Mai multe
De la: MissRainbow, la data 2012-06-29 10:28:0710:23:00']De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 09:58:46Buna dimineata, Doamna Curcubeu, Muza, Gheisa, Sweet_Remembers, Alvin, Picard, va salut pe toti si va doresc o zi cat mai frumoasa! Buna dimineata,draga mea!!!! O zi petrecuta in sarbatoarea inimii,sa stii ca ,si la noi ,la catolici,se celebreaza sarbatoarea Sfintilor Petru si Paul!!! [/quote]Da, stiu, doar ca nu cred sa fim foarte multi credinciosi de rot catolic pe aici. Zic si eu, nu stiu. La multi ani tuturor ca sa fie toata lumea impacata! :) |
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 10:32 |
||
|---|---|---|
De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:32:55De la: MissRainbow, la data 2012-06-29 10:28:0710:23:00']De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 09:58:46Buna dimineata, Doamna Curcubeu, Muza, Gheisa, Sweet_Remembers, Alvin, Picard, va salut pe toti si va doresc o zi cat mai frumoasa! Da, stiu, doar ca nu cred sa fim foarte multi credinciosi de rot catolic pe aici. Zic si eu, nu stiu. La multi ani tuturor ca sa fie toata lumea impacata! :)[/quote] *rit, ma scuzati |
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 10:33 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? Si care-i mai interesanta? :) |
||
|
|
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 10:33 |
||
De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:33:57De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? cea in engleza :) |
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 10:35 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? Hmmm,"How to be good",suna interesant,,si la ce concluzii ai ajuns, in urma citirii,,ce trebuie sa faci ca sa fii bun????
|
||
|
MissRainbow Postat pe 29 Iunie 2012 10:35 |
||
|
[quote name='kudika_10817' date='2012-06-29 10:32:55'Da, stiu, doar ca nu cred sa fim foarte multi credinciosi de rot catolic pe aici. Zic si eu, nu stiu. La multi ani tuturor ca sa fie toata lumea impacata! :)[/quote] Asa si trebuie,asa este cinstit,"10817",chiar daca suntem minoritari,,marturisim aceeasi credinta in Trinitate!!!Sa ne bucuram,impreuna,de aceasta zi atat de speciala,incarcata cu sfintenie si insemnatate religioasa!! :sml-happy0141 Pentru toti,,din nou,,"La multi ani"!!!
|
||
|
MissRainbow Postat pe 29 Iunie 2012 10:40 |
||
De la: MissRainbow, la data 2012-06-29 10:35:58De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? don't judge the book by its cover lasa-ma sa termin si apoi concluziile
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 10:45 |
||
[quote name='muza_ta' date='2012-06-29 10:45:00'don't judge the book by its cover lasa-ma sa termin si apoi concluziile [/quote]Astept ,cu nerabdare ,"judge-ul"!!!!
|
||
|
MissRainbow Postat pe 29 Iunie 2012 10:51 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:35:51De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:33:57De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? Eu acum citesc o carte in germana despre o tipa care a fost 12 ani calugarita a ordinului benedictin, iar dupa acesti ani si-a dat seama ca totusi calugaria nu-i pentru ea. Mi-e mai greu s-o citesc pentru ca abunda in termeni religiosi, legati de manastiri si cum sunt organizate mananstirile, majoritatea termenilor sunt in latina, unii sunt in germana, dar incerc sa ma descurc cu glossarul la toti termenii acestia. Romanul e o carte autobiografica. :) |
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 10:55 |
||
sa traiti, sefa!
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 10:55 |
||
De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:55:32.De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:35:51De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:33:57De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? eu nu ma descurc sa citesc carti in germana, abia fac conversatie
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 10:57 |
||
De la: MissRainbow, la data 2012-06-29 10:40:25[quote name='kudika_10817' date='2012-06-29 10:32:55'Da, stiu, doar ca nu cred sa fim foarte multi credinciosi de rot catolic pe aici. Zic si eu, nu stiu. Asa si trebuie,asa este cinstit,"10817",chiar daca suntem minoritari,,marturisim aceeasi credinta in Trinitate!!!Sa ne bucuram,impreuna,de aceasta zi atat de speciala,incarcata cu sfintenie si insemnatate religioasa!! :sml-happy0141 Pentru toti,,din nou,,"La multi ani"!!! [/quote]Asa sa fie! PS: 10187 nu-mi place, mai bine imi spuneti Viorica sau kokeshi. Multumesc. |
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 10:57 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:57:38De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:55:32.De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:35:51De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:33:57De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? Nu te cred! Am vazut odata o conversatie aici pe forum intre tine si Titanika, si scriai perfect in germana.
|
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 10:58 |
||
De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:58:40De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:57:38De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:55:32.De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:35:51De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:33:57De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? le am la scris si citit, mai greu e cu vorbitul
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 11:03 |
||
|
[quote name='kudika_10817' date='2012-06-29 10:57:42' PS: 10187 nu-mi place, mai bine imi spuneti Viorica sau kokeshi. Multumesc.[/quote] Kokeshi,initial,am avut o astfel de intentie,dar nu am vrut sa recurg la ea ,fara a avea acordul tau,,,asa sa fie!!!
|
||
|
MissRainbow Postat pe 29 Iunie 2012 11:06 |
||
|
Muza, daca o sa exersezi a conversa in germana, o sa depasesti si pragul asta, sunt convinsa de asta. Cred ca e mai mult un prag psihologic decat unul lingvistic, parerea mea. Toti am trecut prin asta, stai linistita.
|
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 11:06 |
||
ioi le-am balbait. ideea era ca stiu sa scriu, stiu sa citesc, dar nu prea le am cu conversatia si mai ales nu as intelege daca as incepe sa citesc carti unde intalnesti termeni greoi... eu sunt putin peste basics
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 11:06 |
||
De la: MissRainbow, la data 2012-06-29 11:06:03[quote name='kudika_10817' date='2012-06-29 10:57:42' Kokeshi,initial,am avut o astfel de intentie,dar nu am vrut sa recurg la ea ,fara a avea acordul tau,,,asa sa fie!!! [/quote]Apreciez gestul Dumneavoastra. Multumesc mult! :)
|
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 11:06 |
||
De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 11:06:15Muza, daca o sa exersezi a conversa in germana, o sa depasesti si pragul asta, sunt convinsa de asta. Cred ca e mai mult un prag psihologic decat unul lingvistic, parerea mea. nu am nici o retinere dar nu am cu cine sa conversez
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 11:07 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 11:06:40ioi Zambarici, eu cand am venit in Germania stiam sa numar doar pana la 3 in limba asta, si singura m-am pus pe invatat limba. Si uite ca mi-am luat atestate de germana care mi-au permis sa fac studii si aici si sa le termin cu brio. Si cum crezi ca am inceput sa deprind cuvinte in germana prima oara? Citind articole din reviste mondene, iar acum am ajuns sa citesc carti de psihologie si sociologie in limba asta. Daca esti ambitios reusesti in orice-ti propui si cum te stiu si pe tine extrem de ambitioasa sunt convinsa ca o sa ajungi sa vorbesti germana mai bine decat romana intr-o buna zi.
|
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 11:12 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 11:07:52De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 11:06:15Muza, daca o sa exersezi a conversa in germana, o sa depasesti si pragul asta, sunt convinsa de asta. Cred ca e mai mult un prag psihologic decat unul lingvistic, parerea mea. Aaa, inteleg acum. :) |
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 11:13 |
||
De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 11:12:07De la: muza_ta, la data 2012-06-29 11:06:40ioi da, clar! nu e vorba de ambitie, dar germana sare din schema momentan :) ma axez pe altceva :)))) |
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 11:13 |
||
|
Mi-a venit o idee, Muza. Nu m-am uitat inca pe net sa vad daca exista un Goethe Institut si in Iasi, insa te-ai putea inscrie acolo la un curs de conversatie in limba germana. Ce zici? |
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 11:16 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 11:13:52De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 11:12:07De la: muza_ta, la data 2012-06-29 11:06:40ioi Ok, pai multa bafta in tot ceea ce-ti propui! Eu sunt sigura ca vei reusi in tot ceea ce-ti doresti!
|
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 11:17 |
||
De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 11:16:03Mi-a venit o idee, Muza. Nu m-am uitat inca pe net sa vad daca exista un Goethe Institut si in Iasi, insa te-ai putea inscrie acolo la un curs de conversatie in limba germana. nu raman in tara.
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 11:23 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 11:23:05De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 11:16:03Mi-a venit o idee, Muza. Nu m-am uitat inca pe net sa vad daca exista un Goethe Institut si in Iasi, insa te-ai putea inscrie acolo la un curs de conversatie in limba germana. Bafta oriunde te-ai duce!
|
||
|
kudika_10817 Postat pe 29 Iunie 2012 11:27 |
||
De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:35:51De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:33:57De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? aia a lui Horny ala?
|
||
|
Alvin Postat pe 29 Iunie 2012 11:32 |
||
De la: MissRainbow, la data 2012-06-29 08:58:39 |
||
|
Titanika Postat pe 29 Iunie 2012 11:32 |
||
De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 11:27:20De la: muza_ta, la data 2012-06-29 11:23:05De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 11:16:03Mi-a venit o idee, Muza. Nu m-am uitat inca pe net sa vad daca exista un Goethe Institut si in Iasi, insa te-ai putea inscrie acolo la un curs de conversatie in limba germana. thank you, topaila
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 11:36 |
||
De la: Alvin, la data 2012-06-29 11:32:39De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:35:51De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:33:57De la: muza_ta, la data 2012-06-29 10:32:29De la: kudika_10817, la data 2012-06-29 10:25:11Ce carte citesti, Muza? da, ce-o nimerisi tuti fata aia
|
||
|
muza_ta Postat pe 29 Iunie 2012 11:38 |
||
| Subiect | Mesaje | Ultimul Mesaj |
|---|---|---|
| Mare nelamurire!!!!!!! | 26 | De la: andreea1976 3 Iulie 2011 15:53 |
| Jolie catelusa superba, metis terrier, isi cauta stapan | 4 | De la: kudika146625 11 Aprilie 2010 18:52 |
| o problema.... | 3 | De la: Roco 18 August 2009 19:42 |
|
|
||
| VREAU SA MI FAC PRIETENI | 291 | De la: laura31c 28 Decembrie 2016 19:42 |
| Ce parere aveti despre blog'uri? | 21 | De la: lorydi 12 Iunie 2014 14:53 |
Site-ul Kudika.ro este creat si administrat de SC Internet Corp SRL.
Pentru propuneri de colaborare privind promovarea pe site-ul kudika.ro,
va rugam sa contactati departamentul de vanzari la [email protected]
Sediul social: Bucuresti, Str. Putul lui Zamfir nr. 28, Sector 1
Solicitarile cu privire la protectia datelor cu caracter personal pot fi trimise la email [email protected]
Termenul legal in care poti primi un raspuns din partea noastra este de 30 zile calendaristice.