Setari Cookie-uri

Oja neagra

kudika366340
Postat pe 11 Februarie 2011 21:36
gata fetelor, vechi topicul...de acu imi pun extensii cu gel si nu mai am grija manichiurii 3 sapt.
Lexy87
Postat pe 20 Iulie 2011 14:06
No offence!Da' nu mi se par finutse deloc..Acuma fiecare cu ale lui,dar mie nu imi plac:)
Lifesbeautiful
Postat pe 4 Februarie 2012 21:20
De la: Lexy87, la data 2009-03-04 17:51:51nu stiu ce m-a apucat sa deschid un nou topic, dar avand in vedere ca de plictiseala mi-am facut unghiile cu negru , as vrea sa aud parerile voastre?
vi se pare vulgar sa te dai cu oja neagra? se potriveste numai anumirot tipuri de maini/unghii?
eu mi-am facut o manichiura scurta, si am unghiile finute. nu arata rau...dar totusi imi atrag atentia unghiile.
voi ce ziceti? :D


oribil, ca le dai dai cu pamant, ca le dai cu oja neagra, e acelasi lucru, se vede la fel de urat.
franziska_eu
Postat pe 4 Februarie 2012 21:55
Acorda-ti un moment si observa lungimea si latimea degetelor.
Ai mainile patrate, cu degete late? Ti se potrivesc unghiile scurte, fara colturi, urmarind linia lor naturala.
Pentru mainile mici, cu degete subtiri, merg de minune unghiile lungi, ovale, usor rotunjite la varf.
Daca ai degetele lungi si subtiri sau scurte si groase, pentru tine merg unghiile de lungime medie, de forma patrata, cu colturile usor rotunjite.
Pentru unghiile scurte, mici se recomanda culorile tari, stridente. Pe unghiile lungi arata mai bine o oja de culoare bej, nuantele deschise in general.
In cazul in care ai unghiile late, aplica oja doar pe centru, lasand libere extremitatile. Unghia va parea mai lunga si degetele mai fine.
Forma unghiilor este o chestiune de preferinte si de stil personal dar sunt anumite lucruri pe care ar trebui sa le stii inainte de a le face patrate sau rotunjite.
In functie de marime si forma unghiilor, vei descoperi ca doar o anumita forma de unghie si doar unele culori te avantajeaza. La fel ca si amprentele, marimea si forma unghiilor sunt unice pentru fiecare persoana. Poti sa gasesti asemanari intre unghiile tale si ale unei prietene, insa unghiile au multe forme si marimi.
ferdystyleactive
Postat pe 5 Februarie 2012 15:01
Arta manichiurii si a cosmeticii , in general , este un domeniu larg de utilizare a culorilor , in toate nuantele si tonalitatile lor. Alegerea unei anumite culori a ojei sau a lacului de unghii poate avea la baza ratiuni de armonizare sau asortare cu culorile imbracamintei , rujului , fardului sau parului , putand fi , pe de alta parte , o actiune instinctiva care marturiseste asupra trasaturilor interioare esentiale ale unei femei.

Semnificatia culorii unghiilor :

-Albastru marin - O culoarea a sofisticarii si autoritatii.O femeie cu unghiile albastru marin le spune fara cuvinte celor din jur ca trebuie sa i se dea ascultare , intrucat ea este "sefa".

-Albastru pal / bleu - O culoare rece , transmitand nonsalanta.O femeie cu unghiile de aceasta culoare isi exprima latura tinereasca , dar calma , impenetrabila a personalitatii ei.

-Castaniu - O culoare calda combinand autoritatea rosului cu increderea in sine a violetului.O culoare matura , sofisticata , care , atunci cand este regasita pe unghii , invita la respect.

-Cafeniu - O culoare cu nuante ale pamantului , indicand apropierea de mama natura ; specifica unei femei energice si cu picioarele pe pamant.

-Negru - Culoarea neagra a unghiilor reprezinta un simbol clasic de impotrivire fata de ceva prestabilit sau preconceput.O femeie cu unghii negre nu este neaparat sub influenta unei depresii sau a culturii gotice ; ea poate comunica in acest fel o atitudine de revolta impotriva unor norme sau o inclinatie catre latura intunecata a personalitatii ei.

-Portocaliu - O culoare stralucitoare si plina de caldura , caracteristica femeilor care vor sa atraga atentia .Portocaliul este si un simbol al toamnei si a schimbarii anotimpurilor , o perioada a stralucirii si transformarii.

- Purpuriu - O combinatie de rosu , roz si violet ; o culoare feminina fara a fi stridenta , specifica unei femei cu un suflet vibrant , profund si intens , care nu isi doreste sa fie mereu in centrul atentiei.

- Rosu aprins - O femeie indrazneata , sigura pe ea , careia nu ii este teama sa adauge un strop de dramatism in viata ei.Ii place sa fie in centrul atentiei si sa preia conducerea in diferite situatii.Rosu aprins este culoarea afirmarii , a atitudinii " priveste-ma fara frica" , un simbol al pasiunii , focului si increderii.

-Roz intens - O femeie curajoasa , energica , care stie sa savureze viata.

-Roz pal - O culoare subtila , specifica unei femei linistite , cu un spirit tanar si plin de delicatete , dar careia nu ii place sa " iasa in fata".

-Manichiura frantuzeasca - O femeie stralucitoare si profesionista , care crede ca unghiile ei sunt frumoase asa cum le-a creat natura , ele trebuind sa fie doar reliefate , ca o expresie a unei personalitati marcante.

-Maro / brun inchis - O culoare intunecata si bogata care indica indrazneala si autoritatea.

-Negru - Culoarea neagra a unghiilor reprezinta un simbol clasic de impotrivire fata de ceva prestabilit sau preconceput.O femeie cu unghii negre nu este neaparat sub influenta unei depresii sau a culturii gotice ; ea poate comunica in acest fel o atitudine de revolta impotriva unor norme sau o inclinatie catre latura intunecata a personalitatii ei.

-Verde - Culoare care evoca mediul natural si vigoarea ; verdele unghiilor transmite indrazneala si forta.

- Violet deschis - Violetul deschis este o combinatie de roz si violet , o nuanta a feminitatii constiente si increzatoare in sine .O culoare specifica unei femei gratioase care isi stapaneste emotiile si reactiile.

-Violet inchis - O marca a regalitatii care , atunci cand apare pe unghii , este specifica unei femei increzatoare in sine , careia nu ii este frica sa isi exprime opiniile adesea foarte personale.

ferdystyleactive
Postat pe 5 Februarie 2012 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
APLIC UNGHI FALSE CU GEL BUCURESTI 22 De la: glamour_nails4u 4 Octombrie 2015 16:51
Recomandare manichiurista buna, zona Iuliu Maniu 3 De la: kudika312940 9 August 2010 18:46
Produse profesionale de unghii 3 De la: alexa_ph 25 Iulie 2011 12:04
buna... 1 De la: angyd 14 Martie 2012 13:34
aplic extensii unghii cu gel,bacau,60 ron 16 De la: kudika313895 17 Ianuarie 2017 18:46