Setari Cookie-uri

Un punct de vedere!

Fara sa intru prea mult in detalii, as vrea sa stiu parerea voastra, cum se vede o atare situatie din exterior...

Suntem intr-o relatie de ceva ani , in care am avut parte de fel si fel de incercari, asa cum de altfel sunt inerente intre cupluri dupa atatia ani. Dar de ceva timp el este plecat la studii si mai si lucreaza, face eforturi destul de mari ca sa ne vedem in fiecare saptamana [ si asta nu e doar declarativ, chiar ii este peste mana sa vina saptamanal in tara ] Doar ca problema apare abia acum, cat timp este plecat acolo da foarte putine semne de viata, eu nu sunt nici genul cicalitoare si oricum ma simt aiurea sa-i zic mereu sa-mi dea si mie macar de stire ca a ajuns ok la destinatie... am discutat... dar dupa ceva timp iar uita [ sau nu vrea, sau poate ca e foarte ocupat..] ... si tot asa!
Evident, l-am intrebat dupa ceva luni daca nu cumva a aparut altcineva in viata lui [ caci vorba aia lumea e mare si nu stii ce-ti poate oferi ] Mi-a spus sa stau linistita ca nu e cazul, altfel nu s-ar mai sinchisi sa mai vina la mine. E adevarat ca il simt aproape si e foarte fericit de fiecare data cand vine si ma vede! Doar ca nu imi pot explica cum poti sa pleci azi din tara si sa lasi o saptamana in care sa nu dai nici un semn de viata. Deja faza cu "imi e mai usor asa ca daca as sta sa ma gandesc la tine mereu, as simti perioada asta ca pe un calvar, si asa mi-e foarte greu pt ca m-am inhamat la multe...!"" Dar totusi... nu stiu ... voi cum vedeti din exterior toata situatia asta??
Nu imi place postura de a-l cauta eu mereu si de a-l mustra, cu "iar ai disparut? ai ajuns bine? etc...totusi el e cel care pleaca si nici macar nu stiu care-s conditiile acolo... sunt in dubii si chiar nu stiu cum sa ma abordez situatia asta cu el, imi spune ca e simplu si ca ma supar degeaba. ca pana nu vine in tara nu prea are ce sa faca...eu nu cer mult, doar comunicare... poate au mai fos persoane in situatia mea si as vrea sa stiu cum v-ati purtat voi si el intr-o atare situatie. Va multumesc! seara buna!
nefertiti0005
Postat pe 16 Martie 2009 20:57
Eu zic sa nu-l mai cauti...pai mandria ta unde e? Asteapta sa fie el cel care da primul un semn de viata dupa ce a plecat...ca sa vezi cam la cat timp se gandeste el la tine...si asa ii va aparea, poate, si lui un semn de intrebare (sau un beculet, ca in desene animate) deasupra capului...
Eu cred ca incepe sa isi cam piarda interesul...oricum, barbatii de felul lor sunt mai delasatori...dar nici chiar asa...
As zice sa nu te miri daca va trece mult timp pana sa te contacteze el fara sa o faci tu...dar incearca sa faci chestia asta, pentru ca nici asa, sa tragi tu de el, nu merge...pai o relatie implica 2 parteneri...iar in relatia asta mi se pare ca esti cam singurica...
sa ne tii la curent cu ce ai facut..pupici...
ramo_88
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:26
eu zic ca e de apreciat ce face el, altul nici nu s-ar sinchisi sa mai vina special pentru tine saptamanal inseamna ca tipul chiar tine la tine si la relatia voastra, daca si`ar fi gasit pe cineva ar fi stat cu aia in loc sa vina in tara sa te vada pe tine nu crezi ?
priest
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:42
Buna.Daca tot ai dubii, de ce nu mergi sa verifici? Fa0i o surpriza si anunta-l ca ai venit sa-l vezi doar in momentul in care esti acolo, desigur daca e prin apropiere, Europa ma refer.Bafta.
Queen_Alla
Postat pe 22 Noiembrie 2009 22:26
miroase a naftalina....
greierash_is_back
Postat pe 22 Noiembrie 2009 23:17
De la: nefertiti0005, la data 2009-03-16 20:57:09 Fara sa intru prea mult in detalii, as vrea sa stiu parerea voastra, cum se vede o atare situatie din exterior...

Suntem intr-o relatie de ceva ani , in care am avut parte de fel si fel de incercari, asa cum de altfel sunt inerente intre cupluri dupa atatia ani. Dar de ceva timp el este plecat la studii si mai si lucreaza, face eforturi destul de mari ca sa ne vedem in fiecare saptamana [ si asta nu e doar declarativ, chiar ii este peste mana sa vina saptamanal in tara ] Doar ca problema apare abia acum, cat timp este plecat acolo da foarte putine semne de viata, eu nu sunt nici genul cicalitoare si oricum ma simt aiurea sa-i zic mereu sa-mi dea si mie macar de stire ca a ajuns ok la destinatie... am discutat... dar dupa ceva timp iar uita [ sau nu vrea, sau poate ca e foarte ocupat..] ... si tot asa!
Evident, l-am intrebat dupa ceva luni daca nu cumva a aparut altcineva in viata lui [ caci vorba aia lumea e mare si nu stii ce-ti poate oferi ] Mi-a spus sa stau linistita ca nu e cazul, altfel nu s-ar mai sinchisi sa mai vina la mine. E adevarat ca il simt aproape si e foarte fericit de fiecare data cand vine si ma vede! Doar ca nu imi pot explica cum poti sa pleci azi din tara si sa lasi o saptamana in care sa nu dai nici un semn de viata. Deja faza cu "imi e mai usor asa ca daca as sta sa ma gandesc la tine mereu, as simti perioada asta ca pe un calvar, si asa mi-e foarte greu pt ca m-am inhamat la multe...!"" Dar totusi... nu stiu ... voi cum vedeti din exterior toata situatia asta??
Nu imi place postura de a-l cauta eu mereu si de a-l mustra, cu "iar ai disparut? ai ajuns bine? etc...totusi el e cel care pleaca si nici macar nu stiu care-s conditiile acolo... sunt in dubii si chiar nu stiu cum sa ma abordez situatia asta cu el, imi spune ca e simplu si ca ma supar degeaba. ca pana nu vine in tara nu prea are ce sa faca...eu nu cer mult, doar comunicare... poate au mai fos persoane in situatia mea si as vrea sa stiu cum v-ati purtat voi si el intr-o atare situatie. Va multumesc! seara buna!



da, prientenul tau are dreptate, cand pleci intr - o tara straina nu-ti permiti ( moral) sa te gandesti la nimic care ti-ar face dor de casa, pentru ca in momentul ala ai ratat sansa sa faci ce vroiai acolo.

Eu am simtit asta si desi mi se reprosa ca nu mai dau nici un semn de viata cu saptamanile, raspunsul meu era acelasi .. nu am timp, am foarte multe de facut .. nu am timp de asta., nu mi permit sa ma gandesc la asta pentru ca as ceda nervos si poate as lasa totul balta si as veni inapoi.

E foarte greu sa traiesti si sa te adaptezi intr-o tara straina , unde nu-ti ajung banii, nu stii pe nimeni , trebuie sa iei informatii si sa intelegi ce ti se spune ... probleme de limba, de comunicare, de cunostinte noi , nu toti oamenii sunt sinceri, la inceput nu stii pe cine sa crezi, si toate astea .. e foarte complicat si sa te duci pana intr un loc mai indepartat de unul singur sa rezolvi niste acte cu mutatia sau documente pentru straini , sa nu fii in ilegalitate, nu mai vorbesc de cozi , nervi stress, oboseala, diferenta de ora si diferenta de cultura, pe care cei de acasa nu le inteleg,,,, lor li se pare ca cel plecat e in excursie turistica si uite, domle ca nu da si el un semn ....

in cazul meu pentru ca studiul dura destul de mult, relatia s-a terminat, pentru ca efectiv nu aveam cum sa tiem legatura.. dar era problema si de distanta mare si de faptul ca as fi putut veni inapoi o data pe an .. maxim ..
kudika052198
Postat pe 24 Noiembrie 2009 12:50
De la: nefertiti0005, la data 2009-03-16 20:57:09 Fara sa intru prea mult in detalii, as vrea sa stiu parerea voastra, cum se vede o atare situatie din exterior...

Suntem intr-o relatie de ceva ani , in care am avut parte de fel si fel de incercari, asa cum de altfel sunt inerente intre cupluri dupa atatia ani. Dar de ceva timp el este plecat la studii si mai si lucreaza, face eforturi destul de mari ca sa ne vedem in fiecare saptamana [ si asta nu e doar declarativ, chiar ii este peste mana sa vina saptamanal in tara ] Doar ca problema apare abia acum, cat timp este plecat acolo da foarte putine semne de viata, eu nu sunt nici genul cicalitoare si oricum ma simt aiurea sa-i zic mereu sa-mi dea si mie macar de stire ca a ajuns ok la destinatie... am discutat... dar dupa ceva timp iar uita [ sau nu vrea, sau poate ca e foarte ocupat..] ... si tot asa!
Evident, l-am intrebat dupa ceva luni daca nu cumva a aparut altcineva in viata lui [ caci vorba aia lumea e mare si nu stii ce-ti poate oferi ] Mi-a spus sa stau linistita ca nu e cazul, altfel nu s-ar mai sinchisi sa mai vina la mine. E adevarat ca il simt aproape si e foarte fericit de fiecare data cand vine si ma vede! Doar ca nu imi pot explica cum poti sa pleci azi din tara si sa lasi o saptamana in care sa nu dai nici un semn de viata. Deja faza cu "imi e mai usor asa ca daca as sta sa ma gandesc la tine mereu, as simti perioada asta ca pe un calvar, si asa mi-e foarte greu pt ca m-am inhamat la multe...!"" Dar totusi... nu stiu ... voi cum vedeti din exterior toata situatia asta??
Nu imi place postura de a-l cauta eu mereu si de a-l mustra, cu "iar ai disparut? ai ajuns bine? etc...totusi el e cel care pleaca si nici macar nu stiu care-s conditiile acolo... sunt in dubii si chiar nu stiu cum sa ma abordez situatia asta cu el, imi spune ca e simplu si ca ma supar degeaba. ca pana nu vine in tara nu prea are ce sa faca...eu nu cer mult, doar comunicare... poate au mai fos persoane in situatia mea si as vrea sa stiu cum v-ati purtat voi si el intr-o atare situatie. Va multumesc! seara buna!



scuze acum am observat ca mesajul era din aprilie, sper ca intre timp s-au indreptat lucurile :) Multa bafta !
kudika052198
Postat pe 24 Noiembrie 2009 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau parerea voastra 3 De la: kudika_12486 21 Iulie 2012 08:59
barbatul adevarat 34 De la: felixcat 8 Decembrie 2009 00:48
Sunt foarte derutata 12 De la: yumalai 20 Mai 2009 18:41
Cer un sfat! femeia berbec si barbatul rac 3 De la: kudika_972424 19 August 2014 00:23
MOD? 13 De la: bestdevilinside 8 Octombrie 2008 01:04