Setari Cookie-uri

Filme Romanesti-Noutati dar si clasice

De la: Roco, la data 2009-03-10 00:15:21
De la: raluca_d, la data 2009-03-08 21:00:53cred ca primul film pe lista mea( in ordine cronologica) ar fi asa: ASFALT TANGO, 4,3,2,1, ...

Fiindca ai vazut 4,3,2,1 vreau sa te intreb ceva: de ce crezi ca nu i-a zis: 4,3,2,1,0 ? Nu era mai interesant asa?

Daca era si 0, iti dadeai seama de la inceput ca totul se va sfarsi cu bine. 1 acela se referea, cred eu, la faptul ca era un singur fat, nu erau gemeni...
Lucia1971
Postat pe 12 Martie 2009 17:18
Filme noi:
-Mama de weekend (Stere Gulea)
-Luna verde (Visarion Alexa)-urmeaza sa apara.

Bagati pareri!

Postat pe 7 Aprilie 2009 09:56
De la: Lucia1971, la data 2009-03-12 17:18:51
De la: Roco, la data 2009-03-10 00:15:21
De la: raluca_d, la data 2009-03-08 21:00:53cred ca primul film pe lista mea( in ordine cronologica) ar fi asa: ASFALT TANGO, 4,3,2,1, ...

Fiindca ai vazut 4,3,2,1 vreau sa te intreb ceva: de ce crezi ca nu i-a zis: 4,3,2,1,0 ? Nu era mai interesant asa?

Daca era si 0, iti dadeai seama de la inceput ca totul se va sfarsi cu bine. 1 acela se referea, cred eu, la faptul ca era un singur fat, nu erau gemeni...


eu cred ca daca 0 inseamna momentul zero, adica cel al avortului...puteam sa mergem pana minus infinit cu numaratoarea pt ca.... cam pe acolo te arunca avortul....daca nasterea unui copil te trimite catre infinit...
loveactually
Postat pe 7 Aprilie 2009 19:32
mie mi-e dor de comediile romanesti.4,3,2,1 si moartea domnului lazarescu sunt ok dar ,parca nu ma mai impresioneaza.doar vedem aproape zilnic la stiri asemenea cazuri.
roxxana_soare
Postat pe 29 Aprilie 2009 21:09
Am vazut Marilena de curand. Interesant...Un film romanesc care mie mi-a placut mult : "Train de vie" de Radu Mihaileanu
alina02
Postat pe 29 Aprilie 2009 22:40
De la: alina02, la data 2009-04-29 22:40:08Am vazut Marilena de curand. Interesant...Un film romanesc care mie mi-a placut mult : "Train de vie" de Radu Mihaileanu


si eu am vazut Marilena dar sincer nu prea mi-a placut asa mult... tot alea clasice sunt mai bune
_dulcik_
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:34
De la: _dulcik_, la data 2009-04-30 22:34:01
De la: alina02, la data 2009-04-29 22:40:08Am vazut Marilena de curand. Interesant...Un film romanesc care mie mi-a placut mult : "Train de vie" de Radu Mihaileanu


si eu am vazut Marilena dar sincer nu prea mi-a placut asa mult... tot alea clasice sunt mai bune



clasice, gen ?

Postat pe 30 Aprilie 2009 22:35
De la: Bloody_minnie, la data 2009-04-30 22:35:50
De la: _dulcik_, la data 2009-04-30 22:34:01
De la: alina02, la data 2009-04-29 22:40:08Am vazut Marilena de curand. Interesant...Un film romanesc care mie mi-a placut mult : "Train de vie" de Radu Mihaileanu


si eu am vazut Marilena dar sincer nu prea mi-a placut asa mult... tot alea clasice sunt mai bune



clasice, gen ?


cele istorice, comediile alea mi-au placut
_dulcik_
Postat pe 1 Mai 2009 11:18
Mie mi-au placut mult Asfalt Tango si Restul e tacere. Nunata muta mi s-a parut usor teatral, cred ca ar mai fi trebuit cizelat inainte sa fie filmat iar 4,3,2 mi s-a parut a fi un text al doamnei Mihaela Miroiu. Poate fac parte din generatia neatinsa de comunism, dar sincera sa fiu, nu am fost impresionata de poveste. Am fost in schimb impresionata de Anamaria Marica.

Filantropica este filmul meu preferat. Mi se pare ca surprinde cat se poate de bine spiritul romanesc. Performantele actoricesti sunt excelente, in fine... pentru Filantropica - jos palaria!

California Dreamin (Nesfarsit) mi-a mai placut, desi nu sunt de acord cu filmele care denigreaza Romania.

Un alt film de geniu mi se pare Train de vie, desi este numai partial romanesc. Mihailescu reuseste sa faca din holocaust, sau Noaptea a lui Elie Wiesel o gluma, care corelata cu realitatea te lasa plangand.
lexxy_me
Postat pe 29 Iulie 2009 03:16
Pot parea un pic mai putin sau mai mult anacronica,dar mie mi-a placut "Cuibul de viespi"(Tamara Buciuceanu,Gh Dinica,Marin Moraru,Ovidiu Iuliu Moldovan),un film facut dupa 'Gaitele",chiar daca ironizeaza o anumita perioada si o anume categorie sociala,pare atat de actual-o lume superficiala,in care banul dicteaza si ucide orice urma de "poezie"(sinuciderea lui Margo care-si dorea doar putina iubire),frivolitatea doamnelor din "inalta " societate etc etc.Replicile personajelor sunt haioase de fapt e o tragi-comedie.
Mi-a placut Marilena de la p7(un scurt metraj),m-a impresionat sfarsitul si in rest nu-mi pot aminti acum multe titluri-dar revin cand se mai reimprospateaza memoria.
luyyzz
Postat pe 10 August 2009 01:06
Si mi-am amintit acum de prestatia lui Stefan Iordache in "Cel mai iubit dintre pamanteni",foarte mult mi-a placut cum a jucat!
luyyzz
Postat pe 10 August 2009 01:28
Pescuit Sportiv - regie Adrian Sitaru ( parca )

Film low budget dar apreciat de critica, a castigat chiar premiul ,,New voice'' in cadrul unui festival de film din Franta !

Eu acum l-am gasit, dar am vazut ca premiera a fost undeva in anul 2008...Oricum este bine ca se mai face si alt gen de filme romanesti in afara de nemuritoarele telenovele cu unii actori inventati peste noapte !
Summer_
Postat pe 23 August 2009 13:29
marele razboi cu Maia Morgenstein
yumy
Postat pe 23 August 2009 13:35
wow...mi am adus aminte...orice ar fi sa fugitzi de "francesca" !!!e cel mai penibil film :(vai ,abia asteptam sa merg sa l vad ....si am ramas shokata ...dar m am convins .....filmele cu romani sunt proaste toate !!!!!bine ,ma refer la filmele noi ....degeaba i s a facut atata reclama....nu merita nici macar un spot publicitar:(
mikydutza0202
Postat pe 16 Octombrie 2009 10:32
Buna dimineata! Nici pe mine nu m-a impresionat subiectul filmului" Francesca"; eu l--as descrie ca pe o lunga introducere a unei aventuri pe care astept sa o vad; si ,deodata, filmul se opreste brusc; dupa parerea mea, este un film neterminat; Altceva....da, este frumoasa ,Monica Braladeanu, in toate secventele in care apare ....
alina02
Postat pe 17 Octombrie 2009 09:57
cele mai aiurea filmee,,,balcanisme,,,insa avem un film care concureaza la cel mai bun film din toate timpurile,,,morometii,,,daca era facut de americani acapara toate premiile oscar
thadoog
Postat pe 17 Octombrie 2009 10:00
Majoritatea filmelor romanesti mai mult sau mai putin recente mi se par o combinatie de realism si falsitate(falsitate,nu fantastic!) care mie imi deranjeaza ceva din sensibilitatea pentru arta.
Totusi,unele mi-au placut foarte mult. Pas in doi si Concurs,cu Claudiu Bleont,pe care il ador.
Balanta,cu Maia Morgenstern,pe care iarasi o ador.
Orient Express,aici faptul ca Nicolaescu este putin desuet mi s-a parut un lucru fermecator pur si simplu.
Hotel de lux mi-a dat o stare extrem de ciudata...
Patul lui Procust iar mi-a placut
Filantropica...
Din ce se intimpla acum...noutatile care rup gura tirgului...NU. Mai bine scot nasul pe fereastra 5 minute.
Sau mai bine ma uit la un Lars Von Trier mai nou.
Sau si mai bine,ma duc la TEATRU!
AliceP
Postat pe 19 Octombrie 2009 14:44
Cine stie sa-mi spuna ceva despre filmul "Restul e tacere" ... ???

Nu vreau trailer..vreau parere de la cineva care l-a vazut.
fluturas_
Postat pe 24 Octombrie 2009 01:46
Boogie mi se pare super aiurea. Adicã nu are început,nu are sfãrºit...Are scene lungi ºi plictisitoare...
Radu Muntean a dat lovitura cu " Marþi,dupã Crãciun". Adicã asta e pãrerea mea. Chiar dacã nu are final,ca majoritatea filmelor româneºti se remarcã o imbunãtaþire.
Alt film romãnesc cu subiect simpatic este "Medalia de onoare"...Hm ºi bineînþeles "Legãturi bolnãvicioase" cu Tudor Chirilã.
fluide
Postat pe 25 Ianuarie 2011 01:41
nu pot sa spun ca am o cultura vasta in domeniu, am vazut cateva filme romanesti, mai mult faculte dupa 89. pe cele facute inainte(sau despre perioada de dinainte, spre exemplu amintiri din epoca de aur) mi-e destul de greu sa le inteleg simt traiesc, fiindca n-am prins vremurile.

preferatul meu e scurt metrajul "fata galbena care rade". mi s-a parut genial, te face si sa razi si sa plangi in acelasi timp. daca nu l-ati vazut, rupeti 15 minute si uitati-va. imediat urmatorul pe lista e tot un scurt metraj, "portret de familie". si ala merita.

si in rest ce am mai vazut si mi-au placut...

filantropica
moartea domnului lazarescu
4 luni 3 saptamani si 2 zile
marti dupa craciun
marilena de la p7
lampa cu caciula
liceeni - extemporal la dirigentie si liceeni rock and roll - dar dupa cum am spus, mi-e greu sa le gust la fel de mult, fiindca n-am nostalgia vremurilor
celalalt
amatorul
povestea de la scara c
ticalosii
un cartus de kent si un pachet de cafea
valuri

un film care nu stiu de ce nu m-a atras asa de mult a fost "eu cand vreau sa fluier, fluier". nu ii contest calitatea, doar ca n-a fost pe gustul meu. si chestii la care efectiv n-am putut sa ma uit: lacrimi de iubire, poveste de cartier - am cedat la prima bucata de musical - manea si ala cu banica junior pe post de mos craciun banditul.
Apathia
Postat pe 19 Mai 2011 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unghiute false 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:53
Parfumul:Povestea unei crime 42 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:52
Filme Romanesti-Noutati dar si clasice 81 De la: Apathia 19 Mai 2011 10:36
film 2 De la: kudika369948 6 Martie 2015 11:45
PRISON BREAK 42 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:52