Setari Cookie-uri

ochelari s-au lentile de contact?

Astazi e la moda sa se poarte lentilele de contact. Ce parere aveti ,ar trebui lasati de oparte ochelarii??? Aratam mai bine cu lentilele s-au cu ochelari???? Hai fetelor astept pareri...
sirenasyr
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:52
Care este pretul unor lentile, si tot ce include ingrijirea lor?.. si nu neaparat de vedere..

daca doriti , votati: http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/150162.html
lovely_Dulcineea
Postat pe 21 Ianuarie 2009 11:55
De la: lovely_Dulcineea, la data 2009-01-21 11:55:17Care este pretul unor lentile, si tot ce include ingrijirea lor?.. si nu neaparat de vedere..

daca doriti , votati: http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/150162.html



nu vreau...nu vreau...si iar nuuuuuuuuuuu
portitza_Maria
Postat pe 21 Ianuarie 2009 11:57
depinde...sunt persoane carora le sta bine cu ochelari...iar cu lentilele ai mai mult de lucru
Bibyshol
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:49
Lentilele pot fi mai practice dar exista riscul de infectii daca este deficitara ingrijirea lor..e cam periculos...iar ochelarii ti-i poti cumpara in asa fel incat sa-ti stea bine...sa alegi un model care sa-ti vina bine...dar atentie:nu purtati ochelari doar pt a fi la moda,ci doar atunci cand e necesar.
liza24_84
Postat pe 5 Februarie 2009 20:43
Buuuunnnnn...adresez si eu o intrebare cunoscatoarelor si celor care poarta lentile de contact. Nu de mult mi-am procurat o pereche de la un magazin de specialitate, de foarte buna calitate si cu acte in regula...vb de lentile cosmetice, fara dioptrii. Dar, NU VEDEAM NIMIC cu ele!! eram oarba! Cum sa fac si ce sa aleg data viitoare? exista ceva firme anume? Nu fac selectia in fctie de pret, mereu am fost adepta :daca dai un ban stii caface...dar se pare ca nu-i valabila ipoteza mea in toate situatiile. Mersi
mrskattousa
Postat pe 6 Februarie 2009 08:16
Mie mi-ar place lentilele de contact dar nu stiu daca imi vor face bine s-au rau. Sincera ,am vazut odata intr-un mijloc de transport o fata ce avea (cred) lentile de contact de o culoare verde,dar nu un verde obisnuit ci un verde mai strident. Efectiv m-am speriat,parca era din filmele stiintifico-fantastice...Dar si cu ochelarii avem probleme mai ales iarna cand intri de la frig la cald se aburesc si nu mai vezi pina ce-i stergi. Acuma depinde de gustul si buzunarul fiecaruia. Multumesc ptr. raspunsuri.
sirenasyr
Postat pe 7 Februarie 2009 01:39
De la: sirenasyr, la data 2009-02-07 01:39:14 Mie mi-ar place lentilele de contact dar nu stiu daca imi vor face bine s-au rau. Sincera ,am vazut odata intr-un mijloc de transport o fata ce avea (cred) lentile de contact de o culoare verde,dar nu un verde obisnuit ci un verde mai strident. Efectiv m-am speriat,parca era din filmele stiintifico-fantastice...Dar si cu ochelarii avem probleme mai ales iarna cand intri de la frig la cald se aburesc si nu mai vezi pina ce-i stergi. Acuma depinde de gustul si buzunarul fiecaruia. Multumesc ptr. raspunsuri.


Da...macar daca vrei lentile alege o culoare care sa nu fie SF ci sa se vada natural....dar,totusi zic mai bine sa iti iei ochelari....
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 16:11
eu personal prefer lentilele. am purtat de la 15 ani ochelari si au fost o corvoada pentru mine! niciodata nu m-am putut obisnui cu ei, pur si simplu nu-i puteam suporta si asta nu din fitze! de 2 ani port lentile de contact si sunt mai mult decat ok. comoditatea e uriasa fata de ochelari, daca te speli foarte bine pe maini inainte de la le aplica pe iris, si ai o igiena ok, atunci nu ar trebui sa existe teama de infectii. personal, ma simt foarte bine cu ele. si nici nu m-au costat mult.
Lulli
Postat pe 14 Martie 2009 21:32
si cand te ai dus la oftalmolog nu ai constatat ca ti s-a marit dioptria?
deelisha
Postat pe 14 Aprilie 2009 00:14
Eu am purtat 12 ani ochelari. Am incercat si lentilele de contact, dar nu le recomand. Mie cel putin mi-au iritat ochii, nu a fost prea placut si am renuntat. In schimb m-am operat acum 1 luna. Vad perfect fara ochelari, fara lentile de contact! Succes!
aleena83
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:22
Intre pe www.drlentila.ro,si cauta acolo lentilele dorite. Dar nu uita ca inainte trebuie NEAPARAT sa mergi la oftalmolog ,sa iti fac un consult.
doricutza
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:55
Si eu port lentile de 6 ani ...dora la inceput am avut ceva probleme ,pana m-am obisnuit . E super ok !
doricutza
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:57
De la: aleena83, la data 2009-04-15 11:22:05Eu am purtat 12 ani ochelari. Am incercat si lentilele de contact, dar nu le recomand. Mie cel putin mi-au iritat ochii, nu a fost prea placut si am renuntat. In schimb m-am operat acum 1 luna. Vad perfect fara ochelari, fara lentile de contact! Succes!
Unde te-ai operat ,la ce clinica ? si ce costuri ai avut de suortat ? problemele care pot aparea ,riscurile ? sant sigura ca te-ai informat inainte de operatie . imi poti da mai multe detalii ?
doricutza
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:00
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 19:19
fetelor sunt si eu curioasa,am fost la consult acum o luna si mi-a dat ochelari,mi-am luat sunt frumosi si am si lentile heliomate dar ametesc de la ei,ma doare capul,mi-a zis doctora ca e normal,am minus 0,75.
eu ma simt asa aiurea cu ochelari,nu imi place deloc,credeti ca e mai bine cu lentile?
mi-e teama sa nu mi se urite ochii,sa nu am probleme,sunt scumpe?stie cineva cat costa?cele pt dioptrii?
dalilascumpy
Postat pe 22 Mai 2009 14:37
De la: dalilascumpy, la data 2009-05-22 14:37:06fetelor sunt si eu curioasa,am fost la consult acum o luna si mi-a dat ochelari,mi-am luat sunt frumosi si am si lentile heliomate dar ametesc de la ei,ma doare capul,mi-a zis doctora ca e normal,am minus 0,75.
eu ma simt asa aiurea cu ochelari,nu imi place deloc,credeti ca e mai bine cu lentile?
mi-e teama sa nu mi se urite ochii,sa nu am probleme,sunt scumpe?stie cineva cat costa?cele pt dioptrii?


Mergi la un magazin de specialitate, unde mai faci un test de vedere special pentru lentile, deoarece acei -0,75 nu corespund 100% lentilelor, iar pretul difera de felul lentilelor (daily, pt. o luna etc---daca sunt moi sau tari...) Nu e normal sa ametesti si sa te doara capul de la ochelari.
Cat costa lentilele in Ro nu stiu, dar pe langa lentile ai nevoiie de solutie sa le cureti, eventual tablete de curatat, picaturi pentru ochi, daca sunt prea uscati etc...

De la: mrskattousa, la data 2009-02-06 08:16:26Buuuunnnnn...adresez si eu o intrebare cunoscatoarelor si celor care poarta lentile de contact. Nu de mult mi-am procurat o pereche de la un magazin de specialitate, de foarte buna calitate si cu acte in regula...vb de lentile cosmetice, fara dioptrii. Dar, NU VEDEAM NIMIC cu ele!! eram oarba! Cum sa fac si ce sa aleg data viitoare? exista ceva firme anume? Nu fac selectia in fctie de pret, mereu am fost adepta :daca dai un ban stii caface...dar se pare ca nu-i valabila ipoteza mea in toate situatiile. Mersi


Acuma chiar ca nu stiu de unde le-ai cumparat, si mi se pare suspect sa nu iti dea cel putin 2 lentile de la 2 firme diferite pe care le probezi si alegi lentilele care le suporti mai bine...De la ce firma erau?
Eu stiu ca lentilele de la bausch & lomb, ciba vision sau johnson & johnson sunt f. bune...

Full_Metal_Jacket
Postat pe 22 Mai 2009 22:25
De la: sirenasyr, la data 2009-01-19 22:52:42 Astazi e la moda sa se poarte lentilele de contact. Ce parere aveti ,ar trebui lasati de oparte ochelarii??? Aratam mai bine cu lentilele s-au cu ochelari???? Hai fetelor astept pareri...



Tu cu cine ai facut limba romana? Cu profu' de matematica SAU cu profu' de sport?
Diavolyta_
Postat pe 23 Mai 2009 13:07
nu am nevoie de ochelari de vedere si de lentile... nici atat la ce ochisori am ...
lentilele sunt destul de greu de intretinut ...si din cate am intels trebuie schimbate la 3 luni..
roz5blue6lila7
Postat pe 23 Mai 2009 13:11
Cassey_
Postat pe 24 Mai 2009 13:35
cu lentile categorik k arati mai bn...
roxy55
Postat pe 30 Mai 2009 09:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
punctii mamare 2 De la: jooo 28 August 2009 16:36
Partenerii de viata sunt schimbatori! 6 De la: Elyaa 6 Iulie 2011 11:16
Concursuri 2 De la: DRAGOMIR_ALEXANDRA 20 Ianuarie 2010 16:36
Ma masturbez 5 De la: kudika_972181 24 Februarie 2015 23:04
buna! 2 De la: angelrebel23 1 Aprilie 2014 21:14