Setari Cookie-uri

sarcina?sotul tau sau altul .................


tot ce ma mir io e cum de n-ai mai ramas pana acu, la asa apetit si frecventa
karos
Postat pe 4 Martie 2009 12:57
testul de sarcina in general se face cam dupa 10 zile...adik dupa 10 zile de la contact iti arata dak esti sau nu insarcinata...nu am inteles prea multe din postarea ta...asa k na calculeaza u cum sta treaba...oricum dak nu esti fericita cu sotul nici copilul nu va fi...gandestete in ce mediu va creste...numa bine...
bruneagra25
Postat pe 4 Martie 2009 13:00
pai si in decembrie pe cat ti-a venit?ca asa afli si tu perioada fertila....
coffeeta
Postat pe 4 Martie 2009 13:02
daca-i negru amantu' , ai imbulinato!!

Postat pe 4 Martie 2009 13:04
eu zic mai intai sa vezi un ginecolog, el iti va spune cam care e varsta sarcinii, dar oricum, nu te baza ca o sa-ti dea detalii precise legate de zi .. Daca etsi insarcinata .. si chiar vrei sa-l tii .. gandeste-te! Daca va semana cu celalalt, ce vei face? Ce ii vei spune mai tarziu? Vei trai toata viata sub povara minciunii (si pe langa tine si el)? Pe de alta pare ..esti dispusa sa-ti asumi riscul de a fi descoperita? Sa se afle ca nu e al sotului ... Ai suporta scandalul si rusinea?
karos
Postat pe 4 Martie 2009 13:04
Stiu ca nu prea e loc de gluma dar..seamana sotul tau cu celalalt ? nu de alta dar daca unul e blond si celalalt brunet va fi cam nasoala treaba...testele de sarcina, cele care necesita urina si care depisteaza un hormon produs de placenta (gonadotropina) pot indica un eventual rezultat pozitiv cam dupa doua saptamani de la "incident"...
Tu vrei sa ramai cu sotul tau ? sau sa-l parasesti ? dar daca il parasesti si de fapt era al lui ? Mai ramai cu sotul tau pana nasti, apoi faci un test ADN bebe-ului...vezi rezultatul si apoi iei o hotarare...
ocs
Postat pe 4 Martie 2009 13:07
De la: geo_sh, la data 2009-03-04 13:04:24daca-i negru amantu' , ai imbulinato!!


Rauuu de tot!!
kristinaCT
Postat pe 4 Martie 2009 13:09
Draguta, vrei sa il pastrezi?
Pastreaza-l!
Am o prietena care are un copil frumos si extrem de reusit... Si ea a fost in situatia ta... Stii ce a facut? Nimic! A invatat sa nu se mai gandeasca la asta si gata!
Si nu inteleg: de ce te gandesti ca te-a PEDEPSIT Dumnezeu? In primul rand, Dumnezeul nostru, al crestinilor, nu pedepseste. El iarta. Si de unde stii ca nu e o binecuvantare copilul asta, nu o pedeapsa?
Oricum, parerea mea sincera e urmatoare: il consideri PEDEAPSA - avorteaza. Altfel asa o sa gandesti mereu despre el, ca e blestem si pedeapsa si energia ta negativa se va reflecta asupra copilului.
Esti capabila sa te gandesti la copilul ala ca la o BINECUVANTARE - pastreaza-l. Punct!
Lasa regretele si pusul cenusii in cap pentru cand oi da socoteala in fata Lui, in Ziua de Apoi.
Dor_a
Postat pe 4 Martie 2009 13:09
De la: geo_sh, la data 2009-03-04 13:04:24daca-i negru amantu' , ai imbulinato!!


Rautate!
Dor_a
Postat pe 4 Martie 2009 13:09
nu trebuie sa te invinovatesti pt faptul ca ai fost infidela,dar daca ai facut sex neprotejat trebuia sa te gandesti la asta .cam nasoala situatia, mai ales ca tu ai luat deja decizia de a pastra copilul.parerea mea este ca odata ce ai luat decizia asta ,banuiesc ca te ai si gandit ce se poate intampla daca nu e al sotului. fii femeie puternik si fii gata sa infrunti orice si pe oricine.tu oricum o sa traiesti cu aceasta povara in suflet daca vrei sa ramai asa , dar cred ca nu este corect fata de copil sa nu stie cine este tatal.asa ca pt linistea ta , cand se va naste copilul ii faci un test de paternitate , fara sa stie nimeni.si daca e al sotului totul o sa fie ok, daca nu mai devreme sau mai tarziu copilul acela trebuie sa afle adevarul , si numai el ,cred ca si tatal lui ,nu ?
valentinarhyme
Postat pe 4 Martie 2009 13:10
pe 29 decembrie a fost prima zi a ultimului ciclu

Postat pe 4 Martie 2009 13:12
De la: valentinarhyme, la data 2009-03-04 13:10:03nu trebuie sa te invinovatesti pt faptul ca ai fost infidela,dar daca ai facut sex neprotejat trebuia sa te gandesti la asta .cam nasoala situatia, mai ales ca tu ai luat deja decizia de a pastra copilul.parerea mea este ca odata ce ai luat decizia asta ,banuiesc ca te ai si gandit ce se poate intampla daca nu e al sotului. fii femeie puternik si fii gata sa infrunti orice si pe oricine.tu oricum o sa traiesti cu aceasta povara in suflet daca vrei sa ramai asa , dar cred ca nu este corect fata de copil sa nu stie cine este tatal.asa ca pt linistea ta , cand se va naste copilul ii faci un test de paternitate , fara sa stie nimeni.si daca e al sotului totul o sa fie ok, daca nu mai devreme sau mai tarziu copilul acela trebuie sa afle adevarul , si numai el ,cred ca si tatal lui ,nu ?


Nici sa nu te gandesti la faze d-astea telenovelsitice! Sa te apuci sa faci tu "destainuiri" si sa-l lasi pe copil cu sechele pe viata.
Nici nu te deranja cu teste. In dreptul roman se zice asa: copilul nascut in timpul casniciei are ca tata, sotul.
Nu degeaba dreptul roman e inca baza a tot ceea ce inseamna drept modern. Baietii aveau ceva creier si-l foloseau.
Dor_a
Postat pe 4 Martie 2009 13:14
buna ,vera trebuie sa te gandesti bine daca vrei sa ai acest copil daca nu ....avortezi
iozefina
Postat pe 4 Martie 2009 13:14
razi ca te doare undeva ,...ca tu insarcinat n-ai sa ramai niciodata, fac haz de necaz, am noroc ca sunt amandoi brineti si chiar seamana

Postat pe 4 Martie 2009 13:14
De la: Dor_a, la data 2009-03-04 13:14:06
De la: valentinarhyme, la data 2009-03-04 13:10:03nu trebuie sa te invinovatesti pt faptul ca ai fost infidela,dar daca ai facut sex neprotejat trebuia sa te gandesti la asta .cam nasoala situatia, mai ales ca tu ai luat deja decizia de a pastra copilul.parerea mea este ca odata ce ai luat decizia asta ,banuiesc ca te ai si gandit ce se poate intampla daca nu e al sotului. fii femeie puternik si fii gata sa infrunti orice si pe oricine.tu oricum o sa traiesti cu aceasta povara in suflet daca vrei sa ramai asa , dar cred ca nu este corect fata de copil sa nu stie cine este tatal.asa ca pt linistea ta , cand se va naste copilul ii faci un test de paternitate , fara sa stie nimeni.si daca e al sotului totul o sa fie ok, daca nu mai devreme sau mai tarziu copilul acela trebuie sa afle adevarul , si numai el ,cred ca si tatal lui ,nu ?


Nici sa nu te gandesti la faze d-astea telenovelsitice! Sa te apuci sa faci tu "destainuiri" si sa-l lasi pe copil cu sechele pe viata.
Nici nu te deranja cu teste. In dreptul roman se zice asa: copilul nascut in timpul casniciei are ca tata, sotul.
Nu degeaba dreptul roman e inca baza a tot ceea ce inseamna drept modern. Baietii aveau ceva creier si-l foloseau.

bv dora ceea ce nu stiu nu are cum sa-i afecteze!!!
bruneagra25
Postat pe 4 Martie 2009 13:15
De la: vero_vera, la data 2009-03-04 13:14:49razi ca te doare undeva ,...ca tu insarcinat n-ai sa ramai niciodata, fac haz de necaz, am noroc ca sunt amandoi brineti si chiar seamana

asta e un lucru bun...dar totusi u cu care ai vrea sa ramai??
bruneagra25
Postat pe 4 Martie 2009 13:16
De la: vero_vera, la data 2009-03-04 13:14:49razi ca te doare undeva ,...ca tu insarcinat n-ai sa ramai niciodata, fac haz de necaz, am noroc ca sunt amandoi brineti si chiar seamana


si ce te agiti asa!!?
io vad partea practica a lucrurilor. daca amandoi barbati seamana, le spui la fiecare in parte ca el e tatal. si vor contribuii amandoi la cresterea si educatia lui!
si intodeauna vei avea unu' de rezerva!

Postat pe 4 Martie 2009 13:19
Iti multumesc pentru sfat! Intr-adevar un copil e o binecuvantare dar m-a batut Dzeu prin faptul ca nu stiu al cui este ...... intre timp treburile cu sotul le-am clarificat , e foarte fericit ca sunt insarcinata, eu plangeam de situatia pe care numai eu si voi o stiti acum , iar el este in culmea fericirii ca va fi tata

Postat pe 4 Martie 2009 13:19
nu trebuie sa te bazezi pe faptul ca daca are ochii sotului sau parul inseamna ca e al lui.se pot intampla si coincidente asa ca mai bine fa un test sa fii tu sigura.
valentinarhyme
Postat pe 4 Martie 2009 13:20
De la: vero_vera, la data 2009-03-04 13:12:50pe 29 decembrie a fost prima zi a ultimului ciclu

pai daca ai un ciclu regulat de 30 de zile ar insemna ca perioada fertila sa fie intre 10 ianuarie si 16 ianuarie...asa ca....
si apoi dupa cele spuse de doctor esti in 9 saptamani...adica ai ramas pe la inceputul lui ianuarie...
coffeeta
Postat pe 4 Martie 2009 13:21
atunci vera draga numai de bine problema e ca si rezolvata
iozefina
Postat pe 4 Martie 2009 13:22
De la: vero_vera, la data 2009-03-04 13:19:38Iti multumesc pentru sfat! Intr-adevar un copil e o binecuvantare dar m-a batut Dzeu prin faptul ca nu stiu al cui este ...... intre timp treburile cu sotul le-am clarificat , e foarte fericit ca sunt insarcinata, eu plangeam de situatia pe care numai eu si voi o stiti acum , iar el este in culmea fericirii ca va fi tata
e pacat totusi pt el.omul asta chiar crede sincer in ceva ce poate nu are.incurcata situatie.
dana_mv
Postat pe 4 Martie 2009 13:23
salut, doamne dar in mare incurcatura esti.... eu zic asa : da-l afara. nu te supara, dar o sa stai toata viatza sa te gandesti al cui e? si nu cred ca e ok dak il pastrezi si nu este al sotzului tau...ia gandeste-te fata draga cum e pt copil sa nu creasca cu tatl lui adev si pentru sotzul tau. crezi k merita unul din ei ceea ce ai tu de gand? nu cred .
multa bafta.
dak nu ai constiintza da-i inainte
cristi_nne
Postat pe 4 Martie 2009 13:23
cred ca cel mai bine e sa stii doar tu ce s-a intamplat si ga ta treci mai departe si bucura-te de sarcina si de micutul ce va veni
iozefina
Postat pe 4 Martie 2009 13:24
pai si atunci de ce ne mai intrebi? treaba ta
cristi_nne
Postat pe 4 Martie 2009 13:27
Sigur ca imi doresc sa raman cu sotul meu, nu se pune problema de asta , sunt sigura ca sotul meu nu s-a gandit vreodata ca as putea sa-l insel, pentru ca niciodata nu i-am dat motiv sa creada asta ... si il iubesc , dar fostul prieten cred ca a incercat sa se razbune ca mi-am batut joc de el candva si a stiut cand sa ma traga in plasa ... si mi-e ciuda ca de 2 ori s-a intamplat , nu am cunoscut pe altcineva inafara de sotul meu , si de doua ori cu fostul prieten

Postat pe 4 Martie 2009 13:29
De la: vero_vera, la data 2009-03-04 13:19:38Iti multumesc pentru sfat! Intr-adevar un copil e o binecuvantare dar m-a batut Dzeu prin faptul ca nu stiu al cui este ...... intre timp treburile cu sotul le-am clarificat , e foarte fericit ca sunt insarcinata, eu plangeam de situatia pe care numai eu si voi o stiti acum , iar el este in culmea fericirii ca va fi tata

Poate chiar e al lui...Eu insa as face testul de paternitate asa pentru "linistea" mea...chiar daca cei doi seamana....de obicei seamana pentru ca ne alegem cam acelasi "tip" de fiecare data...Eu am in familie (din partea sotului) niste rude care sunt foarte maslinii tuciurii si au o fiica blonda rozalie - infiata...desi aveau intentia de a nu-i spune asta niciodata au trebuit s-o faca pentru ca era prea evidenta deosebirea....
ocs
Postat pe 4 Martie 2009 13:32
De la: vero_vera, la data 2009-03-04 13:19:38Iti multumesc pentru sfat! Intr-adevar un copil e o binecuvantare dar m-a batut Dzeu prin faptul ca nu stiu al cui este ...... intre timp treburile cu sotul le-am clarificat , e foarte fericit ca sunt insarcinata, eu plangeam de situatia pe care numai eu si voi o stiti acum , iar el este in culmea fericirii ca va fi tata


Dragutza mea, cine e tatal biologic nici macar nu conteaza. Cel care il creste conteaza cu adevarat. De la el va invata cum sa vorbeasca, sa rada, sa se comporte in societate, sa fie om... Si daca tu vrei un copil echilbrat, neatins "la bila" o sa ai grija sa ii tii toate grijile departe.... Dealtfel insitnctul tau matern o sa te invete sa il feresti de probleme, nu sa-i creezi tu mai multe...
Exact cum spune Brunetzica: ce nu stii, nu te raneste.
Si eu mai zic ceva. F u t e - l de topic, asta pe care l-ai deschis acum... Nu mai vorbi despre asta, nici macar nu te mai gandi. Copilul are un singur tata: sotul. Iar sotul e fericit ca va avea un copil. Sa fie intr-un ceas bun!
Nu te lasa antrenata de ceea ce se intampla aici... Noi ne dam cu parerea ca nu ne doare mana... si oricum ne plictisim la serviciu... dar un psiholog ti-ar spune ca daca azi te gandesti la ceva, maine gandul acela se va repeta... Un gand se repeta cateva zile consecutiv, oricum. Daca insa e ceva care te "macina" atunci se poate repeta la nesfarsit... Si uite asa incep obsesiile si o iei pe dealuri.
Daca esti absolut convinsa ca nu vei face avort, inceteaza sa te mai gandesti la asta. SCOATE-O din minte, daca intr-adevar vrei sa fii o mama buna. Daca nu esti in stare... avorteaza!
NU exista cale de mijloc.
Dor_a
Postat pe 4 Martie 2009 13:32
Multumesc pentru sfaturi la toata lumea!!!!

Postat pe 4 Martie 2009 13:33
dora , aici nu este vb de telenovela , dar acolo in drepturile tale, in legile tale , nu spune si de dreptul omului, dreptul la identitate,la chestii de genul? ce ar fi sa afli tu acum ca tatl tau defapt nu e tatal tau ? aici lucrurile se complik, tu oricum nu ai a renunti la cel care te a crescut , dar o sa fii dezamagita ca nu ti s a zis pana acum adevarul.ea oricum o sa cedeze si o sa ii zica intr-o zi adevarul , asta in cazul in care e al amantului. ce idei comuniste aveti
chiar si ideea de a-l creste amandoi nu e rea, dar romania nu e tara in care sa fii asa deschis si gandesti asa .
valentinarhyme
Postat pe 4 Martie 2009 13:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt insarcinata??? 43 De la: angelradios 3 Septembrie 2010 20:20
Anticonceptionale 6 De la: Madallina16 30 Decembrie 2014 08:07
viata sexuala si fumatul 34 De la: Cassey 13 Mai 2009 14:19
:sml-confused0006: cadoul perfect de ziua lui??????fara un buget prea mare.....???? :sml-confused0006: 13 De la: kika25 24 Octombrie 2009 20:09
sex cu frate si cu verisori 129 De la: matracuca 7 Ianuarie 2010 00:33