Setari Cookie-uri

Va simtiti in siguranta in avion?

Avand in vedere ca se intampla din ce in ce mai multe incidente aviatice, cele mai recente fiind cazul American Airlines (ditching pe Hudson River), si Turkish (aterizare fortata in apropierea aeroportului din Amsterdam)...as dori sa stiu daca va temeti de avion, sau daca dimpotriva zburati cu placere...Sunt f curioasa sa aflu pareri. Rog "glumetii" sa se abtina. Este un subiect important pt mine.
mrskattousa
Postat pe 25 Februarie 2009 17:24
Da, in British Airways, mereu.....
in Tarom, mi-a mai tremurat nitel pipotica la un moment dat....
cu altceva n-am mai zburat... mai da tu informatii ca tot esti in domeniu....
kitty_krieger
Postat pe 25 Februarie 2009 17:26
aaaaa, si sa mai adaug ceva: mie imi place foarte mult sa zbor, ador senzatia aceea cand decoleaza avionul si usoarele emotii inainte sa aterizeze
kitty_krieger
Postat pe 25 Februarie 2009 17:28
conform unor cercetari si studii amanuntite, avionul este cel mai sigur mijloc de deplasare!
te inspaimanta cate un accident d-asta si te rogi ca urmatoru' sa nu ti se intampla, dar ai mai multe sanse sa cazi in baie si sa-ti fracturezi ciucurelu' decat sa-ti cada avionu'.
destul de neglumet!?

Postat pe 25 Februarie 2009 17:28
Eu zbor f mult cu Lufthansa...e foarte ok din punctul asta de vedere, ma simt safe cu ei, cu toate ca avioanele erau cam vechi si detaliile la care ma uit eu sunt sigura ca scapa pasagerului obisnuit...dar overall "pare" safe. Cu Tarom n-am zburat, din pacate, ca macar puteam sa-mi fac o parere, dar am incercat Thai Airways, care au avioane fff bune (depinde ce sector zbori pt ca folosesc diferite avioane)...nush ce sa zic, pt mine avionul este a doua casa asa ca raman un pic socata cand vad ca isi pierd aripioarele si se izbesc de unde au decolat in fortza...
mrskattousa
Postat pe 25 Februarie 2009 17:31
De la: geo_sh, la data 2009-02-25 17:28:32conform unor cercetari si studii amanuntite, avionul este cel mai sigur mijloc de deplasare!
te inspaimanta cate un accident d-asta si te rogi ca urmatoru' sa nu ti se intampla, dar ai mai multe sanse sa cazi in baie si sa-ti fracturezi ciucurelu' decat sa-ti cada avionu'.
destul de neglumet!?


geo crede-ma ca stiu...simt pe pielea mea lucrul asta,zilnic aproape...de cate ori nu era sa nu mai ajung acasa dupa 14 ore de zbor, nu din cauza zborului, ci din cauza "soferilor profesionisti"...
mrskattousa
Postat pe 25 Februarie 2009 17:32
am mers cu Lufthansa si mi sa parut ook, cu swiss air cam nesimtite stuardezele alea :))) si cu KLM is the best
alina_luminita
Postat pe 25 Februarie 2009 17:34
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-02-25 17:28:11aaaaa, si sa mai adaug ceva: mie imi place foarte mult sa zbor, ador senzatia aceea cand decoleaza avionul si usoarele emotii inainte sa aterizeze


Ai sa razi, dar si acum dupa muuulte aterizari si decolari, au ramas febletea mea
mrskattousa
Postat pe 25 Februarie 2009 17:34
mai mult decat aeronava eu zic ca conteaza si experienta pilotului si a personalului de bord (la care se include atitudinea potrivita)
in Tarom, insotitorii de bord au fost atat de antipatici si delasatori.... cum, pana mea, sa nu vina sa verifice centurile inainte de aterizare??? lucrurile astea pe mine ma fac sa nu mai zbor cu ei, pentru ca nu-si iau toate masurile de siguranta si arata o deficienta la nivel de management.
In British, nu exista pasager caruia sa i se permita teribilisme (ca-n Tarom), ce sa mai zicem sa nu aiba centura pusa cand e semnalul aprins! Daca dormi, te trezesc din somn, ca sa-ti pui centura. Nu stiu la ce sa ma uit la aeronava, dar lucrurile acestea ma fac sa ma simt in siguranta.
kitty_krieger
Postat pe 25 Februarie 2009 17:37
De la: mrskattousa, la data 2009-02-25 17:34:25
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-02-25 17:28:11aaaaa, si sa mai adaug ceva: mie imi place foarte mult sa zbor, ador senzatia aceea cand decoleaza avionul si usoarele emotii inainte sa aterizeze


Ai sa razi, dar si acum dupa muuulte aterizari si decolari, au ramas febletea mea

e partea cea mai tare din tot zborul
kitty_krieger
Postat pe 25 Februarie 2009 17:38
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-02-25 17:37:52mai mult decat aeronava eu zic ca conteaza si experienta pilotului si a personalului de bord (la care se include atitudinea potrivita)
in Tarom, insotitorii de bord au fost atat de antipatici si delasatori.... cum, pana mea, sa nu vina sa verifice centurile inainte de aterizare??? lucrurile astea pe mine ma fac sa nu mai zbor cu ei, pentru ca nu-si iau toate masurile de siguranta si arata o deficienta la nivel de management.
In British, nu exista pasager caruia sa i se permita teribilisme (ca-n Tarom), ce sa mai zicem sa nu aiba centura pusa cand e semnalul aprins! Daca dormi, te trezesc din somn, ca sa-ti pui centura. Nu stiu la ce sa ma uit la aeronava, dar lucrurile acestea ma fac sa ma simt in siguranta.


Ai mare dreptate. Tarom este o companie veche, care dupa parerea mea are personal destul de batraior, si cred ca s-au cam plafonat. Nu stiu daca peste tot se procedeaza la fel, dar la noi exista la fiecare 12 luni zile de examene, proceduri in caz de urgenta, evacuari...ca la armata... Si mi se pare inadmisibil sa nu tii cont de masurile elementare de siguranta,pt ca personalul este cel care reprezinta compania,si daca ei nu prezinta incredere, atunci nici compania respectiva nu mai are credit in fata pasagerului. Acelasi lucru mi s-a intamplat cu Al Italia, dar intr-un fel ma asteptam...n-as fi zburat cu ei, numai ca am fost nevoita.
mrskattousa
Postat pe 25 Februarie 2009 17:43
De la: geo_sh, la data 2009-02-25 17:28:32conform unor cercetari si studii amanuntite, avionul este cel mai sigur mijloc de deplasare!
te inspaimanta cate un accident d-asta si te rogi ca urmatoru' sa nu ti se intampla, dar ai mai multe sanse sa cazi in baie si sa-ti fracturezi ciucurelu' decat sa-ti cada avionu'.
destul de neglumet!?

ocs
Postat pe 25 Februarie 2009 17:45
si cand ma gandesc ca n-am zburat niciodata cu avionu'!!!
cred ca am rau de inaltime!

Postat pe 25 Februarie 2009 20:52
D c Geo? nu-ti place sa fii deasupra tuturor?
mrskattousa
Postat pe 25 Februarie 2009 21:33

buna atacu' la baioneta!
si sa privesc cu un aer superior de sus!!?
nu e stilu' mieu.

Postat pe 25 Februarie 2009 21:45
eu zbor cu German Wings de 2 ori pe an,atunci cand vin in tara si sunt multumita de serviciile lor pana acum.recunosc ca prima data cand am calatorit cu avionul mi-a fost o fricaaa am prins si 2 turbulente ,dar acum m-am obisnuit.decat sa fac 2 zile si jumatate cu masina mai bine 3 ore cu avionul.
ETE_EU
Postat pe 25 Februarie 2009 22:14
Nu superior...doar diferit...CHANGE THE WAY YOU SEE THE WORLD! (mai Geo)
mrskattousa
Postat pe 25 Februarie 2009 22:17
De la: mrskattousa, la data 2009-02-25 17:31:02Eu zbor f mult cu Lufthansa...e foarte ok din punctul asta de vedere, ma simt safe cu ei, cu toate ca avioanele erau cam vechi si detaliile la care ma uit eu sunt sigura ca scapa pasagerului obisnuit...dar overall "pare" safe. Cu Tarom n-am zburat, din pacate, ca macar puteam sa-mi fac o parere, dar am incercat Thai Airways, care au avioane fff bune (depinde ce sector zbori pt ca folosesc diferite avioane)...nush ce sa zic, pt mine avionul este a doua casa asa ca raman un pic socata cand vad ca isi pierd aripioarele si se izbesc de unde au decolat in fortza...


Da, e ok Lufthansa...adica..safe..ca in rest, prima data mi-au pierdul bagajul, si mi-au spus ca nu a mai avut loc si ca l-au lasat la Otopeni :)) si nu erau 100 de kg, era doar o valiza, si cand i-am intrebat cum e posibil asa ceva au spus sa nu exagerez ca la ei asta se intampla zilnic.. deci....o mai si zic in gura mare..dar in rest, sunt ok..ca siguranta..si KLM mi se par super ok..si Austrian Airlines..la fel..super ok...Cei de la KLM mi se par mai siguri, avand in vedere ca sunt f stricti..stiu ca de cand s-a prabusit un avion de=al lor acum multi ani, sunt foarte precauti..de exemplu vara trecuta sau acum 2 ani, se incinsese foarte mult avionul, si au avut f mari intarzieri ca sa fie ei siguri ca e totul ok..Nu mai stiu exact ce au facut, ca nu eram eu, mi-a povestit fratele meu, dar am inteles ca le-au bagat la dusuri sa zic asa :))) si mai multe..nush..mie mi se par foarte ok..si chiar am incredere cand merg cu ei..cu Tarom..n-as zbura nici platita..nu stiu de ce, dar numai cand aud numele....e prea mult..am auzit prea multe porcarii de Tarom ....de la servicii la siguranta..
A, si mai e compania din SIngapore, nu stiu cum se numeste..au fost foarte tari, mi-a povestit o prietena..cand au plecat din SIngapore..au zis : Avem probleme tehnice, cine vrea pleaca cu noi asa cine nu, asteapta pe urmatorul :)))))))))) a fost totul ok pana la urma..dar nu stiu, mi se pare ciudat sa zici asa :
miha00
Postat pe 25 Februarie 2009 23:08
Am zburat cu Olimpicul din Milano catre Athena si am cam avut emotii, poate si ptr faptul ca era prima data. Apoi a fost Taromul, nu am avut probleme, a fost ok.

rox_rbz
Postat pe 26 Februarie 2009 01:05
apropos, era mai bine sa lasi pe altii sa-ti voteze subiectul, nu tu personal sa-ti dai vot ptr subiect.
rox_rbz
Postat pe 26 Februarie 2009 01:07
De la: rox_rbz, la data 2009-02-26 01:07:51 apropos, era mai bine sa lasi pe altii sa-ti voteze subiectul, nu tu personal sa-ti dai vot ptr subiect.


FYY, habar n-am cum sa-mi votez subiectul...nici pe al meu nici pe al altora, asa ca nush despre c vb tu...nu ma intereseaza voturile aici...ok? Poate ,din greseala,cine stie...dar nu asta ma preocupa pe mine rox_rbz...
mrskattousa
Postat pe 26 Februarie 2009 08:21
neah, ca ti-am votat si eu topicul
cu Taromul, am zburat tot asa de nevoie, dar jur ca nu mai calc intr-un avoin de la Tarom in viata mea!
kitty_krieger
Postat pe 26 Februarie 2009 12:39
De la: miha00, la data 2009-02-25 23:08:15
De la: mrskattousa, la data 2009-02-25 17:31:02Eu zbor f mult cu Lufthansa...e foarte ok din punctul asta de vedere, ma simt safe cu ei, cu toate ca avioanele erau cam vechi si detaliile la care ma uit eu sunt sigura ca scapa pasagerului obisnuit...dar overall "pare" safe. Cu Tarom n-am zburat, din pacate, ca macar puteam sa-mi fac o parere, dar am incercat Thai Airways, care au avioane fff bune (depinde ce sector zbori pt ca folosesc diferite avioane)...nush ce sa zic, pt mine avionul este a doua casa asa ca raman un pic socata cand vad ca isi pierd aripioarele si se izbesc de unde au decolat in fortza...


Da, e ok Lufthansa...adica..safe..ca in rest, prima data mi-au pierdul bagajul, si mi-au spus ca nu a mai avut loc si ca l-au lasat la Otopeni :)) si nu erau 100 de kg, era doar o valiza, si cand i-am intrebat cum e posibil asa ceva au spus sa nu exagerez ca la ei asta se intampla zilnic.. deci....o mai si zic in gura mare..dar in rest, sunt ok..ca siguranta..si KLM mi se par super ok..si Austrian Airlines..la fel..super ok...Cei de la KLM mi se par mai siguri, avand in vedere ca sunt f stricti..stiu ca de cand s-a prabusit un avion de=al lor acum multi ani, sunt foarte precauti..de exemplu vara trecuta sau acum 2 ani, se incinsese foarte mult avionul, si au avut f mari intarzieri ca sa fie ei siguri ca e totul ok..Nu mai stiu exact ce au facut, ca nu eram eu, mi-a povestit fratele meu, dar am inteles ca le-au bagat la dusuri sa zic asa :))) si mai multe..nush..mie mi se par foarte ok..si chiar am incredere cand merg cu ei..cu Tarom..n-as zbura nici platita..nu stiu de ce, dar numai cand aud numele....e prea mult..am auzit prea multe porcarii de Tarom ....de la servicii la siguranta..
A, si mai e compania din SIngapore, nu stiu cum se numeste..au fost foarte tari, mi-a povestit o prietena..cand au plecat din SIngapore..au zis : Avem probleme tehnice, cine vrea pleaca cu noi asa cine nu, asteapta pe urmatorul :)))))))))) a fost totul ok pana la urma..dar nu stiu, mi se pare ciudat sa zici asa :

Voi chiar vorbiti serios aici...Nu am experiente proprii decat cu Carpatair si Lufthansa...Lufthansa sunt OK...desi si mie mi-au ajuns bagajele dupa doua zile...ceea ce nu m-a deranjat ca mi le-au adus la scara...si am putut veni cu "mainile in buzunare" din Bucuresti...mi-ar place sa le rataceasca de fiecare data...cu conditia sa le si (re)gaseasca....
ocs
Postat pe 26 Februarie 2009 19:03
da ma simt in siguranta desi am vazut atatea prefer sa nu imi fac griji.. chiar imi place sa zbor cu avionul
_dulcik_
Postat pe 3 Mai 2009 02:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INDIVID SAU COLECTIV? 14 De la: scorpio67 17 Decembrie 2009 07:57
M`am saturat de atmosfera cu parintii mei ~X(. 31 De la: battleofwits 20 Noiembrie 2010 22:12
Schimbare avatar 2 De la: luyyzz 9 Octombrie 2009 13:29
Imi doresc.... 10 De la: whynot 8 Noiembrie 2009 17:11
senzatia de deja-vu 130 De la: crysa_tm 23 Iulie 2010 12:56