Setari Cookie-uri

Ce parere aveti de haosul din spitale...........incompetenta cadrelor medicale.......spaga.......si lipsa de profesionalism!!!!

Stiu ca oriunde te-ai duce .........ma refer la un spital de stat.........mai intai se introduc banii in buzunar si mai apoi se uita la tine.....cazuri sunt nenumarate.........dar ce te faci ,cand dai si banii si nici macar nu stiu ce ai......sau nu stiu sa citeasca un ecograf sau tomograf..........
Credeti ca situatia se va schimba? ......ma refer la spaga nemeritata data cadrelor medicale.......am ajuns sa le dam si la infirmiere sau bracadieri..........
Credeti ca de acum incolo se vor angaja oameni competenti .....si nu cei pilosi?
E un subiect f dezbatut in prezent.......si cel mai bine stim noi ..oamenii de rand cum sta situatia in aceste spitale.............
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:11
mda, personal am avut recent o experienta de genul acesta
adica a trebuit sa stau internata cu fetita cea mica cateva zile in spital,nu a trebuit sa dau bani asta probabil din cauza faptului ca sunt prietena foarte buna cu doctora ce este si sefa sectiei pediatrie asa ca am fost tratata foarte bine
ceea ce m-a deranjat este faptul ca toata sectia era plina de tigani(nu am nimic cu ei nici nu fac discriminare)foarte galagiosi si foarte rai ,ele plecau isi lasau copii sa planga ore in sir pana oboseau si adormeau pentru noi celelalte mamici ne era imposibil sa ne facem copilasii sa adoarma in asemenea galagie,nu puteai sa le zici nimic pentru ca erau foarte agresive si sareau toate asa ca mai bine evitai orice contact cu ei
lipsa medicamentelor alta problema cu care m-am confruntat adica va facem injectii sau ii administream tratamentul acesta dar va trebui sa mergeti sa va cumparati de la farmacie medicamentele pt ca la farmacia spitalului nu sunt(lucru ce m-a deranjat luand in considerare faptul ca mie personal mi se opresc cei 5,5%lunar pt sanatate)
mizeria si saracia din spital sunt de nedescris doua noptii nu am dormit de frica goangelor ca se vor urca pe mine si pe cea mica..............sa mai continui ............nup deja am scris prea mult
asta este tara in care traim si problemele cu care trebuie sa ne confruntam
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:31
dc trebuie sa mergem pe deviza ca asta e tara in care traim...si ca trebuie sa suportam asa ceva...?
dc sa plecam mai bolnavi din spital.....?
dc sa nu schimbam aceasta situatie?
singurii vinovati suntem noi..........dam spaga...........si nu reclamam cand sunt incompetenti....(cadrele medicale)
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:49
cum sa schimbam?

cand banii alocatii sanatatii sunt asa de putini,cand intotdeauna se cauta vinovati si nu solutii?

este normal sa intri intr-o sectie de pediatrie si sa ai senzatia ca te-ai intors cu 50 de ani in urma ?

sunt si doctori buni carora le place ceea ce fac dar degeaba daca nu au cu ce, trist dar asta este realitatea

in orasul meu nu exista spital particular sa pot opta pentru aceasta varianta atunci cand apar probleme desi acolo profeseaza aceiasi doctori ce sunt si in "spitalele de stat"

nu ma consider vinovata atata timp cat imi fac datoria de contribuabil, vinovat este sistemul asta bolnav si faptul ca intotdeauna ceea ce este important nu este pus pe primul loc
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:00
ok donty......nu ma refer la banii opriti din salariu pt sanatate.....
ci la faptul ca ......te duci intr-un spital.........si pe langa banii opriti trebuie sa mai dai si spaga sa se uite la tine....
un caz :ai o problema de sanatate ............legat de o cazatura la cap.......ajungi la urgenta .....iti face un tomograf ,ekg.......iti citeste ekg........obs ca impulsurile inimii sunt normale.........la tomograf iti citeste ca ai traumatism cranio-cerebral cu deschizatura de 5 mm...........(dat bani)........apoi iti spune ca nu e de competenta lor...te transfera la alt spital......din alta localitate (din alt jud)........acolo dupa 24 de ore iti face alt tomograf...si rezulta ca de fapt cei din cealalta loc sunt incompetenti.........pers respectiva are doar un pic fisurat timpanul......lasam la o parte spaima de care ai parte cand afli ca ai traumatism cranio-cerebral.......dar si banii dati..........
alt ex:e concurs pt angajari.......in cadru spitalului....locurile sunt date dinainte de a se da acest examen.......cine are totusi habar de ceea ce trebuie sa faci in cadru spitalului nu au locuri pt ei....si intra turma de oameni care nu stiu sa faca o injectie........sa nu mai spun un ekg....sau sa citeasca un tomograf......
alt ex........nu stiu sa faca o intravenoasa.......eu a trebuit sa ii spun unde se vede vena.....dupa ce mi-a spart 2 vene............
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:12
'neata fetele! V-am citit si va dau dreptate 100%. Sistemul sanitar romanesc e la pamant si nimeni nu vrea sa faca nimic. Omul bolnav nu valoreaza mare lucru in Romania, asta e realitatea...
Lucia1971
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:20
dc oamenii strazii nu pot fi tratati?
ca nu au acte?
nu de aceea sunt acolo si si-au ales aceasta meserie..........pt a ajuta orice pers .......din orice categorie sociala?
eu stiu cum stau lucrurile in astfel de spitale......la fel ca si tine luci..........dar tot noi putem schimba asta .........fara a le mai umple buzunarele de bani...si a-i reclama cand obs ca duc lipsa de competenta
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:25
de-asta eu ma duc, in masura posibilitatilor, la particular
kitty_krieger
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:25
la particular iti faci doar analizele............pt a fi internat trebuie sa te duci la stat.....
nu in toate orasele exista spitale private.............
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:27
nu numai analize....eu m-am dus si cand am avut o durere de spate, de exemplu...e drept ca apelez la ei pentru chestii marunte, dar decat sa dau spaga la un ciufut, prefer sa ma duc la un doctor bun si chiar ies mai ieftin, in unele cazuri.
kitty_krieger
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:33
De la: portitza_, la data 2009-01-27 10:12:10ok donty......nu ma refer la banii opriti din salariu pt sanatate.....
ci la faptul ca ......te duci intr-un spital.........si pe langa banii opriti trebuie sa mai dai si spaga sa se uite la tine....
un caz :ai o problema de sanatate ............legat de o cazatura la cap.......ajungi la urgenta .....iti face un tomograf ,ekg.......iti citeste ekg........obs ca impulsurile inimii sunt normale.........la tomograf iti citeste ca ai traumatism cranio-cerebral cu deschizatura de 5 mm...........(dat bani)........apoi iti spune ca nu e de competenta lor...te transfera la alt spital......din alta localitate (din alt jud)........acolo dupa 24 de ore iti face alt tomograf...si rezulta ca de fapt cei din cealalta loc sunt incompetenti.........pers respectiva are doar un pic fisurat timpanul......lasam la o parte spaima de care ai parte cand afli ca ai traumatism cranio-cerebral.......dar si banii dati..........
alt ex:e concurs pt angajari.......in cadru spitalului....locurile sunt date dinainte de a se da acest examen.......cine are totusi habar de ceea ce trebuie sa faci in cadru spitalului nu au locuri pt ei....si intra turma de oameni care nu stiu sa faca o injectie........sa nu mai spun un ekg....sau sa citeasca un tomograf......
alt ex........nu stiu sa faca o intravenoasa.......eu a trebuit sa ii spun unde se vede vena.....dupa ce mi-a spart 2 vene............


atunci trebuie sa o luam de la origini :cu ce nota sa intra odata la medicina? sa ne uitam cu ce nota se intre acum, proaspetii absolventi care intradevar sunt buni pleaca in strainatate si noi cu ce ramanem ?

in ceea ce priveste diagnoticul pus ai dreptate consulti cinci doctori fiecare cu parerea lui

sunt multe de spus dar nu este suficient un topic pe kudika pentru a schimba ceva sti proverbul"cu o floare nu se face primavara"
in primul rand trebuie schimbata mentalitatea oamenilor
sa inteleaga faptul ca pot schimba ceva de fapt ca tine si de noi sa schimbam ceva
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:34
De la: iry24, la data 2009-01-27 10:33:37nu numai analize....eu m-am dus si cand am avut o durere de spate, de exemplu...e drept ca apelez la ei pentru chestii marunte, dar decat sa dau spaga la un ciufut, prefer sa ma duc la un doctor bun si chiar ies mai ieftin, in unele cazuri.


de multe ori sunt aceiasi doctori pe care ii intalnim si in sptalele de stat
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:35
De la: portitza_, la data 2009-01-27 10:25:02dc oamenii strazii nu pot fi tratati?
ca nu au acte?
nu de aceea sunt acolo si si-au ales aceasta meserie..........pt a ajuta orice pers .......din orice categorie sociala?
eu stiu cum stau lucrurile in astfel de spitale......la fel ca si tine luci..........dar tot noi putem schimba asta .........fara a le mai umple buzunarele de bani...si a-i reclama cand obs ca duc lipsa de competenta

Stai putin. Degaba te duci tu, degeaba ma duc eu sau inca 5. Atata timp cat restul de n milioane de pacienti se duc cu plicul sau cu sacosa plina, si tu, si eu, si toti ceilalti 5 vom fi tratatai ca niste paria.
Lucia1971
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:37
De la: donttouch, la data 2009-01-27 10:35:28
De la: iry24, la data 2009-01-27 10:33:37nu numai analize....eu m-am dus si cand am avut o durere de spate, de exemplu...e drept ca apelez la ei pentru chestii marunte, dar decat sa dau spaga la un ciufut, prefer sa ma duc la un doctor bun si chiar ies mai ieftin, in unele cazuri.


de multe ori sunt aceiasi doctori pe care ii intalnim si in sptalele de stat

Nu de multe ori, Donty. Intotdeauna.
Lucia1971
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:38
De la: donttouch, la data 2009-01-27 10:35:28
De la: iry24, la data 2009-01-27 10:33:37nu numai analize....eu m-am dus si cand am avut o durere de spate, de exemplu...e drept ca apelez la ei pentru chestii marunte, dar decat sa dau spaga la un ciufut, prefer sa ma duc la un doctor bun si chiar ies mai ieftin, in unele cazuri.


de multe ori sunt aceiasi doctori pe care ii intalnim si in sptalele de stat

sincer, nu cred; dar chiar daca ar fi, se poarta de un milion de ori mai frumos cu pacientul, pentru ca, daca i-ai facut reclamatie ca nu s-a purtat bine cu tine, conducerea clinicii ia serios lucrul asta.
kitty_krieger
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:39
ai dreptate ............un topic pe forum nu schimba mare lucru...............pe langa vorbe mai trebuie si sa faci.........dar e un inceput.................
pacat ca nu avem doctori .......asa ii puteam intreba ce parere au........
am ajuns sa dam bani si pt un cearceaf sa il schimbe.............sau o fata de perna......sau pt o injectie ....sa ti-o faca mai usor si ca niste animale ..asa cum se intampla.............nici macar nu le interesaza......
sau uita ca s-a terminat o perfuzie si il lasa pe pacient asa....si vine dupa u timp si o scoate...............si da multi plec in strainatate.........aici nu e loc pt ei........ca nha nu au pile.................
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:42
o mana spala pe alta

vreau sa-mi dati macar un exemplu de incompetenta a unui doctor si sustinuta de un alt cadru medical
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:44
Donty, am sa-ti spun eu cazuri reale care se produc in fiecare zi. In clinicile universitare vin si medici tineri sa-si faca rezidentiatul. Nu le ajungi nici cu prajina la nas la multi dintre ei. Buuuuuuun. La cat de "competenti" sunt, fac niste gafe de te doare mintea. Asistenta aia cu n-zeci de ani vechime si experienta cat China, vine si le atrage atentia. Crezi ca o baga in seama? Nuuuuuuuu. Si-atunci te enervezi, ii pui sa dea cu subsemnatul, dar faci tot cum stii tu ca e mai bine...
Lucia1971
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:48
De la: Lucia1971, la data 2009-01-27 10:48:44Donty, am sa-ti spun eu cazuri reale care se produc in fiecare zi. In clinicile universitare vin si medici tineri sa-si faca rezidentiatul. Nu le ajungi nici cu prajina la nas la multi dintre ei. Buuuuuuun. La cat de "competenti" sunt, fac niste gafe de te doare mintea. Asistenta aia cu n-zeci de ani vechime si experienta cat China, vine si le atrage atentia. Crezi ca o baga in seama? Nuuuuuuuu. Si-atunci te enervezi, ii pui sa dea cu subsemnatul, dar faci tot cum stii tu ca e mai bine...


sincer lucia ma bucur ca mai exista astfel de asistente

chiar aseara vorbeam cu prietena mea apropo de sistemul sanitar ii spuneam ca ma bucur ca nu am avut astfel de inclinatii

a inceput sa rada si m-a intrebat de ce?

i-am spus ca eu una as fi fost foarte afectata deoarece intotdeauna pun foarte mult suflet in ceea ce fac si in cele din urma as fi renuntat la profesie(cu morile de vant cam greu sa te lupti)

sti lucia eu una sunt multumita de sistemul sanitar de la voi din cluj

din pacate a trebuit sa stau in spital(sectia oncologie)la Cluj aproape un an si nu am dat spaga mi-a placut cum se purtau si asistentele si toti angajatii probabil ca difera si asta de la zona la zona
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:56
un ex ti-am dat donty de incompetenta.............
uite altul...........ai dureri de rinichi.......te duci la medic....cu trimitere... acolo spune ....ca nu ai probl cu rinichii ci ai putea avea ulcer sau gastrita......iti face un ecograf...si ce spune ca ai?gastrita.....bun....iti da tratament......pleci din spitalul de stat.....si vrei sa incerci la privat......ca nu ai incredere........cand iti fac analizele acolo.....ai pietre la rinichi...exact ce credeai si tu................
unde e competenta?
sau altcv.......in comune exista medici......te duci sa iti de-a o trimitere ca ai probl cu stomacul.....te doare si ai stari de voma.......habar nu avea la ce sectie sa trimita pers respectiva........ii spune ca intrebi la poarta......
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:03
De la: portitza_, la data 2009-01-27 11:03:23un ex ti-am dat donty de incompetenta.............
uite altul...........ai dureri de rinichi.......te duci la medic....cu trimitere... acolo spune ....ca nu ai probl cu rinichii ci ai putea avea ulcer sau gastrita......iti face un ecograf...si ce spune ca ai?gastrita.....bun....iti da tratament......pleci din spitalul de stat.....si vrei sa incerci la privat......ca nu ai incredere........cand iti fac analizele acolo.....ai pietre la rinichi...exact ce credeai si tu................
unde e competenta?
sau altcv.......in comune exista medici......te duci sa iti de-a o trimitere ca ai probl cu stomacul.....te doare si ai stari de voma.......habar nu avea la ce sectie sa trimita pers respectiva........ii spune ca intrebi la poarta......


ma refeream la faptul ca daca ar fi sa faci scandal sa se deschida o ancheta ceva nu o sa vezi sau auzi vreodata niciun doctor spunand da colegul meu a gresit, nicidecum incep sa o dea pe ocolitate ca ar fi putut fi diagnosticul ala ca simptomele sunt similare

iar in ceea ce priveste comunele si satele acolo sunt aceiasi doctori care erau si cand era bunica fata
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:09
uite hai sa iti spun ce a spus medicul din jud respectiv..cand a citit el tumograful........dupa ce noi am spus ca in celalalt spital ni s-a spus ca are traum cranio-cerebral..........ca el e in acest spital.....de f mult timp...ca el cunoaste astfel de cazuri.....cu asta se ocupa el...adik neurologie......si nu il interesaza de ce spun alti doctori.......
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:12
Donty ai dreptate, Clujul inca are traditie. si constiinta. Dar nu in toate spitalele. Depinde de... norocul pe care il ai. si sa stii ca la un moment dat inveti sa te detasezi de problemele altora. Da, ajuti omul bolnav, dar sufleteste pastrezi distanta, pentru ca le ai tu pe ale tale. Si nu-i de mirare ca sunt atatea cadre indolente atata timp cat nu exista nici un fel de incurajare de nicaieri. La un moment dat, cand toata lumea are pretentii de la tine, incepand cu toti sefii si terminand cu bolnavii (multi dintre ei sunt de-a dreptul nesimtiti...), nimeni nu-ti ofera nimic in semn de apreciere (aici ma refer la un premiu din partea spitalului de ex.), iti vine sa-ti bagi picioarele in tot.
Adevarul este ca pe mine m-a amuzat faza cu decorarea asistentei de pe ambulanta din Slatina pentru ca nu si-a abandonat pacientul. Si asta din doua motive:
1. si-a facut doar datoria
2. in tara asta mai sunt nenumarati medici si asistenti care-si distrug sanatatea sa le fie bine pacientilor si nimeni nu-i recompenseaza cu absolut nimic, nici macar cu o vorba buna. In cel mai fericit caz, li se spune "ti-ai facut datoria"...
Deci chestia asta cu decorarea mi se pare complet aiurea!
Lucia1971
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:15
am oroare pe pers incompetente sau isi fac treaba in ras.............cat mai repede.....sau isi trateaza pacientii cu indiferenta................
ai mei spun ca asa o sa fiu si eu............dar nu cred..........am obiceiul prost de a ma lua in gura cu asist med care nu isi fac treaba ...si cu doctorii............
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:19
cunosc genul asta de ingamfare specifica unor doctori

si de multe ori astfel isi acopera si incompetenta prin ingamfare

mamei mele un doctor a vrut sa-i faca rmn desi ii spusasem ca fusese operata si i se extirpase o parte din plamanul drept si ca are acolo niste grefe sau agrafe de metal -si era considerat cel mai bun medic
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:35
iti e si frica sa mergi la medic........................atatia care habar nu au de medicina.............chiar si la stomatolog...te ustura buzunarul......cat trebuie sa dai......si nici nu isi fac treaba cum trebuie
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:37
Voi ati observat ca din toti forumistii, doar 4 persoane posteaza aici? Ma intreb de ce... Ca pe toti ne doare acest subiect, nu-i asa?
Lucia1971
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:39
cred ca ii doare in ..........nepasatori poate..............
sau poate nu posteaza ca ......cred ei...nu are rost...............
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:41
De la: donttouch, la data 2009-01-27 10:44:02o mana spala pe alta

vreau sa-mi dati macar un exemplu de incompetenta a unui doctor si sustinuta de un alt cadru medical


diagnosticata cu noduli la san.... programata gata pt operatie...parere sustinuta de toata sectia de oncologie la brasov (acum 4 ani) .
mi-am luat frumusel analizele, ecografiile mamografia si m-am carat la institutul de oncologie in bucuresti....
unde dupa o simpla ecografie si refacerea analizelor ,doctorul de acolo mi-a dat un tratament hormonal, de fapt era alt diagnostic ce nu necesita operatie....
asa ca...dap... sunt patita si raspatita cu chestii de genul asta

mai am un exemplu...din gloriosii ani ai raposatului
la un an si 4 luni m-am ars la mana stanga(am cazut cu mana in lapte fiert) un doctor a vrut sa imi amputeze mana.... pe cand un latul mi-a salvat-o...
si in ziua de azi cand imi amintesc de numele doctoritei care a avut curajul sa imi faca grefa de piele la un an si 4 luni (dr-ta Visa) ii multumesc lui Dumnezeu pt ca exista si astfel de oameni ,doctori, care au curajul sa incerce macar sa faca un bine nu sa urmeze calea cea mai simpla.

asa ca ,.... referitor la sistemul sanitar... este adevarat ca este la pamant ,la fel de adevarat este ca sunt si doctori dedicati carora nu trebuie sa le bagi in buzunar zeci de milioane ca sa te faca bine.

si eu sunt una care refuza cu desavarsire sa dea spaga la medicii din sitemul sanitar de stat, mai bine merg la o clinica privata...si pace buna.
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:41
Un alt exemplu al absurditatii sistemului. In Cluj exista un Centru de Diagnostic si Tratament unde trebuie sa se prezinte toti pacientii din oras si din tara pentru a fi trimisi mai departe la clinici daca e cazul de internare, iar daca nu, in acest CDT se fac consultaiile si se dau tratamentele. Buuuuun. Activitatea centrului incepe la ora 7, in cel mai fericit caz, pentru ca daca medicul sau asistenta are probleme de rezolvat, poate cabinetul X isi incepe activitatea mai tarziu, nu conform orarului scris pe usa... Ca sa poti fi consultat, ai nevoie de numar. Acel numar se ia de la fisier, dar ca sa-l obtii trebuie sa te duci dimineata in jur de ora 4-5, sa astepti pana se deschide acest CDT la ora 7, sa sezi frumos la coada si sa speri ca vei prinde si tu un numar la cabinetul unde trebuie sa ajungi. daca nu, te intorci maine la o ora mai potrivita (adica 3,30 probabil...).. Acest lucru se repeta in fiecare zi, fara exceptii decat sambata si duminca pentru ca atunci nu functioneaza...
Lucia1971
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cea mai speciala zi a indragostitilor de 8 ani de cand suntem impreuna! 7 De la: STRAINUL 30 Aprilie 2010 22:35
Flaut vechi de sute de ani 10 De la: miha_91 4 Aprilie 2012 16:59
HRISTOS S-A INALTAT 2 De la: Lyvyus 13 Mai 2010 19:03
Magazinul Unirea Shopping Center ,Eugen Ionescu,Andreea Banica,doamna Leu isi bat joc de unii chiriasi si nu numai ... 1 De la: kudika332492 26 Noiembrie 2010 23:35
Doriti instalatie de incalzire in pardoseala sau pe calorifere cu eficienta termica garantata si cost -confort redus ? 2 De la: _oktober_ 15 Februarie 2009 13:32