Setari Cookie-uri

mare dilema

Buna fetelor! Am tot citit azi (e criza la noi - nu avem de lucru ) si vreau si eu niste opinii...Sper sa aveti radbare sa cititi..
La 15 ani m-am indragostit nebuneste, specific varstei, de un baiat de 18 ani. Problema era ca era din alta localitate, il vedeam doar in vacante. In fine, specific varstei, am suferit mult pt ca nu ma baga in seama. La inceput credeam ca din cauza aspectului fizic, eram mai plinuta la acea vreme...dar apoi prietenii comuni mi-au aratat motivul: eram prea departe, prea mica si credea el ca eram si increzuta -"fata de oras si el baiatul de la tara". Un an jumate am plans si am tatonat terenul...statea cu mine o sambata in discoteca...asa era obiceiul...apoi nu ma baga in seama si tot asa. Imi aduc aminte si acum perfect, desi au trecut 11 ani, prima discutie serioasa. Era vara, am mers la scaldat cu totii, a venit o furtuna...si casa lui era cea mai aproape pentru a ne adaposti. Eram uda leorca, mi-a adus repede un prosop mare si m-a invelit sa nu racesc. A fost asa de tandru! M-a sarutat si asa...continuarea o stiti ...si am ajuns la puctul X. Atunci l-am oprit, i-am explicat ca sunt prea tanara , nepregatita si nesigura pe el. A inteles, nu s-a suparat, m-a luat in brate si mi-a zis sa il anunt eu cand o sa fiu pregatita si de altceva...Atunci mi-a explicat care au fost motivele pt care s-a comportat asa ambiguu cu mine si am inceput sa ne deschidem unul fata de altul. Am continuat asa, in vacante, comunicand prin scrisori si vorbind la telefon cu fise. Apoi noroc ca au aparut mobilele si pe la noi. Au trecut anii si am ajuns in clasa a 12-a. Aveam bacul de dat, nu m-am dus nici de Craciun, nici de Pasti...eram distrusa de dorul lui! plangeam la telefon, visam noaptea doar cu el...Aveam niste facturi la mobil de numa-numa. In fine, fiind extrem de "matura" la 18 ani am decis: "Gata! Nu mai pot sta fara el! Fug de acasa la el!" Zis si facut! Am stat sa-mi iau bacul...si apoi am plecat. Surpriza...cand i-am zis ce vreau s-a infuriat! M-a certat, m-a facut cu ou si cu otet spunandu-mi ca nu a crezut ca pot fi atat de inconstienta. In fine, mi-a decshis ochii si mi-a aratat cat rau i-as fi facut mamemi mele in rpimul rand daca as fi plecat de langa ea...apoi tata, ar fi murit sa nu ma vada la facultate! Asa ca...m-a trimis frumusel la facultate si mi-a promis o vacanta de neuitat si apoi...toate pe rand ca el vrea sa fiu ceva in viata asta si apoi vorbim de stabilirea intr-o localitate. La noi in oras mare sau la el in orasel.
Ii datorez faptul ca am terminat o facultate, faptul ca mi-a aratat cat de important e sa fiu multumita dpdv profesional. Acum sunt! Dar nu il mai am pe el! Sa revenim...In timpul facultatii, poate m-am maturizat si eu si din aceasta cauza...am inceput sa ma gandesc la diferentele dintre noi. Tatal meu stia de noi dar nu ii placea de el. Vroia pt fata lui un baiat cu facultate , cu o anumita situatie...eu ""fata de doctor" si el "taranoi". Astea erau cuvintele lui, nu a vrut sa-l cunoasca nici in ruptul capului. Ne-am despartit la sfarsitul primului an de facultate. Eu am fost cea care a zis gata. Din cauza distantei, din cauza tatalui meu, din cauza vietii care mi-era oarecum planuita de tatal meu (stia ca o sa lucrez la BRD dupa ce termin facultatea). Am decis sa ma despart de el, pt ca nu cred ca s-ar fi acomodat intr-un oras mare. In plus, avea o slujba buna, era cunoscut si apreciat la el acasa, mama lui era bolnava si el tinea casa...M-am gandit mult la el, sau cel putin asa ma amagesc acum sa cred, ca sa nu regret decizia ce am luat-o. Cu greu a renuntat la mine si am deci sa ramanem amici. La scurt timp, mi-am refacut viata cum s-ar spune si mi-am facut un alt iubit. Asa fac eu si mi-e cam rusine sa recunosc...ca sa uit un tip...il iau pe altul si pana la urma ma indragostesc...desi am mai avut inca trei relatii de atunci, si am tinut la toti ...pe toti i-am inselat cu el cand mergeam in vacante. Vorbeam la telefon cam la doua saptamani, povesteam de partenerii nostri si ne faceam planuri cum sa ne vedem la vara. A mers asa pana in anul 4 de facultate...cand am luat eu decizia ca nu vreau sa-mi mai insel partenerul...zis si facut. Am mers la bunici, l-am vazut, i-am explicat ca e timpul sa ne oprim si sa fim mai seriosi fiecare fata de partenerii nostri. Eu ma simteam vinovata de faptul ca nu reusea sa aiba o relatie stabila. Imi tot zicea ca nu e ca mine, ca nu se poate indragosti...eu pe de alta parte, statea si ma gandeam daca eu pot sa ma indragostesc sau ba. Vroiam tare mult o relatie stabila, in care sa fiu fidela. In ultimii trei ani, de cand sunt cu actualul meu iubit, nu am mai mers atat de des la bunici, si cand am fost, am evitat sa raman singura cu el. Acum doi ani de Pasti, am fost insotita si nu am prins nicicum momentul sa raman singura. A stiut si actualul meu iubit cum sa faca sa nu raman nesupravegheata nici macar o ora.
Am reusit sa schimb o vorba cu el, la ureche in discoteca in care mi-a zis: "Atata am vrut, sa te vad in bratele altuia ca sa te pot uita!" Mi-a picat fata, m-am simtit prost fata de el dar nu atat de prost incat sa-mi pun in pericol relatia actuala. Am fost si de Craciun, la fel insotita...dar de data asta si el alaturi de o domnisoara. Desi eu am incurajat relatia cu respectiva, mi-a fost atat de greu sa-l vad cu ochii mei cu altcineva.....ma gandesc in fiecare saptamana la el. Cateodata chiar mai des, comparandu-l mereu cu relatia mea actuala.
Dilema mea este ca de anul trecut , de la Craciun, nu m-a mai sunat, nu stiu nimic de el...noi ne sunam de obicei, macar o data la luna...iar acuma....nimik! Si parca de cand nu stiu nimik de el ma gandesc si mai mult la el!
Ce vreau eu sa-mi spuneti de fapt, acuma dupa ce v-am povestit istoria...si v-am plictisit pe unii...sa il sun sau nu? Anumite probleme din relatia mea actuala ma fac sa ma gandesc la cat de bun era fata de actualul... Apoi, daca m-a uitat, nu ii fac rau reluand relatia telefonica cu el? poate crede ca nu ma mai intereseaza deloc de el si de aceea nu ma suna...Incep sa ma simt vinovata pt ca ma gandesc din ce in ce mai des la el... Am zis ca va scriu intai pe forum si apoi dau sau nu telefonul, ca ma mananca palmele deja!
In speranta ca v-ati dat seama ce am vrut eu sa va dezvalui, va rog sa-mi dati si mie un sfat "avizat" prin prisma experientelor avute!
Va pup si o zi buna!


Postat pe 29 Aprilie 2009 11:59
am avut rabdare shi am citit cu f mare atentie cele scrise de tine mai devreme shi pot spune k shi io am trecut prin ceea ce treci tu acum... ma rog, m ai mult sau mai putin... in prezent ma aflu intr-o relatie destul de reushita shi am parte de multe bucurii.
insa cele citite acum m-au dus cu gandul in trecut shi tot ceea ce pot spune este: don't do it!
ma vei intreba automat de ce? raspunsul meu este cat se poate de prompt: faptul k pana la urma shi tu shi el v-ati vazut "inlocuitorii" ( tu pe prietena lui, el pe prietenul tau) = prapastie. time to move on. acum simti k te mananca degetele sa il suni pentru ca el nu a mai facut-o. apelul lui era k un drog de care ai devenit dependenta. exista posibilitatea k el sa fii inteles in seara aceea cand te-a vazut cu el k totul s-a sfarsit. in sfarsit relatia ta cu actualul a fost oficializata shi in fata lui. poate k acelashi lucru a facut shi el in momentul in care s-a afisat cu partenera lui. poate acela a fost finalul!
sau poate fi un joc al nervilor: care cedeaza primul!

shi dc il suni nu vei face decat sa o iei de la capat pe un drum deja batatorit, nu?

asta doresti?
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:48
buna uitaricooo
Diavolyta_
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:56
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-29 12:56:16buna uitaricooo


bunaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, diavolitza mea!
am cam tras chiulul k deh acu s shi mai busy k inainte... intru p site... citesc cate ceva printre randuri... shi hop top apare sefu in peisaj... shi acasa apuc sa intru ... dar nu mai apuc sa shi citesc k deh... acu am catel shi cere atentie mititika noutati ceva? ca acu profit k e sefu plecat shi imi mai clatesc ochisorii... chiar acu citeam la saraca sotie care are sotul baiatul mamichii... astia au inceput sa se inmulteasca rau de tot
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:01
De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-04-29 13:01:36
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-29 12:56:16buna uitaricooo


bunaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, diavolitza mea!
am cam tras chiulul k deh acu s shi mai busy k inainte... intru p site... citesc cate ceva printre randuri... shi hop top apare sefu in peisaj... shi acasa apuc sa intru ... dar nu mai apuc sa shi citesc k deh... acu am catel shi cere atentie mititika noutati ceva? ca acu profit k e sefu plecat shi imi mai clatesc ochisorii... chiar acu citeam la saraca sotie care are sotul baiatul mamichii... astia au inceput sa se inmulteasca rau de tot


saracutza de tine
mare lucru n'ai pierdut...
Diavolyta_
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:14
buna diavolitzo..aseara s-a ivit o problema si nu am mai apucat sa bantui cu tine.. nici nu am apucat sa.ti zic noapte buna ........dar acum am revenit
ralu_zar
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:17
De la: ralu_zar, la data 2009-04-29 14:17:12buna diavolitzo..aseara s-a ivit o problema si nu am mai apucat sa bantui cu tine.. nici nu am apucat sa.ti zic noapte buna ........dar acum am revenit


da las' ca te tin io minte.. m'ai lasat singurica

bine ai revenit
Diavolyta_
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:46
foaaaaarteeee lungaaaaa dileeeemaaaaaa
matracucu
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:01
si nimeni n'o facut nici un rezumat
Diavolyta_
Postat pe 7 Mai 2009 02:00
Am inceput sa citesc....dar e preaaaa lung!!! Mi-am pierdut interesul.
Fa si tu un miiiic rezumat :*
IMF
Postat pe 15 Mai 2009 13:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
privire insistenta 100 De la: yumy 28 Mai 2011 09:11
e mai mare decat mine cu 7 ani.. 20 De la: ANTIBA 5 Aprilie 2009 11:48
Ce spune de fapt? 10 De la: notmenoeb 25 Iunie 2009 19:40
lentile contact 35 ron pt cei din bucuresti 4 De la: anastasia_m 8 Iulie 2010 19:42
Dezamăgire 1 De la: 18 Iunie 2017 07:48