Setari Cookie-uri

Somn insuficient

crystynyka chiar daca nu crezi ...chiar nu pot sa dorm nici acum dupa atata timp nu am reusit sa mi reglez orele de somn ...Si pt informare chiar invat la scl..pt k desii sunt la liceu ..din profilul asta vreau sa fac o cariera asa ca invat dar uneori chiar nu sunt obosita sau chiar daca sunt obosita cand vin de la scl..ma relaxez o ora ,ia apoi sunt ok....chestia e ca vreau sa adorm mai devreme si nu pot ..si eu ies in oras cu prietene, prietenul(asta in week-end si vineri seara)..invat,si o mai ajut si pe mama cand are nevoie de ajutorul meu
anya016
Postat pe 21 Martie 2009 00:28
De la: anya016, la data 2009-02-17 00:12:08Buna sunt any am 16 ani si am o mica problema .Din cls a 5-a am ore dupa-amiaza si m-am abisnuit sa ma culc tarziu intre ore 00:00 pana 3:00 chiar 4:00 si acum as vrea sa adorm mai devreme pt a putea sa ma trezesc dimineata .pt k anul viitor voi avea ore dimineata (in cls a 10-a) si nu stiu ce sa fac..cum sa fac.Iar acum de cand cu netul as sta mult la calc...incerc sa ma controlez....De exeplu in timpul saptamani (cand sunt la scl) inchid calculatorul pe la 00:00 atunci vreau sa ma culc...dar nu am somn stau intre 2 si 3-4 ore si nu adorm si nu stiu dc si ce sa fac sa-mi restabilesc somnul..orele de somn...pt k situatia asta ma defavorizeaza a doua zi sunt obosita si as tot dormi chiar pana la ora 11:00 - 12:00 pls ajutati-ma cu niste sfaturi/pareri ca eu chiar nu stiu ce sa fac .Astept parerile si sfaturile voastre


Draga Any, esti foarte matura pt. varsta ta.
Daca ai o astfel de problema ca eleva, invata de la noi, cei mari care razbim acum aceeasi problema.

Trebuie (teoretic) 8 ore de servici sau scoala, 8 ore de munca activa sau teme si repaus (calculator, curatenie, plimbare, bicicleta, etc) si 8 ore de somn.

Nu trebuie sa fie toate cele 8 ore de somn legate, pot fi doar 5-6 pana dimineata, si restul somn de dupa-masa.

Sau mai e o varianta asemanatoare: in fiecare seara la culcare seteaza-ti ceasul/celularul. Calculeaza cat ai de dormit.
Incearca sa iti stabilesti o "norma".
Daca persisti pe metoda, in scurt timp vei reusi sa adormi mai repede, cu 1/2 de ora, apoi o ora, apoi cu 2 pana te apropii de normal.
Nu lua la varsta ta medicamente.
Trebuie sa vrei si vei invinge!

Ti-am sugerat idei testate.
Deja in prima luna vei vedea efecte.
O sa-ti placa latura pozitiva din tine!!!

Succes!
90701
Postat pe 25 Martie 2009 19:24
De la: anya016, la data 2009-03-21 00:28:21crystynyka chiar daca nu crezi ...chiar nu pot sa dorm nici acum dupa atata timp nu am reusit sa mi reglez orele de somn ...Si pt informare chiar invat la scl..pt k desii sunt la liceu ..din profilul asta vreau sa fac o cariera asa ca invat dar uneori chiar nu sunt obosita sau chiar daca sunt obosita cand vin de la scl..ma relaxez o ora ,ia apoi sunt ok....chestia e ca vreau sa adorm mai devreme si nu pot ..si eu ies in oras cu prietene, prietenul(asta in week-end si vineri seara)..invat,si o mai ajut si pe mama cand are nevoie de ajutorul meu


ce cunoscut imi suna scenariul asta ....oh my God ..:)))
__LL__
Postat pe 25 Martie 2009 20:00
Nu stiu daca iti mai este de folos raspunsul meu dar te poti duce la farmacie sa-ti cumperi o cutie de Valeriana (capsule) sunt naturiste si iei una inainte de culcare cu o ora. Sunt foarte eficiente, nu dau dependenta si-ti rezolva problema. Iei 10 zile la rand apoi numai cand mai simti nevoia. Mie mi-a fost de mare folos si la toti prietenii la care am mai recomandat -o le-a fost de folos. Nu au efect daca le ei in momentul in care doresti sa adormi.
Sa-ti fie de folos!si sa auzim de bine!
speranta1
Postat pe 15 Mai 2009 09:34
ms celor de au raspuns
insa cum se vede tot tarziu ma culc, dar acum ma descur..in trezesc pe la 9 si nu ma mai simt asa obosita..si am timp de toate de la scoala pana la viata sentimentala
anya016
Postat pe 25 Mai 2009 23:59
Poti sa incerci cu melatonina - nu e un medicament - e un supliment alimentar - poti sa aflii mai multe despre el de pe net sau farmacie.
alecsalina
Postat pe 24 Iunie 2009 19:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Help ! Cum sa imi creasca parul mai repede? 5 De la: Frumushica59 11 Iunie 2012 15:46
salut fetelor 3 De la: kudika_979787 19 Ianuarie 2015 07:29
nutritionist Timisoara 1 De la: maria899 6 Martie 2010 22:17
salut 33 De la: datura 24 Februarie 2009 20:27
eu berbec el taur 1 De la: madalina3491 26 Decembrie 2009 12:41