Setari Cookie-uri

Minciuni

Avem aproape un an de cand suntem impreuna...se poarta foarte fumos,ma face sa ma simt bine,ne este bine impreuna....eu sunt o persoana foarte sincera..ce nu'mi convine ii spun,ca data viitoare sa stie! O singura problema are si credeti'ma ca e de ajuns...MINTE,dar minciunile lui sunt "gratuite",adica nu'si au rostul...nu ma minte ca ar avea pe altcineva sau ca sta in casa cand el de fapt este in oras...sunt minciuni care pur si simplu nu'si au rostul care nu ma afecteaza cu nimic pe mine sau relatia in sine...si lucrul asta ma deranjaza..de ce nu poate fi sincer ca mine.... Astept pareri din partea voastra..voi ce ati face,cum ati proceda,aveti vreo metoda..ca eu nu mai am..am discutat de atatea ori cu el pe tema asta...:|
andreea_x
Postat pe 16 Februarie 2009 15:56
Cum adica, minte asa aiurea?
darksukkubus69
Postat pe 16 Februarie 2009 20:51
Chiar asa aiurea... sincer nu inteleg de ce face asta..chiar nu inteleg...
andreea_x
Postat pe 17 Februarie 2009 23:39
Toata lumea minte, sa fim seriosi. Daca zici ca nu te afecteaza acele minciuni, ce ai cu el ? Da niste exemple de minciuni frecvente :)

Postat pe 17 Februarie 2009 23:42
hmmm, da, da-ne exemple.
daca e vorba ca minte la modul ca spune "imi place aia" dar de fapt nu-i place, am o solutie: de exemplu, daca sunteti la cumparaturi, uita-te la ceva ce nu-ti place si intreaba-l mai intai pe el cum i se pare; daca zice ca-i place, serveste-i-o sec "mie nu"...dupa ce faci asa de cateva ori, poate isi va spune parerea sincera....
dar, nu stiu daca e cazul aici, trebuie sa vii cu exemple
kitty_krieger
Postat pe 17 Februarie 2009 23:50
pai sa va dau un exemplu..probabil ca o sa vi se para banal sau absurd exemplul numai ca sincer m'am saturat pana peste cap de lucruri de astea....: vb cu el la telefon intr'o seara si imi spunea cum fusese la piata si isi ajutase mama..apoi a facut el de mancare si i'a iesit foarte buna mancarea....ei....a2a zi am aflat ca nu facuse el piata ci doar mama lui..mancare nu era facuta de el ci doar de manutele bunicii lui...dupa cum am spus...pare un ex banal..dar nu e singurul de genul asta...si eu m'am saturat de ele...
andreea_x
Postat pe 17 Februarie 2009 23:55
barbatii E mincinosi !
Aladiah
Postat pe 17 Februarie 2009 23:56
hmmm, suna a mitomanie... n-ar strica sa-l duci la un psiholog in vizita
kitty_krieger
Postat pe 17 Februarie 2009 23:56
De la: lecabel, la data 2009-02-17 23:56:18barbatii E mincinosi !

si e si porci si imaturi


[glumita intre noi.... prietenii stiu de ce]
kitty_krieger
Postat pe 17 Februarie 2009 23:57
De la: iry24, la data 2009-02-17 23:57:37
De la: lecabel, la data 2009-02-17 23:56:18barbatii E mincinosi !

si e si porci si imaturi


[glumita intre noi.... prietenii stiu de ce]

asha e ei de cand lumea, si femeile din cauza lor E suferinde si inlacrimate
Aladiah
Postat pe 17 Februarie 2009 23:59
credeti ca o sa stea asa pur si simplu sa il iau de manuta siu sa'l duc la psiholog?1 ar zice ca eu am nevoie de unul..si in plus nu as vrea sa se ajunga la asta...vroiam sa stiu daca aveti voi vreo metoda de abordare...eu nu mai am
andreea_x
Postat pe 18 Februarie 2009 00:01
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:01:01credeti ca o sa stea asa pur si simplu sa il iau de manuta siu sa'l duc la psiholog?1 ar zice ca eu am nevoie de unul..si in plus nu as vrea sa se ajunga la asta...vroiam sa stiu daca aveti voi vreo metoda de abordare...eu nu mai am


Incearca abordarea directa...acum serios vorbind (azi nu cred ca am postat o data macar ceva serios ) cred ca e cam infantil, vrea sa impresioneze si atunci , daca nu poate impresiona cu ceea ce a facut, inventeaza ca a facut
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 00:05
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:01:01credeti ca o sa stea asa pur si simplu sa il iau de manuta siu sa'l duc la psiholog?1 ar zice ca eu am nevoie de unul..si in plus nu as vrea sa se ajunga la asta...vroiam sa stiu daca aveti voi vreo metoda de abordare...eu nu mai am

dar ce-i asa de rau sa te duci la psiholog?
mai naspa era daca trebuia sa-l duci la psihiatru, dar asa... psihologul este o persoana neutra care il poate ajuta real, il poate face sa realizeze ca minte aiurea si, mai ales, de ce minte si cum poate sa rezolve asta.
kitty_krieger
Postat pe 18 Februarie 2009 00:05
o data ce i-a intrat in sange minciuna nu prea mai ai sanse sa il schimbi
mony21000
Postat pe 18 Februarie 2009 00:06
PS: sau daca nu si nu, cere tu ajutorul unui psiholog (mai bine zis sfatul lui/ei) ca sa stii cum sa te comporti cu iubitul tau si cum sa-l ajuti.
kitty_krieger
Postat pe 18 Februarie 2009 00:13
De la: lecabel, la data 2009-02-18 00:05:55
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:01:01credeti ca o sa stea asa pur si simplu sa il iau de manuta siu sa'l duc la psiholog?1 ar zice ca eu am nevoie de unul..si in plus nu as vrea sa se ajunga la asta...vroiam sa stiu daca aveti voi vreo metoda de abordare...eu nu mai am


Incearca abordarea directa...acum serios vorbind (azi nu cred ca am postat o data macar ceva serios ) cred ca e cam infantil, vrea sa impresioneze si atunci , daca nu poate impresiona cu ceea ce a facut, inventeaza ca a facut


dar cum il "dezvat" de asta?
andreea_x
Postat pe 18 Februarie 2009 00:18
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:18:16
De la: lecabel, la data 2009-02-18 00:05:55
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:01:01credeti ca o sa stea asa pur si simplu sa il iau de manuta siu sa'l duc la psiholog?1 ar zice ca eu am nevoie de unul..si in plus nu as vrea sa se ajunga la asta...vroiam sa stiu daca aveti voi vreo metoda de abordare...eu nu mai am


Incearca abordarea directa...acum serios vorbind (azi nu cred ca am postat o data macar ceva serios ) cred ca e cam infantil, vrea sa impresioneze si atunci , daca nu poate impresiona cu ceea ce a facut, inventeaza ca a facut


dar cum il "dezvat" de asta?


Pai el ce ti-a raspuns cand i-ai spus (daca i-ai spus) ca ai aflat ca nu a fost la piata si ca de fapt bunica lui a gatit?

Nu cred ca poti sa il dezveti, decat daca vrea el,
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 00:20
De la: iry24, la data 2009-02-18 00:05:57
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:01:01credeti ca o sa stea asa pur si simplu sa il iau de manuta siu sa'l duc la psiholog?1 ar zice ca eu am nevoie de unul..si in plus nu as vrea sa se ajunga la asta...vroiam sa stiu daca aveti voi vreo metoda de abordare...eu nu mai am

dar ce-i asa de rau sa te duci la psiholog?
mai naspa era daca trebuia sa-l duci la psihiatru, dar asa... psihologul este o persoana neutra care il poate ajuta real, il poate face sa realizeze ca minte aiurea si, mai ales, de ce minte si cum poate sa rezolve asta.


Nu'i nimic rau in a merge la psiholog..numai ca el nu cre ca ar avea aceiasi parere! Sper ca pana la urma sa inceteze...sa io fac cunva sa'si dea seama ca greseste chiar daca minciunile lui nu sunt unele "mari".....i hope this!!!
andreea_x
Postat pe 18 Februarie 2009 00:20
Poti sa il faci sa nu mai minta asha, daca il ameninti cu despartirea sau mai stiu eu ce, dar nu cred ca are rost sa ajungi la santaj emotional (ca asta ar fi). trebuie el sa devina constient ca e pur si simplu inutil ce face
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 00:21
De la: lecabel, la data 2009-02-18 00:20:00
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:18:16
De la: lecabel, la data 2009-02-18 00:05:55
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:01:01credeti ca o sa stea asa pur si simplu sa il iau de manuta siu sa'l duc la psiholog?1 ar zice ca eu am nevoie de unul..si in plus nu as vrea sa se ajunga la asta...vroiam sa stiu daca aveti voi vreo metoda de abordare...eu nu mai am


Incearca abordarea directa...acum serios vorbind (azi nu cred ca am postat o data macar ceva serios ) cred ca e cam infantil, vrea sa impresioneze si atunci , daca nu poate impresiona cu ceea ce a facut, inventeaza ca a facut


dar cum il "dezvat" de asta?


Pai el ce ti-a raspuns cand i-ai spus (daca i-ai spus) ca ai aflat ca nu a fost la piata si ca de fapt bunica lui a gatit?

Nu cred ca poti sa il dezveti, decat daca vrea el,




Ca GLUMEA!!!
andreea_x
Postat pe 18 Februarie 2009 00:25
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:25:04
De la: lecabel, la data 2009-02-18 00:20:00
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:18:16
De la: lecabel, la data 2009-02-18 00:05:55
De la: andreea_x, la data 2009-02-18 00:01:01credeti ca o sa stea asa pur si simplu sa il iau de manuta siu sa'l duc la psiholog?1 ar zice ca eu am nevoie de unul..si in plus nu as vrea sa se ajunga la asta...vroiam sa stiu daca aveti voi vreo metoda de abordare...eu nu mai am


Incearca abordarea directa...acum serios vorbind (azi nu cred ca am postat o data macar ceva serios ) cred ca e cam infantil, vrea sa impresioneze si atunci , daca nu poate impresiona cu ceea ce a facut, inventeaza ca a facut


dar cum il "dezvat" de asta?


Pai el ce ti-a raspuns cand i-ai spus (daca i-ai spus) ca ai aflat ca nu a fost la piata si ca de fapt bunica lui a gatit?

Nu cred ca poti sa il dezveti, decat daca vrea el,




Ca GLUMEA!!!


aaa, pai iesi si tu cu fetele intr-o seara si apoi spune-i ca ai stat cuminte acasa plangand de dorul lui...glumeai :P (nu imi urma toate sfaturile)
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 00:27
o sa mai incerc sa vb cu el inca o data..daca nu merge incaep sa'i bag cate o minciunica doua nevinovata...si daca nici asa nu merge ma duc eu singura singurica la psiholog sa ma tratez ca poate am eu probleme si nu realizez
andreea_x
Postat pe 18 Februarie 2009 00:39
Parerea mea e ca incearca sa atraga atentia asupra lui, cere in felul asta, sa i se acorde incredere si sarcini de indeplinit in relatie, apreciere (chiar daca isi asuma faptele altora ). Cred ca se simte neglijat, sau , poate vrea sa para important, oricum - vrea sa atraga atentia ta si isi sporeasca importanta in cuplu. E oerecum similar cu comportamentul copiilor ce sustin ca ei au desenat/scris/lucrat...ceva, ce e de fapt opera altei persoane - doar pentru a impresiona , pentru a obtine aprecieri in locul moralei , pe care o primea pana atunci, pentru a primi note mai bune - neavand incredere ca ar putea realiza corect, sau la fel de bine, sarcinile date/asumate . Incearca sa iti dai seama ce urmareste, sper sa nu fie grandomanie... Daca afli, poti sa iti dai seama ce trebuie sa faci ca sa il ajuti sa scape de meteahna. Bafta ! Apreciez faptul ca vrei sa te implici si sa-l ajuti !
maria_zada
Postat pe 18 Februarie 2009 00:44
De la: maria_zada, la data 2009-02-18 00:44:56Parerea mea e ca incearca sa atraga atentia asupra lui, cere in felul asta, sa i se acorde incredere si sarcini de indeplinit in relatie, apreciere (chiar daca isi asuma faptele altora ). Cred ca se simte neglijat, sau , poate vrea sa para important, oricum - vrea sa atraga atentia ta si isi sporeasca importanta in cuplu. E oerecum similar cu comportamentul copiilor ce sustin ca ei au desenat/scris/lucrat...ceva, ce e de fapt opera altei persoane - doar pentru a impresiona , pentru a obtine aprecieri in locul moralei , pe care o primea pana atunci, pentru a primi note mai bune - neavand incredere ca ar putea realiza corect, sau la fel de bine, sarcinile date/asumate . Incearca sa iti dai seama ce urmareste, sper sa nu fie grandomanie... Daca afli, poti sa iti dai seama ce trebuie sa faci ca sa il ajuti sa scape de meteahna. Bafta ! Apreciez faptul ca vrei sa te implici si sa-l ajuti !


Iti multumesc mult..chiar imi este de mare ajutor sfatul tau....cred ca pricep mai multe acum.........
andreea_x
Postat pe 18 Februarie 2009 01:03
Da, e foarte posibil sa incerce sa atraga atentia si atat! Altfel cum sa minti asa fara rost?!
darksukkubus69
Postat pe 18 Februarie 2009 16:21
Pt ca e mitoman
andreea1976
Postat pe 18 Februarie 2009 16:24
De la: darksukkubus69, la data 2009-02-18 16:21:51Da, e foarte posibil sa incerce sa atraga atentia si atat! Altfel cum sa minti asa fara rost?!


da draga, e o boala!
cum pentru cei care fura din magazine doar de dragu de a fura exista termenu' cleptomani, pentru cei care se rad in cap , capsomani, asa exista si pentru cei care mint , mitomani!
da' sa nu faci confuzie cu grandomani sau cu piromani , sau barosani!

Postat pe 18 Februarie 2009 16:31
De la: geo_sh, la data 2009-02-18 16:31:24
De la: darksukkubus69, la data 2009-02-18 16:21:51Da, e foarte posibil sa incerce sa atraga atentia si atat! Altfel cum sa minti asa fara rost?!


da draga, e o boala!
cum pentru cei care fura din magazine doar de dragu de a fura exista termenu' cleptomani, pentru cei care se rad in cap , capsomani, asa exista si pentru cei care mint , mitomani!
da' sa nu faci confuzie cu grandomani sau cu piromani , sau barosani!


Barmanii ce boala au ? Cum se manifesta?
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 16:33
indoaie vinu' cu apa si umfla chitanta la final!

Postat pe 18 Februarie 2009 16:34
De la: geo_sh, la data 2009-02-18 16:34:30indoaie vinu' cu apa si umfla chitanta la final!


Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 16:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum poti uita o persoana??? 7 De la: oonahabibi_yahoo_com 9 Aprilie 2009 12:38
ce sa-i faci cadou...knd nu mai ai ce? 3 De la: Summer_ 15 Decembrie 2010 17:29
.... 16 De la: rahella 9 Iulie 2009 15:34
ciudat!el?sau eu? 16 De la: hajimemasho 3 Ianuarie 2010 14:31
cum sa distrugem monotonia dintre noi2? 13 De la: Duygu 9 Aprilie 2009 20:23