Setari Cookie-uri

Cum sa am incredere in el ?

L-am cunoscut pe iubitul meu acum 6 luni. Totul a mers foarte bine intre noi. Este mai mare cu 4 ani decat mine si ....trecut de 30 de ani.
Este un tip de incredere, sincer. Am trait multe impreuna ( de fapt suntem impreuna de aproape 4 luni ) si bune si mai putin bune, inclusiv o sarcina aparuta cand nimeni nu se astepta...Ne-am descurcat pana la urma si a fost tot timpul alaturi de mine. Problema este ca nu locuim inca impreuna, el locuieste cu parintii lui, eu locuiesc singura la ap. Parintii mei vin destul de rar pe la mine. Si mama mea ma tot preseaza ca el nu ma cere de nevasta, ca nu ma invita pe la el pe acasa ( ca el vine tot timpul pe la mine ), ca el se fereste cu mine pt a nu-l vedea neamurile lui. Nu am fost decat o singura data pe la ai lui si, la sora lui care locuieste in alt oras, tot o singura data, desi m-a invitat de mai multe ori sa ii vizitez.
Mama imi reproseaza ca nu ma invita, iar cand ii spun ca m-a invitatat imi spune ca nu am ce cauta pe la ei, ca se va obisnui asa cu mine si ca nu nu ma va cere in veci de nevasta. Ba imi mai spune ca el poate joaca pe mai multe fronturi...ca poate mai are pe cineva, tot feluri de astfel de lucruri, desi toate wk le petrecm impreuna.
Sunt prinsa la mijloc...Tin enorm la el, dar atitudinea mamei mele ma seaca la inima. Ce sa fac ?
Precizez ca m-a prezentat colegilor lui de serviciu, sefilor lui, ca am petrecut Craciunul si Revelionul impreuna, dar cu colegii mei de serviciu, cu care s-a imprietenit rapid. Iesim des prin oras, totul pare a fi ok . Este o persoana afectuoasa si tandra si ma simt asa bine in compania lui.
Sa ma incred in instinctul meu sau sa plec urechea si la mama mea ???

Postat pe 2 Februarie 2009 11:16
tu ai viata si urmeaza sa iti formezi o famillei care va include pe tine pe copil si pe el,discuta cu el e barbat trebuie sa isi sustina familia voastra,acum trebuie sa te gandesti la voi 2 si ce e mai bine pentru voi si ar fi normal sa incepeti pe drumul vostru ca sa nu mai are ce sa se bage mama ta cred ca ar trebui sa va mutati impreuna,acum tu trebuie sa faci si ce simti si sa faca si el ceva sa poti avea incredere in el daca cu adevarat esti sigura in viata lui. stiu ca e greu sa ai incredere in cineva si ce usor e sa te influenteze doar ca sunteti la inceput si macar acum sa fie ok ca dupaia vor fi mai multe probleme.eu iti zic sa discuti si sa iii zici ca vrei sa fi alaturi de el.E drept ca parinti ne vor binele dar ei si au facut greselile si decizile in tinerete ce e mai bine pt tine sti doar u,u trebuie sa gandesti pt tine.bafta
iuliaaissha
Postat pe 2 Februarie 2009 11:25
De la: raymona, la data 2009-02-02 11:16:17L-am cunoscut pe iubitul meu acum 6 luni. Totul a mers foarte bine intre noi. Este mai mare cu 4 ani decat mine si ....trecut de 30 de ani.
Este un tip de incredere, sincer. Am trait multe impreuna ( de fapt suntem impreuna de aproape 4 luni ) si bune si mai putin bune, inclusiv o sarcina aparuta cand nimeni nu se astepta...Ne-am descurcat pana la urma si a fost tot timpul alaturi de mine. Problema este ca nu locuim inca impreuna, el locuieste cu parintii lui, eu locuiesc singura la ap. Parintii mei vin destul de rar pe la mine. Si mama mea ma tot preseaza ca el nu ma cere de nevasta, ca nu ma invita pe la el pe acasa ( ca el vine tot timpul pe la mine ), ca el se fereste cu mine pt a nu-l vedea neamurile lui. Nu am fost decat o singura data pe la ai lui si, la sora lui care locuieste in alt oras, tot o singura data, desi m-a invitat de mai multe ori sa ii vizitez.
Mama imi reproseaza ca nu ma invita, iar cand ii spun ca m-a invitatat imi spune ca nu am ce cauta pe la ei, ca se va obisnui asa cu mine si ca nu nu ma va cere in veci de nevasta. Ba imi mai spune ca el poate joaca pe mai multe fronturi...ca poate mai are pe cineva, tot feluri de astfel de lucruri, desi toate wk le petrecm impreuna.
Sunt prinsa la mijloc...Tin enorm la el, dar atitudinea mamei mele ma seaca la inima. Ce sa fac ?
Precizez ca m-a prezentat colegilor lui de serviciu, sefilor lui, ca am petrecut Craciunul si Revelionul impreuna, dar cu colegii mei de serviciu, cu care s-a imprietenit rapid. Iesim des prin oras, totul pare a fi ok . Este o persoana afectuoasa si tandra si ma simt asa bine in compania lui.
Sa ma incred in instinctul meu sau sa plec urechea si la mama mea ???


draga mea, eu zic sa nu mai apleci urechea la ce zic altii! inclusiv mama ta! intr-o relasie sanatoasa nu sunt decat doi! si doar DOI! deci... fa ce-ti zice inima. vorbeste cu el, dar cred ca este prea devreme pt ceva atat de serios ca o casatorie... ai rabdare, incearca sa aflii intentiile iubitului tau, incearca sa-i cunosti familia si sa le castigi increderea. cred ca conteaza mult parerea celor din familie, totusi decizia finala trebuie s-o luam noi; fiecare dintre noi hotaraste ce vrea sa faca cu viata lui. ai adus in discutie ceva despre o sarcina... cum s-a rezolvat? ai facut avort? la indemnul lui? poti sa-ti dai seama de multe din cum s-a comportat el in acea situatie. daca a cautat sa scape cat mai repede de acea "problema", ar trebui sa-ti trezeasca multe semne de intrebare in legatura cu viitorul relatiei voastre. poate ca el nu vrea inca o familie, copii... eu iti doresc toate cele bune si sa auzim de bine!
missalexandra
Postat pe 2 Februarie 2009 11:29
draga mea intrebarea nu e "Cum sa am incredere in el ?" ci "de ce sa nu am incredere in el?" ti-a dat motive sa nu ai? in afara de mama ta care dupa 4 luni vrea sa va comprtati k dupa cel putin un an ce motive mai ai sa te indoiesti de el?? eu zic sa-ti vezi de treaba ta si dak u esti fericita nu mai pleca urechea la ce spune lumea!!! la urma urmei u ai fi pregatita pt o casnicie dupa 4 luni,ti-ai dorii asta?? ai grija k nu vei locui cu mama o viata ci cu un el asa k eu zic sa-ti vezi de viata ta alaturi de el si sa lasi lucrurile sa decurga de la sine,nu forta treburilel!!!
bruneagra25
Postat pe 2 Februarie 2009 11:54
Da, dupa indelungi framantari, amandoi am cazut de acord ca cel mai bine ar fi o intrerupere de sarcina acum. Aveam 7 saptamani. A fost alturi de mine in toata aceasta perioada si dupa aceea si s-a ocupat de tot. Mi-a lasat mie sa aleg ceea ce vom face, a spus ca va fi alaturi de mine indiferent care va fi decizia mea si ca ma va sprijini neconditionat. Mai mult, la medic am aflat ca mai am unele probleme mai vechi de sanatate si sunt chemata la control peste 2 sapt. Vom merge, din nou, amandoi. Tot ceea ce s-a intamplat am stiut decat noi, nu si parintii nostri.
Sa inteleg ca ar trebui sa am dubii in privinta lui ???

Postat pe 2 Februarie 2009 12:13
De la: raymona, la data 2009-02-02 12:13:27Da, dupa indelungi framantari, amandoi am cazut de acord ca cel mai bine ar fi o intrerupere de sarcina acum. Aveam 7 saptamani. A fost alturi de mine in toata aceasta perioada si dupa aceea si s-a ocupat de tot. Mi-a lasat mie sa aleg ceea ce vom face, a spus ca va fi alaturi de mine indiferent care va fi decizia mea si ca ma va sprijini neconditionat. Mai mult, la medic am aflat ca mai am unele probleme mai vechi de sanatate si sunt chemata la control peste 2 sapt. Vom merge, din nou, amandoi. Tot ceea ce s-a intamplat am stiut decat noi, nu si parintii nostri.
Sa inteleg ca ar trebui sa am dubii in privinta lui ???

nu cred k ar trebuii sa ai dubii in privinta unei persoane care din cate spui tu te sprijina ff mult dupa o perioada relativ scurta de timp...eu imi mentin parerea sa lasi lucrurile sa decurga de la sine...nu-l forta k e prea repede si se va speria....
bruneagra25
Postat pe 2 Februarie 2009 13:14
eu nu zic sa apleci urechea .....dar e bine totusi sa sti din ce mediu vine si ce fam are care ai era anturajul anainte de a te cunoaste asta doar ca sa nu te ia prin surprindere ca an rest daca al iubesti asta e....

Postat pe 2 Februarie 2009 13:21
Ma suna tot timpul, ma intreaba ce fac, cum ma simt...ma incurajeaza daca am un necaz sau ma ajuta daca ii sta in putere. Problema este ca petrecem totusi putin timp impreuna : el locuieste cu parintii lui ( care ma plac) si eu locuiesc singura ( ocazional ).
El a simtit ca mama mea nu il are la inima pentru ca in viziunea ei, el deja trebuia sa isi faca planuri de casatorie cu mine, desi suntem impreuna de doar 3-4 luni.
Si o deranjeaza enorm ca vine doar el pe la mine ...pe mine ma invita mai rar pe la ei pentru ca a vazut ca nu prea am acceptat sa il vizitez. Mama imi spune sa nu merg pe la ei, sa nu raman peste noapte la ei ca nu ma va cere in veci de nevasta, ca se va obisnui cu mine asa.... Mai mult, imi reproseaza ca el vine pe la mine ca sa ma faca de ras, ca il vor vedea vecinii tot venind pe la mine si vor incepe sa ma barfeasca. Si sa fiu atenta ca el poate juca pe mai multe fronturi, poate ca mai are pe cineva...
Deci, este rau ca nu ma invita, este rau cand ma invita ca nu trebuie sa accept...Ce sa fac ?
Mie mi-ar placea sa petrec week-endurile pe la el.

Postat pe 3 Februarie 2009 21:04
FETELOR HELPPPPPP.AM nevoie de ajutorul vostru particip la un concurs la antena 1,pe siteul www.vedeteonline.ro va rog votati-ma.MADALINA PASALAU
madalina_pasalau
Postat pe 3 Februarie 2009 22:24
Dragele mele, simt ca innebunesc...Astept sfaturi de la voi ! Va multumesc !

Postat pe 4 Februarie 2009 08:57
De la: raluca_1981, la data 2009-02-04 08:57:11Dragele mele, simt ca innebunesc...Astept sfaturi de la voi ! Va multumesc !

ce sfaturi sa-ti mai dam scumpo?? il iubesti te iubeste de ce nu poti fi cu el?? de ce asculti de gura lumii, chiar u ai zis k maicata nu e multumita k u nu mergi des la el si tot u ai spus k el te cheama dar u nu vrei!!! dak il iubesti lasa lucrurile sa curga de la sine!!!! nu forta treaba sunteti de 4 luni impreuna nu 4 ani!!!! multa bafta...
bruneagra25
Postat pe 5 Februarie 2009 08:18
De la: raluca_1981, la data 2009-02-04 08:57:11Dragele mele, simt ca innebunesc...Astept sfaturi de la voi ! Va multumesc !
pe tine ar trebuii sa te preocupe comportamentul mamei tale nici decum cel al iubitului tau,din descrierea ta el este mai mult decat OK.problema este ca nici tu nu stii ce vrei de la viata si de la el ba spui ca te invita la el si eviti sa te duci ,ba ca de ce nu te invita,hotarastete odata,si las-o pe mama ta
o_inima_pustie
Postat pe 9 Februarie 2009 23:07
hm cerel tu de sot se poarta tot vine ziua indragostitilor daca tot el...nu vrea sa faca pasul asta inca.
oricum mama ta isi spune parerea din punctul ei de vedere
bestiutza_relouded
Postat pe 9 Februarie 2009 23:19
mama e mama, nimeni nu e suficient de bun pentru fata ei. dar eu zic s-o lasi pe mama si sa iti vezi de viata; daca omu' te iubeste si te sprijina si e alaturi de tine mereu ... ce vrei mai mult?

Postat pe 10 Februarie 2009 00:03
Va multumesc mult dragele mele !
Sfaturile voastre ma incurajeaza si ma face sa imi dau seama ca el este un om minunat...si ca trebuie sa fiu multumita ca l-am intalnit.
Oare de ce sunt nerabdatoare si eu si as vrea sa ne casatorim asa repede ?
Este normal sa vrei sa te mariti cu barbatul pe care il iubesti dupa numai 6 luni de cand l-ai cunoscut si doar 4 luni de cand esti impreuna cu el ???

Postat pe 10 Februarie 2009 15:31
pentru o femeie e normal sa se arunce la casatorie, pentru un barbat mai putin; si apoi de ce te grabesti la maritis??? au intrat zilele in sac?
daca vrei o asigurare, atunci faceti o logodna, sau cum s-o mai chema in ziua de azi; va duceti la biserica si luati binecuvantarea lu' taica popa si faceti un mic party in familie - in felul asta nici el nu simte ca e legat impotriva vointei lui nici mama nu se mai agita atat si locuiti impreuna oarecum "legal".
dar daca vrei sfatul unei babe care a vazut multe, lasa lucrurile sa vina de la sine si bucura-te de orice clipa impreuna. pana la urma o hartie nu schimba nimic si nici nu mai e cazul de "respectabilitate" in ziua de azi.
nu-l baga pe saracul om la presa, si cel mai curajos barbat da inapoi cand se simte impins din urma. lasa-l sa isi doreasca sa imparta viata cu tine, nu te baga pe gatul lui ca nu rezolvi nimic asa.
deci traieste, zambeste si bucura-te si lasa vecinii si hartiile de la primarie; vor veni ele daca e omul tau.


Postat pe 11 Februarie 2009 01:12
De la: raluca_1981, la data 2009-02-10 15:31:02Va multumesc mult dragele mele !
Sfaturile voastre ma incurajeaza si ma face sa imi dau seama ca el este un om minunat...si ca trebuie sa fiu multumita ca l-am intalnit.
Oare de ce sunt nerabdatoare si eu si as vrea sa ne casatorim asa repede ?
Este normal sa vrei sa te mariti cu barbatul pe care il iubesti dupa numai 6 luni de cand l-ai cunoscut si doar 4 luni de cand esti impreuna cu el ???




eu ma gandeam din a doua luna.imi imaginam cum va fi sa ne casatorim.si ce sa vezi?in mai am cununia.dar au trecut de abia 6 luni de cand sunt cu el.asa ca totul e posibil.
roscatika23
Postat pe 1 Aprilie 2009 17:18
Sa inteleg ca ati locuit impreuna ? Cum ati luat decizia ? Cine a deschis subictul ?
Astept cu nerabdare sa ne povestesti !
raluca_1980
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:23
Diavolyta_
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:26
De la: raluca_1980, la data 2009-04-04 13:23:12Sa inteleg ca ati locuit impreuna ? Cum ati luat decizia ? Cine a deschis subictul ?
Astept cu nerabdare sa ne povestesti !



eu sa-ti povestesc sau raluca_1981?
roscatika23
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:06
raluca_1980 raluca_1981
Diavolyta_
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:09
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-04 21:09:17 raluca_1980 raluca_1981

si eu -a gandit.dar o fi reo coincidenta?si apropo nu-mi place smantana
roscatika23
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:38
scuze probleme cu tastatura.o fi vreo coicidenta intre cele doua.
roscatika23
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:39
De la: raluca_1981, la data 2009-02-02 11:16:17L-am cunoscut pe iubitul meu acum 6 luni. Totul a mers foarte bine intre noi. Este mai mare cu 4 ani decat mine si ....trecut de 30 de ani.
Este un tip de incredere, sincer. Am trait multe impreuna ( de fapt suntem impreuna de aproape 4 luni ) si bune si mai putin bune, inclusiv o sarcina aparuta cand nimeni nu se astepta...Ne-am descurcat pana la urma si a fost tot timpul alaturi de mine. Problema este ca nu locuim inca impreuna, el locuieste cu parintii lui, eu locuiesc singura la ap. Parintii mei vin destul de rar pe la mine. Si mama mea ma tot preseaza ca el nu ma cere de nevasta, ca nu ma invita pe la el pe acasa ( ca el vine tot timpul pe la mine ), ca el se fereste cu mine pt a nu-l vedea neamurile lui. Nu am fost decat o singura data pe la ai lui si, la sora lui care locuieste in alt oras, tot o singura data, desi m-a invitat de mai multe ori sa ii vizitez.
Mama imi reproseaza ca nu ma invita, iar cand ii spun ca m-a invitatat imi spune ca nu am ce cauta pe la ei, ca se va obisnui asa cu mine si ca nu nu ma va cere in veci de nevasta. Ba imi mai spune ca el poate joaca pe mai multe fronturi...ca poate mai are pe cineva, tot feluri de astfel de lucruri, desi toate wk le petrecm impreuna.
Sunt prinsa la mijloc...Tin enorm la el, dar atitudinea mamei mele ma seaca la inima. Ce sa fac ?
Precizez ca m-a prezentat colegilor lui de serviciu, sefilor lui, ca am petrecut Craciunul si Revelionul impreuna, dar cu colegii mei de serviciu, cu care s-a imprietenit rapid. Iesim des prin oras, totul pare a fi ok . Este o persoana afectuoasa si tandra si ma simt asa bine in compania lui.
Sa ma incred in instinctul meu sau sa plec urechea si la mama mea ???


cunosc tipologia asta de mama, si eu am una la fel
dar uneori are dreptate

Postat pe 4 Aprilie 2009 21:42
Da, tu roscatika23...te rog mult de tot, sunt asa curioasa cum a decurs totul. La mine, este mai greu pentru ca desi ne intelegem, el nu aduce inca in discutie cuvantul casatorie !
raluca_1980
Postat pe 5 Aprilie 2009 16:58
eeeeee.la mine e mult de scris dar in mare o sa-ti spun.ne cunosteam de mult iar dupa ce m-am despartit de fostul la vreo 3 luni m-am combinat cu el.dar e turc.si desi au existat nenumarati ''prieteni''''care au vrut sa ne desparta am reusit sa fim impreuna.dupa o luna de cand ne-am combinat a trebuit sa plece in turcia.mare planset ce am tras.am continuat relatia prin sms,telefoane,mess.in decembrie de craciun a venit in romania si a stat 2 sapt.apoi in ianuarie pe 7 a plecat inapoi.tot la fel vorbim:mesaje,telefoane,mess.mi-a propus sa ne casatorim caci cica ma iubeste.si eu il iubesc dar intr-un fel mi-e frica.sa vedem in mai cand ma voi duce la el ce va fi.e greu si simt ca nu mai pot dar il iubesc.sunt geloasa dar trecem peste asta.dar depinde de fiecare.de caracterul fiecaruia.cam asta e in mare povestea mea.mentionez ca am facut dragoste cu el si stia ca nu mai sunt virgina(caci la ei se mai tine cont de asta--la unii nu la toti).dar m-am purtat natural si cred ca asta l-a facut sa vrea sa fim tot restul vietii impreuna.ce o fi o fi.
roscatika23
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:12
buna
Cassey_
Postat pe 25 Mai 2009 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Incotro...fara el 36 De la: Narcisa_Ana 1 Iunie 2009 16:48
I-ati da parola voastra de mail/Messenger iubitului/iubitei voastre? 122 De la: Elyaa 19 Iunie 2011 19:54
ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei? 10 De la: tamasmargo 28 August 2009 00:55
Buna seara tuturor si multumesc celor care vor citi aceste randuri 1 De la: kudika_1039520 29 Decembrie 2019 19:22
As avea nevoie de un sfat 32 De la: mihaelatrincu 17 Iulie 2009 18:35