Setari Cookie-uri

Gelozia----o dovada de dragoste?

M-am comfruntat de foarte multe ori cu problema gelozie din parte iubitului meu....de multe ori imi zice...te iubesc si deaceea sunt foarte gelos....
Problema e ca eu de fire nu prea sunt gelosa...
numai daca vad ca intr-adevar e ceva in neregula...dar cu toate ca explodez de gelozie...nici o data nu arat pe fatza acest lucru...
Am si eu o intrebare.Gelozia----o dovada de dragoste?

Ladywind
Postat pe 27 Ianuarie 2009 23:18
Gelozia de multe ori este o dovada de imaturitate din partea partenerului.Nu inseamna ca daca esti gelos si iubesti de-ti sar capacele! Poate fi si o dovada de egoism si sunt sigura ca multi stiu despre ce este vorba...Deci alege partenerul in care ai incredere iar gelozia in cele mai multe din cazuri nu uita ca distruge totul!!!
emica
Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:30
Daaaa. Asa e. Si credeti-ma...STIU despre ce vorbiti. Am patit-o pe pielea mea.

Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:34
Sunt de acord cu tine, emica!

Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:35
De la: emica, la data 2009-01-28 21:30:55Gelozia de multe ori este o dovada de imaturitate din partea partenerului.Nu inseamna ca daca esti gelos si iubesti de-ti sar capacele! Poate fi si o dovada de egoism si sunt sigura ca multi stiu despre ce este vorba...Deci alege partenerul in care ai incredere iar gelozia in cele mai multe din cazuri nu uita ca distruge totul!!!


scuza ma dar nu cred k exista relatia de cupluri , incare sa nu fie nici unu din ei gelosi ... asa k.... imaturitate ?
alina_luminita
Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:36
gelozie este imaturitate atunci cand trece peste orce limita....cand incepe de ce iai dat mesaj baiatului ala(fiind coleg de munca)...lucruru marunte, care nu-si au rostu
princesita
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:45
Nu. Gelozia este absentza Iubirii. Cand lumina iubirii apare, intunericul geloziei dispare. Gelozia este o dovada a egoismului... si tot gelozia, mai este si definitzia tuturor crimelor...
denis_3d25
Postat pe 10 Februarie 2009 01:02
De la: denis_3d25, la data 2009-02-10 01:02:20Nu. Gelozia este absentza Iubirii. Cand lumina iubirii apare, intunericul geloziei dispare. Gelozia este o dovada a egoismului... si tot gelozia, mai este si definitzia tuturor crimelor...


interesanta definitie,cel mai mult sunt de acord cu :Gelozia este absentza Iubirii. Cand lumina iubirii apare, intunericul geloziei dispare
lelia_zet
Postat pe 10 Februarie 2009 01:38
gelozia ucide dragostea,indiferent cat de mult ar exista.
dana_mv
Postat pe 10 Februarie 2009 11:10
Gelozia este o prostie cu cat esti mai gelos cu atat risti sa pierzi piersoana pe care o iubesti ... gelozia este dovada prostiei atunci cand devine obsesie
_dulcik_
Postat pe 10 Februarie 2009 11:36
Foarte bine spus dulcik "gelozia este dovada prostiei atunci cand devine obsesie". Si eu ma infrunt cu aceiasi problema,,,pt ca tind sa cred ca de fap cel care il am langa mine nu e gelos,,ci am devenit pt el o obsesie. Cu toate ca relatia noastra este una la distanta fiind din orase diferite, dar asta nu inseamna ca tb sa ma leg la ochi cand sunt fara el.
Eu tin o cura de slabire,,,nu sunt grasa,dar am si eu niste gargauni in cap ca vreau sa fiu mai slaba..in fine,,,si el imi zice la telefon citez "cat vrei sa mai slabesti, cati barbati vrei sa se mai uite la tine?nu-ti ajunge unul ,adica eu? Vrei sa ma deghizez intr-un necunoscut si sa ies pe strada sa-ti fac complimente ca sa vezi ca esti ok'??? " am ramas masca.........
Si gelozia asta poate isi are rostul ei intr-o relatie,dar hai sa gandim matur.Pana la urma fie barbat fie femeie,atata timp cat intre ei exista iubire,si ei isi daruiesc unul altuia incredere,respect...etc, nu cred ca s-ar ajunge la acea gelozie extrema. Pacat ca in ziua de azi sunt putin cazuri fericite.
Morena
Postat pe 13 Februarie 2009 10:35
Gelozia e manifestarea unor frustrari acute in plan afectiv, emotional.
De cele mai multe ori, persoanele geloase nu stiu sa iubeasca sincer, decent, fara ascunzisuri. Din acest motiv, in marea majoritate a cazurilor, cei care mint si inseala frecvent sunt tocmai cei gelosi.
Hotul striga: Prindeti hotul!!
veta_13
Postat pe 23 Februarie 2009 18:11
hai ma sa fim seriosi pe toate va aud aici k gelozia ba e o prostie ba e imaturitate , da acu sa fim seriosi. Iesi cu iubitu/iubita undeva si vine una la el/ea si vezi cum se da la el , sau tot felul de gesturi dastea ssi voi spuneti k nu sunteti geloase? sau te duci la un party si il vezi pe una k ii sare in brate pt diverse motive sau pur si simplu si tu zambesti fara nici un sentiment? ei bn !!!!! asa k ......
alina_luminita
Postat pe 24 Februarie 2009 17:36
De la: alina_luminita, la data 2009-02-24 17:36:06hai ma sa fim seriosi pe toate va aud aici k gelozia ba e o prostie ba e imaturitate , da acu sa fim seriosi. Iesi cu iubitu/iubita undeva si vine una la el/ea si vezi cum se da la el , sau tot felul de gesturi dastea ssi voi spuneti k nu sunteti geloase? sau te duci la un party si il vezi pe una k ii sare in brate pt diverse motive sau pur si simplu si tu zambesti fara nici un sentiment? ei bn !!!!! asa k ......



foate bine zis!!!
catch_a_fire
Postat pe 24 Februarie 2009 18:17
Gelozia este o boala,toti suntem purtatori ai "virusului" ce declanseaza aceasta boala. Diferenta este ca unii o inving, altii se complac lasandu-se in voia ei, unii o suporta mai usor altii mai greu...
cornelia_leia
Postat pe 24 Februarie 2009 18:28
De la: emica, la data 2009-01-28 21:30:55Gelozia de multe ori este o dovada de imaturitate din partea partenerului.Nu inseamna ca daca esti gelos si iubesti de-ti sar capacele! Poate fi si o dovada de egoism si sunt sigura ca multi stiu despre ce este vorba...Deci alege partenerul in care ai incredere iar gelozia in cele mai multe din cazuri nu uita ca distruge totul!!!

Nu cred ca e chiar imaturitate....daca iti pasa de cea/cel de langa tine apare si putina gelozie dar... sunt si cazuri aproape de patologic...am patit-o si desi stiam ca e nebun dupa mine....l-am lasat pentru ca situatia devenise riscanta....era greu de stapanit si obositor...Totul are un rost dar cu masura.
Nu-i pot intelege insa pe cei care cad in cealalta extgrema si-isi lasa sotiile sau sotii sa umble cu altii si care se complac in situatia de incornorati/te fara nici o problema....
ocs
Postat pe 24 Februarie 2009 18:29
hai sa fim seriosi...... asa k numai aberati atata!
alina_luminita
Postat pe 24 Februarie 2009 18:43
mai recunosc si eu sunt geloasa numai ca nu fac crize fara motiv... normal ca daca cineva s-ar da la iubitul meu as face crize de gelozie dar numai in cazuri foarte extreme
_dulcik_
Postat pe 24 Februarie 2009 21:00
De la: veta_13, la data 2009-02-23 18:11:58 Gelozia e manifestarea unor frustrari acute in plan afectiv, emotional.
De cele mai multe ori, persoanele geloase nu stiu sa iubeasca sincer, decent, fara ascunzisuri. Din acest motiv, in marea majoritate a cazurilor, cei care mint si inseala frecvent sunt tocmai cei gelosi.
Hotul striga: Prindeti hotul!!


....si de unde sti tu asta????....nu te inseli nici o clipa?????


interesanta definitie,cel mai mult sunt de acord cu :Gelozia este absentza Iubirii. Cand lumina iubirii apare, intunericul geloziei dispare


...oare kiar asaa sa fie????... .....ce ai zice daca ti as spune .....ca..... NEANCREDEREA.........in persoana iubita.....de tine ....da nastere sentimentului de .....a te situa pe planul 2 in inima lui......si inplicit a geloziei furibunde care ti umple inima si simturile ......dupa care ratiunea o ia razna........ ....multumesc
gratuit89
Postat pe 25 Februarie 2009 12:50
nu e adevarat daca iubesti esti si gelos s te gandesti doamne unde o fi oare ma insala sau ma iubeste dupa cum spune

Postat pe 25 Februarie 2009 12:53
De la: alina_luminita, la data 2009-02-24 17:36:06hai ma sa fim seriosi pe toate va aud aici k gelozia ba e o prostie ba e imaturitate , da acu sa fim seriosi. Iesi cu iubitu/iubita undeva si vine una la el/ea si vezi cum se da la el , sau tot felul de gesturi dastea ssi voi spuneti k nu sunteti geloase? sau te duci la un party si il vezi pe una k ii sare in brate pt diverse motive sau pur si simplu si tu zambesti fara nici un sentiment? ei bn !!!!! asa k ......

tu pricepi despre ce se discuta aici?

ok, vine cineva si se da la iubitul tau....cum reactionezi? faci o gluma pe chestia asta, din care sa se inteleaga ca nu e ok, este bine... te duci acolo unde sunt ei si-l iei pe el frumos de brat, lasand sa se inteleaga ca e tipu' luat, iar e bine.... dar sa te duci sa-i dai una fetei si pe el sa-l iei la suturi ca de ce sta.... sorry, e caz de psihiatru
kitty_krieger
Postat pe 25 Februarie 2009 12:54
De la: angels2008a, la data 2009-02-25 12:53:53nu e adevarat daca iubesti esti si gelos s te gandesti dpamne unde o fi oare ma insala sau ma iubeste dupa cum spune

oh god, de ce mi-as consuma timpul si energia cu tampenii d-astea??? daca e sa insele, inseala oricum chiar daca ma gandesc eu la asta sau nu... si oricum stie ca-si ia papucii in secunda doi
kitty_krieger
Postat pe 25 Februarie 2009 12:55
Uite ce ai scris..


De la: Ladywind, la data 2009-01-27 23:18:33Problema e ca eu de fire nu prea sunt gelosa...
numai daca vad ca intr-adevar e ceva in neregula...dar cu toate ca explodez de gelozie...nici o data nu arat pe fatza acest lucru...


cum vine asta? nu esti geloasa ...cu toate ca explodezi!Ocazional.. ce-i drept!
Ma rog ,ai doar 17 ani...putin probabil sa intelegi acum cum sta treaba cu gelozia.

Eu nici acum nu m-am dumirit ,si am cativa anisori..Ideea e ca daca e gelos nu-mi place.Daca nu e deloc ,parca nici asa nu e bine...
hmmm...uite ca am si eu o dilema
ella_c
Postat pe 25 Februarie 2009 13:00
pisicuto ! eu una chiar nu as proceda asa ...asa k fiecare cu geloziile lui si cu tampeniile lui si cu ideile lui !
alina_luminita
Postat pe 25 Februarie 2009 17:28
De la: ella_c, la data 2009-02-25 13:00:34Uite ce ai scris..


De la: Ladywind, la data 2009-01-27 23:18:33Problema e ca eu de fire nu prea sunt gelosa...
numai daca vad ca intr-adevar e ceva in neregula...dar cu toate ca explodez de gelozie...nici o data nu arat pe fatza acest lucru...


cum vine asta? nu esti geloasa ...cu toate ca explodezi!Ocazional.. ce-i drept!
Ma rog ,ai doar 17 ani...putin probabil sa intelegi acum cum sta treaba cu gelozia.

Eu nici acum nu m-am dumirit ,si am cativa anisori..Ideea e ca daca e gelos nu-mi place.Daca nu e deloc ,parca nici asa nu e bine...
hmmm...uite ca am si eu o dilema



...Poate e mai bine sa se prefaca ........si ai rezolvat pb ....cu dilema ta.....nu-i asa ca va place sa fiti mintite ????...dar mintite frumos.......
gratuit89
Postat pe 25 Februarie 2009 17:29
eh fetelor ce va mai place gelozia:)))) de park n ati incercat sa l si faceti vrodata gelos...hai sa fim seriosi k doar asta e femeia
alina_luminita
Postat pe 25 Februarie 2009 17:31
Mi-ai rezolvat dilema ,Gratuit!
ella_c
Postat pe 25 Februarie 2009 17:39
Gelozia este o stare afectiva negativa, care nu implica relatii de proportionalitate cu dragostea. Adica nu e adevarat enuntul ca esti cu atat mai inclinat catre gelozie cu cat iubesti mai mult o persoana
_dulcik_
Postat pe 25 Februarie 2009 21:05
Gelozia ocazionala este fireasca si chiar poate ajuta o relatie sa supravietuiasca, insa daca aceasta devine intensa si irationala, poate fi distrugatoare.
_dulcik_
Postat pe 25 Februarie 2009 21:05
fi sigura k nu e o dovada de iubire!gelozia e o boala care se agraveaza in timp!si tine minte de gelosi si de betivi sa fugi cat poti toata viata ta!
iazmina20
Postat pe 10 Martie 2009 21:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
M-a inselat sotia, vreau sa o iert dar nu stiu cum sa fac asta 122 De la: Dezamagit 23 August 2015 22:40
Gelozia----o dovada de dragoste? 124 De la: Barbie30 18 August 2014 23:44
Iubitul meu va fi maseur... si eu deja sunt geloasa :( 212 De la: kudika124021 28 Noiembrie 2010 21:52
Nu are incredere in mine pentru ca am iesit la suc cu un baiat....ce e de facut??! 21 De la: valitaxx 23 Octombrie 2009 22:21
geloasa sau paranoia ? 22 De la: cristinutza_cristinutza 20 Octombrie 2013 11:53