Setari Cookie-uri

Dilema: merita sau nu merita?

Buna tuturor,
Am nevoie de un sfat din partea celor mai experimentati decat mine. Acum un an, dupa ce trecusem printr-o relatie toxica, amicele mele mi-au facut cunostinta cu un tip. Am acceptat sa ies cu el la insistentele lor pentru a uita fosta iubire. Baiatul, care are aceeasi varsta ca si mine, nu mi-a placut de la inceput, ba dimpotriva i-am gasit multe defecte (ragaia, radea foarte tare si atragea atentia asupra lui prin agitatia de care dadea dovada) insa am continuat sa ies cu el. Cu timpul am descoperit ca era foarte credincios, habotnic chiar: imi oferea in dar carti de rugaciune, tinea toate posturile ca la carte, se ducea in fiecare Duminica dimineata la Slujba, ba chiar ma mustra ca nu ma duc la Biserica cu el. Am ramas cu el pentru ca imi inspira incredere si pentru ca aveam nevoie de cineva sa-mi fie alaturi, am ramas cu el pentru ca imi era teama de singuratate. Dar eu cautam si sprijin. Aici din nou a dat gres. El ma punea pe planul doi in relatiile cu prietenii lui sau cu parintii lui. La un moment dat unul dintre amicii lui s-a comportat badaraneste cu mine iar prietenul meu nu a facut nimic. Explicatia lui a fost "lasa-l sa-si dea seama ca a gresit". Si ceea ce ma doare este ca si acum cand se mai intalneste cu individul ala se comporta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Nu m-am despartit nici atunci de el; am zis sa-i mai acord o sansa, am crezut ca sunt eu prea rea. Dupa vreo jumatate de an, prietenul meu a inceput sa-mi vorbeasca de copii, de casatorie. I-am spus ca vreau toate astea dar ca trebuie sa ne gandim si unde vom locui. Raspunsul lui : "Trebuie doar sa vei ca restul vine de la sine. Dumnezeu ne va ajuta!" M-a mai acuzat si de faptul ca nu sunt pregatita pentru asta si ca trebuie sa ma maturizez, dar ca el asteapta. Dupa alta jumatate de an ne aflam in acelasi punct fara un viitor concret. De curand imi propune sa ne mutam la ai lui : 5 persoane in 2 camere. Stiu ca pentru dragoste tre sa te sacrifici. Acum eu cred ca-l iubesc si ca altul ca el nu voi mai gasi. Merita sau nu omul acesta?
Anaeli82
Postat pe 21 Februarie 2009 22:48
inainte de a ti intemeia o familie trebuie sa iti asiguri unele lucruri si sa fie NUMAI ALE TALE!!! in casa aia o sa te simti in plus,un mare plus...iar o familie si un copil nu se fac asa hai gata ne luam te muti la mine facem copil....trebuie sa ai casa ta...si multa putere...
SweetHappyButterfly
Postat pe 21 Februarie 2009 22:51
De la: Anaeli82, la data 2009-02-21 22:48:38 Acum eu cred ca-l iubesc si ca altul ca el nu voi mai gasi. Merita sau nu omul acesta?

doar crezi ca il iubesti sau esti sigura?
DeeaCatalina
Postat pe 22 Februarie 2009 12:04
Cred.
Anaeli82
Postat pe 22 Februarie 2009 13:15
De la: Anaeli82, la data 2009-02-22 13:15:49Cred.



poi si tu asa vrei sa iti intemeiezi o familie??crezand doar anumite lucruri???
SweetHappyButterfly
Postat pe 22 Februarie 2009 13:18
Vrei sa spui ca de frica de a nu mai fi singura esti in stare sa te muti impreuna cu alte 5 persoane in doua camere ?

Tu ai idee cum e sa traiesti atatea pers in doua camere ?

Unde o sa dormiti voi doi ? impreuna cu fratele mai mic in camera sau ..... ok , d-zeu e mare si dragostea la fel dar asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi chiar in voia lor .

Unde mai pui ca nici macar nu-l iubesti
iris_4_ever
Postat pe 22 Februarie 2009 15:43
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-22 15:43:29Vrei sa spui ca de frica de a nu mai fi singura esti in stare sa te muti impreuna cu alte 5 persoane in doua camere ?

Tu ai idee cum e sa traiesti atatea pers in doua camere ?

Unde o sa dormiti voi doi ? impreuna cu fratele mai mic in camera sau ..... ok , d-zeu e mare si dragostea la fel dar asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi chiar in voia lor .

Unde mai pui ca nici macar nu-l iubesti


Chiar daca il iubea ,mari sanse de reusita nu avea,tinand cont de situatia lor...

Sincer ,daca as iesi cu unul si mi-ar ragai in fata la prima intalnire cred ca m-as gandi bine daca o sa mai existe o a doua ...
Se pare ca a deranjat-o ,daca a pomenit de faza..
ella_c
Postat pe 22 Februarie 2009 15:48
De la: Anaeli82, la data 2009-02-22 13:15:49Cred.

Doar o sa va chinuiti asa, nu merita sa te muti acolo, mutati-va doar voi doi eventual.
DeeaCatalina
Postat pe 22 Februarie 2009 15:56
De la: ella_c, la data 2009-02-22 15:48:53
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-22 15:43:29Vrei sa spui ca de frica de a nu mai fi singura esti in stare sa te muti impreuna cu alte 5 persoane in doua camere ?

Tu ai idee cum e sa traiesti atatea pers in doua camere ?

Unde o sa dormiti voi doi ? impreuna cu fratele mai mic in camera sau ..... ok , d-zeu e mare si dragostea la fel dar asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi chiar in voia lor .

Unde mai pui ca nici macar nu-l iubesti


Chiar daca il iubea ,mari sanse de reusita nu avea,tinand cont de situatia lor...

Sincer ,daca as iesi cu unul si mi-ar ragai in fata la prima intalnire cred ca m-as gandi bine daca o sa mai existe o a doua ...
Se pare ca a deranjat-o ,daca a pomenit de faza..


Clar nu-l iubeste daca a inceput sa ,verse'' tot , pacat ca singuratatea te impinge la asa ceva
Eu-s mai ciudata ....vomit instant daca aud vreo ragaietura de aia scarboasa
iris_4_ever
Postat pe 22 Februarie 2009 16:01
Eu-s mai ciudata ....vomit instant daca aud vreo ragaietura de aia scarboasa [/quote]

Eu poate nu vomit,dar am grija sa-i spun cateva...inclusiv de persoana care l-a educat...
ella_c
Postat pe 22 Februarie 2009 16:04
Oh, Doamne, eu nici nu m-as fi uitat la unu' ca asta......
Lasa-l fato, ca cel care trebuie sa se maturizeze e el.... iar tu doar crezi ca tii la el, pentru ca tii neaparat sa fii intr-o relatie
kitty_krieger
Postat pe 22 Februarie 2009 16:07
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-02-22 16:07:41Oh, Doamne, eu nici nu m-as fi uitat la unu' ca asta......
Lasa-l fato, ca cel care trebuie sa se maturizeze e el.... iar tu doar crezi ca tii la el, pentru ca tii neaparat sa fii intr-o relatie


Ai dreptate pisicuta razboinca
iris_4_ever
Postat pe 22 Februarie 2009 16:13
"Trebuie doar sa vrei ca restul vine de la sine. Dumnezeu ne va ajuta!" .. ti-a spus el

si intre timp... aduna cat mai multi in doua camere in speranta ca asa Dumnezeu va vedea "!chinul" si va cladi un palat pentru toti?? La cat e de nenorocita viata asta... chiar un habotnic care ragaie ti-a iesit in cale?

ca doar nu asta ai vrut si Dumnezeu te-a ajutat?


..
rashela
Postat pe 25 Februarie 2009 05:32
mai, nu stiu ce sa zic, nu cred neaparat ca daca merge la biserica si tine posturile, e de incredere!!

ai grija sa nu te arzi, pt ca s-ar putea sa ai mari surprize...mie sincer nu prea imi plac persoanele astea stricte asa! si mai ales care cred ca nu e nevoie de nici un efort, ca doar iti da Dumnezeu...

el cati ani are? nu lucreaza? nu puteti sa va mutati in chirie...adica, daca poti, inseamna ca vrei!

si nu sunt eu cel mai bun exemplu de urmat, dar macar pot sa-mi dau o parere!
ai grija de deciziile pe care le iei acum , pot ca iti vor influenta viitorul!

si iubitul meu e credincios, mergea la biserica si tinea post, si totusi, asta nu l-a impiedicat sa ma minta si sa ma insele!
nimeni nu e perfect, dar daca iubesti, te straduiesti!
ina84
Postat pe 25 Februarie 2009 11:12
ce mai stai pe ganduri, merita nu e evident??????????
bv ai sa fii f fericita, cand ai sa platesti un avocat sa va descurce treburile apoi, .......,asa ca nu mai amana, ia-l .................he is the one........................love and mariage......hahaha!!!!!!!!!!!!!!!!!
pansy
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt amanta!!!ce sa fac??? 324 De la: justforfun84 25 Martie 2011 10:30
deja nu mai stiu ce sa fac... 29 De la: geo_x 2 Octombrie 2009 14:42
intrebare 11 De la: kudika315094 19 August 2010 15:07
CE SA FAC ? 18 De la: kudika002827 27 Martie 2009 18:05
viata dupa casatorie 24 De la: pamela_1 24 Iulie 2009 15:23