Setari Cookie-uri

prietena iubitului meu

Buna fetelor, si bine v-am gasit. Numele meu este Cristina, am 25 de ani si sunt din Constanta. Sunt noua pe acest forum dar urmaresc subiectele de ceva timp, iar azi m-am hotarat sa va cer ajutorul intr-o problema.
De aproximativ doua luni am un iubit nou cu care ma inteleg foarte bine. Problema este o mai veche amica de a lui care imi sta pe cap pur si simplu. Nu o vad ca pe o concurenta, nu sunt geloasa pe ea, dar m-am saturat sa imi fac planuri in 3 pentru ca ea e singura. Din 7 zile cat are o saptamana 4 le petrecem cu ea pentru ca vine si uita sa mai plece. Iesim pe unde are ea chef, gatim ce are ea chef..ieri de exemplu m-am simtit ca naiba..stateam in bucatarie la un pahar de suc, ea si iubitul meu discutau despre calculatoare iar eu rasfoiam o revista. Dupa vreo 20 de minute fata se trezeste sa imi spuna.. "te-ai plictisit cu noi, asa-i?". Ca si cum ei formeaza o unitate iar eu sunt cam plus.
Ajutati-ma va rog frumos cu un sfat, spuneti-mi cum sa procedez astfel incat sa nu imi supar nici iubitul , sa nu ma cert nici cu ea, dar nici sa nu o mai vad la fatza aproape in fiecare zi , cate 6-7 ore.
cristinutza83
Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:00
Dar cu iubitul tau nu ai discutat? el ce zice? amica pare sa aibe mare prioritate in viata lui...
metal
Postat pe 14 Ianuarie 2009 18:45
De la: metal, la data 2009-01-14 18:45:14Dar cu iubitul tau nu ai discutat? el ce zice? amica pare sa aibe mare prioritate in viata lui...

Am discutat dar foarte putin. Mi-a zis ca nu am de ce sa imi fie teama de ea si atat.
Mi-a fost teama sa deschid o dicutie mai ampla pe tema asta. Nu stiu cum sa il abordez, si in ce fel sa il fac sa inteleaga ca ma deranjeaza
cristinutza83
Postat pe 14 Ianuarie 2009 21:42
amici amici dar pana la un punct se pare cai place compania in 3...ai grija poate ..........el nu vrea nimic de la ea....face semne gesturi cu el?desi nu prea cred dupa cate ai spus......eu zic s stai cu el si sa-l faci s vada ca si tu poti vorbi cu el ca doi prietenii foarte buni de calculatoare...nu stiu vezi cei place vorbeste cu el bagate peste discutiile lor fate interesata si ca stii despre ce vorbesc nu-i fii numai iubita...caci tu numai asta ii oferi....deocamdata statutul; de iubita fii si prietena lui cea mai buna;)intra-i in suflet nu numai ca iubita ci si ca prietena o s vada ca no s mai aiba mare nevoie de ea ...si tu ai sa fii prioritara daca o sa decida ca o so poti inlocui...

Postat pe 14 Ianuarie 2009 21:47
uf... doamne.. c se mai poarta prieteniile astea... hai sa ti spun cva... poate k am trecut shi io prin asta... uneori sa stii k intr un cuplu nu se pot povesii toate, iar cand el are o amica buna cu care se sfatuieste... shi nu vn la tn... uf... t simtyi k shi cum ai fi tradata.
sfat d la mn: nu l bate la kp cu asta... pierzi din start... dar nici nu neglija rel lor... nu se stie niciodata. incearca shi tu sa fii mai prietenoasa. ai putina gelozie acolo... e imposibil sa nu simti un ghimpe... d aceea ai grija sa nu dai in altele shi sa pierzi. uneori prietenele au mai multa putere asupra iubitilor altora.. nu stiu dc sunt coerenta pt k e tz shi am avut o zi plina d tot. acceptat i iubitul cu tot cu bagajelul cu prietene shi prieteni. dar cu limitya. intr adev tu tb sa fii prioritatea lui, dar sa nu exagerezi cu pretentiile... k el la ea o se duk sa se planga... shi ea pt k tine laq el shi nu vrea sa l vada framantandu se poate sa i zik ceva d genu k :"las o" shi nu cred k vrei asha ceva. ea n o va face pt k il vrea pt el, ci pt k asha o sa creada ea k il va scapa de framantari.
gelozia neconstientizata.. e tare nasoala.... iar cea negata e moartea lenta a unei relatii... cat despre cea afishata shi exprimata: moartea sigura shi rapida a unui cuplu...
deci, incearca sa descoperi ceva in comun cu ea. in tp ishi va gasi shi ea p cineva shi o sa ieshiti in 4... shi poate o sa ieshti shi unde ti place tie.
invata din greselile altora, draga mea...
t pup shi sper k nu te am zapacit...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:42
simplu. vorbeste cu ea. poate ca e adevarat ca tu esti un pic absenta si ca te-ai plictisit de situatia asta, dar inteleg ca tu nu ai amicii tai, pt ca ai putea sa faci si tu la fel si sa iti aduci un prieten de suflet cu care s afaceti si cumparaturile la hypermarket :)) desigur ca iubitul tau nu va pricepe din prima, poate ca nici tu nu ai disponibilitatea asta, dar nu te du cu bocancii in prietenia lor sa protestezi pt situatie. te vor exclude pt lipsa de inteligenta automat. vor zice "uite, daca nici atata lucru nu a inteles ca intre noi nu e nimic... ce om, etc"... dar ca s-o faci asa, ca s-o inlaturi pe ea, va trebui sa stii bine ce pui in loc, fiindca exista un loc liber apoi, pe care el il va aloca altcuiva care chiar s-ar putea sa nu te placa deloc. asa ca ai grija, stabileste-ti prioritatile, veiz daca e sincera ea cu tine, spune-i lui ca vrei sa va devedti cu ea numai martea de exemplu. pun pariu cu tine ca daca apare un amic in vizita de 2 ori pe saptamana (de-al tau) o sa ai acasa un barbat socat si extrem de gelos. hehehe! evalueaza-ti sentimentele si vezi ce faci. nu te certa cu el. mai bine fa-l sa inteleaga.
IIvan
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:53
De la: IIvan, la data 2009-01-14 23:53:48simplu. vorbeste cu ea. poate ca e adevarat ca tu esti un pic absenta si ca te-ai plictisit de situatia asta, dar inteleg ca tu nu ai amicii tai, pt ca ai putea sa faci si tu la fel si sa iti aduci un prieten de suflet cu care s afaceti si cumparaturile la hypermarket :)) desigur ca iubitul tau nu va pricepe din prima, poate ca nici tu nu ai disponibilitatea asta, dar nu te du cu bocancii in prietenia lor sa protestezi pt situatie. te vor exclude pt lipsa de inteligenta automat. vor zice "uite, daca nici atata lucru nu a inteles ca intre noi nu e nimic... ce om, etc"... dar ca s-o faci asa, ca s-o inlaturi pe ea, va trebui sa stii bine ce pui in loc, fiindca exista un loc liber apoi, pe care el il va aloca altcuiva care chiar s-ar putea sa nu te placa deloc. asa ca ai grija, stabileste-ti prioritatile, veiz daca e sincera ea cu tine, spune-i lui ca vrei sa va devedti cu ea numai martea de exemplu. pun pariu cu tine ca daca apare un amic in vizita de 2 ori pe saptamana (de-al tau) o sa ai acasa un barbat socat si extrem de gelos. hehehe! evalueaza-ti sentimentele si vezi ce faci. nu te certa cu el. mai bine fa-l sa inteleaga.

Nu vreau sa o inlatur pentru ca nici el nu mi-a cerut sa renunt la prietenii mei. Numai ca prietenii mei sunt mai simtiti si inteleg ca avem nevoie sa fim si singuri, mai ales acum la inceput.
Am sa incerc varianta cu vizitele prietenilor mei..dar cu moderatie. poate asa realizeaza exact cum ma simt.
cristinutza83
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:53
SINCER ????????HMMMMMMMMMMMM IAS SPUNE IN FATA.
DA CE FACI MAI OMULET TU NU VEZI CA MA DERANJEAZA?OARE CONTEZ ATIT DE PUTIN PT TINE INCIT SA NUTI DAI SEAMA ?
O SIMPLA INTREBARE.E F IMP SA COMUNICI INTRO RELATIE.FII SIGURA CA DACA PE EL IL DERAJA TIAR FI SPUS.
SUCCES
ballerrina
Postat pe 24 Ianuarie 2009 14:36
Nu vreau sa te sperii, dar eu nu prea cred in relatiile de prietenie dintre un barbat si o femeie.
De obicei unu vrea mai mult...
Asa ca ai grija!
Plus ca ca cea mai mare parte din vina o are el.
Mie nu mi s-ar parea normal ca iubitul meu sa faca asa ceva.
Si in mod normal solutia ar trebuii sa plece de la el.
Nu sa te puna pe tine intr-o situatie jenanta
my_melody
Postat pe 25 Ianuarie 2009 11:48
Si inca ceva. Nu se pune problema in felul in care o pui tu, si anume, ca nu vrei sa ii indepartezi prieteni, pentru ca nici el nu ti i-a indepartat pe ai tai.
Aici problema e alta.
Pentru ca prietenii tai nu vin si nu stau pe capul vostru cate o zi intreaga.
Si despre fata respectiva, nu stiu ce sa zic.
Eu m-as simtii prost in locul ei, oricat de prietena as fi cu cineva. Cum sa vin sa stau cu el cand e cu iubita, ce naiba...
my_melody
Postat pe 25 Ianuarie 2009 11:52
De la: my_melody, la data 2009-01-25 11:48:25Nu vreau sa te sperii, dar eu nu prea cred in relatiile de prietenie dintre un barbat si o femeie.
De obicei unu vrea mai mult...
Asa ca ai grija!
Plus ca ca cea mai mare parte din vina o are el.
Mie nu mi s-ar parea normal ca iubitul meu sa faca asa ceva.
Si in mod normal solutia ar trebuii sa plece de la el.
Nu sa te puna pe tine intr-o situatie jenanta


Da, tu ai dreptate in ce spui..nici eu nu cred in prietenia dintre un barbat si o femeie..ma rog, nu intr-o prietenie chiar atat de stransa. Eu sunt convinsa ca ea vrea mai mult si probabil a si incercat sa obtina..dar fizic cel putin iubitul meu chiar nu se simte atras de ea..altfel eu cred ca erau impreuna ca se cunosc de ceva timp. Nici mie nu mi se pare normal ca iubitul meu sa faca asa, mai ales ca eu sunt si o fire cam geloasa..dar nu stiu daca e cazul sa ridic pretentii atat de repede. Intre timp am inceput sa aplic o alta strategie asa ca vizitele s-au mai rarit.. De fiecare data cand ea suna sa iesim sau sa vina in vizita, pe mine ma apuca un chef nebun de sex pasional iar iubitului meu chiar nu ii mai arde de nicio vizita..
cristinutza83
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:33
De la: cristinutza83, la data 2009-01-26 10:33:24
De la: my_melody, la data 2009-01-25 11:48:25Nu vreau sa te sperii, dar eu nu prea cred in relatiile de prietenie dintre un barbat si o femeie.
De obicei unu vrea mai mult...
Asa ca ai grija!
Plus ca ca cea mai mare parte din vina o are el.
Mie nu mi s-ar parea normal ca iubitul meu sa faca asa ceva.
Si in mod normal solutia ar trebuii sa plece de la el.
Nu sa te puna pe tine intr-o situatie jenanta


Da, tu ai dreptate in ce spui..nici eu nu cred in prietenia dintre un barbat si o femeie..ma rog, nu intr-o prietenie chiar atat de stransa. Eu sunt convinsa ca ea vrea mai mult si probabil a si incercat sa obtina..dar fizic cel putin iubitul meu chiar nu se simte atras de ea..altfel eu cred ca erau impreuna ca se cunosc de ceva timp. Nici mie nu mi se pare normal ca iubitul meu sa faca asa, mai ales ca eu sunt si o fire cam geloasa..dar nu stiu daca e cazul sa ridic pretentii atat de repede. Intre timp am inceput sa aplic o alta strategie asa ca vizitele s-au mai rarit.. De fiecare data cand ea suna sa iesim sau sa vina in vizita, pe mine ma apuca un chef nebun de sex pasional iar iubitului meu chiar nu ii mai arde de nicio vizita..


uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:50
Cassey_
Postat pe 24 Mai 2009 10:57
Mie imi pare ca prietena e cam nesi......daca intelegi ce vreau sa spun.Cum sa stea in fiecare zi pe capul vostru?Nu se simte si ea?Si mai ales ,cine o invita,sa stea cu voi?(si asta e important).Eu in locul tau,as vorbi cu iubitul meu,as face planuri sa mergem doar noi,la plimbare,la un film,sa facem o pizza(doar noi),nu sa stam toti 3 nas in nas toata ziua.Sincer e suspect.Intelegeam daca venea asa sa zicem intr-o vizita,de 2 ori pe sapt vreo 3-4 ore,dar 6 ore pe zi???!!!in fiecare zi .Pai si cand vrei sa stai si sa-ti alinti si tu iubitul cum faci?Iti programezi asta cand nu vine ea?Ia atitudine!Cred in poate sa fie si o amicitie ok intre ei.....dar totul cu o limita !
luyyzz
Postat pe 24 Mai 2009 16:27
P S-acum vad ca topicul emai vechi.Mai esti cu iubitul?Cum a evoluat relatia?
luyyzz
Postat pe 24 Mai 2009 16:32
De la: cristinutza83, la data 2009-01-14 15:00:25Buna fetelor, si bine v-am gasit. Numele meu este Cristina, am 25 de ani si sunt din Constanta. Sunt noua pe acest forum dar urmaresc subiectele de ceva timp, iar azi m-am hotarat sa va cer ajutorul intr-o problema.
De aproximativ doua luni am un iubit nou cu care ma inteleg foarte bine. Problema este o mai veche amica de a lui care imi sta pe cap pur si simplu. Nu o vad ca pe o concurenta, nu sunt geloasa pe ea, dar m-am saturat sa imi fac planuri in 3 pentru ca ea e singura. Din 7 zile cat are o saptamana 4 le petrecem cu ea pentru ca vine si uita sa mai plece. Iesim pe unde are ea chef, gatim ce are ea chef..ieri de exemplu m-am simtit ca naiba..stateam in bucatarie la un pahar de suc, ea si iubitul meu discutau despre calculatoare iar eu rasfoiam o revista. Dupa vreo 20 de minute fata se trezeste sa imi spuna.. "te-ai plictisit cu noi, asa-i?". Ca si cum ei formeaza o unitate iar eu sunt cam plus.
Ajutati-ma va rog frumos cu un sfat, spuneti-mi cum sa procedez astfel incat sa nu imi supar nici iubitul , sa nu ma cert nici cu ea, dar nici sa nu o mai vad la fatza aproape in fiecare zi , cate 6-7 ore.[/quote

Kand va planuiti ceva, dak vrea sa o cheme si pe ea (sau o cheama fara sa te anunte?) spune-i k vrei sa aveti intimitate,sa fiti doar voi doi, eventual explica-i faptul ca atunci cand iesiti in grup sunteti mai multi si e ok, dar avand in vedere relatia voastra, sunteti doi si asa e normal sa fie, sa aveti si voi intimitatea voastra. E o idee buna si sa iti chemi si tu un prieten si sa l tii la tine cate 6-7 ore, k sa vada si el cum e, si de asemenea sa discuti doar cu prietenul tau si sa-l excluzi pe el. Si ai putea de exemplu sa preiei tu conducerea, cand vrea sa o mai cheme pe prietena cea fasneata, spune-i sa iti dea numarul ei, sau daca il ai deja, spune-i ca o chemi tu ca intre fete. Iar cand vorbesti cu ea, ai putea sa ii explici ca sunteti ocupati si aveti planurile voastre, si aman-o si tu de pe o zi pe alta... Ideea e ca dak tine la tine si insemni ceva pt el, chiar si dak ii impui ceva, te va intelege, daca vb degeaba si nu te aude, inseamna ca prietena e mai imp decat tine. Si inca ceva, in ce cartier din Ct stai? S-ar putea sa fim vecine
oana84onutza
Postat pe 22 Februarie 2010 18:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inelul de pe mana dreapta 12 De la: kudika313344 3 Noiembrie 2010 16:04
ma minte mereu 25 De la: m_deea14 15 Aprilie 2009 12:36
povestea mea 2 De la: etta 9 Iulie 2009 01:55
Important pentru mine! 4 De la: PUI_DRAG 1 Aprilie 2010 14:50
Si apoi, dintr-o data… 6 De la: Dor_a 31 Iulie 2009 23:59