Setari Cookie-uri

Femeia siliconata, buzata, inegrita - nu v-ati saturat?

Unele femei isi ingroasa buzele .....In anii `20 buzele subtiri si mici erau considerate frumoase (banuiesc ca motivul consta in impresia ca femeia cu buze subtiri parea urbana, rafinata spre deosebire de cea cu buze pline care duce gandul la o fata de la tara)...femeile isi dadeau ruj rosu si isi faceau conturul mai mic decat conturul natural, se purta tenul de portelan si in consecinta foloseau pudra alba din belsug pe fata si chiar pe brate ca sa para diafane

In secolul XIX era in voga femeia trasa la fata, alba (nu iesea nici una fara umbrela de soare), palida, f. delicata ce parea chinuita de tuberculoza....se vroia sa semene cat mai mult cu personajul din "Dama cu camelii"

In ziua de azi femeia ideala are silicon, buze groase, piele foarte bronzata, nu se cer trasaturi foarte delicate (la mare cautare secolele trecute!) ....dar m-am plictisit! De cand m-am nascut e acelasi model de femeie! Nu se mai schimba ceva in preferinte?....Nu vreau sa se revina la gusturile mai vechi dar totusi...sa se mai schimbe ceva ca m-am plictisit!....mai ales de femeile arse de solar!
venin
Postat pe 23 Aprilie 2009 09:59
Buna remarca! Imi amintesc cand eram copil ma admirau toti ca am pielea alba...cand am mers in vizita in Italia ma intrebau toti daca sunt stafie... prostia secolului nostru e ca am devenit toti niste snobi,urmam tot ceea ce comerciantii si fashion designerii ne baga pe gat ca e "la moda",acelasi tipar de femeie,toate vor sa arate la fel...uite ca mie nu-mi pasa de moda lor,eu ma imbrac si ma machiez cu ce-mi place nu cu ceea ce-mi spun altii ca e la moda...si ma simt bine in pielea mea...si-mi mai dau si cu pudra alba pe fata si toti barbatii care sunt deja plictisiti de TIPARUL BRONZAT isi rup gaturile... Asadar,fetelor,aveti curajul sa fiti voi insiva,veti avea doar de castigat!
miaooo
Postat pe 7 Mai 2009 14:19
BE U...FOREVER U...
monaq
Postat pe 7 Mai 2009 14:23

buna observatie
daca stau bine sa ma gandesc, adevarul e ca fata care mi-a placut mie cel mai mult avea tenul foarte deschis, exact cum ai spus, parca era diafana, si avea parul negru cu reflexe albastrui ( probabil era vopsit ) si binenteles avea ochii albastrii.

bine, ideea era ca intradevar avea pigmentul foarte deschis
adevarat mai este ca asta se intampla cam acum 12-14 ani
_fantoma_
Postat pe 7 Mai 2009 14:25
mai sincer.......mie imi place pielea bronzata bine.........dar la soare, nu la solar....mi se pare ca da o stralucire aparte........doar ca .....ghinion, nu ma prinde nici solarul, daramite soarele.......oricat as incerca, nu ma pot bronza..reusesc cel mult sa ma inrosesc, si gata.......
dar de aia ma simt bine in pielea mea, doar picioarele ma mai streseaza ca sunt prea albe daca imi iau fusta pe mine.
in rest ma imbrac cu ce imi place, si cu ce imi vine bine, nu prea ma intereseaza ce tipar mai scot astia....
_diana_
Postat pe 7 Mai 2009 14:26
De la: vas25, la data 2009-05-07 14:25:51
buna observatie
daca stau bine sa ma gandesc, adevarul e ca fata care mi-a placut mie cel mai mult avea tenul foarte deschis, exact cum ai spus, parca era diafana, si avea parul negru cu reflexe albastrui ( probabil era vopsit ) si binenteles avea ochii albastrii.

bine, ideea era ca intradevar avea pigmentul foarte deschis
adevarat mai este ca asta se intampla cam acum 12-14 ani



vas dragutzule, pe zi ce trece ma faci sa-mi para rau tot mai tare ca nu mai sunt barbati ca tine pe ;umea asta.......si tu esti numai unul din pacate.......si noi suntem multe, dom'le, multe
_diana_
Postat pe 7 Mai 2009 14:28
De la: _diana_, la data 2009-05-07 14:28:44
De la: vas25, la data 2009-05-07 14:25:51
buna observatie
daca stau bine sa ma gandesc, adevarul e ca fata care mi-a placut mie cel mai mult avea tenul foarte deschis, exact cum ai spus, parca era diafana, si avea parul negru cu reflexe albastrui ( probabil era vopsit ) si binenteles avea ochii albastrii.

bine, ideea era ca intradevar avea pigmentul foarte deschis
adevarat mai este ca asta se intampla cam acum 12-14 ani



vas dragutzule, pe zi ce trece ma faci sa-mi para rau tot mai tare ca nu mai sunt barbati ca tine pe ;umea asta.......si tu esti numai unul din pacate.......si noi suntem multe, dom'le, multe


suntetzi voi multe, da degeaba
femeile nu apreciaza asta
_fantoma_
Postat pe 7 Mai 2009 14:36
nu conteaza ce se poarta ...atata timp cat ma simt bine cu mine...nu mi pasa ca se poarta botox sau silicoane sau sa mi injectez...nush ce prin fese...PT????????solar??pt ce???vine vara...ma pot bronza si natural...nu sa merg acolo sa ma arda solarul si pe la 40 de ani sa fiu ca de 60...beax
monaq
Postat pe 7 Mai 2009 14:40
ce nu apreciaza vas, mama?
ti-am zis ca n-am curajul sa ma bag in seama, la cate domne bine te apreciaza pe aici

si tu te plangi ca femeile nu apreciaza ce trebuie.........
_diana_
Postat pe 7 Mai 2009 14:42
Super tare subiectul. Chiar imi amintesc cateva descrieri ale femeilor din Japonia din anii 1500. Erau albe complet si se fereau de soare fiindca, spuneau ele, numai tarancile sunt negre. Aveau ochii machiati cu carbune, buzele erau rosii, parul era dat cu un ulei special pt. luciu si coafare, purtau manusi si umbrele, kimono-urile erau lungi pana jos, iar in picioare purtau sosete si papucei de lemn. Era de mare valoare cultura si educatia, si putea fii cunoscuta o doamna adevarata chiar dupa modul in care mergea pe strada.
Acum sunt pline strazile de pitipoance care stramba din nas daca le intrebi ce carti au citit, toate sunt pline de aburi si fite de doi lei (chiar nu pricep de se sunt mandre, ca doar n-au nici un motiv, majoritatea sunt doar niste proaste, urate si boite), hainele par sa si le fii cumparat toate din acelas loc (n-au nimic unic), sunt pline de chiciuri colorate tipator, au acelasi breton pana peste nas, aceeasi ochelari de insecta uriasa , si bineinteles aceleasi genti uriase in care incap cu totul. A, da, era sa uit : blugii cu talie joasa (care le stau bine doar tipelor cu silueta adevarata) pe care-i poarta grasele astea de provoaca scarba celorlalti si care le deformeaza corpul si mai tare + bluzele tip anii `20, care in loc de talie au o gramada de material ce atarna aiurea. Exista intradevar fete la care le sta bine imbracate asa, dar sunt foarte rare.
Ideea e ca fiecare ar trebui sa realizeze ca nu orice sta bine pe oricine.
Alia_Atreides
Postat pe 7 Mai 2009 15:36
hmm...akum intr-adevar exista un stereotip privind femeia ideala....cel putin aici in bucuresti de cand am venit eu, am vazut multe siliconate,blonde solarizate buzate nu am avut inca okzia dar nimik nu ma mai mira.... anyway abia astept sa vina vara sa ma innegresc toata(natural desigur) oricum intotdeauna un barbat va admira o femeie naturala chiar daca in ziua de azi se apeleaza la diverse trucuri de infrumusetare
Purpurika
Postat pe 7 Mai 2009 16:45
De la: _diana_, la data 2009-05-07 14:42:03ce nu apreciaza vas, mama?
ti-am zis ca n-am curajul sa ma bag in seama, la cate domne bine te apreciaza pe aici

si tu te plangi ca femeile nu apreciaza ce trebuie.........


care-s alea?
ca nu s-a dat nici una in fapt
_fantoma_
Postat pe 7 Mai 2009 16:52

@ ....Casa Atreides .....good point ( sa inteleg ca ti-a placut Dune ? )
@....Purpurika.....doua bile albe de la mine ptr tine
_fantoma_
Postat pe 7 Mai 2009 16:54
De la: Purpurika, la data 2009-05-07 16:45:45hmm...akum intr-adevar exista un stereotip privind femeia ideala....cel putin aici in bucuresti de cand am venit eu, am vazut multe siliconate,blonde solarizate buzate nu am avut inca okzia dar nimik nu ma mai mira.... anyway abia astept sa vina vara sa ma innegresc toata(natural desigur) oricum intotdeauna un barbat va admira o femeie naturala chiar daca in ziua de azi se apeleaza la diverse trucuri de infrumusetare


oooooooffffffffff.....de-aia ma iubesc pe mine barbatii !!!!........de naturala ce sunt !!!.........
etta
Postat pe 7 Mai 2009 17:07
de cand o fata cu buze groase aduce a fata de la tara?1tu ai gandit-o pe asta,sau ti a venit pur si simplu...
bubulika
Postat pe 7 Mai 2009 17:34
De la: bubulika, la data 2009-05-07 17:34:53de cand o fata cu buze groase aduce a fata de la tara?1tu ai gandit-o pe asta,sau ti a venit pur si simplu...


nu chiar a fata de tara........a fata mai de la oras asa,de cartier !!........si oricum ....DA BINE LA CV !!!.........
etta
Postat pe 7 Mai 2009 17:42
_diana_
Postat pe 7 Mai 2009 18:31
De la: bubulika, la data 2009-05-07 17:34:53de cand o fata cu buze groase aduce a fata de la tara?1tu ai gandit-o pe asta,sau ti a venit pur si simplu...


De la tara in sensul de nerafinata.
Kathara
Postat pe 7 Mai 2009 18:42
multumesc pentru apreciere vas25 etta e posibil sa ai dreptate nu pot sa zic ca eu nu ma machiez dar nu intr-un mod excesiv si intotdeauna am grija sa nu arat ca o masca.... sau pitzi din alea de la tot coltul
Purpurika
Postat pe 8 Mai 2009 11:21
De la: bubulika, la data 2009-05-07 17:34:53de cand o fata cu buze groase aduce a fata de la tara?1tu ai gandit-o pe asta,sau ti a venit pur si simplu...
da inainte se purtau buzele subtiri.. cine avea tenul inchis la culoare si buzele groase erau considerati tarani! si ca sa isi mai deschida culoatea tenului se frecau cu lamaie ( da stiu suna aiurea) . :) acum se poarta buzele mai groase...dar ... intr-o oarecare masura!!
ANNYBLONDY
Postat pe 8 Mai 2009 11:54
pai din punctul meu de vedere e simplu: n-au decat acele pitzi sa se siliconeze super-machieze si sa se arda la solar, ca eu tot naturala voi fi, iar vara prefer doar o tenta aramie a pielii in urma expunerii la soare (!) cu protectie mare. Nu ma intereseaza ca altele sunt negre pe langa mine, mie nu-mi sta bine si este foarte nesanatos (deoarece sunt blonda si am pielea alba).
Iar cei care prefera genul din titlu n-au decat sa le caute , in mod sigur nu sunt genul meu

cum zicea cineva mai sus: be yourself
kitty_krieger
Postat pe 8 Mai 2009 12:26
Mereu mi-au displacut blondele platinate, buzate, siliconate si arse de solar! Bineinteles, la fel simt si in cazul brunetelor buzate, siliconate si arse de solar. Naturaletea este si va fi mereu in top. Sunt atat de dragute blondele cu o culoare frumoasa si decenta de par, cu pielea curata si trasaturi armonioase! Precum si brunetele naturale. Negrul ala albastrui este la fel de urat ca blondul platinat Eu am parul saten, nu m-am vopsit niciodata si nici nu am de gand sa o fac.
Laura_cute
Postat pe 8 Mai 2009 12:42
De la: nattalya, la data 2009-05-08 12:42:44 Mereu mi-au displacut blondele platinate, buzate, siliconate si arse de solar! Bineinteles, la fel simt si in cazul brunetelor buzate, siliconate si arse de solar. Naturaletea este si va fi mereu in top. Sunt atat de dragute blondele cu o culoare frumoasa si decenta de par, cu pielea curata si trasaturi armonioase! Precum si brunetele naturale. Negrul ala albastrui este la fel de urat ca blondul platinat Eu am parul saten, nu m-am vopsit niciodata si nici nu am de gand sa o fac.


da-mi voie sa te contrazic
cand vei mai imbatrani, si-ti vor iesi fire de par alb......
_fantoma_
Postat pe 12 Mai 2009 11:23
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 19:20
De la: Kathara, la data 2009-05-07 18:42:23
De la: bubulika, la data 2009-05-07 17:34:53de cand o fata cu buze groase aduce a fata de la tara?1tu ai gandit-o pe asta,sau ti a venit pur si simplu...


De la tara in sensul de nerafinata.



Hmm...daca am buze mari naturale,inseamna ca sunt nerafinata ?Ce prostie...
OneLastBreath
Postat pe 14 Mai 2009 14:29
nope....daca sunt naturale sunt ok se referea la "buzate artificiale"
Purpurika
Postat pe 14 Mai 2009 19:55
si etta sa sti ca sunt frumoasa si naturala si machiata si intr-adevar ma iubesc barbatii
Purpurika
Postat pe 14 Mai 2009 19:57
De la: Purpurika, la data 2009-05-14 19:55:51nope....daca sunt naturale sunt ok se referea la "buzate artificiale"


Adica fata de la tara cu silicon in buze (apropos, nu se mai foloseste silicon de cam un deceniu pentru sublinierea buzelor) Ma, s-au dat naibii fetele de la tara... Asa de mult s-o fi schimbat Romania de acum orice tzatzica da o fuga de la tarla lu' tac'su si-si "face" sanii si buzele? Felicitari, fratilor, o duceti bine!

Cat despre "cum se purta" si ce era la moda acum nu'sh cat timp... Hai ca asta e din seria "apropo de branza"... Candva s-au purtat femeile de o suta de kile, altcandva s-au purtat femeile cu umerii cazuti pana in dreptul sanilor, de umblau toate cele cu umeri mai conturati cocoshate... Si apropo de albeatza: Alta data (In timpul lui Ludovic al XIV- lea mai exact) s-a purtat ca femeile sa fie atat de albe si cu pielea atat de transparenta incat sa li se vada venele... Cum nu tuturor li se vedeau, isi desenau vene subtiri pe fata cu creion albastru... Asa ca de! Incearca si tu, daca tot esti fan! Ah, si se purtau si "benghiurile"... adica bucatzele de catifea de marimea alunitzelor pe care si le lipeau pe fatza... Durere mare!
Si ca sa revin: daca tu ai buze subtiri, e ok... Dar te rog frumos nu o lua pe campii ca asta ar fi semn ca te tragi din Bourboni Deja o dai in ridicol, ce Dumnezeu...
Dealtfel, daca te uiti la TOATE frumusetile secolului asta, ABSOLUT TOATE au buze pline.... Asta asa... FYI ... Si sunt si bronzate, pentru ca asta arata ca au o viata activa, outdoor. Care joaca tenis - de exemplu - nu care gadila telecomanda si obosesc mutandu-se de pe scaun pe canapea
Recunosc ca mi-ar placea sa am mai mult timp sa stau deajuns pe plaja sa capat si eu un pic de culoare aramie. E o tenta foarte sanatoasa, nu de muribunda....
Ah, si printre ele, cele cu buze pline, ma numar si eu (si sunt naturale, ete asa!) si-ti pun pariu ca - daca ne uitam la strabuni (ai mei si-ai tai) s-ar putea sa fii uimita care mai are inca urme de mamaliga in in dintii din spatele buzelor atat de controversate
Pe de alta parte... ce topic penibil. Care-i problema ta cu ce-si fac ele la buze sau la sani? O fac pe banii tai? Se vara in ochii tai pe strada? Nu cred, ca alea de au bani de silicoane au si masini, deci nu ajungi sa le vezi tu... Eu pot sa pun pariu ca tu de fapt nu cunosti personal nici una dintre - chiar pitzi sa fie - cele care chiar au implanturi de orice fel.... Deci.... Cum te-ai saturat tu de ele? Doar stiind ca exista?
Eu cred ca asta e mai mult: Vulpea cand nu ajunge la struguri....
Dor_a
Postat pe 14 Mai 2009 21:22
De la: Dor_a, la data 2009-05-14 21:22:14
De la: Purpurika, la data 2009-05-14 19:55:51nope....daca sunt naturale sunt ok se referea la "buzate artificiale"


Adica fata de la tara cu silicon in buze (apropos, nu se mai foloseste silicon de cam un deceniu pentru sublinierea buzelor) Ma, s-au dat naibii fetele de la tara... Asa de mult s-o fi schimbat Romania de acum orice tzatzica da o fuga de la tarla lu' tac'su si-si "face" sanii si buzele? Felicitari, fratilor, o duceti bine!

Cat despre "cum se purta" si ce era la moda acum nu'sh cat timp... Hai ca asta e din seria "apropo de branza"... Candva s-au purtat femeile de o suta de kile, altcandva s-au purtat femeile cu umerii cazuti pana in dreptul sanilor, de umblau toate cele cu umeri mai conturati cocoshate... Si apropo de albeatza: Alta data (In timpul lui Ludovic al XIV- lea mai exact) s-a purtat ca femeile sa fie atat de albe si cu pielea atat de transparenta incat sa li se vada venele... Cum nu tuturor li se vedeau, isi desenau vene subtiri pe fata cu creion albastru... Asa ca de! Incearca si tu, daca tot esti fan! Ah, si se purtau si "benghiurile"... adica bucatzele de catifea de marimea alunitzelor pe care si le lipeau pe fatza... Durere mare!
Si ca sa revin: daca tu ai buze subtiri, e ok... Dar te rog frumos nu o lua pe campii ca asta ar fi semn ca te tragi din Bourboni Deja o dai in ridicol, ce Dumnezeu...
Dealtfel, daca te uiti la TOATE frumusetile secolului asta, ABSOLUT TOATE au buze pline.... Asta asa... FYI ... Si sunt si bronzate, pentru ca asta arata ca au o viata activa, outdoor. Care joaca tenis - de exemplu - nu care gadila telecomanda si obosesc mutandu-se de pe scaun pe canapea
Recunosc ca mi-ar placea sa am mai mult timp sa stau deajuns pe plaja sa capat si eu un pic de culoare aramie. E o tenta foarte sanatoasa, nu de muribunda....
Ah, si printre ele, cele cu buze pline, ma numar si eu (si sunt naturale, ete asa!) si-ti pun pariu ca - daca ne uitam la strabuni (ai mei si-ai tai) s-ar putea sa fii uimita care mai are inca urme de mamaliga in in dintii din spatele buzelor atat de controversate
Pe de alta parte... ce topic penibil. Care-i problema ta cu ce-si fac ele la buze sau la sani? O fac pe banii tai? Se vara in ochii tai pe strada? Nu cred, ca alea de au bani de silicoane au si masini, deci nu ajungi sa le vezi tu... Eu pot sa pun pariu ca tu de fapt nu cunosti personal nici una dintre - chiar pitzi sa fie - cele care chiar au implanturi de orice fel.... Deci.... Cum te-ai saturat tu de ele? Doar stiind ca exista?
Eu cred ca asta e mai mult: Vulpea cand nu ajunge la struguri....




Bine spus
Long time noo see Dora
OneLastBreath
Postat pe 14 Mai 2009 22:26
nu ma deranjeaza... doar ca nu imi plac si nici nu imi vor placea tipele de genul.Si cunosc detstul de multe de acest tip.Nu am facut niciun fel de referire la voi .....daca va simtiti, soarta fetelor
Purpurika
Postat pe 15 Mai 2009 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vot 16 De la: mafia_nrr1 26 Octombrie 2008 22:38
Un san mai mare si unul mai mic . :- 7 De la: kudika149957 10 Mai 2013 18:16
anunt importanat! 4 De la: albe_beea 5 Februarie 2009 16:13
operatii estetice ... rinoplastie??? 69 De la: kudika_1001276 11 Februarie 2016 04:49
Confort la cele mai mici preturi 1 De la: inventator 29 Decembrie 2008 10:31