Setari Cookie-uri

Termen de garantie produse Body Shop

Salut! Am o mare nedumerire. De curand am observat ca pe niciunul din produsele Body Shop pe care le am nu este trecut termenul de garantie. Am un lapte de corp, un anticearcan si un parfum. Le-am cumparat de la magazinul Body Shop din Unirea (Bucuresti) si le am de ceva timp (anticearcanul are mai bine de 1 an). Mi-este teama sa le mai folosesc. Aveti idee care ar fi termenul sau de ce nu au inscis acest termen pe produs?


Multumesc!
gandacel
Postat pe 21 Februarie 2009 18:06
termenul de valabilitate de pe un produs poate fi stres foarte usor cu acetona:Dda,foarte simplu.poate produsele erau expirate si le-au sters termenul:Dsau cine stie,poate au omis sa-l treaca:Pse mai intampla si asta.nici produsele mele nu au toate termen.oricum stiu ca produsele cosmetice rezista destul de mult;)
geolynu
Postat pe 22 Iunie 2009 16:52
La unele produse cosmetice,pe ambalaj,este un desen cu o cutiuta pe care scrie 12M sau 6M,asta inseamna cate luni este valabil produsul din momentul deschiderii.Evident ca explicatia mi-a fost data de o farmacista,asta nu m-a multumit deoarece am produse care sunt valabile pana in 2011 dar daca le deschizi sunt valabile 12 luni cremele,24 luni tratamentele si lot.tonica,24 creion corector.
Oricum,un produs bun trebuie sa aiba ambele etichete.Ptr linistea ta schimba-le daca nu mai esti sigura.Eu schimb rimelul la max 3 luni chiar daca are termen mai lung de valabilitate ptr ca este un produs foarte alterabil.Succes la cumparaturi si o zibuna!
kudika008999
Postat pe 22 Iunie 2009 18:05
De la: gandacel, la data 2009-02-21 18:06:06Salut! Am o mare nedumerire. De curand am observat ca pe niciunul din produsele Body Shop pe care le am nu este trecut termenul de garantie. Am un lapte de corp, un anticearcan si un parfum. Le-am cumparat de la magazinul Body Shop din Unirea (Bucuresti) si le am de ceva timp (anticearcanul are mai bine de 1 an). Mi-este teama sa le mai folosesc. Aveti idee care ar fi termenul sau de ce nu au inscis acest termen pe produs?


Multumesc!

Unele produse cosmetice au termen de valabilitate de pana la 36 luni ( vezi AVON), pe ambalaj trebuie sa fie data fabricatiei, dar nu este indicat sa se foloseasca toate la acest termen pentru ca de cele mai multe ori nu sunt bine depozitate (stau la caldura sau lumina )
valivieru96
Postat pe 22 Iunie 2009 18:14
De la: gandacel, la data 2009-02-21 18:06:06Salut! Am o mare nedumerire. De curand am observat ca pe niciunul din produsele Body Shop pe care le am nu este trecut termenul de garantie. Am un lapte de corp, un anticearcan si un parfum. Le-am cumparat de la magazinul Body Shop din Unirea (Bucuresti) si le am de ceva timp (anticearcanul are mai bine de 1 an). Mi-este teama sa le mai folosesc. Aveti idee care ar fi termenul sau de ce nu au inscis acest termen pe produs?


Multumesc!


produsele in general au un simbol pe eticheta, care arata ca o cutiuta cu capacul ridicat, si in interior e scrisa durata de valabilitate de la desigilarea produsului (36 M = 36 luni)
simbolul il gasesti pe eticheta, pe undeva pe langa simbolurile de reciclare.
DayC
Postat pe 11 Octombrie 2009 20:23
Body Shop au tone de chimicale care le mentin cativa ani si au si nanoparticule.
Daca te intereseaza partea de ingrijire sanatoasa, treci pe produse naturale, cauta pe internet ca gasesti liste cu cele mai nocive chimicale. Daca nu te intereseaza, foloseste-o oricum ca la cate alte porcarii contine daca si expira nu e mare diferenta.
ra_kudika
Postat pe 28 Aprilie 2010 13:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PT SALON DE COSMETICA 1 De la: kudika087806 29 Noiembrie 2009 11:23
Chestionare online platite 7 De la: liliradu 20 Noiembrie 2011 22:58
Trusa Machiaj Fraulein38 1 De la: Lalyly 2 Februarie 2012 16:37
Vreti sa castigati niste bani in plus?! 6 De la: ra_kudika 28 Aprilie 2010 13:13
produse cosmetice Metropolitan 1 De la: dyana_ifrim 16 Noiembrie 2008 17:21