Setari Cookie-uri

Gingivita - la un pasde paradontoza

In ultimii ani am avut mari probleme din cauza gingiilor inflamate, a abceselor care apareau nu stiu din ce cauza, cedau la tratament cu antibiotice, dar dupa un nr. de luni reveneau si a sangerarilor la spalatul pe dinti. Am urmat tratamente diverse recomandate de medicul stomatolog. Din pacate problemele se agravau si din cauza pietrei care se depunea pe dinti si care trebuia curatata, si recunosc ca neglijam sa ma duc periodic la cabinet. Trebuia sa apara o inflamatie f. dureroasa care sa ma determine sa iau masuri. Deja la un dinte din fata problema era grava: gingia era degradata rau, coborata de pe dinte si desprinsa, se vedea deja osul maxilarului in care statea infipt dintele cam 2 mm. Am inceput sa caut pe net diverse remedii si am gasit, dupa mai multe incercari solutia salvatoare. De cel putin 3 ori pe zi tin in gura 5 min.o lingura de ulei de masline extravirgin in asa fel incat sa simt ca gingiile sunt unse bine. O data pe zi dezinfectez gingiile afectate cu tinctura de propolis. Trebuie rabdare multa. Intai au cedat durerile si abcesele au inceput sa se vindece. Dupa multe zile si 1 litru de ulei am inceput sa observ ca s-a schimbat culoarea gingiilor si apoi au inceput sa acopere maxilarul de la baza dintelui afectat.
cata_june
Postat pe 15 Februarie 2009 11:48
De la: cata2006, la data 2009-02-15 11:48:34In ultimii ani am avut mari probleme din cauza gingiilor inflamate, a abceselor care apareau nu stiu din ce cauza, cedau la tratament cu antibiotice, dar dupa un nr. de luni reveneau si a sangerarilor la spalatul pe dinti. Am urmat tratamente diverse recomandate de medicul stomatolog. Din pacate problemele se agravau si din cauza pietrei care se depunea pe dinti si care trebuia curatata, si recunosc ca neglijam sa ma duc periodic la cabinet. Trebuia sa apara o inflamatie f. dureroasa care sa ma determine sa iau masuri. Deja la un dinte din fata problema era grava: gingia era degradata rau, coborata de pe dinte si desprinsa, se vedea deja osul maxilarului in care statea infipt dintele cam 2 mm. Am inceput sa caut pe net diverse remedii si am gasit, dupa mai multe incercari solutia salvatoare. De cel putin 3 ori pe zi tin in gura 5 min.o lingura de ulei de masline extravirgin in asa fel incat sa simt ca gingiile sunt unse bine. O data pe zi dezinfectez gingiile afectate cu tinctura de propolis. Trebuie rabdare multa. Intai au cedat durerile si abcesele au inceput sa se vindece. Dupa multe zile si 1 litru de ulei am inceput sa observ ca s-a schimbat culoarea gingiilor si apoi au inceput sa acopere maxilarul de la baza dintelui afectat.

Incearca pasta de dinti Lacalut (in farmacii) si o reteta magistrala, o are la farmacia de pe Maria Rosetti, aia pe colt, cladire foarte veche, verde parca. Trebuie sa tii permanent legatura cu stomatologul. Trateaza bola, nu o amana, ca ramai fara dinti !

Postat pe 15 Februarie 2009 11:53
Mai bine te gandesti de ce ai ajuns in aceasta situatie...

Postat pe 15 Februarie 2009 12:59
Draga mea, exista o solutie foarte simpla, care cica merge si-gur: atunci cand te speli pe dinti (cu o pasta de dinti care combate gingivita, de preferat) pune inainte doua picaturi de apa oxigenata pe periuta (nu foarte tare, ca-ti arde gingia). Presupun ca te speli pe dinti de cel putin doua ori pe zi... In mod normal, in cateva luni ar trebui sa treaca... E genul de tratament despre care nu se vorbeste pentru ca e foarte ieftin... Producatorii de medicamente nu castiga nimicutza... Tu incearca-l...
Dor_a
Postat pe 15 Februarie 2009 13:11
Iti recomand cu mare caldura pasta de dinti de la Forever: forever bright tooth gel. Daca esti interesata contacteaza-ma: 0722594811
elleonora70
Postat pe 20 Octombrie 2010 13:33
De la: elleonora70, la data 2010-10-20 13:33:05Iti recomand cu mare caldura pasta de dinti de la Forever: forever bright tooth gel. Daca esti interesata contacteaza-ma: 0722594811


mai lasati frate reclama asta, femeia are o problema grava si poate ramane fara dinti, iar cand ai paradontoza doar implantul sau placa te mai scapa, mai lasa reclama asta la rahaturi de la oriflame, amway sau mai stiu eu de unde, doar un stomatolog o poate ajuta, nu pasta ta de dinti
visan_georgiana
Postat pe 20 Octombrie 2010 13:44
De la: TIGRA, la data 2010-10-20 13:44:07
De la: elleonora70, la data 2010-10-20 13:33:05Iti recomand cu mare caldura pasta de dinti de la Forever: forever bright tooth gel. Daca esti interesata contacteaza-ma: 0722594811


mai lasati frate reclama asta, femeia are o problema grava si poate ramane fara dinti, iar cand ai paradontoza doar implantul sau placa te mai scapa, mai lasa reclama asta la rahaturi de la oriflame, amway sau mai stiu eu de unde, doar un stomatolog o poate ajuta, nu pasta ta de dinti
Valy90
Postat pe 20 Octombrie 2010 14:53
Pentru calitatile si multiplele sale utilizari -inclusiv cele referitoare la asigurarea igienei cavitatii bucale - Aloe Vera a fost considerata o comoara! De aceea, dantura va straluci cu Forever Bright, unul dintre cele mai performante geluri pentru dinti existente in lume!
Forever Bright Toothgel reprezinta un produs indragit de intreaga familie pentru calitatile sale antiseptice, anti-placa microbiana, de albire si indepartare a petelor dentare, de fortificare a dintilor si gingiilor, de asigurare a igienei cavitatii bucale si mentinere a unei respiratii proaspete timp indelungat (in compozitie exista 2 varietati de menta). Poate fi folosit de vegetarieni, deoarece nu contine ingredienti de provenienta animala. Gelul stabilizat de Aloe vera si propolisul confera proprietati calmante asupra gingiilor, de aceea poate fi aplicat local daca periajul dentar devine dureros.Concluzii formulate dupa multi ani de studii si colaborari cu centre stomatologice si cabinete scolare arata ca procentul de gel stabilizat de Aloe vera existent in Forever Bright Toothgel reprezinta proportia ideala pentru curatirea eficienta a dintilor, mentinerea indelungata a prospetimii respiratiei si albirea non-abraziva. Intreaga familie va indragi aroma si prospetimea sa curata!


Ingrediente Forever Bright Toothgel:

- Gel stabilizat de Aloe Vera, propolis, sorbitol, silice hidratata, glicerina, carrageenan, aromatizanti, zaharina sodica, benzoat de sodiu, complex clorofila-cupru.


Mod De Utilizare Forever Bright Toothgel:

- Pentru o ingrijire dentara corespunzatoare se recomanda periaj dentar cu Forever Bright Toothgel dupa fiecare masa, control stomatologic periodic si evitarea consumarii alimentelor intre mese. Deoarece activitatea enzimatica proprie plantei Aloe vera nu este compatibila cu fluorurile, pentru o ingrijire dentara completa se recomanda suplimentarea acestora prin clatirea cavitatii bucale cu solutii fluorurate.


Nota: Acest produs nu contine fluor.


Continut: 130 grame
elleonora70
Postat pe 18 Noiembrie 2010 08:24
Alta apa de ploaie....
kudika226898
Postat pe 20 Noiembrie 2010 13:56
De la: elleonora70, la data 2010-11-18 08:24:43Pentru calitatile si multiplele sale utilizari -inclusiv cele referitoare la asigurarea igienei cavitatii bucale - Aloe Vera a fost considerata o comoara! De aceea, dantura va straluci cu Forever Bright, unul dintre cele mai performante geluri pentru dinti existente in lume!
Forever Bright Toothgel reprezinta un produs indragit de intreaga familie pentru calitatile sale antiseptice, anti-placa microbiana, de albire si indepartare a petelor dentare, de fortificare a dintilor si gingiilor, de asigurare a igienei cavitatii bucale si mentinere a unei respiratii proaspete timp indelungat (in compozitie exista 2 varietati de menta). Poate fi folosit de vegetarieni, deoarece nu contine ingredienti de provenienta animala. Gelul stabilizat de Aloe vera si propolisul confera proprietati calmante asupra gingiilor, de aceea poate fi aplicat local daca periajul dentar devine dureros.Concluzii formulate dupa multi ani de studii si colaborari cu centre stomatologice si cabinete scolare arata ca procentul de gel stabilizat de Aloe vera existent in Forever Bright Toothgel reprezinta proportia ideala pentru curatirea eficienta a dintilor, mentinerea indelungata a prospetimii respiratiei si albirea non-abraziva. Intreaga familie va indragi aroma si prospetimea sa curata!


Ingrediente Forever Bright Toothgel:

- Gel stabilizat de Aloe Vera, propolis, sorbitol, silice hidratata, glicerina, carrageenan, aromatizanti, zaharina sodica, benzoat de sodiu, complex clorofila-cupru.


Mod De Utilizare Forever Bright Toothgel:

- Pentru o ingrijire dentara corespunzatoare se recomanda periaj dentar cu Forever Bright Toothgel dupa fiecare masa, control stomatologic periodic si evitarea consumarii alimentelor intre mese. Deoarece activitatea enzimatica proprie plantei Aloe vera nu este compatibila cu fluorurile, pentru o ingrijire dentara completa se recomanda suplimentarea acestora prin clatirea cavitatii bucale cu solutii fluorurate.


Nota: Acest produs nu contine fluor.


Continut: 130 grame


Lasa-ne domne cu vrajeala ta ! Ghinionul tau ca mai sunt si dintologi pe aici !
Summer_
Postat pe 20 Noiembrie 2010 16:47
Intr-adevar propolisul si masatul gingiilor ajuta foarte mult. Nu cunosc pasta de dinti de la Forever, insa cred ca si aloe e buna de ceva :). Personal, am incercat niste geluri de aloe de la Forever (ptr constipatie) si au fost ok. Insa ptr gingivita si parodontoza, un alt medicament natural, pe baza de plante, este Piascledine 300, are extracte de soia si avocado si il gasiti la orice farmacie. Se ia o capsula pe zi, insa tratamentul trebuie sa fie mai de lunga durata (din cate am inteles minim 6 luni) ptr ca sa aiba efecte. Sora mea are parodontoza si am vazut ca il ia. Nu stiu daca simte efectele ptr ca il ia abia de o luna, dar promit sa revin cu pareri mai incolo :).
Sanatate multa si Sarbatori Fericite!
Andy_1234
Postat pe 17 Decembrie 2010 16:21
Peste 6 luni o sa ne povestesti cum injura sora-ta ca a aruncat banii pe fereastra...
Cat despre pasta de dinti de la Forever, vax albina, crema puca...o mizerie ca si restul produselor...
kudika226898
Postat pe 18 Decembrie 2010 17:22
De la: kudika226898, la data 2010-12-18 17:22:33Peste 6 luni o sa ne povestesti cum injura sora-ta ca a aruncat banii pe fereastra...
Cat despre pasta de dinti de la Forever, vax albina, crema puca...o mizerie ca si restul produselor...


Nu stiu daca sor-mea o sa injure asa cum iti inchipui tu. Nu am recomandat produse de la oriflame, amway sau alte firme de genul asta. Piascledine e medicament pe care il iei NUMAI de la FARMACIE si este recomandat de MEDIC. habar n-am cine e producatorul, dar daca vrei, pot sa ma uit pe cutie si iti zic. Oricum, nu cred ca asta e important, mai important e ce recomanda medicul, nu X si Y de pe forum ca sa-si faca vanzare.
Andy_1234
Postat pe 20 Decembrie 2010 12:34
Piascledinul este fabricat in Italia si nici nu strica nici nu ajuta,a fost in voga la un moment dat acum vreo 10-12ani cind era promovat de catre medici.
In schimb gama Glister de la Amway chiar ajuta:opreste singerarea gingiilor,curata tartrul,pastreaza senzatia de prospetime citeva ore dupa folosire si ce este cel mai important nu ataca smaltul dintilor asa cum fac alte produse de igiena orala(vezi experientele cu diferite paste de dinti pe site-ul Amway si o sa te convingi ca sunt astfel concepute ca ne trimita la stomatolog)
carmen_natural
Postat pe 30 Aprilie 2011 22:04
Scump, prost si fara rost...
kudika226898
Postat pe 1 Mai 2011 17:31
Si eu am probleme de acest gen.Merg la stomatolog periodic, fac detartraj, folosec apa de gura si ata dentara.Reyultate imbucuratoare am reusit cu produsele de pe siteul http://ofertesuper.ucoz.ro/
kudika_17127
Postat pe 28 Septembrie 2012 12:03
De la: kudika_17127, la data 2012-09-28 12:03:56Si eu am probleme de acest gen.Merg la stomatolog periodic, fac detartraj, folosec apa de gura si ata dentara.Reyultate imbucuratoare am reusit cu produsele de pe siteul http://ofertesuper.ucoz.ro/



Prostii....
kudika226898
Postat pe 22 Iulie 2015 00:19
trebuie sa ajungi la medic urgent. daca vrei o solutie pe moment iti recomand gargara cu sare sau trachisan. acesta este si un anestezic local si are efecte antibacteriene. nu pune nici cald nici rece.
Irina_Ivan_2
Postat pe 18 Ianuarie 2017 00:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAFEA CU GANODERMA DXN 1 De la: maria_dxn 21 Iulie 2011 13:09
odata ce experimentezi pe pielea ta nu te poate contrazice nimeni 0 De la: 26 August 2012 19:20
Voi credeti in tratamentele naturiste? 58 De la: kudika228826 31 Octombrie 2016 17:28
Terapia florala Bach 1 De la: GHEISA_ 21 Noiembrie 2012 07:51
KAMAIANY 6 De la: rashela 19 Octombrie 2009 02:20