Setari Cookie-uri

It's alive !!!!!

SALUT ... la frizer e cel mai bun tratament !!
soimualb
Postat pe 3 Februarie 2009 02:51
Diana1981, Ai poze cu tine electrizata ? Pune aici ca sa iti spun nivelul la care ai ajuns.

Este ce-l mai tare topic de pe Kudica. Am ras de m-am stricat la burta !
Toate sfaturile privind electrizarea parului sunt de exceptie! Vezi, asa se intampla cu cei ce nu se duc la scoala primara sau la liceu, sau daca se duc, dorm in banci ca loazele incaltate.

Electrizarea se produce prin frecare sau prin contact direct. Daca vrei sa incerci, iei un pix de plastic si il freci cu o bucata de carpa sintetica. Rupi bucatele mici de hartie si le pui pe masa. Apropii pixul de ele si de la o anumita distanta ele se "lipesc" de pix, asa cum un magnet atrage o agrafa metalica de la distanta. Asta e electrizarea. II zice sarcina electrostatica.
La fel se intampla si cu parul. Se electrizeaza in functie de atmosfera, sau daca mergi tarsait, sau cu masina, si masina nu are bentita cu metal interior ce face legatura permanent intre masina si sosea.

Dezelectrizarea in episodul urmator.

Postat pe 3 Februarie 2009 09:47
De la: Roco, la data 2009-02-03 09:47:30Diana1981, Ai poze cu tine electrizata ? Pune aici ca sa iti spun nivelul la care ai ajuns.

Este ce-l mai tare topic de pe Kudica. Am ras de m-am stricat la burta !
Toate sfaturile privind electrizarea parului sunt de exceptie! Vezi, asa se intampla cu cei ce nu se duc la scoala primara sau la liceu, sau daca se duc, dorm in banci ca loazele incaltate.

Electrizarea se produce prin frecare sau prin contact direct. Daca vrei sa incerci, iei un pix de plastic si il freci cu o bucata de carpa sintetica. Rupi bucatele mici de hartie si le pui pe masa. Apropii pixul de ele si de la o anumita distanta ele se "lipesc" de pix, asa cum un magnet atrage o agrafa metalica de la distanta. Asta e electrizarea. II zice sarcina electrostatica.
La fel se intampla si cu parul. Se electrizeaza in functie de atmosfera, sau daca mergi tarsait, sau cu masina, si masina nu are bentita cu metal interior ce face legatura permanent intre masina si sosea.

Dezelectrizarea in episodul urmator.


Tztztz, Roco, rautate mica (chiar, nu te-am mai vazut, pe unde ai umblat si tu? ) Noi suntem blonde, ce vrei? Si asteptam cu nerabdare episodul urmator... sau sa ne spui cum ii punem bentitza la masina
Dor_a
Postat pe 3 Februarie 2009 09:52
De la: Dor_a, la data 2009-02-03 09:52:40 Tztztz, Roco, rautate mica (chiar, nu te-am mai vazut, pe unde ai umblat si tu? ) Noi suntem blonde, ce vrei? Si asteptam cu nerabdare episodul urmator... sau sa ne spui cum ii punem bentitza la masina

Hai bai Dor_a, ca mai fac oamenii greseli si nu se crapa cerul, dar sa spui ca "Efectul electrostatic al parului este rezultatul stresului, poluarii, alimentatiei cu prea multe E-uri" si te tratezi cu ulei de masline, ciment, otet...!
Pai daca ar fi asa, la cat stres si E-uri mananc eu ar trebui sa-mi stea catargul electrizat pana mor, si sa ma ingroape cu un capac special cu ridicatura la jumatate si sa scrie ca a mancat prea multe E-uri si la el E-urile s-au asezat culcat (dar de fapt sculat-electrizat) adica cam asa I_I_I , sau mai degraba asa _I_ , sau cel mai clar asa oIo . Unde n-ar fi !



Bentita se gaseste la magazinele auto, are cam 40-50 cm si 2cm latime. Se Pune in spatele masinii, cam sub rezervor.

Postat pe 3 Februarie 2009 10:37
M-am spart de ras, Roco, azi esti in mare forma!
... si bentitza acolo ramane, ca mie mi-au trebuit 3 luni sa aflu cum se deschide capota la masina.. iti dai seama cat o sa-mi trebuiasca sa pricep cum vine cu bentita?
Dor_a
Postat pe 3 Februarie 2009 10:59
Te rezov eu cu bentita, tu rezolvi cu vinul ala rosu de care pomeneai

Postat pe 3 Februarie 2009 11:22
Mai Roco rautaciosu' ,sigur ca stiu despre sarcina elecrostatica,am invatat la fizica intr-a 10-a parca.Dar pe bune ca mai tine si de starea de sanatate a parului si chiar de starea ta psihica.Aveam o colega care cand se supara i se incurca parul,poate o sa razi dar e adevarat.
Si da ,uleiul de par chiar ajuta !!
diana1981
Postat pe 3 Februarie 2009 17:56
Ce are starea mea psihica cu parul tau ?!!! Mi-a mai zis o domita ca as fi fost somnambul prin facultate si una-alta... sa nu zici si tu ca ... s-a intaplat ceva intre noi , si de atunci ai probleme electrostatice cu parul (vreu poze , vreau poze ! cu tine electrificata ! )
La ce ajuta uleiul ? E cumva ulei de transformator ? Atunci cred ca ajuta, ai nota 10!
Ia din tolba

Postat pe 3 Februarie 2009 20:59
De la: Roco, la data 2009-02-03 20:59:59Ce are starea mea psihica cu parul tau ?!!! Mi-a mai zis o domita ca as fi fost somnambul prin facultate si una-alta... sa nu zici si tu ca ... s-a intaplat ceva intre noi , si de atunci ai probleme electrostatice cu parul (vreu poze , vreau poze ! cu tine electrificata ! )
La ce ajuta uleiul ? E cumva ulei de transformator ? Atunci cred ca ajuta, ai nota 10!
Ia din tolba


ella_c
Postat pe 3 Februarie 2009 21:34
N-are nimic starea ta psihica cu parul meu,m-am referit in general la starea psihica a cuiva si parul tot acelei persoane.Zici ca esti la facultate ,atunci ar fi trebuit sa intelegi (doar daca nu esti la un profil care nu are nimic de-a face cu limba romana).Stai linistit ca nu are cum sa se intample nimic intre noi nici macar in visele tale,si nu ,nu am poze in care parul meu este electrizat (nu ma plictisesc atat de tare).In care parte din mesajul meu nu ai inteles ca m-am referit la uleiul de par (da exista si altfel de ulei decat cel pt. motor,de ex. uleiul pt. gatit,uleiul de corp,uleiul pt. par).
Vad ca esti o persoana care se axeaza mai mult pe partea tehnica a vietii,nu-i nimic,nu putem fii toti la fel.Dar asta nu inseamna ca esti indreptatit sa faci misto de persoanele care au pareri si caractere diferite .
ia si tu din tolba
diana1981
Postat pe 4 Februarie 2009 17:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
par cretz 8 De la: balrog 14 Martie 2011 15:06
Tendinte in coafuri 2010 3 De la: balrog 14 Martie 2011 14:02
Crescina - impotriva caderii parului 3 De la: balrog 14 Martie 2011 15:02
Par Uscat:Ceva solutii 28 De la: balrog 14 Martie 2011 15:03
ESTE BUN PETROLUL PT PAR ? 45 De la: RaMonutza21 12 Februarie 2016 17:06