Setari Cookie-uri

Mama Soacra!!!!!!!!!!ACRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

De ce nu e nimeni bun pentru odrasla ei???
oare asa vom gandi si noi cand baietii nostrii vor vrea sa se duca la casa lor? eu una nu cred............
Sa va spun oful meu : mama lui....o distinsa doamna de 50 si ceva de ani....care i-a crescut (mai are un frate...cu greu ( tot respectul, toata stima si nu sunt sarcastica) , divortata si vaduva in acelasi timp......
Marea ei iubire....primul ei nascut, care acum are 28 ani!!!!! Intodeauna a avut ceva de comentat, daca nu cu mine, cu altele.....ca nu am fost singura lui prietena....Nu zic, nu sunt perfecta, am mai avut si eu relatii, in care nu am intampinat niciodata probleme ca sa am grija de ceea ce vb, cat si cand, ce cuvinte sa folosesc, adica intr-un cuvant sa fiu la inaltime....
Eu sunt rea, si daca o sa ma ia de nevasta si o sa vad actul in mana o sa il fac sa se desparta de ea, sa nu mai stie ca are mama; alta ca e figuranta, ca e cu nasu' pe sus, alta ca e prea mica de inaltime, alta ca e cam ......asa si pe dincolo....deci intr-un cuvant niciuna buna pentru el, el care e un tip la 1.80 aproape, chelios, burtos....cateodata juri ca e nebun....(il iubesc )
El, ca tot vorbim de el, e cam mamos ......si ce zice mami e litera de lege.....
Euuuuuuuuuuuuuuuuuuu....singura la parinti si ma doare in cot de toate si de toti.....
Insa.......ma oftica ca atunci cand noua ne este bine si ne ducem cu pasi repezi catre ceva oficial, apare Cruella cu tertipuri : ca nu stiu ce am zis, ca nu stiu ce am facut, ca nu stiu cum m-am purtat!
Si bineinteles, my puppy, ......sare drepti in fatza ei....si se cearta cu mine, urla , tzipa si arunca...reproseaza ca vreau sa il invrajbesc daca cumva intentionez sa zic ceva de ea,......pleaca.....si dupa ce isi da seama ca a gresit se intoarce.....dar niciodata nu isi cere scuze...................
Cum sa ii explic ca joaca teatru?
Cum sa il fac sa inteleaga ca e timpul sa faca diferenta intre mama si iubita?

P.S .: poate v-ati pus intrebarea de ce nu cer sfaturi ca sa ma placa....AM INCERCAT DE PREA MULTE ORI sa fiu PERFECTA.....dar nu am cui sa ii arat..........m-=am saturat....
ursimic
Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:19
Te inteleg f. bine, deoarece sunt in aceasi situatie ca si tine, dar asta e, poate o sa reusim sa-i intarcam in sfarsit, ca asta e credul adevar, nu au fost intarcati la timp, de aceea se lasa influentati de "mamaaa"
delia_200725
Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:25
nu e soacra de vina, nu neaparat...atitudinea lui lasa putin de dorit...

Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:55
Ooo, pai, el este de vina...este destul de matur pt a vedea cum sta treaba. Prietenul meu are 21 de ani , iar parerea mea este f importanta pt el, mai mult decat a mamei lui, pt ca mama lui exagereaza de multe ori, stiam amandoi asta. Insa nu prea ai ce sa-i faci, asa a si fost educat, a ramas asa si la maturitate, degeaba ai incerca sa vorbesti cu el pt ca nu rezolvi nimic...

Postat pe 23 Ianuarie 2009 00:02
e greu sa nu-i dai atentie unei soacre, dar e cel mai sanatos lucru...daca nu o bagi in seama o sa vezi ca nu mai pare asa o mare amenintare...cat despre el...e totusi mamica lui, si va ramane mereu...pt tine va fi ft greu, dar cu rabdare si diplomatie o sa reusesti sa-i arati ca tu esti IUBITA...niciodata sa nu incerci sa o denigrezi pe mama lui in fata lui, sau sa o vorbesti de rau...il intorci impotriva ta

Postat pe 23 Ianuarie 2009 01:10
Niciodata nu am spus vreun cuv rau de fata cu el, dar chiar si asa cand ii atrageam subtil atentia la anumite fapte mai putin comune, incepea sa imi reproseze ca il invrajbesc.....
Ms de sfat! ....
ursimic
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:36
Asa este si eu sunt de aceasi parere. El este principalul vinovat deoarece ii permite sa iasa in evidenta si sa aiba tot timpul ceva de spus, i-am zis lucrul asta si mi-a spus ca nu are ce sa-i faca, pt ca asa e ea, nu stiu ce sa mai spun, oricum mersi mult pt sfat
delia_200725
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:13
Parerea mea...este ca toata lumea incearca sa fie cat mai PERFECTA....pentru mama soacra....Dar intrebarea e...dk no suporti...de ce ii mai spui mama soacra????k io nu inteleg....Relatia unui baiat depinde foarte mult de atasamentul dintre mama si baiat...si tot timpul...un barbat5 isi va alege consoarta numai dupa cum arata si se comporta mama...deci vedeti...poate aveti vreun punct comun cu mamele....lor....Eu de exemplu nu o cunosteam pe mama lui...si el tot imi spunea ...fix ca mama faci....dseja ma enervezi...Si acu dupa 2 ani d cand o cunosc si mergem la cumparaturi sau ramanem singure acasa....am vazut k semenam foarte mult...si avem chiar aceleasi reactii....vis a vi de el...Si d multe ori am patit k sa raspundem exact la fel la o anumita atitudine a inculpatului... ....Idea este s fii tu...nu sa pari a fi altcineva....altcineva perfect pentru baiatul ei....Al meu ii foarte atasat de mamasa..pt k ii singur la parinti...si soarta a facut ca si tatal sau s se stinga din viata acu ceva ani....si logic ca mama ii universul lui....alaturi d mine... ...Il vad cum isi face planuri de exemplu k o sa avem copii si mami o sa ne ajute si o sa stea cu noi...Stiu...nu imi place ideea dar pe de o parte ii un ajutor binevenit...mai ales k io mai am ceva ani de scoala...Ideea de baza este dupa cum mai mai zis...nu trebuie sa fim altcineva...si mai ganditi-va la ceva...de totusi v-a dus la parinti acasa si v-a prezentat si continua si dupa sa va ia acasa la parintii lui in vizita....inseamna ca ceva tot aveti de spus in viata lui....Asa ca.....sincera sa fiu...va zic k primesc mai multe cadouri de la mamasa decat de la el... ...Deci.....zambiti si fi-ti fericite in continuare alaturi de ei...pentru k asa cum ii mama importanta pentru el....poate tu esti mai importanta pentru el.... ..Va pup si sa aveti parte de o soacra si o mama (care ii si ea soarca mare) ...k a mea....
__XXX__
Postat pe 13 Februarie 2009 12:54
De la: ursimic, la data 2009-01-22 23:19:47De ce nu e nimeni bun pentru odrasla ei???
oare asa vom gandi si noi cand baietii nostrii vor vrea sa se duca la casa lor? eu una nu cred............
Sa va spun oful meu : mama lui....o distinsa doamna de 50 si ceva de ani....care i-a crescut (mai are un frate...cu greu ( tot respectul, toata stima si nu sunt sarcastica) , divortata si vaduva in acelasi timp......
Marea ei iubire....primul ei nascut, care acum are 28 ani!!!!! Intodeauna a avut ceva de comentat, daca nu cu mine, cu altele.....ca nu am fost singura lui prietena....Nu zic, nu sunt perfecta, am mai avut si eu relatii, in care nu am intampinat niciodata probleme ca sa am grija de ceea ce vb, cat si cand, ce cuvinte sa folosesc, adica intr-un cuvant sa fiu la inaltime....
Eu sunt rea, si daca o sa ma ia de nevasta si o sa vad actul in mana o sa il fac sa se desparta de ea, sa nu mai stie ca are mama; alta ca e figuranta, ca e cu nasu' pe sus, alta ca e prea mica de inaltime, alta ca e cam ......asa si pe dincolo....deci intr-un cuvant niciuna buna pentru el, el care e un tip la 1.80 aproape, chelios, burtos....cateodata juri ca e nebun....(il iubesc )
El, ca tot vorbim de el, e cam mamos ......si ce zice mami e litera de lege.....
Euuuuuuuuuuuuuuuuuuu....singura la parinti si ma doare in cot de toate si de toti.....
Insa.......ma oftica ca atunci cand noua ne este bine si ne ducem cu pasi repezi catre ceva oficial, apare Cruella cu tertipuri : ca nu stiu ce am zis, ca nu stiu ce am facut, ca nu stiu cum m-am purtat!
Si bineinteles, my puppy, ......sare drepti in fatza ei....si se cearta cu mine, urla , tzipa si arunca...reproseaza ca vreau sa il invrajbesc daca cumva intentionez sa zic ceva de ea,......pleaca.....si dupa ce isi da seama ca a gresit se intoarce.....dar niciodata nu isi cere scuze...................
Cum sa ii explic ca joaca teatru?
Cum sa il fac sa inteleaga ca e timpul sa faca diferenta intre mama si iubita?

P.S .: poate v-ati pus intrebarea de ce nu cer sfaturi ca sa ma placa....AM INCERCAT DE PREA MULTE ORI sa fiu PERFECTA.....dar nu am cui sa ii arat..........m-=am saturat....

mai e un singur lucru de facut!
ignora...
cand vorbeste ea...taci si da-i o privire din aia..stil anii 1700..dar taci!
cand se baga intre voi...arunca-i lui priviri de catel pierdut..dar iar taci...asta daca vrei sa ii fii alaturi!si daca vrei sa traiesti cu asa mamos care permite sa ii fie facuta viata in continuare dupa regula mamei...
eu una..as zice sa te uiti in alta parte catre altcineva..ca nu e viata langa asa ceva...o spun din propria experienta!
maria_v10
Postat pe 22 Martie 2009 15:56
sti cum e trebe de la inceput sa te pui bine cu mama soacra sa ii intri pe sub piele cum se zice.Eu am crescut fara mama si am cautat intodeauna ca mama soacra sa imi fie ca o mama,am cautat destul am dat si peste soacre ca a ta dar acum ma mandresc cu mama soacra.e o femeie de milioane care nu se baga in viata noastra atat ne zice sa va intelegeti ,sa va iubiti ca eu nu ma bag ,pt ca nu rezolv nimic in a face chestia asta
si ma bucur enorm de mult ca insfarsit am o mama soacra care merita din plin sa ii zic mama
imi pare rau pt tine dar cauta sa stati cat mai departe de ea si vb cu el in primul rand cat mai deschis si spunei ce te deranjeaza daca nu te intelege inseamna ca nu te iubeste indeajuns de mult
ce sa iti zic bafta si ai grija
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 5 Mai 2009 00:37
si inca ceva ai grija sa nu o iei razna sa ai cosmaruri
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 5 Mai 2009 00:38
niciodata o soacra oricat de buna sau rea ar fii nu o sa fie incantata pe deplin de "nora" ei...asa sunt ele...e ca sa spun asa o lege a firii...eu ma pot numara printre cele kre l'am facut de nenumarate ori sa vada k eu am dreptate nu ea...si sa zicem k ma mandresc cu asta...succes in continuare si voua:)
yoannasim
Postat pe 14 Iulie 2009 00:03
De la: ursimic, la data 2009-01-22 23:19:47De ce nu e nimeni bun pentru odrasla ei???
oare asa vom gandi si noi cand baietii nostrii vor vrea sa se duca la casa lor? eu una nu cred............
Sa va spun oful meu : mama lui....o distinsa doamna de 50 si ceva de ani....care i-a crescut (mai are un frate...cu greu ( tot respectul, toata stima si nu sunt sarcastica) , divortata si vaduva in acelasi timp......
Marea ei iubire....primul ei nascut, care acum are 28 ani!!!!! Intodeauna a avut ceva de comentat, daca nu cu mine, cu altele.....ca nu am fost singura lui prietena....Nu zic, nu sunt perfecta, am mai avut si eu relatii, in care nu am intampinat niciodata probleme ca sa am grija de ceea ce vb, cat si cand, ce cuvinte sa folosesc, adica intr-un cuvant sa fiu la inaltime....
Eu sunt rea, si daca o sa ma ia de nevasta si o sa vad actul in mana o sa il fac sa se desparta de ea, sa nu mai stie ca are mama; alta ca e figuranta, ca e cu nasu' pe sus, alta ca e prea mica de inaltime, alta ca e cam ......asa si pe dincolo....deci intr-un cuvant niciuna buna pentru el, el care e un tip la 1.80 aproape, chelios, burtos....cateodata juri ca e nebun....(il iubesc )
El, ca tot vorbim de el, e cam mamos ......si ce zice mami e litera de lege.....
Euuuuuuuuuuuuuuuuuuu....singura la parinti si ma doare in cot de toate si de toti.....
Insa.......ma oftica ca atunci cand noua ne este bine si ne ducem cu pasi repezi catre ceva oficial, apare Cruella cu tertipuri : ca nu stiu ce am zis, ca nu stiu ce am facut, ca nu stiu cum m-am purtat!
Si bineinteles, my puppy, ......sare drepti in fatza ei....si se cearta cu mine, urla , tzipa si arunca...reproseaza ca vreau sa il invrajbesc daca cumva intentionez sa zic ceva de ea,......pleaca.....si dupa ce isi da seama ca a gresit se intoarce.....dar niciodata nu isi cere scuze...................
Cum sa ii explic ca joaca teatru?
Cum sa il fac sa inteleaga ca e timpul sa faca diferenta intre mama si iubita?

P.S .: poate v-ati pus intrebarea de ce nu cer sfaturi ca sa ma placa....AM INCERCAT DE PREA MULTE ORI sa fiu PERFECTA.....dar nu am cui sa ii arat..........m-=am saturat....


acum sa nu crezi ca rad de tine dar sa stii ca si sunt in situatia dar la mine este SOCRUL...si pe mine nu ma suporta doar dintr-un singur motiv :ca sunt romanca...asa ca poate vom rezolva toate intr-un fel sau altul aceste dileme..
roscatika23
Postat pe 14 Iulie 2009 04:26
O femeie care isi creste greu / nu, dar fara tata .. baiatul va fi foarte greu de convins ca esti o nora buna. Sunt femei care divorteaza si ALEG sa-si dedice intreaga viata copilului. In el isi pun sperantele, dorintele, visele.... nevoile etc. Si atunci, cand nimic din toate astea nu apuca sa se intample, ba mai mult, ...vine "o oarecare" si intrerupe cursul firesc... sar scantei. Desigur ca baiatul poarta o parte din vina, dar sa nu uitam ca asa a fost educat. Ca si universul lui s-a invartit in jurul unei singure femei... pana atunci.
Solutia? Habar n-am!
rashela
Postat pe 14 Iulie 2009 05:06
De la: rashela, la data 2009-07-14 05:06:04O femeie care isi creste greu / nu, dar fara tata .. baiatul va fi foarte greu de convins ca esti o nora buna. Sunt femei care divorteaza si ALEG sa-si dedice intreaga viata copilului. In el isi pun sperantele, dorintele, visele.... nevoile etc. Si atunci, cand nimic din toate astea nu apuca sa se intample, ba mai mult, ...vine "o oarecare" si intrerupe cursul firesc... sar scantei. Desigur ca baiatul poarta o parte din vina, dar sa nu uitam ca asa a fost educat. Ca si universul lui s-a invartit in jurul unei singure femei... pana atunci.
Solutia? Habar n-am!


Ba e una, simpla: Tinand cont de ce ai spus tu mai sus, cea nou-venita sa incerce o apropiere. De ce sa se uite la mama-soacra ca la un dusman?
Stiti ce ma amuza pe mine? Sunt femei care se plang de soacre toata viata si - odata ajunse soacre - nu-s mai breze. De ce oare?
Adica stiu de ce: gelozii, dorinta de a fi pe "locul unu" cand ar trebui sa inteleaga ca acest loc unu e destul de spatios ca sa incapa doua persoane. Pentru ca dragostea pe care el o poarta mamei nu e aceeasi ca cea pe care o poarta femeii iubite... Si nici una nu intelege, nici una nu intinde o mana, si trag de amarat ca de ciunga, pe bune...
Dar... stiu, imi bat gura de pomana...
Dor_a
Postat pe 14 Iulie 2009 08:40
Sa-ti spun o mica istorie.La inceput "mami" a lui ma primea ca pe copilul ei ,imi facea cadouri,ma lingusea.Prea frumos sa fie si adevarat.Am provocat-o la o discutie serioasa in care i-am spus ca nu doresc decat sa fiu fericita si sa-l fac fercit pe odorul ei si ca nu vreau clasicul conflict dintre nora si soacra.Nu a comentat,a continuat sa fie draguta pana m-am mutat in casa lor si m-am maritat cu fi-su.
La cateva zile dupa casatorie Ranjeste la mine (ea) si din senin imi spune:"Ai sa vezi cat de a dracului e soacra>"Na beleaua!!! Am luat foc instataneu si i-am replicat "Sa nu vezi tu ce-mi poate pielea."
Si a inceput razboiul.Se facuse doamna ,nu facea nimic ,eu eram sluga care facea tot.Mai avea pretentia s-o tinem si pe bani Ca doar muncise o viata (de parca muncise pentru mine.)
SI am inceput lectiile de corectie.In camera ei nu mai faceam curatenie si-i faceam scandal pana facea ea ,imi faceam mancare ei nu-i puneam in farfurie sa manance,Nu mai avea voie sa umble prin toata casa ,doar sa stea in camera ei ,rebusurile cu care isi ocupa toata ziua i le aruncam la gunoi,de la serviciu o sunam si-i comandam ce sa faca de mancare ca altfel o spun la fi-su.Ajunsese ca pana la venirea acasa seara sa faca tot si sa ma astepte-te la usa sa dea raportul cu tot ce afacut in ziua respectiva.Am ajuns sa o amenint ca o leg si odau pe scari afara.Am ADus-o la disperare pana a plecat si s-a mutat cu maica-sa la tara.

Postat pe 14 Iulie 2009 13:19
De la: scorpio67, la data 2009-07-14 13:19:21Sa-ti spun o mica istorie.La inceput "mami" a lui ma primea ca pe copilul ei ,imi facea cadouri,ma lingusea.Prea frumos sa fie si adevarat.Am provocat-o la o discutie serioasa in care i-am spus ca nu doresc decat sa fiu fericita si sa-l fac fercit pe odorul ei si ca nu vreau clasicul conflict dintre nora si soacra.Nu a comentat,a continuat sa fie draguta pana m-am mutat in casa lor si m-am maritat cu fi-su.
La cateva zile dupa casatorie Ranjeste la mine (ea) si din senin imi spune:"Ai sa vezi cat de a dracului e soacra>"Na beleaua!!! Am luat foc instataneu si i-am replicat "Sa nu vezi tu ce-mi poate pielea."
Si a inceput razboiul.Se facuse doamna ,nu facea nimic ,eu eram sluga care facea tot.Mai avea pretentia s-o tinem si pe bani Ca doar muncise o viata (de parca muncise pentru mine.)
SI am inceput lectiile de corectie.In camera ei nu mai faceam curatenie si-i faceam scandal pana facea ea ,imi faceam mancare ei nu-i puneam in farfurie sa manance,Nu mai avea voie sa umble prin toata casa ,doar sa stea in camera ei ,rebusurile cu care isi ocupa toata ziua i le aruncam la gunoi,de la serviciu o sunam si-i comandam ce sa faca de mancare ca altfel o spun la fi-su.Ajunsese ca pana la venirea acasa seara sa faca tot si sa ma astepte-te la usa sa dea raportul cu tot ce afacut in ziua respectiva.Am ajuns sa o amenint ca o leg si odau pe scari afara.Am ADus-o la disperare pana a plecat si s-a mutat cu maica-sa la tara.



Nu-mi vine sa cred ce am citit!
kudikaroxi
Postat pe 14 Iulie 2009 14:00
nu stiu cum dar deocamdata ma inteleg foarte bine cu soacra....mai ales k nu e in tara....vb la telefon destul de des si ne intelegem de minune....sper ca nu voi pati si eu ceva sa ajung la concluzia "soacra....soacra....poama acra:))"
scumpik88
Postat pe 14 Iulie 2009 14:06
draga mea , intr-o zi ai s fi si tu soacra , ai gija sa te porti frumos tot timpul ,si sa nu uiti niciodata ce ai patit tu cu faimoasa ta soacra. ai avut si ai un carcter foarte tare,tine-o tot asa.succes
mihaelatrincu
Postat pe 14 Iulie 2009 14:08
De la: kudikaroxi, la data 2009-07-14 14:00:44
De la: scorpio67, la data 2009-07-14 13:19:21Sa-ti spun o mica istorie.La inceput "mami" a lui ma primea ca pe copilul ei ,imi facea cadouri,ma lingusea.Prea frumos sa fie si adevarat.Am provocat-o la o discutie serioasa in care i-am spus ca nu doresc decat sa fiu fericita si sa-l fac fercit pe odorul ei si ca nu vreau clasicul conflict dintre nora si soacra.Nu a comentat,a continuat sa fie draguta pana m-am mutat in casa lor si m-am maritat cu fi-su.
La cateva zile dupa casatorie Ranjeste la mine (ea) si din senin imi spune:"Ai sa vezi cat de a dracului e soacra>"Na beleaua!!! Am luat foc instataneu si i-am replicat "Sa nu vezi tu ce-mi poate pielea."
Si a inceput razboiul.Se facuse doamna ,nu facea nimic ,eu eram sluga care facea tot.Mai avea pretentia s-o tinem si pe bani Ca doar muncise o viata (de parca muncise pentru mine.)
SI am inceput lectiile de corectie.In camera ei nu mai faceam curatenie si-i faceam scandal pana facea ea ,imi faceam mancare ei nu-i puneam in farfurie sa manance,Nu mai avea voie sa umble prin toata casa ,doar sa stea in camera ei ,rebusurile cu care isi ocupa toata ziua i le aruncam la gunoi,de la serviciu o sunam si-i comandam ce sa faca de mancare ca altfel o spun la fi-su.Ajunsese ca pana la venirea acasa seara sa faca tot si sa ma astepte-te la usa sa dea raportul cu tot ce afacut in ziua respectiva.Am ajuns sa o amenint ca o leg si odau pe scari afara.Am ADus-o la disperare pana a plecat si s-a mutat cu maica-sa la tara.



Nu-mi vine sa cred ce am citit!



Din pacate e adevarat si acum e cea mai buna prietena a mea.

Postat pe 15 Iulie 2009 07:39
CASCA BINE OCHII? CA STII CUM SE SPUNE......MAFAC PRIETEN CU DRACU PANA TREC PUNTEA APOI.....O VEDEA EL? NU TE LASA AMAGITA CA ACU SUTETI PRIETENE CA NU STII NICIODATA CE IDEI II MAI TREC SI APOIIIIII? ITI PLANGI DE MILA
mihaelatrincu
Postat pe 15 Iulie 2009 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va provoc la.... 21 De la: Sibel_16 22 Februarie 2011 19:54
Un sfat.Va rog! 7 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 16:43
Prietena mea s-a combinat cu tipul de care-mi place 17 De la: Achillesluv 10 August 2014 17:55
Voua vi se pare ok? 15 De la: missscorpyo 9 Februarie 2010 17:15
Punctul vostru de vedere 31 De la: nefer 4 Mai 2009 14:26