Setari Cookie-uri

Vergeturi

buna tuturor! am si eu o problema, maaaaaaaaaare! vergeturi!! am o fetita de 9 luni si jumatate..pana la 8 luni si jumatate cand bebe era inca in burtica nu am patit nimic, ei bine in 2 saptamani m-am umplut de vergeturi! :(( stie careva un remediu de oricare, avand in vedere ca alaptez inca :) sau trebuie a ajung la cutit?1 :P
iulmari
Postat pe 16 Martie 2009 19:07
Buna, din pacate vergeturile le mai poti doar ameliora un pic cu diverse creme de specialitate. Mustela gaseste in farmacii, special pt gravide...nu am folosit, dar din auzite e recomandata. in rest masaj, sport...
de cutit nu e cazul ca se repara cu laser, in alta parte am citit ca dupa o anumita varsta (40) ar trece de la sine.

Mult succes!
Ramo28
Postat pe 11 Aprilie 2009 00:06
dap eu am 15 ani si am vergeturi de la 10
pentru gravide e foarte buna crema mustela 9 mois se numeste am incercat`o si eu
in rest v`as putea recomanda crema tot pentru gravide de la boots(o gasesti la sensiblu) si mi s`a parut ca le amelioreaza si pe cele albe sau este o crema la avon dar...produce o senxzatie de furnicaturi si nush dak e buna pentru gravide dar in rest e foooooooooooarte buna
Fructis
Postat pe 5 Iulie 2009 13:09
BUNA AM 12 ANI SI AM VERGETURI. AM INCERCAT CATEVA CREME DAR NU SA AMELIORAT IMI PUTETI RECOMANDA CEVA VA ROG?
kudika047840
Postat pe 14 Iulie 2009 13:09
Buna!!

Am 20 de ani, 1.67m inaltime si 50 de kg, vreau sa-ti spun ca acum 2 luni eram cu aprox 10 kg mai grasa, iar dupa aceasta cura de slabire m-am ales cu o 'impresionanta' colectie de vergeturi, insa de aproape o luna m-am apucat de inot si nu mi-a venit sa cred cat de frumos si-a revenit pielea mea. La 12 ani nu te sfatuiesc (in calitate de femeie) sa incerci vreo operatie de liposuctie sau alte prostii de genul, eu am 20 si eram convinsa ca sunt metode mai placute sa scap de asa ceva, si chiar am gasit, ai pielea foarte tanara si se poate reface oricand, chiar usor. Daca nu ai posibilitatea sa practici inot, care este cel mai recomandat, apuca-te de orice alt sport (in topul sporturilor de mentinere si tonifiere musculata/cutanata se afla aerobicul, oricat de penibil ar suna, arzi foarte multe calorii si antrenezi toti muschii dansand/miscandu-te pe muzica sau coarda de sarit), orice sport, important este sa nu exagerezi de la inceput si sa il practici constant, pe langa tonifiere vei obtine o multime de beneficii de pe urma lui.
Alta sugestie ar fi sa cauti pe internet o carte/un articol despre cateva miscari de masaj anticelulitic pe care sa ti-l faci singurica acasa, in fiecare dimineata dupa dus, nu-ti trebuie decat 30 de minute maxim (15min pentru fiecare picior). Eu asa procedez, dupa dus ma intind pe spate pe pat si imi sprijin picioarele de perete, astfel incat, zona coapselor este complet libera, si folosesc orice lapte de corp la indemana, desi e recomandat ceva impotriva celulitei, si pozitia ma avanteaza si pentru ca miscarile trebuie executate dinspre genunchi inspre bazin/trunchi, miscarile trebuie sa fie rapizi si este foarte important sa nu te doara, masajele de care tot auzi anticelulita ca sunt foarte dureroase nu sunt facute de oameni profesionisti, ptr ca practic prin masaj stimulezi vasele de sange si implicit muschii, nu distrugi nimic, cum au unii impresia ca se distruge tesutul adipos. Deci atunci cand simti ca te ustura pielea sau ceva e neinregula e bine sa te opresti si sa relaxezi cu miscari fine zona. Dimineata e cel mai prielnic moment pentru ca ai picioarele odihnite, peste zi, mai ales vara, din cauza gradelor celsius in plus, picioarele obosesc foarte mult, se umfla si masajul nu va avea rezultat in timp util, cum ne dorim cu totii, insa dimineata numai bine iti poti lucra pielea.
Pentru sport cel mai bun timp din zi este intre orele 16-18, pentru o persoana cu ritm normal diurn, deoarece sangele atinge in acest interval de timp o stare excelenta de fluiditate, dimineata sangele este mai vascos pentru ca am dormit, de aceea, daca incercam sa iesim la jogging dimineata vom obosi foarte repede, inima nu te va ajuta foarte mult, pentru ca sangele e prea gros, si nu ai rezistenta la efortul fizic, insa dupa masa, vei fi capabila de mult mai mult.

Bafta si nu te speria de nimic, esti fata si ca sa ajungi sa ai un corp de invidiat trebuie sa te 'automodelezi' putin prin sport, o dieta sanatoasa si deprinderi bune!!

Cu mult drag,
Irina

PS Din motive subiective de protectie, nu pot sa postez poze cu mine pe internet, am un contract cu agentia de modele cu care lucrez.
kudika032251
Postat pe 14 Iulie 2009 13:38
De la: kudika047840, la data 2009-07-14 13:09:49BUNA AM 12 ANI SI AM VERGETURI. AM INCERCAT CATEVA CREME DAR NU SA AMELIORAT IMI PUTETI RECOMANDA CEVA VA ROG?

nu dispera eu am avut de la 10
vergeturile apar daca slabesti si te ingrasi beusc
asa ca incearca pentru inceput sa ai un stil echilibrat de viata:
-sport(mai ales ca e vara si te mentine in forma)
-o dieta(degeaba faci sport daca nu ai o dieta)
apoi trebuie folosite creme de corp
dupa fiecare dus te dai cu o crema de corp hidratanta sau pt fermitate
si pentru rezultate excelente poti folosi si creme impotriva vergeturilor
eu am incercat`o pe cea de la avon si este chiar foarte buna fiindcasimti niste furnicaturi si inseamna ca isi face efectul
eu am incercat si pe cele pt gravide
este una la boots care este mai scumpa si nu are aceleasi furnicaturi dar este la fel e buna(crica 50 lei si o gasesti la sensiblu)
si mai este una mustela se numeste 9 mois dar nu stiu cat costa dar ete totusi buna
succes
Fructis
Postat pe 14 Iulie 2009 16:29
MULTUMESC PT SFATURI O SA TIN CONT DE ELE
kudika047840
Postat pe 14 Iulie 2009 19:23
Eu am folosit cremele de la YON-KA Paris si dau rezultate foarte bune, se numesc Creme 55 si Creme 155, si Angelina Jolie le-a folosit cand a fost insarcinata, bafta fetele!!
kudika055879
Postat pe 30 Iulie 2009 14:13
Buna!

Avand in vedere ca inca alaptezi nu este indicat sa faci nici un tratament.Insa dupa ce se termina acesta perioada iti recomand tratatementetele de la BRUNO VASSARI sunt super eficiente dupa 10 sedinte vergeturile sunt estompate...pentru mai multe detalii poti sa intri pe site-ul www.xplsovebody.ro
missteeq29
Postat pe 8 August 2009 11:50
buna pentru orice fel de pete probleme de piele etc si mai ales pentru cel mic pentru a evita medicamentatia incearca bioptron-ul daca vrei mai multe informatii iti las e-mailul meu si vb acolo
stan.ralucapaula@yahoo.com
carin09
Postat pe 27 August 2009 13:54
Eu am apelat la radiofrecventa tripolara pentrua scapa de vergeturi,celulita si sunt f multumita. Sunt necesare 6-8sedinte la interval de 10zile iar rezultatele incep sa se vada dupa a 3a sedinta de tratament.
sweetgirll
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:27
Dragele mele,drage. Incep prin a va ura un an nou,fericit cu multe bucurii si impliniri,dragoste si frumusete !
Am 15 ani...si am si eu vergeturi. Nu stiu ce sa ma mai fac.Aproape ca am devenit obsedata de aceasta problema...si ma gandesc din ce in ce mai des la ea.Vara,evit sa merg in pantaloni scurti sau ceva in gen din cauza vergeturilor din zona genunchilor...
Ati incercat vreun tratament naturist? eu as vrea sa incerc sa scap de ele asa,si dupa,daca nu se atenueaza deloc deloc, cu niciun tratament naturist si niciun fel de creme,as vrea sa ma operez cu laserul.
Ce parere aveti de operatia cu laserul? Cam cat ar costa? cu aproximatie...

p.s. scuze pentru ca am creat un nou subiect.sunt noua pe forum...
nickname01
Postat pe 1 Ianuarie 2010 23:11
draga mea din pacate nu exista nici un remediu pt vergeturi, le poti doar atenua un pic sa nu mai fie profunde si vizibile dar remediu in nici un caz. Iti spun din proprie experienta si crede-ma am incercat totul. Vergetura este o rupere a pielii de fapt , ori o data rupta nu o mai lipesti. Atenuarea se face cu un amestec de faina de malai si ulei de masline cu care dupa baie , pe pielea uda, te freci f bine, poti freca linistita tot corpul pentru ca face mai mult decat cele mai scumpe creme, dupa care te limpezesti fff bine, te usuci cu un prosop si gata. Operatia o poti repeta oridecate ori doresti, eu fac acest lucru in fiecare saptamana poate chiar si de doua ori pe sapt. si e minunat. Am 41de ani si folosesc foarte putine creme din comert. Iti doresc sa te poti obisnui cu modificarile corpului tau, pentru ca vor fi multe de acum incolo si nu vei putea la fiecare din ele sa apelezi la cutit. Copilasul tau e cel mai scump dar pe care l-ai putut primi vreodata, nu lasa ca bucuria sa-ti fie umbrita de cateva vergeturi.
69lil
Postat pe 8 Ianuarie 2010 20:19
http://www.okazii.ro/catalog/38146089/CREMA-PROFESIONALA-ANTICELULITICA-ANESI.html#galerie
Inna30
Postat pe 26 Februarie 2010 17:27
INCEARCA CU UNT DE SHEA.E CUNOSCUT PENTRU EFECTUL LUI ASUPRA VERGETURILOR SI CICATRICILOR.
MULT SUCCES.
MAI MULTE DETALII AICI:
WWW.UNTULDESHEA.WORDPRESS.COM
kudmr
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:07
buna am 13 ani si mi-au aparut vergeturi in partea de sus a piciorului.eu cred ca de la sport. ele pot disparea singure tinand cont ca am doar 13 ani?
imi puteti recomanda ceva sa dispara?
kudika226704
Postat pe 9 Iulie 2010 12:09
Iti recomand crema cu colagen foarte buna pentru vergeturi.O gasesti pe aseyda.ro la un pret foarte bun.Eu am folosit-o si sunt foarte incantata.
kudika228082
Postat pe 13 Iulie 2010 15:46
vergeturi????? :)) ma faceti sa zambesc :)) se scapa de ele cu laserul...ba mai mult, cica dupa o varsta trec de la sine :)) misto...de vis chiar...real...o data ce au aparut, nici marele sef nu le scoate, d-aramite laserul...cremele, unele dintre ele, mai hranesc oarecum zona relativa, care a trecut printr-un chin ingrozitor, dar pe care, evident ca nu l-ati realizat voi la momentul respectiv...odata stabilizate, culoare albicioasa, aleluia si un praz verde...poti sa o mentii acolo, nu sa o dai inapoi, si sa hranesti pielea din jurul acelei zone, caci e clar ca nu ai prevenit-o la timp, si s-a creeat un dezechilibru, iar ea si-a facut aparitia...daca nu o observi atata timp cat e la inceput, rozalie, nu ai reusit mare lucru sa faci dupa...la stadiul rozaliu o mai menti acolo si o faci sa apara doar ca o sgarietura fina...masajul, are si el un mic rol...dar nici decum de indepartare al vergeturilor :)) deci ma abtin cu greu din ras pentru ca mi se pare aberant cum de mai poate cineva sa creada ca puteti scapa de celulita sau vergeturi cu creme...acestea sunt facute pentru femeile puturoase...pentru femeile cu bani si carora le e lene sa faca miscare, sa se abtina de la a manca orice, oricand, oricum, oriunde si in orice cantitati...aceste multe aspecte, evident ca imbolnavesc mintea, judecata acelei femei, care, intr-un final, va crede cu toata fiinta ei super incarcata de multe lucruri inutile si acest lucru, la fel de inutil...dar deh, tre sa aiba si ea ce sa vorbeasca cu prietenele ei la o cafea sambata seara...fataaa, am incercat crema de la x...bestiala fataaaaaaa...am slabit instant...si ea rupe masa la mc, kfc, pizzahut :)) ma rog...am exagerat...dar mi se pare lipsa de cultura in conditiile in care putem avea acces la fel si fel de informatii, de toate felurile, printre care si acele surse din care poti afla cu siguranta despre acest lucru...cum ca vergeturile si celulita nu o indeparteaza nimeni si nimic...mentinere placuta si reducere maxima celor care au atentie la ce mananca, ce beau, cata miscare fac si cat de bun maseur au pe langa ei si ii sustin in acest sens :)
adi_maseur
Postat pe 7 Octombrie 2010 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tratament anticelulitic 2 De la: kudika_957816 30 Iunie 2014 14:36
EPILARE 1 De la: MONICH_78 10 Septembrie 2009 20:12
Guma zoftpt marirea sanilor 121 De la: laurathegirl 12 Martie 2009 14:24
Produse Hemel pentru frumusetea ta 1 De la: caty21 18 Iunie 2009 11:59
Vis Devenit Realitate !!! 1 De la: AstralConfesor 23 August 2009 11:56