Setari Cookie-uri

Punctul vostru de vedere

Fara sa intru prea mult in detalii, as vrea sa stiu parerea voastra, cum se vede o atare situatie din exterior...

Suntem intr-o relatie de ceva ani , in care am avut parte de fel si fel de incercari, asa cum de altfel sunt inerente intre cupluri dupa atatia ani. Dar de ceva timp el este plecat la studii si mai si lucreaza, face eforturi destul de mari ca sa ne vedem in fiecare saptamana [ si asta nu e doar declarativ, chiar ii este peste mana sa vina saptamanal in tara ] Doar ca problema apare abia acum, cat timp este plecat acolo da foarte putine semne de viata, eu nu sunt nici genul cicalitoare si oricum ma simt aiurea sa-i zic mereu sa-mi dea si mie macar de stire ca a ajuns ok la destinatie... am discutat... dar dupa ceva timp iar uita [ sau nu vrea, sau poate ca e foarte ocupat..] ... si tot asa!
Evident, l-am intrebat dupa ceva luni daca nu cumva a aparut altcineva in viata lui [ caci vorba aia lumea e mare si nu stii ce-ti poate oferi ] Mi-a spus sa stau linistita ca nu e cazul, altfel nu s-ar mai sinchisi sa mai vina la mine. E adevarat ca il simt aproape si e foarte fericit de fiecare data cand vine si ma vede! Doar ca nu imi pot explica cum poti sa pleci azi din tara si sa lasi o saptamana in care sa nu dai nici un semn de viata. Deja faza cu "imi e mai usor asa ca daca as sta sa ma gandesc la tine mereu, as simti perioada asta ca pe un calvar, si asa mi-e foarte greu pt ca m-am inhamat la multe...!"" Dar totusi... nu stiu ... voi cum vedeti din exterior toata situatia asta??
Nu imi place postura de a-l cauta eu mereu si de a-l mustra, cu "iar ai disparut? ai ajuns bine? etc...totusi el e cel care pleaca si nici macar nu stiu care-s conditiile acolo... sunt in dubii si chiar nu stiu cum sa ma abordez situatia asta cu el, imi spune ca e simplu si ca ma supar degeaba. ca pana nu vine in tara nu prea are ce sa faca...eu nu cer mult, doar comunicare... poate au mai fos persoane in situatia mea si as vrea sa stiu cum v-ati purtat voi si el intr-o atare situatie. Va multumesc!
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 10:40
Scuza-mi duritatea, dar fetitzo, tu nu prea ai treaba... ai "too much time in your hands"
Pai tu crezi ca usor e sa fii in tara straina? stii cat de putin timp ai pentru tine? Ca sa nu mai vorbesc sa mai ai timp sa ii gadili si pe altii care se simt "neglijati"
Daca vine sa te vada atat de des, inseamna ca-i pasa, dar daca continui cu fazele astea o sa se duca omu' in drumu' lui....
Tu, in loc sa stai sa numeri orele-zilele in care el nu-ti da semne de viata, mai bine ti-ai face program: de iesit cu amicele, de iesit la teatru, inscrie-te la un gym... ce sa mai! petrece-ti timpul frumos. Lasa-l amaratul, ca are destule pe cap, tu ar trebui sa ii fii suport nu o grija in plus...
Si ca sa mai "indulcesc" putin am sa-ti spun ceva: Vestile rele calatoresc repede. Deci, daca ar avea ceva pe drum (daca n-ar ajunge cu bine, adica) ai afla imediat.
Nu mai fi asa suspicioasa si - fara nici un fel de ironie - gaseste-ti lucruri (placute) de facut. sunt multe. Ideea e cat de capabil esti tu sa-ti faci viata frumoasa sau povara, depinde de caz...
Bafta!
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 10:50
Multumesc pentru raspuns. Cred ca ai dreptate, desi nu stii toate datele problemei. Probabil ca totul e doar in capul meu!
Nu avem prieteni comuni, in fapt el nici nu are prieteni! in fine...sa speram ca e ca tine, doar implicat pana peste cap si eu prea "odihnita" Suvine pe un fond de nepetrecut nici macar o zi impreuna in ultimii ani, totul datorat tuturor chestiunilor in care s-a tot implicat! Cand e cu mine il cred, dar nu pot sa nu iau in calcul multe chestii, mi se pare ca am ajuns la un punct in care am lasat prea mult de la mine, am inteles neconditionat si cred ca mi-am pierdut putin simtul realitatii, nu mai stiu cum ar trebuie sa fie "normalul" intr-o relatie, desi normalul e ceva subiectiv.
Nu prea scriu pe forumuri dar cred ca e singura ocazie de a-mi stabili iar raportul dintre normal si anormal....nu imi mai dau seama de multe lucruri...

P.S. Cand vine in tara nu petrecem mai mult de 2-3 ore impreuna, totul e pe o mare fuga...
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 11:02
Pai hai sa-ti mai zic ceva. Ceva ce am invatat de la un prieten: o relatie, ca sa mearga, are nevoie de doua chestii: PERSPECTIVA si INCREDERE.
Treaba e ca - fara perspectiva - poti avea cata incredere vrei, mai devreme sau mai tarziu apare "ruptura"... Incepeti sa... "grow apart" ...
Voi ce aveti de gand? Cat timp o mai duceti asa, in du-te-vino? Ce planuri aveti? Planuri impreuna, adica... (pentru ca ai dreptate, nu am toate datele problemei)
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 11:12
Acum ceva ani in urma a decis ca e timpul sa faca ceva pentru viitorul nostru, si a hotarat sa se implice in afaceri , a alegrat mult in lung si-n lat tara si acum strainatatea. Era o perspectiva pentru el bursa obtinuta si nici o clipa nu m-am gandit sa-l conditionez, doar ca in timp probabil ca s-au adunat si la el multe, nopti nedormite , oboseala, stres si multe responsabilitati.
Eu mi-am vazut mai departe de studii si de ale mele, am inteles situatia ... acum problema se pune la modul ca o sa-si ia o casa si cand vine in tara vrea sa ne mutam impreuna, el imi zice ca vede in mine idealul de femeie...doar ca eu nu mai am incredere nici in mine... si cand zic asta ma refer la faptul ca mi se pare destul de departe perspectiva expusa de el...[ m-a daramat cand de craciun si de rev a trebuit sa faca diverse onoruri prin strainatate..am trecut si peste asta...e deja martie... si totusi mi se pare ca intre noi comunicare a nu e.]

Si ca sa expun lucrurile mai clar, e la modul.. eu imi expun doleantele " mai da si tu semne de viata, sa stiu ca esti bine, ca oricum la telefon vorbim f rar avand in vedere costurile... Nu imi place sa-l stresez si am deplina incredere in el sau aveam. Pentru ca saptamana trecuta a plecat si pana acum nici o veste de la el... deci eu ce sa mai cred... vorbesc la pereti, mi se da dreptate si apoi la o discutie mai profunda imi zice " daca tot nu esti multumita de ce mai stai cu mine? te-am pus eu sa suporti toate astea atata timp?" " asta e situatia. nu-ti ramane decat sa ai rabdare si incredere in mine"
Bun , are si el dreptatea lui...dar este chiar atat de greu sa dai un semn cu sunt ok, aici e totul bine .... frate nu stiu cum sunt alte relatii dar am vazut in jurul meu tipe care iti cer exlicatii si pt ca ai stat mai mult de 10 min in baie... deci chiar mi-am pierdut proportiile. poate sunt destul de incoerenta pt ca nu stiu cum sa mai procedez pentru a obtine o reactie. Totul s-a desfasurat pana acum in parametrii impusi de el....
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 11:22
Si inca ceva , nu il intreb niciodata ce face acolo, chiar nu stiu nimic despre el, doar ce imi spune el la modul "pai ce sa fac, munca , cursuri, biblioteca" stiu doar cat mi se zice!...

Habar nu am, am ajuns intr-un punct in care ma simt blocata, nu imi surade ideea de a ne desparti dar in definitv ma intreb, oare noi in astia 3 ani am fost impreuna, el zice ca da ...doar ca e relatie mai atipica si sa ma gandesc la cate a facut el pentru mine in primii de 3 ani, de parca ar fi un contra-schimb perfect contabilizat...
Ideea e ca faza asta chiar a prins la mine si poate fara sa-mi dau seama m-am lasat manipulata... intre noi e o diferenta de 8 ani, care cred ca isi spune cuvantul desi pana acum nu am crezut ca diferenta de varsta va departaja...
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 11:29
tipa....decat sa stai asa stresata...ceea ce ai facut atata timp...sa te distrugi psihic...crede-ma k e mai bine sa te detasezi ....si asa cum au spus si altii ocupa-ti timpul...nu te mai gandi. dak il vrei in continuare accepta-l asa cum e, fara sa faci comparatii...deja dupa atata timp nu mai poti sa te apuci sa il toci la cap cu faze:"ce faci in fiecare secunda",...si alte prostii de genul asta.Dak vroiai o relatie controlata in halul asta acum trei ani trebuia sa te apuci...Dak te obsedeaza ideea k te insala, fa-o tu, si asa nu vei mai avea probleme..u aici, el acolo si sunteti impreuna cand va vedeti. oricum la distanta in ziua de azi nu mai merge nici o relatie.

Iar diferenta de ani e tocmai buna...stii k barbatul trebuie sa fie mai mare ca femeia cu ~5ani ca sa ajunga sa aiba aceeasi mentalitate!!!

_eu_si_cu_mine
Postat pe 17 Martie 2009 11:41
Da Andra, ma stresez aiurea probabil si mai am pacatul sa compar ce e acum cum ce a fost in primii 3 ani.
Sa-l las asa? sa ma caute cand are el "posibilitatea" ?

eu am si prostul obicei sa-mi deschid sufletul intru totul cand suntem impreuna, ma cunoaste ca pe o carte deschisa si asta acum ma enerveaza. pt ca inconstient ma vulnerabilizeaza...

Detasarea e o stare la care chiar imi doresc sa ajung, dar date fiind circumstantele ca stau si invat zilnic pentru un examen definitoriu pt profesie imi e mai greu... usor imi era daca eram angrenata ca el in alergatura..dar in lucrul cu mintea... Nu imi caut scuze dar chiar imi doresc din totul sufletul solutii si in primul rand o noua atitudine in fata lui...fata de el si toate problemele...

Vad ca rugamintile mele nu mai au nici un ecou pt el...



nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 11:48
dar u alti prieteni nu ai?
in general dak tii legatura telefonic,mail sau mai stiu eu ce mijloace cu alti barbati...te binedispune.
mai ales k nu trebuie sa faci ceva, sau sa pierzi mult timp.
si ce, dak inveti nu poti sa iesi mkar o seara pe sapt in oras?
_eu_si_cu_mine
Postat pe 17 Martie 2009 11:57
Buna, imi permit sa ma bag si eu in discutie, sa iti spun ce cred eu asa, din ce am inteles din comentariile tale, fara sa cunosc exact situatia...
Cred ca problema cea mai importanta nu este daca ce aveti voi doi este sau nu o relatie normala. Ci daca tu esti fericita cu relatia pe care o ai. Exista oameni care se iubesc ani de zile fara sa se intalneasca niciodata, doar vorbind pe internet, si exista oameni care dorm seara de seara in acelasi pat si se simt ca doi straini. Ce e cel mai important este daca tu te poti multumi cu o relatie de week-end sau vrei pe cineva care sa fie acolo pentru tine tot timpul, nu neaparat fizic, ci sa il simti aproape, sa stii ca se gandeste la tine. Daca il iubesti sau stai cu el din inertie si pentru ca ar fi prea complicat sa va despartiti. Daca ai vrea sa il parasesti, dar ti-e teama sa nu il ranesti.
Nu e usor. Si singura care stie ce e mai bine pentru tine esti tu. Singurul sfat pe care ti-l pot da eu este sa te gandesti in primul rand la tine, la ce vrei tu cu adevarat. Daca nu il mai iubesti pe prietenul tau, nu-i faci nici un bine mintindu-l ca totul e ca inainte. Amandoi meritati sa gasiti pe cineva care sa va iubeasca cu adevarat, si ruptura tot se va produce mai devreme sau mai tarziu, nimeni nu se poate preface o viata.
In concluzie, nu ar trebui sa te intrebi daca ai o relatie normala, ci daca asta e ceea ce vrei si te face fericita.

AnnaMarie23
Postat pe 17 Martie 2009 12:01
AnneMarie23 ms pt interventie, ai dreptate... problema e ca il iubesc, ma iubeste...imi doresc sa-mi fie aproape si cand suntem impreuna imi dau seama ca langa el sunt fericita... el declara ca ultimul lucru pe care si l-ar dori ar fi sa ma piarda ... dar totodata mi-a spus ca ii pare rau ca ma chinue in halul asta si ca i se se rupe sufletul....
Nici nu stiu ce sa mai zic...eu ii explic ca inteleg situatia si pot trece peste, singura mea cerinta e sa fie mai comunicativ cu mine, ca-l simt ca s-a intrainat. pe de alta parte el imi zice ca ii este mai usor cand pleaca din tara sa ma tina in sufletul lui dar sa nu se gandeasca foarte mult la mine ca-si face mai rau...acum eu nu mai stiu ce e doar vorba si ce simte cu adevarat...ridicol e ca atunci cand il privesc in ochi simt ca nu minte si chiar sufera. s-a imprimat adanc oboseala pe chipul lui si nu disimuleaza cand e cu mine....dar eu tot nu inteleg...e greu sa dai un sms in care sa-mi zici ca esti ok? eu mi-am promis ca nu mai trag de el sa-l intreb cum e si ce face.... pt ca apoi ma simt aiurea.... si nu mai vreau sa intru intr-un cerc vicios pe care el il cunoaste ca exista si am impresia ca nu face decat sa-l alimenteze...sau poate nici nu-si da seama...cand pleaca acolo uita de tot si de ia cu alte treburi..habar nu am dar incerc sa nu-i mai prepar scuze.... iau faptele ca atare...
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 12:19
Pune mana pe programul de la National, inscrie-te la gym... fa ceva cu timpul tau.
Daca a intervenit ceva si el nu e sigur inca ce vrea cu siguranta lamentarile tale o sa-l convinga, dar nu de ce vrei tu (si anume sa fiti impreuna) ci de contrariul....
Mai, sa mor ca tu nu-ti dai seama ce avantaje ai fiind in Romania (esti din Bucuresti?) ... Ce n-as mai da eu sa am ocazia sa merg la o piesa de teatru si sa platesc 10 euro intrarea... E stand-up comedy-ul ala in National, Cafe-Deco... dementza! tot asa, costa mai nimic. Caate chestii se pot face acasa!
Eu cred ca majoritatea oamenilor au o mai mare capacitate de a fi nefericiti decat vice-versa...
Si - presupunand ca ai dreptate - si ca el are pe cineva - ipotetic vorbind - tu crezi ca daca stai ciocan pe capul lui (stiu, stiu, tu tot zici ca nu, dar... din ceea ce spui e clar ca au fost multe discutiile - si repetitive - de-a ajuns el sa-ti spuna "de ce mai stai cu mine, atunci") ... Tu chiar crezi ca rezolvi ceva? Si daca da, CE, explica-mi si mie.
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 12:22

Asa eram si eu inainte. Situatia noastra nu se compara cu a voastra k stam f aproape unul de celalalt, dar si eu ma suparam dk nu ma suna 1-2 zile si apoi refuzam sa-i mai raspund eu k "sa-l invat minte". Acum poate sa nu ma sune timp de 3-5 zile k nu ma deranjeaza. Dk ii spun sa ne vedem, accepta aproape oricand.
Din pct meu d ved, partenerul meu e (aproape) perfect.
C vreau sa spun...dk atunci knd sunteti impreuna, se poarta extraordinar, atunci e ok. Parerea mea...
Oricum, tu stii cel mai bine. Eu de la inceput, am simtit k "the one". Vezi si u c perspectiva are relatia si , dk merita, mai ai putina rabdare.
nadia_i
Postat pe 17 Martie 2009 12:22
Am prieteni si ies doar ca probabil ca dupa 3 ani in care lucrurile s-au derulat asa simt nevoia sa-mi fie aproape nu doar pt 2 ore ci sa facem acele lucruri simple ce exista in orice relatie, de la mers la un film in care sa nu fii stresat la dormit seara in bratele lui....
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 12:23
Dor_a pur si simplu ador raspunsurile tale...ma regasesc pe mine cea de acum 3 ani ...nu stiu ...am lacrimi in ochi si-mi dau seama ca toata perioada asta m-a facut sa ma schimb in rau...probabil ca trebuia sa ne vedem de viata noastra fiecare acum 3 ani...asa am lalait-o si eu am dezvoltat o mare frustare si poate si o obsesie....

Cat despre inselat, sincer as prefera sa stiu ca e cu cineva si ar fi si el fericit...calvarul asta ar fi mai simplu...m-as rupe de el.... dar asa e o "dulce" chinuiala.... Nu am pus decat o singura data problema asta cu "ai pe alticineva?" si mi-a raspuns scurt NU, dar discutiile repetitive au fost pe directia asta cu comunicarea etc...nu sunt o persoana geloasa si mai stiu ca toti avem dreptul la fericire si sincer nu as sta cu nimic in calea fericirii lui...
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 12:28
Nu ai ascultat o vorba din ce am scris... Nici nu ma asteptam.
Am sa-ti mai zic un singur lucru. Eu am repezit-o ieri pe prietena mea cea mai buna pentru ca abia am ajuns acasa, am deschis laptopul - s-a deschis automat Mess.ul - si ea a inceput sa-mi "vorbeasca". Sunt cu doua ore inaintea voasta... Eram dupa 9 ore de munca, 2 ore de condus si o ora de gym... Cand am vazut-o cu chef de vorba, m-au apucat toate cele... nu era vina ei, dar eu eram epuizata... nu voiam sa vorbesc cu nimeni, sa tratez probleme existentiale (sau nu)... Dar dupa 13 ore de stat pe "coclauri" nu mai ai chef de nimic, nici de "dat semne de viata" la telefon sau mai stiu eu cum, doar pentru ca altii "vor sa mai stie de tine". Ete, fleosch! Si daca nu stiu o saptamana, crapa?
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 12:33
De la: nefertiti0005, la data 2009-03-17 12:28:56Dor_a pur si simplu ador raspunsurile tale...ma regasesc pe mine cea de acum 3 ani ...nu stiu ...am lacrimi in ochi si-mi dau seama ca toata perioada asta m-a facut sa ma schimb in rau...probabil ca trebuia sa ne vedem de viata noastra fiecare acum 3 ani...asa am lalait-o si eu am dezvoltat o mare frustare si poate si o obsesie....

Cat despre inselat, sincer as prefera sa stiu ca e cu cineva si ar fi si el fericit...calvarul asta ar fi mai simplu...m-as rupe de el.... dar asa e o "dulce" chinuiala.... Nu am pus decat o singura data problema asta cu "ai pe alticineva?" si mi-a raspuns scurt NU, dar discutiile repetitive au fost pe directia asta cu comunicarea etc...nu sunt o persoana geloasa si mai stiu ca toti avem dreptul la fericire si sincer nu as sta cu nimic in calea fericirii lui...


Ei na! "Vrei sa stii" Nu vrei sa stii, crede-ma! De ce, adica, sa stii? Poate e ceva trecator, poate are pe cineva "de moment" dar tu inca esti "idealul lui de femeie".
Vezi-ti mai omule, de treaba... Gaseste-ti ceva de facut, ceva sa-ti placa... Invata o limba straina, ia lectii de samba... Hai mai pui ca sunt multe de facut, DACA VREI.
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 12:36
Ok, am inteles ca avem moduri diferite de exteriorizare si asteptari peste masura. asa cum pui tu problema cu ete flosch este un mod egosit de a te raporta la ceillati [ in plus nu era ca vrea sa stie X de el ci chiar persoana pe care o iubeste..dar banuiesc ca ori esti singura ori esti foarte pragmatica... ], in definitiv nimic de condamnat, suntem liberi sa ne manifestam cum dorim. asa eram si eu inainte...!!!


cred ca ai o varsta mai mare decat a mea. si spun asta pentru ca-l am pe prietenul meu si vad cum e viata cu el. Ai dreptate singura imi fac rau...cred ca trebuie sa ma trezesc odata.....am cazut intr-o lancezeala psihica....

In definitiv viata nu se opreste nici la mine si nici la celalalt. Multumesc pentru sfaturi desi stiu ca o sa-mi vina greu in momentul in care o sa ia legatura el cu mine...inainte stiam ce vreau si pana s-a pus problema de a nedesparti...cred ca a intrat frica in mine cu despartirea asta..pt ca nu vreau sa-l pierd . dar in definitiv nu suntem stapanii nimanui si daca e sa se intample oricum se va intampla si daca el tot zice ca pe mine ma vrea si ca eu sunt sufletul lui si nimeni altcineva nu m-ar putea inlocui are si el macar dreptul asta de a-l crede pt ca nu imi permit sa gresesc...poate ca asa e si doar eu am dezvoltat o leaca de paranoia in perioada asta....

nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 12:46
Dragutza mea, cand eu muncesc si trebuie sa fac fata unei tari straine si celalalt freaca menta si are chef de "comunicare", ca de! El e odihnit, ce alta treaba are... Scuza-ma, dar cine e egoistul aici? Cine nu intelege problemele celuilalt?
Dar ma rog, ai intrebat, ti-am raspuns... deja e prea mult, ne repetam,a vem puncte de vedere diferite si n-am chef de polemici. Vrei sa ma crezi (ca e greu, ca nu suntem acasa, ca vorbim alta limba, ca ne confruntam cu alte culturi, ca - oricat de sociabili (eu una sunt) - tot nu e ca acasa), crede-ma! Nu... alegerea ta... Dar eu sunt aboslut orice minus egoista... Doar obosita.
Si amandoua om avea si altele de facut. Eu stiu ca am.
Bafta inca o data.
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 12:51
Si stai ca nu ti-am zis tot: as mania pe Cel de Sus sa-ti spun ca trag in plug aici... dupa cum bine vezi, stau la taclale cu tine... si salariul merge... Deci nu e chiar asa de rau... totusi... totusi... Nu am destul timp pentru mine, dar petnru altii... acum ca-mi amintesti, trebuie sa imi pun un reminder in telefon sa sun acasa vineri
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 12:56
multumesc, nu voiam sa dezvolt polemici, ci chiar apreciez punctul tau de vedere, neavand o vedere de ansamblu a situatiei in care el se afla ma ajuta foarte mult ceea ce mi-ai expus mai sus, ma ajuta sa-mi dau seama unde gresesc eu si ca "da", am o viziune gresita aspura problematicii si probabil aspura vietii... [ nu stiu cum e sa traiesti intr-o tara straina dar stiu ca e destul de greu sa iti faci loc aici in Bucuresti dar apoi intr-o mare capitala europeana..]

Nu e vorba de frecat menta ( nu imi plac presupunerile, dar oricum asta e ceva adiacent subiectului ..)! am si eu destule de facut si faptul ca acum mi-am permis putin timp liber sa stau pe forum asta nu insemna ca se intampla in fiecare zi....voiam sa vad daca abordez eu gresit situatia..
toate bune si pentru tine!
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 12:57
De la: Dor_a, la data 2009-03-17 12:56:26Si stai ca nu ti-am zis tot: as mania pe Cel de Sus sa-ti spun ca trag in plug aici... dupa cum bine vezi, stau la taclale cu tine... si salariul merge... Deci nu e chiar asa de rau... totusi... totusi... Nu am destul timp pentru mine, dar petnru altii... acum ca-mi amintesti, trebuie sa imi pun un reminder in telefon sa sun acasa vineri



fraza cu nu am timp pentru mine...mi-a adus aminte de ceea ce mi-a spus si el " cum sa am pe altcineva cand sunt mereu cu gandul la tine si in plus de-asta eu nu am timp pt tine si pt noi dar apoi sa mai am timp si pentru altcineva..eu vin cu drag acasa si pe de-o parte te inteleg si pe tine, ai dreptate..."

Solo consensu,mutus disensu :))
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 13:01
Vezi? deja ai deviat! Esti prea susceptibila, asta e problema...
Cand zic "freaca menta" ma refer la faptul ca acasa lucrurile sunt de asa natura ca ai muuult mai mult timp pentru tine... Stiu, pentru ca acolo am trait. Mergeam la munca, mergeam la gym, ieseam "cu fetele" ieseam cu iubitul, mergeam la salon, mai mergeam si la cate un spectacol, spalam si rufe... Toate, IN TIMPUL SAPTAMANII. Ghici ce: aici, toate astea (minus gym-ul) se fac DOAR LA sfarsit de saptamana... Stii de ce? Ai voie sa ghicesti doar o data
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 13:02
:)) munca, munca si iar munca :P
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 13:03
De la: nefertiti0005, la data 2009-03-17 13:03:40:)) munca, munca si iar munca :P


E, vezi?
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 13:09
Am vrut sa iti raspund inainte ca vreuna din fetele astea care au vazut prea multe filme americane (da' de viata adevarata nu stiu nimic) sa-ti spuna: "Vorbeste cu el" Stii tu, faimoasa expresie "talk about it" ( ).
Bai frate, nu am nimic impotriva comuncarii, da' deja devine enervanta faza... De atata "talk about it" am uitat dracu' sa ne mai intelegem si din priviri... sa mai si sub-intelegem, sa ne mai punem si in pielea celuilalt; nu, una-doua - talk about it, talk about it...
Hai naibii sa ne mai folosim si creierul, nu numai gura... (o spun la general, nu o lua personal iarasi )
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 13:20
Multumesc Dora, ai dreptate! Uneori doar cu vorba nu faci nimic daca nu dulbezi si cu altele, nu degeaba se zice ca vorba lunga e saracia omului.

Am ajuns prin proprie experienta la concluzia asta, ca tot am discutat cu el situatia noastra si chiar a devenit agasanta..parca am o repulsie numai cand aud, pai vorbeste cu el. D'ah , tocmai am facut-o dar nu a gasit o solutie...pt ca intra in joc notiunea timp. Si daca doar discutii fara sa vii cu propuneri si solutii tot degeaba se cheama ca ai facut-o!

Cred ca trebuie sa devenim mai pragmatici, vorba ta, viata nu e doar un film siropos ci e facuta cu bune si cu rele. M-am gandit mai bine dupa cele postate de tine aici, si-mi dau seama ca am fost obisnuita sa fiu rasfatata de el in primii 3 ani si cum lucrurile nu mai sunt la fel acum, pt ca s-au schimbat coordonatele de lucru eu ma simt neglijata si in fapt nu e asa. ci doar ajustat la cat poate el sa ofere el la momentul asta.

Poate ca e doar e tzasnire a copilului din mine caruia i s-a refuzat un "capriciu"...desi pana acum cateva ore credeam ca e ok sa dea un mesaj macar simplu prin care sa zica ca-i bine...ma intreb acum si daca ar da ce? oricum stiu ca-i este dor de mine si vrea sa vina mai repede si el acasa , sa treaca etapa examenelor si gata, inca o luna nu o fi foc si apoi vedem noi ce e de facut!
nefertiti0005
Postat pe 17 Martie 2009 16:19
el face eforturii mari sa vina la tine si tu totusi esti nemultumita vai doamne .. cu banii pe care i-ar cheltui pe elefoane zilnice poate siar lua si el ceva de mancare
_dulcik_
Postat pe 3 Mai 2009 23:57
am fost si eu in situatia ta...cand a plecat la inceput ma suna o data pe saptamana iar eu asteptam sa ma sune zilnic si nu faceam altceva decat sa astept tel lui, si ma gandeam, ma stresam, nu mai ieseam nicaieri...dupa un timp am inceput sa ies din nou cu prietenii, sa am alte activitati, intr-un cuvant sa imi ocup timpul...si l-am ocupat asa de bine k uitam k tre sa sune el sau k de ce nu suna..si am devenit putin indiferenta...si uite asa s-a inversat situatia si el a inceput sa ma sune zilnic, chiar si de 2 ori pe zi si eu eram cea care nu aveam timp sau chef sa vb la tel...si am inceput sa-i zic sa nu mai sune asa des... Asa k ai grija ce iti doresti k s-ar putea indeplini...
magdonek
Postat pe 4 Mai 2009 12:36
A si ink ceva...e chiar scump sa suni din alta tara..acum sunt cu el si stiu cat e de scump...se duc o groaza de bani pe tel...cateodata nici sa imi sun prietena cea mai buna nu pot..
Asa k nu te mai stresa degeaba, cand o sa fii in postura lui o sa intelegi...pana atunci incearca sa iti ocupi timpul, sunt atatea de facut in tara....dupa cum bine zicea Dora
magdonek
Postat pe 4 Mai 2009 12:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Coabitarea 8 De la: scorpio67 22 Ianuarie 2011 20:21
certuri 14 De la: Kudika_ELA 21 August 2009 17:02
ce ziceti 25 De la: Barbie30 30 Septembrie 2010 09:53
....Help!..Se merita sa incerc? 8 De la: pisicuta_trista 10 August 2009 09:50
Mutatul impreuna 25 De la: kassandry 7 Iulie 2009 14:36