Setari Cookie-uri

Oare am nevoie de ajutor specializat?

Am 22 ani si pana la varsta asta nu am avut nici un iubit,prieten,amic...nimic de genul asta! Nici macar nu am sarutat pe cineva vreodata,sau daca a incercat cineva sa se apropie de mine.....l-am respins cu multa arta si convingere! Nu cred ca mai este cazul sa zic ca sunt virgina! Sa fie vorba despre o timiditate excesiva sau despre faptul ca sunt complexata de ceva kg in plus pe care le am?...trebuie sa adaug ca,nu arat deloc dezgustator,insa mi-a intrat adanc in cap faptul ca nu arat deloc bine cu 7 kg in plus si nu stiu ce sa fac ca sa imi scot asta din cap! Ar fi bine sa mentionez faptul ca cea care mi-a insuflat aceste sentimente este chiar mama mea,care a reusit sa ma faca sa ma inchid in mine urat de tot ,si continua cu jicniri si altele,in loc sa ma sprijine si sa ma ajute ! Totusi vremea a trecut si problema a ramas cam aceeasi...doar ca si-a mai modificat datele un pic ....acum mai am o problema..o sa vina vremea cand ma voi indragosti si poate va fi reciproc.....atunci cum voi reusi sa nu mai fug? Ce motiv voi mai invoca? Sau poate ca o sa vreau sa fiu fericita cu adevarat,cum voi trece peste faptul ca,la varsta mea,habar nu am sa sarut?!? Pt mine,problema este destul de serioasa si va rog sa ma ajutati cu un sfat ....chiar am nevoie de unul! Multumesc anticipat
senzualitate_31
Postat pe 4 Martie 2009 18:08
De la: senzualitate_31, la data 2009-03-04 18:08:18Am 22 ani si pana la varsta asta nu am avut nici un iubit,prieten,amic...nimic de genul asta! Nici macar nu am sarutat pe cineva vreodata,sau daca a incercat cineva sa se apropie de mine.....l-am respins cu multa arta si convingere! Nu cred ca mai este cazul sa zic ca sunt virgina! Sa fie vorba despre o timiditate excesiva sau despre faptul ca sunt complexata de ceva kg in plus pe care le am?...trebuie sa adaug ca,nu arat deloc dezgustator,insa mi-a intrat adanc in cap faptul ca nu arat deloc bine cu 7 kg in plus si nu stiu ce sa fac ca sa imi scot asta din cap! Ar fi bine sa mentionez faptul ca cea care mi-a insuflat aceste sentimente este chiar mama mea,care a reusit sa ma faca sa ma inchid in mine urat de tot ,si continua cu jicniri si altele,in loc sa ma sprijine si sa ma ajute ! Totusi vremea a trecut si problema a ramas cam aceeasi...doar ca si-a mai modificat datele un pic ....acum mai am o problema..o sa vina vremea cand ma voi indragosti si poate va fi reciproc.....atunci cum voi reusi sa nu mai fug? Ce motiv voi mai invoca? Sau poate ca o sa vreau sa fiu fericita cu adevarat,cum voi trece peste faptul ca,la varsta mea,habar nu am sa sarut?!? Pt mine,probleme este destul de serioasa si va rog sa ma ajutati cu un sfat ....chiar am nevoie de unul! Multumesc anticipat
eu zic in primul rind sa consulti un psiholog care sa te ajute sa redobindesti increderea in tine!apoi draga mea ......ai 22 de ani ..........deci fugi de linga mamica........munceste ,cistiga banuti si stai pe ,piciorusele tale!................cu,cit stai mai mult alaturi de mama ta cu atit complexele se vor inmultii! .........................in fiecare zi priveste-te in oglinda si multumeste cerului ca esti sanatoasa..........frumusetea unui om vine din sufletul lui nu din numarul de kilograme!
FRANNNCE
Postat pe 4 Martie 2009 18:14
am citit mesajul tau si as vrea sa-ti impartasesc parerea mea...sunt sigura ca nu arati rau cu 7 kg in plus aceasta parere este acolo implantata in capsorul tau cred ca din cauza mamei tale.nu o lasa si nu lasa pe nimeni sa te faca sa te simti prost in pielea ta.tu esti unica si ai ceva special ce nu poate fi regasit la nimeni altcineva.daca toate am avea 1,80 si 90/60/90 unde ar mai fi diversitatea si implicit placerea de a avea o forma a ta.cat despre sarut nu este rocket science pur si simplu se invata asa cum totul se invata.deschide-ti sufletul iubeste mai intai pe tine insati apoi vei vedea ca si ceilalti vor gravita in jurul tau nu spun sa te arunci in bratele primului tip care iti face complimente doar sa il alegi cu grija pe cel cu care iti vei incepe viata...
sper sa iti fie de folos ce ti-am scris
alexa20mitzi
Postat pe 4 Martie 2009 18:22
asta nu e mama , e monstru!!! cum sa vb asa cu copilul tau???!!incearca sa te desprinzi de ea cat mai poti.
catch_a_fire
Postat pe 4 Martie 2009 18:25
ai nevoie sa pleci de langa mama... poate dezvoltarea ta emotionala a ramas undeva in urma din cauza ei...
si ai nevoie sa iesi mai mult sa cunosti oameni noi... te poti implica in voluntariat de exemplu
kitty_krieger
Postat pe 4 Martie 2009 18:44
Multumesc tuturor celor care au avut de zis o vorba buna si pt mine! Lucrez la un salon de masaj corporal,nu depind financiar de mama mea,insa din salariul meu trebuie sa dau jumatate in casa..si mie nu imi ramane nici de strictul necesar.Prieteni nu am tot din cauza mamei,sa zic asa,la noi nu trebuie sa vina nimeni,asa cum noi nu ne ducem nicaieri,,dupa job trebuie sa vin direct acasa,sa fac curatenie sau mancare!!! Eu sunt o fire prietenoasa ,am nevoie de prieteni,de aer in primul rand...sa respir aerul acela numit libertate,si alaturi de mama nu as reusi niciodata! Nu depind de ea financiar insa depind de ea intr-un fel deoarece este bolnava cu nervii si cu inima si trebuie sa am grija de ea! Si oricum nu am unde sa ma duc,apartamentul nostru este singura mea casa! O sa incerc sa consult un psiholog ca sa pot trece mai usor peste perioada asta!
senzualitate_31
Postat pe 4 Martie 2009 19:43
Daca e poza ta la avatar, nu pot sa-ti spun decat atat: REVINO-TI! Esti frumoasa si mai ales vesela. 10 puncte pentru tine! Mai, dar tu nu stii sa "intarzii" putin pe la job? Nah ca eu te invat chestii din astea...
Lucia1971
Postat pe 4 Martie 2009 19:47
De la: senzualitate_31, la data 2009-03-04 19:43:23Multumesc tuturor celor care au avut de zis o vorba buna si pt mine! Lucrez la un salon de masaj corporal,nu depind financiar de mama mea,insa din salariul meu trebuie sa dau jumatate in casa..si mie nu imi ramane nici de strictul necesar.Prieteni nu am tot din cauza mamei,sa zic asa,la noi nu trebuie sa vina nimeni,asa cum noi nu ne ducem nicaieri,,dupa job trebuie sa vin direct acasa,sa fac curatenie sau mancare!!! Eu sunt o fire prietenoasa ,am nevoie de prieteni,de aer in primul rand...sa respir aerul acela numit libertate,si alaturi de mama nu as reusi niciodata! Nu depind de ea financiar insa depind de ea intr-un fel deoarece este bolnava cu nervii si cu inima si trebuie sa am grija de ea! Si oricum nu am unde sa ma duc,apartamentul nostru este singura mea casa! O sa incerc sa consult un psiholog ca sa pot trece mai usor peste perioada asta!


Nici nu stiu ce sa-ti spun, ma simt asa ca o barca in deriva, imi pare rau pentru ca treci prin momentele acestea ''mai dificile'', incearca sa-ti iei viata in piept...in loc sa dai jumatete la cheltuielile casei...gaseste-ti o camera in chirie, gazda, orice altceva, pentru ca acel mediu te alimenteaza permanent cu ''ganduri negre''si pesimism, e trist pentru ca vorbim de casa ta unde ar trebui sa te simti in largul tau dar daca nu e asa ..fugi cat poti de repede ... ! Cat despre sarut ...asta cred ca e cea mai mica problema a ta ..nu mai spune ca esti nu stiu cum , esti o fata sensibila si din poza esti foarte simpatica ..fetele plinute au un farmec al lor, cine are ochi sa vada va vedea !!!
Te pup , curaj
__LL__
Postat pe 4 Martie 2009 19:57
Daaa, e clar, te muti la mine. De maine.
UnYang
Postat pe 4 Martie 2009 20:05
De la: UnYang, la data 2009-03-04 20:05:13Daaa, e clar, te muti la mine. De maine.


clar , uite a gasit Yang rezolvarea ..vezi ce simplu' fu ? !
Sa fie intr-un ceas bun !
__LL__
Postat pe 6 Martie 2009 01:44
Da, ai nevoie de ajutor.

Postat pe 6 Martie 2009 03:55
De la: Roco, la data 2009-03-06 03:55:53Da, ai nevoie de ajutor.


Cine doreste, cine pofteste ?????
Somn usor ..sapte pureci pe-un picior !
__LL__
Postat pe 6 Martie 2009 04:09
De la: senzualitate_31, la data 2009-03-04 18:08:18Am 22 ani si pana la varsta asta nu am avut nici un iubit,prieten,amic...nimic de genul asta! Nici macar nu am sarutat pe cineva vreodata,sau daca a incercat cineva sa se apropie de mine.....l-am respins cu multa arta si convingere! Nu cred ca mai este cazul sa zic ca sunt virgina! Sa fie vorba despre o timiditate excesiva sau despre faptul ca sunt complexata de ceva kg in plus pe care le am?...trebuie sa adaug ca,nu arat deloc dezgustator,insa mi-a intrat adanc in cap faptul ca nu arat deloc bine cu 7 kg in plus si nu stiu ce sa fac ca sa imi scot asta din cap! Ar fi bine sa mentionez faptul ca cea care mi-a insuflat aceste sentimente este chiar mama mea,care a reusit sa ma faca sa ma inchid in mine urat de tot ,si continua cu jicniri si altele,in loc sa ma sprijine si sa ma ajute ! Totusi vremea a trecut si problema a ramas cam aceeasi...doar ca si-a mai modificat datele un pic ....acum mai am o problema..o sa vina vremea cand ma voi indragosti si poate va fi reciproc.....atunci cum voi reusi sa nu mai fug? Ce motiv voi mai invoca? Sau poate ca o sa vreau sa fiu fericita cu adevarat,cum voi trece peste faptul ca,la varsta mea,habar nu am sa sarut?!? Pt mine,problema este destul de serioasa si va rog sa ma ajutati cu un sfat ....chiar am nevoie de unul! Multumesc anticipat



poate esti prea feminina
portitza_Maria
Postat pe 6 Martie 2009 09:38
De la: senzualitate_31, la data 2009-03-04 18:08:18Am 22 ani si pana la varsta asta nu am avut nici un iubit,prieten,amic...nimic de genul asta! Nici macar nu am sarutat pe cineva vreodata,sau daca a incercat cineva sa se apropie de mine.....l-am respins cu multa arta si convingere! Nu cred ca mai este cazul sa zic ca sunt virgina! Sa fie vorba despre o timiditate excesiva sau despre faptul ca sunt complexata de ceva kg in plus pe care le am?...trebuie sa adaug ca,nu arat deloc dezgustator,insa mi-a intrat adanc in cap faptul ca nu arat deloc bine cu 7 kg in plus si nu stiu ce sa fac ca sa imi scot asta din cap! Ar fi bine sa mentionez faptul ca cea care mi-a insuflat aceste sentimente este chiar mama mea,care a reusit sa ma faca sa ma inchid in mine urat de tot ,si continua cu jicniri si altele,in loc sa ma sprijine si sa ma ajute ! Totusi vremea a trecut si problema a ramas cam aceeasi...doar ca si-a mai modificat datele un pic ....acum mai am o problema..o sa vina vremea cand ma voi indragosti si poate va fi reciproc.....atunci cum voi reusi sa nu mai fug? Ce motiv voi mai invoca? Sau poate ca o sa vreau sa fiu fericita cu adevarat,cum voi trece peste faptul ca,la varsta mea,habar nu am sa sarut?!? Pt mine,problema este destul de serioasa si va rog sa ma ajutati cu un sfat ....chiar am nevoie de unul! Multumesc anticipat


doamna mata ar trebui sa te lase sa iti traiesti viata ca ea si-a trait-o pe a ei..si sa inceteze sa te considere sclava ei...
asemenea cazuri se intampla des..pt ca cele care au devenit mame inainte de vreme sau pur si simplu nu sunt facute sa fie mame .. se razbuna pe proprii copii...
parerea mea este ca ar trebui sa o ignori ... si sa iti traiesti viata...si incearca sa fii mai umana si nu ii mai alunga pe toti care incearca sa se apropie de tine ca nu musca serios
coffeeta
Postat pe 6 Martie 2009 09:48
De la: senzualitate_31, la data 2009-03-04 18:08:18Am 22 ani si pana la varsta asta nu am avut nici un iubit,prieten,amic...nimic de genul asta! Nici macar nu am sarutat pe cineva vreodata,sau daca a incercat cineva sa se apropie de mine.....l-am respins cu multa arta si convingere! Nu cred ca mai este cazul sa zic ca sunt virgina! Sa fie vorba despre o timiditate excesiva sau despre faptul ca sunt complexata de ceva kg in plus pe care le am?...trebuie sa adaug ca,nu arat deloc dezgustator,insa mi-a intrat adanc in cap faptul ca nu arat deloc bine cu 7 kg in plus si nu stiu ce sa fac ca sa imi scot asta din cap! Ar fi bine sa mentionez faptul ca cea care mi-a insuflat aceste sentimente este chiar mama mea,care a reusit sa ma faca sa ma inchid in mine urat de tot ,si continua cu jicniri si altele,in loc sa ma sprijine si sa ma ajute ! Totusi vremea a trecut si problema a ramas cam aceeasi...doar ca si-a mai modificat datele un pic ....acum mai am o problema..o sa vina vremea cand ma voi indragosti si poate va fi reciproc.....atunci cum voi reusi sa nu mai fug? Ce motiv voi mai invoca? Sau poate ca o sa vreau sa fiu fericita cu adevarat,cum voi trece peste faptul ca,la varsta mea,habar nu am sa sarut?!? Pt mine,problema este destul de serioasa si va rog sa ma ajutati cu un sfat ....chiar am nevoie de unul! Multumesc anticipat

fa un simplu test, stai in fata oglinzi si gandestete ca esti forte frumoasa, gandeste pozitiv, repeta mereu asta poate cine stie, cat despre mama ta daca nu ai unde sa te duci(sa te muti) cand i-ti adreseaza cuvinte jignitoare gandestete la altceva, de tine depinde tot trebuie doar sa vrei sa depasesti momentul, oricum orice om in felul lui are ceva special trebuie doar sa fie descoperit o sa vina si randul tau ai grija
smigal
Postat pe 6 Martie 2009 09:58
sunt alaturi de ceilalti cu incurajarile, fii optimista si incearca sa te detasezi de mama, macar cat nu esti cu ea. Apoi dc acasa nu poti "respira", iesi tu afara si cauta amici, mergi la un internet caffe, la un suc, la o expozitie ceva, unde sa intalnesti oameni. Mai stiu pe cinava care zicea"eu te-am facut eu te omor!", nu e de gluma, preferi sa-ti pierzi si tu creierii??? ai grija ca inca ai timp sa-ti schimbi viata, pana nu te trezesti ca ai trait viata mamei tale, de fapt.
azalis
Postat pe 6 Martie 2009 10:01
Senzualitate, ai 22 ani si ar trebui sa fi pe propriile tale picioare. Cu mama sau fara mama langa tine, cu prieten sau fara, cu suport psiho sau nu, parerea mea este ca trebuie sa tai cordonul ombilical dintre tine si mama ta. Daca mama ta nu a facut-o, atunci este cazul s-o faci tu. Nu este greu, dar numai in felul acesta vei trai cu adevarat, vei stii si sa suferi din dragoste, sa saruti si sa fi sarutata. Taie-l azi, nu o lasa pe maine!
vanesia
Postat pe 6 Martie 2009 14:17
esti fff frumusica si chiar daca cineva indrazneste sa spuna ca esti grasa ,,,,spunei sa se priveasca pe ei inainte,,,cat despre sarut nu este asa greu ,tre doar sa indraznesti sa iti doresti un prieten in primul rAnd si apoi vine de la sine....
alexxx12000
Postat pe 11 Martie 2009 22:16
De la: senzualitate_31, la data 2009-03-04 19:43:23Multumesc tuturor celor care au avut de zis o vorba buna si pt mine! Lucrez la un salon de masaj corporal,nu depind financiar de mama mea,insa din salariul meu trebuie sa dau jumatate in casa..si mie nu imi ramane nici de strictul necesar.Prieteni nu am tot din cauza mamei,sa zic asa,la noi nu trebuie sa vina nimeni,asa cum noi nu ne ducem nicaieri,,dupa job trebuie sa vin direct acasa,sa fac curatenie sau mancare!!! Eu sunt o fire prietenoasa ,am nevoie de prieteni,de aer in primul rand...sa respir aerul acela numit libertate,si alaturi de mama nu as reusi niciodata! Nu depind de ea financiar insa depind de ea intr-un fel deoarece este bolnava cu nervii si cu inima si trebuie sa am grija de ea! Si oricum nu am unde sa ma duc,apartamentul nostru este singura mea casa! O sa incerc sa consult un psiholog ca sa pot trece mai usor peste perioada asta!


Oare de fapt care este adevarul ? Eu stiu perfect raspunsul la toate intrebarile tale si nu ai avea nevoie de nici un psiholog....Ceea ce ai tu nevoie de fapt este in primul rand sa fi tu sincera...si sti foarte bine la ce ma refer. Poate vei inceta intr-o buna zi sa te porti asa cum te porti cu mine si sa te deschizi,sa nu mai fi atat de inchisa in tine indiferent de ce este in jurul tau! Este viata ta in primul rand si nici mama ta si nimeni nu are voie sa ti-o controleze ! Nu ai nevoie de nici un "ajutor specializat"...ai nevoie de dragoste...in primul rand de asta ai nevoie....si nu ai sa o gasesti niciodata daca te vei purta mereu asa...Orice problema in viata asta are rezolvare...si eu am avut multe pe cap mereu care m-au adus de multe ori in pragul de a o lua razna..dar nu am avut ce sa fac...a trebuit sa iau "taurul" de coarne cum se spune...orice se rezolva...dar pentru a se rezolva trebuie sa lupti...in primul rand trebuie sa lupti...si in al doilea rand trebuie sa te deschizi tu insuti spre nou...sa te deschizi spre ceea ce iti doresti si sa LUPTI pentru a obtine asta ! Intelegi? Lupta si nu te lasa invinsa orice ar fi....si mai ales....Nu ii indeparta de langa tine pe cei care iti vor binele...Pentru ca exista si astfel de oameni in lume...care vor binele celorlalti...Poate ca nu ii vezi....dar ei exista...iti garantez eu asta ! Numai bine !
cosminhd83
Postat pe 23 Martie 2009 02:04
Si DA...Raspunsul este Da....ai nevoie de ajutor specializat ! De un psiholog care sa te invete sa nu mai minti si sa te porti cu oamenii asa cum o faci tu ! Consulta-l cat mai repede ! Cu cat va fi mai repede cu atat va fi mai bine pentru tine !
cosminhd83
Postat pe 28 Martie 2009 00:50
De la: senzualitate_31, la data 2009-03-04 18:08:18Am 22 ani si pana la varsta asta nu am avut nici un iubit,prieten,amic...nimic de genul asta! Nici macar nu am sarutat pe cineva vreodata,sau daca a incercat cineva sa se apropie de mine.....l-am respins cu multa arta si convingere! Nu cred ca mai este cazul sa zic ca sunt virgina! Sa fie vorba despre o timiditate excesiva sau despre faptul ca sunt complexata de ceva kg in plus pe care le am?...trebuie sa adaug ca,nu arat deloc dezgustator,insa mi-a intrat adanc in cap faptul ca nu arat deloc bine cu 7 kg in plus si nu stiu ce sa fac ca sa imi scot asta din cap! Ar fi bine sa mentionez faptul ca cea care mi-a insuflat aceste sentimente este chiar mama mea,care a reusit sa ma faca sa ma inchid in mine urat de tot ,si continua cu jicniri si altele,in loc sa ma sprijine si sa ma ajute ! Totusi vremea a trecut si problema a ramas cam aceeasi...doar ca si-a mai modificat datele un pic ....acum mai am o problema..o sa vina vremea cand ma voi indragosti si poate va fi reciproc.....atunci cum voi reusi sa nu mai fug? Ce motiv voi mai invoca? Sau poate ca o sa vreau sa fiu fericita cu adevarat,cum voi trece peste faptul ca,la varsta mea,habar nu am sa sarut?!? Pt mine,problema este destul de serioasa si va rog sa ma ajutati cu un sfat ....chiar am nevoie de unul! Multumesc anticipat


In primul rand trebuie sa te indepartezi de sursa care iti provoaca aceasta neincredere, adica de mama ta. Daca nu poti sa iti iei un apartament sau sa stai in chirie, incearca sa stai cat mai putin pe acasa si sa o eviti pe cat posibil. Stai cat mai mult prin oras, fa-ti noi prieteni, distreaza-te si o sa vezi ca in timp, acele kg in plus nu or sa te mai afecteze atat. Dar pentru asta, trebuie sa te deschizi, sa accepti lumea in jurul tau, sa nu mai fugi pentru ca tot facand asta, iti faci mai mult rau decat bine! Crezi ca asa eviti un comentariu de prost gust la adresa ta (si e adevarat ca eviti), dar de asemenea eviti si un sprijin, un posibil prieten, un om care stie sa priveasca dincolo de kg. In plus, nu esti dezgustatoare, esti frumoasa, ai calitati pe care nimeni altcineva nu le mai are pentru ca fiecare om este unic. Du-te la un psiholog sa te ajute sa redobandesti increderea in tine! Mult succes
Janinne2
Postat pe 28 Martie 2009 09:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VIOLUL-VICTIMA A VIOLULUI 54 De la: anda_iso 27 Decembrie 2009 11:49
VOI CUM VA VARSATI NERVII ??? 31 De la: liza24_84 6 Iunie 2009 15:34
ma enerveaza.... 26 De la: mitura 22 Noiembrie 2009 20:09
CONFLICT INTRE GENERATII LA JOB ??? 7 De la: sadora 27 August 2009 23:28
Care dintre voi s-ar culca cu seful pt avantaje? 10 De la: kudika226898 11 Iulie 2010 17:34