Setari Cookie-uri

CONCEDIEREA- CARE SUNT DREPTURILE SALARIATULUI?

hello..... mai , cred ca m-ati cam uitat, si asta ptr ac nu am mai scris pe forum de ceva timp.... cam multisor, intr-adevar!
dar uite ca acum , se pare , voi avea timp ...cu nemiluita, ptr ca, pare-se , am cam fost concediata. motivul? restructurare de personal, concediere din motive independente de persoana angajatului. un fel de "esti foarte buna in ceea ce faci, dar suntem in imposibilitate de plata catre tine, asa ca...te cam dam afara" - sec!
pe scurt: mi=-au dat preaviz de 10 zile lucratoare, si din 1 feb se presupune ca nu mai merg.
ok.... DAR eu stiu ca as avea urmatoarele drepturi:
nu 10 zile lucratoare preaviz, ci 20;
zilele de concediu ramase, trebuiesc platie;
un salariu compensatoriu.
nu e vb despre biste sume mari, dar , daca sunt drepturile mele, vreau sa beeficiez de ele, indiferent despre ce suma ar fi vorba.
toate astea,din cate stiu eu, trebuie sa mi le plateasca la data 1 , daca plecarii definitive. ei zic insa, ca eu, fiind angajata cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata, nu am dreptul la salariu compensatoriu.

eu peste tot pe unde am citit despre asta, scria ca am.... deci.... ma poate ajuta cineva?
Anissia27
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:39
stiu, am cateva greseli ortografice, mi le asum... oups!!
Anissia27
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:48
De la: Anissia27, la data 2009-01-31 16:39:23hello..... mai , cred ca m-ati cam uitat, si asta ptr ac nu am mai scris pe forum de ceva timp.... cam multisor, intr-adevar!
dar uite ca acum , se pare , voi avea timp ...cu nemiluita, ptr ca, pare-se , am cam fost concediata. motivul? restructurare de personal, concediere din motive independente de persoana angajatului. un fel de "esti foarte buna in ceea ce faci, dar suntem in imposibilitate de plata catre tine, asa ca...te cam dam afara" - sec!
pe scurt: mi=-au dat preaviz de 10 zile lucratoare, si din 1 feb se presupune ca nu mai merg.
ok.... DAR eu stiu ca as avea urmatoarele drepturi:
nu 10 zile lucratoare preaviz, ci 20;
zilele de concediu ramase, trebuiesc platie;
un salariu compensatoriu.
nu e vb despre biste sume mari, dar , daca sunt drepturile mele, vreau sa beeficiez de ele, indiferent despre ce suma ar fi vorba.
toate astea,din cate stiu eu, trebuie sa mi le plateasca la data 1 , daca plecarii definitive. ei zic insa, ca eu, fiind angajata cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata, nu am dreptul la salariu compensatoriu.

eu peste tot pe unde am citit despre asta, scria ca am.... deci.... ma poate ajuta cineva?

la noi s-au dat la angajati 15 zile de preaviz
da...trebuie sa-ti plateasca zilele de concediu
despre salariu compensatoriu...chiar nu stiu!asta cred ca depinde de sindicat...daca exista
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:52
preavizul este doar de 15 zile calendaristice nici mai mult nici mai putin iar daca ei ti-au dat preavizul din cate cunosc eu u trebuie sa stai doar 4 ore la servici iar celelalte 4 se presupune ca u iti cauti de lucru intereseaza-te legea are multe portite sfatul meu e sa mergi la ITM ei sunt cei care te vor ajuta cel mai mult nu noi aicea fiecare da cu presupusu
BAFTA
marcuadrian20
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:54
pasajul de mai jos l-am gasit pe urmatorul link:

http://www.ugir1903.ro/download/legislatie/CodulMuncii2007.pdf

daca te ajuta cu ceva poti citi tot ce scrie "la litera legii" despre concediere :

Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului

Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului
reprezinta încetarea contractului individual de munca, determinata de desfiintarea
locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu
persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si
serioasa.
Art. 66. - Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului poate fi
individuala sau colectiva.
Art. 67. - Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza
de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii în
conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:59
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-31 16:59:39pasajul de mai jos l-am gasit pe urmatorul link:

http://www.ugir1903.ro/download/legislatie/CodulMuncii2007.pdf

daca te ajuta cu ceva poti citi tot ce scrie "la litera legii" despre concediere :

Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului

Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului
reprezinta încetarea contractului individual de munca, determinata de desfiintarea
locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu
persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si
serioasa.
Art. 66. - Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului poate fi
individuala sau colectiva.
Art. 67. - Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza
de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii în
conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.



merci mult de tot... am citit si eu asta.... dar tot nu am gasit un raspuns clar. iar in ceea ce privesc zilele de preaviz, sigur trebuiesc 20 ... asta e din 2008, ceruta prin lege, si chiar si in contractul meu de munca scrie clar ca se impun 20 zile lucratoare. in fine... nu asta ma intereseaza pe mine ci blestematul ala de salariu compensatoriu, vreau sa fiu sogura ca mi se cuvine, si , daca e asa, nu le las nenorocitilor nici un banut1 na!
Anissia27
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:03
De la: Anissia27, la data 2009-01-31 17:03:50
merci mult de tot... am citit si eu asta.... dar tot nu am gasit un raspuns clar. iar in ceea ce privesc zilele de preaviz, sigur trebuiesc 20 ... asta e din 2008, ceruta prin lege, si chiar si in contractul meu de munca scrie clar ca se impun 20 zile lucratoare. in fine... nu asta ma intereseaza pe mine ci blestematul ala de salariu compensatoriu, vreau sa fiu sogura ca mi se cuvine, si , daca e asa, nu le las nenorocitilor nici un banut1 na!


am vazut pe urma exact despre ce anume spuneai.
parerea mea este sa mergi la sef si apoi mai sus in companie, daca ei nu te pot lamuri (si eu sunt sigura ca ai dreptul la salariu compensatoriu) cel mai bine mergi cu copia dupa contractul de munca (aia vizata de I.T.M) la sediul ITN si intreaba acolo ce si cum. mie mi s-a intamplat o chestie urata acum vreo 3 ani cand m-am trezit ca eram trecuta muncitor necalificat pe cartea de munca si aveam un alt salariu trecut si alte minuni de genul asta, cel maibine te poti informa la ITM ca iti dau toate detaliile de care ai nevoie.
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:08
nu ai dreptul la somaj? ca doar nu ti-ai bagat demisia tu.........ai fost restructurata! nu stiu dar mergi la ITM.......in FRANTA daca pleci din motive de angajator primesti 18 luni somaj care consta in 85% din valoarea salariului actual!.........;si nici nu mai au voie sa angajeze pentru postul tau alta persoana!
FRANNNCE
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:10
De la: FRANNNCE, la data 2009-01-31 17:10:20nu ai dreptul la somaj? ca doar nu ti-ai bagat demisia tu.........ai fost restructurata! nu stiu dar mergi la ITM.......in FRANTA daca pleci din motive de angajator primesti 18 luni somaj care consta in 85% din valoarea salariului actual!.........;si nici nu mai au voie sa angajeze pentru postul tau alta persoana!


se pare ca anul trecut s-au adus ceva reglementari in codul muncii si in legislatia aferenta... nu mai stiu toate detaliile dar parca se spunea ceva de genul asta si pe la noi ,la somaj ai dreptul daca ai lucrat cel putin 12 luni la rand.... (cu aferentul concediu de odihna) ...daca nu...ciu ciu , dar plati compensatorii cand se restructureaza postul stiu ca ai dreptul la ele pe langa salariu (in functie de firma la care lucrezi).

dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:13
De la: FRANNNCE, la data 2009-01-31 17:10:20nu ai dreptul la somaj? ca doar nu ti-ai bagat demisia tu.........ai fost restructurata! nu stiu dar mergi la ITM.......in FRANTA daca pleci din motive de angajator primesti 18 luni somaj care consta in 85% din valoarea salariului actual!.........;si nici nu mai au voie sa angajeze pentru postul tau alta persoana!

mda... eu am dreptul doar la 9 luni somaj, ca asa e in romania... iar somajul e 75 % din val salariului minim brut pe tara, deci val somajului e de 450 lei... asa ca degeaba am avut eu 2300 lei salar .... ca asta nu conteaza.

si in privinta salariului... la itm am sunat si au zis sa sun la directia muncii. acolo au zis ca am dreptul, dar mai sigur imi pot spune cei de la itm... ce dracu???
Anissia27
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:14
nu cunosc legislatia in ROM dar mi se pare aiurea rau........cum sa traiasca omul cu trei lei? si daca nu gaseste de lucru in per de noua luni ce face?...............eu zic sa consulti un avocat sa iti spuna ce drepturi ai!(aici si asta e gratis.........avocat in sluba angajatului sa nu il pacaleasca angajatorul)
FRANNNCE
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:25
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-31 17:20:53
De la: Anissia27, la data 2009-01-31 17:14:59
De la: FRANNNCE, la data 2009-01-31 17:10:20nu ai dreptul la somaj? ca doar nu ti-ai bagat demisia tu.........ai fost restructurata! nu stiu dar mergi la ITM.......in FRANTA daca pleci din motive de angajator primesti 18 luni somaj care consta in 85% din valoarea salariului actual!.........;si nici nu mai au voie sa angajeze pentru postul tau alta persoana!

mda... eu am dreptul doar la 9 luni somaj, ca asa e in romania... iar somajul e 75 % din val salariului minim brut pe tara, deci val somajului e de 450 lei... asa ca degeaba am avut eu 2300 lei salar .... ca asta nu conteaza.

si in privinta salariului... la itm am sunat si au zis sa sun la directia muncii. acolo au zis ca am dreptul, dar mai sigur imi pot spune cei de la itm... ce dracu???


dap... ei sunt cei care au hartiile cu platile lunare ale firmei catre stat.....
cum iti spuneam ...am patit-o si eu asa ca stiu ca directia de munca.... spune una si de fapt e alta....
nu iti mai spun ca m-am infuriat asa de rau incat le-am facut pe alea sa ii puna pe aia de la firma sa faca modificari si sa imi treaca in cartea de munca exact data la care s-a incetat contractul de munca pt ca se pare ca vroiau sa treaca cu 2 luni mai inainte ... asa ca m-am dus la firma si i-am explicat sefei contabile ca daca nu se rezolva problema o sa se trezeasca si cu sfantul petru in cap nu numai cu cei de la finante si alte controale .... pe cap.



sa-i ia dracu' de infecti! bine ca mi-am pus naibii ceva bani deoparte ca altfel... ma mancau cainii si pe mine si pe fiu-meu. in fine... asta e. dar tot nu ma las pana nu le iau si ultimul meu care mi se cuvine!
asa-s toti.... niste profitori... cat le aduci bani in firma esti D-zeu ptr ei... dupa aceea... sa se aleaga praful din partea lor.
Anissia27
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:26
parerea mea sincera este sa iti ceri drepturile , pt ca sunt ale tale si este dreptul tau legal si constitutional sa le ceri. acum ,ca o sa ai mult de umblat.... asta este cu birocratia suntem mai faimosi decat chinezii!!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:37
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-31 17:37:19parerea mea sincera este sa iti ceri drepturile , pt ca sunt ale tale si este dreptul tau legal si constitutional sa le ceri. acum ,ca o sa ai mult de umblat.... asta este cu birocratia suntem mai faimosi decat chinezii!!!


da.... maine am o intrevedere cu ei..... de abia astept sa merg. m-am documentat f bine si am dreptul; si la un salar compensatoriu, si al zile de concediu platite ..si mai sunt si altele. maine dau ei de dracu'
Anissia27
Postat pe 2 Februarie 2009 23:39
De la: Anissia27, la data 2009-02-02 23:39:52
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-31 17:37:19parerea mea sincera este sa iti ceri drepturile , pt ca sunt ale tale si este dreptul tau legal si constitutional sa le ceri. acum ,ca o sa ai mult de umblat.... asta este cu birocratia suntem mai faimosi decat chinezii!!!


da.... maine am o intrevedere cu ei..... de abia astept sa merg. m-am documentat f bine si am dreptul; si la un salar compensatoriu, si al zile de concediu platite ..si mai sunt si altele. maine dau ei de dracu'


bafta......sigur daca sti ce anume ti se cuvine nu cred ca nu vor incerca sa te pacaleasca. poti cere oricand parerea unui avocat. si in treacat le poti aminti si de asta....
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Februarie 2009 23:43
De la: Anissia27, la data 2009-01-31 17:14:59
De la: FRANNNCE, la data 2009-01-31 17:10:20nu ai dreptul la somaj? ca doar nu ti-ai bagat demisia tu.........ai fost restructurata! nu stiu dar mergi la ITM.......in FRANTA daca pleci din motive de angajator primesti 18 luni somaj care consta in 85% din valoarea salariului actual!.........;si nici nu mai au voie sa angajeze pentru postul tau alta persoana!

mda... eu am dreptul doar la 9 luni somaj, ca asa e in romania... iar somajul e 75 % din val salariului minim brut pe tara, deci val somajului e de 450 lei... asa ca degeaba am avut eu 2300 lei salar .... ca asta nu conteaza.

si in privinta salariului... la itm am sunat si au zis sa sun la directia muncii. acolo au zis ca am dreptul, dar mai sigur imi pot spune cei de la itm... ce dracu???

Din cate stiu eu, la Directia MUncii este un departament care se ocupa de conflictele de munca.Cel mai bine e sa mergi personal, nu sa dai telefon, ca nu stii daca vb cu omul potrivit.Si ITM-ul are un birou de informatii, unde te poti duce.daca nu ai contractul de munca-ala vizat-poti cere o copie de la ITM.si vezi ce scrie acolo.....in contractul colectiv iarasi mai scrie niste lucruri....si in Codul Muncii.Dar in contractul tau de munca sigur scrie toate drepturile si obligatiile pe care le ai, inclusiv preaviz, etc.si eu cred ca ai dreptul la salariu compensatoriu.la stat se da asemenea salariu, asa ca dc nu si la firme particulare?asa ar fi normal.
mkdisk
Postat pe 11 Februarie 2009 14:27
la somaj ai dreptul sigur. nu ai dreptul la somaj doar daca iti dai demisia sau pleci prin acordul partilor.si somajul e un pic mai mare, pt ca NU A FOST DIN VINA TA.bafta multa si nu te lasa, sunt drepturile tale.patronii din Romania sunt niste smecheri si perversi-marea majoritate.vor numai sa castige si atat.sa ai mare grija, ca sunt din astia care nu platesc contributiile la angajati si te trezesti ca ai lucrat degeaba......BAFTA!
mkdisk
Postat pe 11 Februarie 2009 14:37
-concediu restant -Da
-preaviz 15 zile lucratoare- Da
-salariu compensator-Nu (doar daca exista contract colectiv de munca si se specifica)
-somaj-Da (daca esti disponibilizata din anumite motive economice, restructurarea firmei, etc)
-restul - Nu

Postat pe 11 Februarie 2009 14:41
De la: Roco, la data 2009-02-11 14:41:01-concediu restant -Da
-preaviz 15 zile lucratoare- Da
-salariu compensator-Nu (doar daca exista contract colectiv de munca si se specifica)
-somaj-Da (daca esti disponibilizata din anumite motive economice, restructurarea firmei, etc)
-restul - Nu


perfect de acord cu o precizare 12 luni lucrate anterior - adica ai avut venituri impozabile pentru a putea beneficia de somaj
donttouch
Postat pe 11 Februarie 2009 14:44
nu stiu sa-ti zic despre litera legii, insa iti pot da un sfat:
lupta intotdeauna pentru ce iti doresti, insa nu te incapatana nicioadata sa crezi ca esti singura care are dreptate. mult noroc :)
ecce_cortex
Postat pe 27 Februarie 2009 21:10

Postat pe 27 Februarie 2009 21:20
am rezolvat. am primit tot ce am cerut, acum am alt job
Anissia27
Postat pe 28 Februarie 2009 21:56
De la: Anissia27, la data 2009-02-28 21:56:23am rezolvat. am primit tot ce am cerut, acum am alt job


FELICITARI! BUNA !EU SUNT IN ACEEASI SITUATIE IN CARE AI FOST SI TU .SUNT ONGAJATA DE 2 LUNI ,SI ACUM VREO 2 SAPTAMNI IN URMA IMI GASISEM UN ALT JOB SI AM APUCAT SA LE ZIS CA VREAU SA PLEC SI DUPA ACEEA AM AFLAT DE LA MAI MULTE PERSOANE DESPRE PATRONII LA CERA TREBUIA SA P[LEC CA NU PLATEAU SALARIILE LA TIMP ,NU ERAU COMUNICATIVI ,ADICA NU AVEAI CU CINE SA COLABOREZI ,BATEAU SI ANGAJATII ETC,SI M-AM HOTARAT SA MAI RAMAN AICI PANA IMI GASESC ALTCEA.EU STIAU CA IMI CAUT SI CA VREAU SA PLEC PTR CA LE-AM SPUS CA NU IMI PLACE CEEA CE FAC SI VREAU MAI MULT, SI IERI MA ANUNTA CA S-AU HOTARAT SA INCETEZE COLABORAREA CU MINE AVAND IN VEDERE CA IMI CAUT IN ALTA PARTE .MOTIVUL CEL MARE E CA S-A REINTORS O TIPA CARE A LURAT LA EI VREO 5 ANI DIN CATE AM AUZIT ,SI DUPA UN AN S-A INTORS SI EU AM FOST CEA POTRIVITA SA MA CONCEDIEZE.PREA MULT NU MA AFECTEAZA PTR CA A FOST UN CALVAR SA LUCREZ ACOLO PTR CA NU IMI PLACEA CE FACEAM SI PTR MINE CONTEAZA SA IMI PLACA CEEA CE FAC,DAR TOTUSI ERAU NISTE BANUTI CU CARE IMI PLATEAM DATORIILE .
INTREBRE:SUNT OBLIGATI SA MA DEA IN SOMAJ?SI CE DREPTURI MAI AM? AM VAZUT CA STI SI CA AI TRECUT SI TU PRINT-O ASEMENEA SIT. MULTUMESC MULT . ADA
kudika074487
Postat pe 13 Octombrie 2009 18:28
SCUZE PTR ORTOGRAFIE M-AM GRABIT
kudika074487
Postat pe 13 Octombrie 2009 18:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
www.tarsanapavel.blogspot.com 2 De la: kudika066423 3 Octombrie 2009 23:26
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
LA MULTI ANI, ROMANICA MEA! 6 De la: 1965lia 24 Decembrie 2008 12:01
O Mica Mare Problema. 2 De la: carina33 1 Iunie 2010 02:14
de ce am slabit? 22 De la: nicoleta_miky 16 Iulie 2009 20:32