Setari Cookie-uri

Minciuni

Avem aproape un an de cand suntem impreuna...se poarta foarte fumos,ma face sa ma simt bine,ne este bine impreuna....eu sunt o persoana foarte sincera..ce nu'mi convine ii spun,ca data viitoare sa stie! O singura problema are si credeti'ma ca e de ajuns...MINTE,dar minciunile lui sunt "gratuite",adica nu'si au rostul...nu ma minte ca ar avea pe altcineva sau ca sta in casa cand el de fapt este in oras...sunt minciuni care pur si simplu nu'si au rostul care nu ma afecteaza cu nimic pe mine sau relatia in sine...si lucrul asta ma deranjaza..de ce nu poate fi sincer ca mine.... Astept pareri din partea voastra..voi ce ati face,cum ati proceda,aveti vreo metoda..ca eu nu mai am..am discutat de atatea ori cu el pe tema asta...:|
andreea_x
Postat pe 16 Februarie 2009 15:56
hmm minciuna este o problema destul de grava intr-o relatie, chiar daca nu te minte cu chestii foarte importante..tocmai asta ar trebui sa iti dea de gandit..inseamna ca poate are vreo manie sau pur si simplu ii place sa minta.
eu as discuta sincer cu el, poate are chiar nevoie de un ajutor specializat...
ca metoda..ai putea sa incepi sa faci acelasi lucru pe care il face el, adica sa il minti aiurea, cu chestii minore iar daca il deranjeaza, ai putea sa ii spui ca si tu simti la fel...
chiar nu stiu ce alt sfat sa iti dau...sper sa fie bine..
Succes
simona_madalin
Postat pe 17 Februarie 2009 14:43
De la: simona_madalin, la data 2009-02-17 14:43:19hmm minciuna este o problema destul de grava intr-o relatie, chiar daca nu te minte cu chestii foarte importante..tocmai asta ar trebui sa iti dea de gandit..inseamna ca poate are vreo manie sau pur si simplu ii place sa minta.
eu as discuta sincer cu el, poate are chiar nevoie de un ajutor specializat...
ca metoda..ai putea sa incepi sa faci acelasi lucru pe care il face el, adica sa il minti aiurea, cu chestii minore iar daca il deranjeaza, ai putea sa ii spui ca si tu simti la fel...
chiar nu stiu ce alt sfat sa iti dau...sper sa fie bine..
Succes


Mersi frumos ptr sfatul tau..chiar am incercat sa de multe ori sa vb cu el..pe monent imi da dreptate dar apoi uita complet discutia noastra.....poate ca e un sfat bun sa fac acelasi lucru pe care il face el..dar parca mi'e peste mana sa'l mint cu ceva...tin mult la parerea lui despre mine...nu l'am mintit niciodata nici macar cu un lucru cat de minor.... ma apreciaza foarte mult pt cum sunt eu..pt ce fel de persoana sunt si nu as vrea sa stric asta mintindu'l si eu..cu toate ca i'ar "prinde bine una mica" sa vada si el cum e!
andreea_x
Postat pe 17 Februarie 2009 23:37
Repet : Barbatii E mincinosi!
Aladiah
Postat pe 17 Februarie 2009 23:57
Si femeilii E sincere Dixi!
Sa se stie!
Dor_a
Postat pe 18 Februarie 2009 08:51
De la: Dor_a, la data 2009-02-18 08:51:47Si femeilii E sincere Dixi!
Sa se stie!



Dora ,ai o buna dispozitie molipsitoare!!!

Si ca sa nu fiu off topic...O relatie bazata pe minciuna nu duce nicaieri!O sa mergeti din minciuni ,in minciuni..
ella_c
Postat pe 18 Februarie 2009 08:56
Hehehe! Adica sunt clovnu' satului
Las' ca-i bine! Sa avem o zi zambicioasa!
Dor_a
Postat pe 18 Februarie 2009 09:09
Si prietenul meu avea obiceiul sa minta . Desii erau lucruri minore care nu au importanta pe mine ma deranjau. Il intrebam daca mai este cafea si imi raspundea da,pe cand ajungeam la cafetiera bineinteles ca nu mai era si tot felul de lucruri dinastea obositoare de la un moment dat. Am inceput si eu sa i raspund cu aceeasi moneda il sunam si ii spuneam ca il cauta mama lui la telefon, ca incearca sa il sune de doua ore si nu raspunde desii nu era adevarat sau sa mearga sa imi aduca din frigider ceva ce nu aveam . Pana la urma a inteles unde vreau sa bat si incet incet au disparut minciunelele. Sper sa functioneze si la tine acum cand mai facem o minciunica din cand in cand o luam ca si pe o gluma.
mirona_crina
Postat pe 18 Februarie 2009 09:14
Oricat de dureros ii sa zici adevarul acesta trebuie zis... Chiar daca risti sa pierzi pers iubita. asa castigi admiratia si respectul persoanei respective....
Eu mi-am iubit foarte mult fostul preten si am fost de cele mai multe ori sincera chiar daca adevarul nu i-a prea placut dar a fost intotdeauna mai bine asa. Nu are sens sa te ascunzi pt ca mintidu-i pe cei din jurul tau iti faci tie rau... eu zic la toti ce am de zis chiar daca nu le convine ce zic asa ca... ma rog nu tre sa fiti asa caustici ca mine dar faceti cum vreti
R3dAng3l
Postat pe 18 Februarie 2009 09:20
numai oamenii slabi mint...!!!!!!!!....cauta un barbat puternic ...si responsabil
ninushk
Postat pe 19 Aprilie 2009 20:37
" Minciuna ,in dragoste ,mi se pare un pacat de moarte." G. SAND
alina02
Postat pe 19 Aprilie 2009 21:34
Deja te'ai contrazis singura.Spui ca nu te afecteaza minciunile lui.si nu dauneaza relatiei...daaar: te deranjeaza. Asa am inteles eu. Vad ca pt el minciuna a inceput ca mersul pe bicicleta si nu mai poate renunta.Probabil i se pare un fleac.Iar daca tu ai expus problema asta,ai discutat cu el,ai deschis de atatea ori subiectul si pt el nu a insemnat nimic...hmmm,oare ce ar trebui sa faci mai departe? Sa stai sa inghiti minciunile lui,sa plangi nopti la rand,sa suferi? Sa suferi pt ce? Merita suferinta asta absurda?
Si mai gandeste;te la ceva..azi o minciunica ,maine una gogonata si chiar grava.Sper sa poti citi printre randuri.Personal URASC MINCIUNA,mincinosii ..evident. 'pa si pusi'.
Fa alte compromisuri,dar nu te lasa mintita,nu schimba ceva ce nu iti place de dragul unei 'iubiri efemere'.Daca te'ar respecta macar cat negru sub unghie..unu la mana:nu te-ar minti cu prosteli (e copil acum,mai tarziu devine lup)..a doua la mana: ar tine cont de faptul ca nu iti place absolut deloc ceea ce face el.
Sper sa te ajute in luare unei decizii corecte. O zi buna!
lighton
Postat pe 21 Aprilie 2009 10:27
minciuna este o problema destul de grava...atunci cand iubesti nu minti persoana de langa tine...eu nu as accepta niciodata sa ma minta ...aia nu ar mai fii relatie... azi minte cu ceva si tot asa
_dulcik_
Postat pe 23 Aprilie 2009 10:44
pan' la urma ce s'o intamplat?
Diavolyta_
Postat pe 21 Mai 2009 18:36
parerea mea este ca de fiecare data sa-i atragi atentia , dar in gluma. am avut si eu o prietena care pur si simplu mintea gratuit si de fiecare data o corectam...pai fata nu ai zis k asa si pe dincolo?? si s-a lasat in timp. cel putin cu mine.
ideea este sa nu negi si sa nu ignori minciuna
cristi_nne
Postat pe 22 Mai 2009 11:37
am trecut si eu prin asa ceva acum un an de zile. se purta foarte frumos cu mine, imi aducea cadouri, flori, ma respecta ...am ajuns sa tin foarte mult la el, dar ca si al tau mintea. iar eu am aflat asta dupa 7 luni de zile. cum minciunile nu erau grave nu am bagat de seama pana atunci. dar in a 7 luna a comis una destul de grava ...nu se trata de inselat , era altceva dar acea minciuna m-a pus pe ganduri. am vorbit apoi cu mama lui care era o doamna foarte intelegatoare. mi-a explicat ca era baiat bun dar ca avea un viciu-minciuna. am vorbit si cu mama mea. eram decise sa-l ajutam. am incercat sa vb cu el , de multe ori , sa rezolvam problema impreuna ...si crede-ma mi- am dat tot interesul. m-a mai mintit dupa aceea si am aflat dar l-am iertat spunandu- mi ca e greu pt el si tre sa-i fiu alaturi. am incercat sa- l parasesc dar m- am intors la el pt k mi-a promis ca nu ma mai minte. oricum nu era nimic de facut ....sau cel putin nu mai stiam eu ce sa fac ...nu mai suportam situatia...imi pierdusem toata increderea in el si incet incet si in mine.....asa ca dupa aproape un an jumatate de relatie am decis sa renunt pe bune.mi-a fost foarte greu deoarece nu reuseam sa-mi explic care era cauza pt care ma mintea...ma gandeam ca poate nu tinea la mn cu adevarat dar gesturile lui ziceau altceva...
eu am renuntat dar nu inseamna ca asa tre sa faci si u. poate al tau are scapare. depinde cat de mult colaboreaza cu u. oricum eu sunt multumita ca am renuntat atunci (ca si u sunt o persoana careia nu-i plac minciunile, mai ales sa le zica)...ajunsesem intr-un punct in care pe langa minciunile lui il detestam si pe el.
oricum succes si sa ne tii la curent.
deea_andrutza
Postat pe 19 August 2009 14:01
De la: Aladiah, la data 2009-02-17 23:57:21Repet : Barbatii E mincinosi!

ie,ca e mai multi !!!
angelxxx2010
Postat pe 28 Octombrie 2009 20:51
scumpete.. te'ai gandit macar odata ca sinceritatea aia a ta e prea exigenta si poate te deranjeaza cam multe si el nu mai stie ce sa faca sa nu mai fi asa sincera cu el?
felixcat
Postat pe 30 Octombrie 2009 21:45
nu exista o boala de genu asta? vorbesc serios.....consulta un psiholog!
greierash_is_back
Postat pe 30 Octombrie 2009 22:07
De la: deea_andrutza, la data 2009-08-19 14:01:08 am trecut si eu prin asa ceva acum un an de zile. se purta foarte frumos cu mine, imi aducea cadouri, flori, ma respecta ...am ajuns sa tin foarte mult la el, dar ca si al tau mintea. iar eu am aflat asta dupa 7 luni de zile. cum minciunile nu erau grave nu am bagat de seama pana atunci. dar in a 7 luna a comis una destul de grava ...nu se trata de inselat , era altceva dar acea minciuna m-a pus pe ganduri. am vorbit apoi cu mama lui care era o doamna foarte intelegatoare. mi-a explicat ca era baiat bun dar ca avea un viciu-minciuna. am vorbit si cu mama mea. eram decise sa-l ajutam. am incercat sa vb cu el , de multe ori , sa rezolvam problema impreuna ...si crede-ma mi- am dat tot interesul. m-a mai mintit dupa aceea si am aflat dar l-am iertat spunandu- mi ca e greu pt el si tre sa-i fiu alaturi. am incercat sa- l parasesc dar m- am intors la el pt k mi-a promis ca nu ma mai minte. oricum nu era nimic de facut ....sau cel putin nu mai stiam eu ce sa fac ...nu mai suportam situatia...imi pierdusem toata increderea in el si incet incet si in mine.....asa ca dupa aproape un an jumatate de relatie am decis sa renunt pe bune.mi-a fost foarte greu deoarece nu reuseam sa-mi explic care era cauza pt care ma mintea...ma gandeam ca poate nu tinea la mn cu adevarat dar gesturile lui ziceau altceva...
eu am renuntat dar nu inseamna ca asa tre sa faci si u. poate al tau are scapare. depinde cat de mult colaboreaza cu u. oricum eu sunt multumita ca am renuntat atunci (ca si u sunt o persoana careia nu-i plac minciunile, mai ales sa le zica)...ajunsesem intr-un punct in care pe langa minciunile lui il detestam si pe el.
Asta e o boala generala printre barbati...90%din ei sunt mincinosi...
oricum succes si sa ne tii la curent.
citadella
Postat pe 3 Noiembrie 2009 10:56
Da, tendinta de a minti tot timpul e o boala, se numeste mitomanie. Se poate trece peste cu multa intelegere sau cu ajutor specializat. Cunosc un caz, un tip care, cu ajutorul iubitei, cu multa intelegere, a trecut peste asta. Dar iti trebuie nervi de fier si mai trebuie ca el sa inteleaga ca greseste si sa-si doreasca sa se schimbe.
Cammie80
Postat pe 3 Decembrie 2009 19:17
Poate vrea sa fie un pic mai conservator ?
Sabrina_Nede
Postat pe 3 Decembrie 2009 19:19
Buna, eu propun sa-i promiti ceva ce isi doreste foarte mult iar cand e momentul sa i-l oferi sa-i spui ca l-ai mintit si tine-o tot asa pana se lecuieste de mintit iar daca nu ii trece atunci desparte-te de el, nu are sens sa stai cu un om pe care nu te poti baza.
naster
Postat pe 8 Decembrie 2009 21:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gestul de a inapoia un cadou 85 De la: yomarissaly 19 Aprilie 2012 17:49
Buna! 16 De la: franziska_eu 15 Februarie 2012 11:31
oare ma iubeste sau ma minte?? 17 De la: MaraDonna 13 Octombrie 2009 19:20
teama de o noua relatie? 10 De la: cami_goanga10 25 Martie 2010 19:40
Cat de mult conteaza trecutul intr-o relatie? 58 De la: kudika312130 10 August 2010 13:10