuturor forumistilor kudika !
__LL__
Postat pe 17 Februarie 2009 08:56
Esti la inceput de drum.................nu o lua in tragic.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 17 Februarie 2009 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E VREO LIMITA .......PANA ITI PIERZI CONTROLUL?? 49 De la: m_manoka 10 Februarie 2009 14:10
manage a trois..:):):) 40 De la: estetique88 30 Mai 2010 12:45
tachinari...prea multe 48 De la: iulia069834 18 Aprilie 2010 08:37
dilema- help ! body fucking sau inceput de relatie??? 4 De la: Mirian_kudika13 4 Iunie 2014 22:18
dragoste la distanta +?vraji? plizzz help me :( 6 De la: kudika_1015800 25 Iulie 2016 07:17