Spovedania

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

bamby2309 Avatarul lui bamby2309

14 mesaje

Buna tuturor. Sunt cam stangace in ceea ce priveste acest subiect, prin urmare as vrea sa va cer parerea.
Doua persoane implicate intr-o relatie- nu de casatorie, momentan-care se spovedesc, pot fi impartasite? Toti stim ca actul sexual in afara casatoriei, nu este acceptat de biserica. Mergand la spovedanie si lepadandu-ne de necurat, inseamna ca nu mai facem prostioarele pe care le faceam, nu mai bem nu mai fumam, etc. Daca am inteles bine, dupa rugaciunile de rigoare, poti fi impartasit. Dar, urmeaza un dar, ce se intampla cand nu prea poti sa renunti la anumite aspecte ale relatiei? Trebuie sa recunosc, sunt o pacatoasa, tentatia imi da tarcoale, imi place sa traiesc viata, doar sunt tanara, insa nu-i pot spune iubitului ca 'floarea nu mai poate fi atinsa' pana la casatorie, in cine stie, 1-2-3 ani?!
Stiu ca, pe vremea bunicii, poate lucrurile erau mai simple, fetele mari sa grabeau la maritis, dar in zilele noastre lucrurile sunt diferite. Nu as vrea sa fiu inteleasa gresit, nu caut consolare, nu incerc sa pozez in imaginea unei victime create de societate; as vrea sa aflu niste raspunsuri, care cred tin de cultura generala, despre un subiect in care am niste lacune.

o zi faina tututror.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
De la: bamby2309, la data 2009-03-17 12:16:35Buna tuturor. Sunt cam stangace in ceea ce priveste acest subiect, prin urmare as vrea sa va cer parerea.
Doua persoane implicate intr-o relatie- nu de casatorie, momentan-care se spovedesc, pot fi impartasite? Toti stim ca actul sexual in afara casatoriei, nu este acceptat de biserica. Mergand la spovedanie si lepadandu-ne de necurat, inseamna ca nu mai facem prostioarele pe care le faceam, nu mai bem nu mai fumam, etc. Daca am inteles bine, dupa rugaciunile de rigoare, poti fi impartasit. Dar, urmeaza un dar, ce se intampla cand nu prea poti sa renunti la anumite aspecte ale relatiei? Trebuie sa recunosc, sunt o pacatoasa, tentatia imi da tarcoale, imi place sa traiesc viata, doar sunt tanara, insa nu-i pot spune iubitului ca 'floarea nu mai poate fi atinsa' pana la casatorie, in cine stie, 1-2-3 ani?!
Stiu ca, pe vremea bunicii, poate lucrurile erau mai simple, fetele mari sa grabeau la maritis, dar in zilele noastre lucrurile sunt diferite. Nu as vrea sa fiu inteleasa gresit, nu caut consolare, nu incerc sa pozez in imaginea unei victime create de societate; as vrea sa aflu niste raspunsuri, care cred tin de cultura generala, despre un subiect in care am niste lacune.

o zi faina tututror.

hai bre unde ai auzit?>
te poti spovedii,dar numa sa tii post,impartasii......si sex nu faci in sapt mare...draga rezisti tu 6 zile
Gandeste-te la toate lucrurile frumoase de langa tine si fi fericit ......Dragostea nu este asemănarea dintre două persoane, ci misterul dintre ele......
micutadaria Avatarul lui micutadaria

96 mesaje
Oras: calarasi

Prea multe nu stiu nici eu,doar ca ininte de spovedanie trebuie sa postesti cateva zile,cel putin eu asa am facut.Cu impartasitul e mai greu mai ales daca ai avorturi nu te impartaseste si daca ai facut sex inainte de casatorie la fel , pana nu faci ceva ce iti spun preotii.
numai un prost poate sa critice,sa condamne si sa planga-si majoritatea prostilor o fac DALE CARNEGIE
azalis Avatarul lui azalis

413 mesaje
Oras: arad

cu ce sa incep, aici am o parere de spus. Asadar in primul rand credinta se masoara diferit la fiecare si se poarta in suflet la fel ca dragostea, deci nu tb sa renunti la una pt celalta. Dar inainte de casatorie nu o sa-ti accepte nici un preot sa te impartaseasca fara o ""pedeapsa" ,adik rugaciuni de zis nu stiu cate, zilnic, sa dai de pomana, sa faci acatiste si altele, depinde de preot .Ca daca te duci la Catedrala nu stiu-care sau la manastire sa te imaprtasesti -n-o sa vezi! Am unele cunostinte care faceau tot felul de chestii, ca sa zic, deci cautau un preot mai dispus sa fie iertator si apoi anunta si pe celelalte "pacatoase " sa mearga la el ca sa scape de pacate, insa dc asta te-ar multumi pe tine, nu stiu.decat sa fii impartasita si apoi dupa 3 zile hai repede sa pacatuim ca tare-i bine, ma rog, fiecare face dupa cum considera ,eu am preferat sa nu fiu ipocrita!
nu lasa pe azi ce poti face maine
Diavolyta_ Avatarul lui Diavolyta_

7696 mesaje
Oras: iasi

vreau sa ma spovedesc... pot s'o fac aci??
Sweet Little Devil
Fosta membra Kudika.ro
cu siguranta .....ca NU
Diavolyta_ Avatarul lui Diavolyta_

7696 mesaje
Oras: iasi

cum asa?? deci nu mai pot sa pacatuiesc acum??
ca apoi sa ma spovedesc?
Sweet Little Devil
yumy Avatarul lui yumy

26620 mesaje

eu m-am spovedit m-am si impartasit aqu nu stiu daca mai si pacatuiesc
"Orice lucru pe care îl faci în viață va fi nesemnificativ, dar este foarte important să îl faci. Deoarece nimeni nu îl va mai face", Mahatma Gandhi.
lory_love Avatarul lui lory_love

39 mesaje

eu de mik am fost crescuta cu frik lui Dumnezeu si nu imi pare rau nici o sec de kestia asta,deci in fiekre post ma spovedeam si ma impartaseam deci km stiu ce inseamna....ptr inceput k sa te spovedesti trebuie sa tii tot postul,pe an sunt 4 posturi,postul mare adik al pastelui,postul Sf. Petru si Pavel,postul Sf Fecioara Maria si postul craciunului,dupa qum altii stiu postul mare e cel mai important si e bine sa il tina toata lumea sacrifikndune si noi cum sa sacrifikt Domnul Iisus ptr noi,dar sa revin la subiect,normal dupa ce o pers se spovedeste,se poate impartasi numai dak preotul respectiv crede k ai putine pakte,in kzul tau orice preot AR TREBUI sanu iti mai dea Sfanta Impartasanie 10 ani ptr k a face dragoste prima de ksatorie e un pakt destul de mare,dar asta in kzul in kre stai 10 ani fara a face nimik q pr tau,astea sunt regulile Sf Biserici si cine le respecta,e o pers extraordinar de fericita,si mai specific kci unii preoti da Sfanta IMPARTASANIE kiar dak unul e foarte paktos,kci el crede k odata spovedit,e k un copil nou nascut,ei bine nu e kiar asa,dupa ce teai spovedit si regreti cu adevarat ceea ce ai facut si sa nu mai faci aceleasi pakte esti iertat/a de Dumnezeu insusi si tocmai atunci poti fi impartasit.... precizez sa spun k am 22 ani si sunt mandra de aceste lucruri kiar dak nici eu nu prea reusesc sa ma abtin de la pakte,dar pt mn e o placere sa tin post,sa ma sacrific ptr El asa cum sa sacrifikt si El ptr mn...va doresc o viata fericita cu multa incredere in Dumnezeu si Maik Domnului k nu veti ramane niciodata in pierdere ci Ei iti vor fi mereu alaturi knd ai nevoie..................
traiti pentru prezent, invatati din trecut si visati pentru viitor...
buzulici Avatarul lui buzulici

42 mesaje

De la: lory_love, la data 2009-08-03 12:04:24eu de mik am fost crescuta cu frik lui Dumnezeu si nu imi pare rau nici o sec de kestia asta,deci in fiekre post ma spovedeam si ma impartaseam deci km stiu ce inseamna....ptr inceput k sa te spovedesti trebuie sa tii tot postul,pe an sunt 4 posturi,postul mare adik al pastelui,postul Sf. Petru si Pavel,postul Sf Fecioara Maria si postul craciunului,dupa qum altii stiu postul mare e cel mai important si e bine sa il tina toata lumea sacrifikndune si noi cum sa sacrifikt Domnul Iisus ptr noi,dar sa revin la subiect,normal dupa ce o pers se spovedeste,se poate impartasi numai dak preotul respectiv crede k ai putine pakte,in kzul tau orice preot AR TREBUI sanu iti mai dea Sfanta Impartasanie 10 ani ptr k a face dragoste prima de ksatorie e un pakt destul de mare,dar asta in kzul in kre stai 10 ani fara a face nimik q pr tau,astea sunt regulile Sf Biserici si cine le respecta,e o pers extraordinar de fericita,si mai specific kci unii preoti da Sfanta IMPARTASANIE kiar dak unul e foarte paktos,kci el crede k odata spovedit,e k un copil nou nascut,ei bine nu e kiar asa,dupa ce teai spovedit si regreti cu adevarat ceea ce ai facut si sa nu mai faci aceleasi pakte esti iertat/a de Dumnezeu insusi si tocmai atunci poti fi impartasit.... precizez sa spun k am 22 ani si sunt mandra de aceste lucruri kiar dak nici eu nu prea reusesc sa ma abtin de la pakte,dar pt mn e o placere sa tin post,sa ma sacrific ptr El asa cum sa sacrifikt si El ptr mn...va doresc o viata fericita cu multa incredere in Dumnezeu si Maik Domnului k nu veti ramane niciodata in pierdere ci Ei iti vor fi mereu alaturi knd ai nevoie..................

imi place aceasta opiniie si mai ales in prima parte ma cam regasesc:X

mai bine spui Preotului ceea ce faci ca altfel te umpli si mai tare

greseala recunoscuta e pe jumatate iertata:D
Fosta membra Kudika.ro
De la: Diavolyta_, la data 2009-04-25 00:38:49vreau sa ma spovedesc... pot s'o fac aci??

Dumnezeu e peste tot, deci... baga mare ca te citeste si aici.
blue_angel31 Avatarul lui blue_angel31

77 mesaje
Oras: bacau

alege o singura persoana pentru spovedanie, nu o comunitate.
Poate fi aiurea uneori sa-ti pui sufletul pe tava. Unii l-ar putea calca in picioare
Fosta membra Kudika.ro
De la: blue_angel31, la data 2009-08-03 14:03:40alege o singura persoana pentru spovedanie, nu o comunitate.
Poate fi aiurea uneori sa-ti pui sufletul pe tava. Unii l-ar putea calca in picioare

iocriss Avatarul lui iocriss

9 mesaje

Tu pui problema la modul religios. Daca vrei sa fii religioasa in sensul dictat de Biserica, deja stii raspunsul. Daca nu, stii foarte bine ca nu exista cale de mijloc...Deci n-o mai fa pe mironosita: ori iti traiesti viata cum consideri tu, ori cum considera altii (preotii, familia etc). Daca cele doua moduri de viata coincid, esti un ignorant fericit. Pentru mai multe detalii......aici e ultimul loc in care sa cauti raspunsurile.
Fosta membra Kudika.ro
De la: Lucia38, la data 2009-08-03 13:53:04
De la: Diavolyta_, la data 2009-04-25 00:38:49vreau sa ma spovedesc... pot s'o fac aci??

Dumnezeu e peste tot, deci... baga mare ca te citeste si aici.

spovedania on line e valabila doar pentru pacatele on line!!
au pus mochetaaaa in tren , baaaaaaa'!!
Fosta membra Kudika.ro
De la: blue_angel31, la data 2009-08-03 14:03:40alege o singura persoana pentru spovedanie, nu o comunitate.

subscriu
Hasta la vista, baby!
mimoz Avatarul lui mimoz

36 mesaje

De la: lory_love, la data 2009-08-03 12:04:24eu de mik am fost crescuta cu frik lui Dumnezeu si nu imi pare rau nici o sec de kestia asta,deci in fiekre post ma spovedeam si ma impartaseam deci km stiu ce inseamna....ptr inceput k sa te spovedesti trebuie sa tii tot postul,pe an sunt 4 posturi,postul mare adik al pastelui,postul Sf. Petru si Pavel,postul Sf Fecioara Maria si postul craciunului,dupa qum altii stiu postul mare e cel mai important si e bine sa il tina toata lumea sacrifikndune si noi cum sa sacrifikt Domnul Iisus ptr noi,dar sa revin la subiect,normal dupa ce o pers se spovedeste,se poate impartasi numai dak preotul respectiv crede k ai putine pakte,in kzul tau orice preot AR TREBUI sanu iti mai dea Sfanta Impartasanie 10 ani ptr k a face dragoste prima de ksatorie e un pakt destul de mare,dar asta in kzul in kre stai 10 ani fara a face nimik q pr tau,astea sunt regulile Sf Biserici si cine le respecta,e o pers extraordinar de fericita,si mai specific kci unii preoti da Sfanta IMPARTASANIE kiar dak unul e foarte paktos,kci el crede k odata spovedit,e k un copil nou nascut,ei bine nu e kiar asa,dupa ce teai spovedit si regreti cu adevarat ceea ce ai facut si sa nu mai faci aceleasi pakte esti iertat/a de Dumnezeu insusi si tocmai atunci poti fi impartasit.... precizez sa spun k am 22 ani si sunt mandra de aceste lucruri kiar dak nici eu nu prea reusesc sa ma abtin de la pakte,dar pt mn e o placere sa tin post,sa ma sacrific ptr El asa cum sa sacrifikt si El ptr mn...va doresc o viata fericita cu multa incredere in Dumnezeu si Maik Domnului k nu veti ramane niciodata in pierdere ci Ei iti vor fi mereu alaturi knd ai nevoie..................

in primul rand,ai un fel de a scrie care e foarte obositor de citit.

2. e gresit sa fii crescut cu frica de Dumnezeu,corect este sa il iubesti pe Dumnezeu,frica nu e ceva pozitiv.
3. sa faci dragoste inainte de casatorie e un pacat mare zici tu. de ce? pacat e atunci cand prin gandurile,vorbele si faptele tale produci suferinta cuiva,cand faci rau deliberat sau nu,cand actiunile tale afecteaza negativ o alta persoana. ala e pacat.

pentru habotnici: credinta trebuie sa fie ceva frumos,o filozofie de viata pozitiva nu o incarcatura de reguli si interdictii fara niciun sens si care nu ajuta cu nimic pe plan spiritual.

religia ar trebui sa dezvolte omul pe plan spiritual,o friptura de porc in post nu supara pe Dumnezeu,dar barfele,intrigile,faptul ca judeci,critici si acuzi pe altii,da. acolo trebuie avuta atentie,nu la oala cu sarmale,la paharul cu vin si la tigara.
Vladimir13 Avatarul lui Vladimir13

13 mesaje

Tot capitolul 7 din corinteni 1 se ocupǎ cu virrginitaea înaintea cǎsǎtoriei. Așa cǎ nu puteți sǎ fiți și credincioase și active sexual. Totuși, nu putem alege ce ne place din Scripturǎ, și sǎ ignorǎm restul. Dacǎ și eu aș alege ce mi-ar conveni mie, și aș ignora toate poruncile domului, dar în același timp sǎ spun cǎ "așa e frumoasǎ credința". Ori suntem creștini ori ne facem.