Setari Cookie-uri

Incotro s-o apuc sa ce sa fac?!

Buna...tot am citit discutiile de pe forum si chiar mi-a placut faptul ca cine are o problema este "ascultat" si sfatuit...asa ca m-am decis sa ma inscriu si eu...avand in vedere faptul ca nu prea imi permit sa vb cu nimeni despre problema mea...e chestie de incredere in oamenii din jur
Am vazut ca sunt o gramada de discutii despre deceptii in dragoste...dar poate nu sunteti plictisiti si imi dati si mie niste sfaturi...
De aproape 4 ani sunt cu cineva si in tot acest timp am si locuit impreuna...pana acum 3 saptamani am avut cea mai frumoasa, sincera si plina de iubire relatie...m-a iubit, m-a respectat si a stiut tot timpul ce imi doresc fara sa-i spun eu...nu m-a suparat niciodata, nu ne-am certat niciodata...un baiat de nota 10 si nu e doar parerea mea...pe oricine intrebi spune acelasi lucru despre el...
Totul a fost perfect pana cand a plecat intr-o delegatie de 5 zile in strainatate (nu era prima)...am observat ca de data asta se comporta altfel dar am zis ca poate doar sunt eu paranoia...nu m-a mai sunat asa des, nu mi-a mai povestit ce facea pe acolo...dar imi zicea in fiecare zi ca ma iubeste...
S-a intors intr-o zi de luni si apoi vineri seara se uita insistent la mine si imi zicea "ma uit sa inteleg de ce"...am inceput o discutie si intr-un final mi-a zis ca nu stie ce se intampla cu el ca nu ma mai iubeste asa mult si ca ar trebui sa luam o pauza...ca vrea sa fie singur, sa afle anumite raspunsuri...am fost de acord sa luam pauza (desi tot timpul am fost impotriva acestei solutii)
Saptamana care a urmat s-a comportat foarte frumos cu mine...chiar grijuliu...desi simteam ca nu mai e la fel...
Saptamana trecuta au venit in Romania unii de la acea firma din strainatate la care fusese el in delegatie...si printre persoanele repective si o fata, femeie...ca e cam de varsta mea...25 de ani
Aceste persoane au stat in Romania 5 zile, timp in care prietenul meu a stat aproape nonstop cu ei...si timp in care nu mi-a trimis nici macar un mesaj sa ma intrebe daca sunt ok...in acest timp eu am stat la o prietena...
Sunt multe de povestit...dar nu vreau sa va plictisesc...cert e ca m-am convins eu singura desi mi-au zis si alte persoane ca e indragostit de acea femeie....desi el neaga cu vehementa ca nu are nimic cu ea...nici cu dovezi nu a recunoscut ca e ceva intre ei
Si bineinteles ca initial a vrut pauza...dar acum vrea sa ne despartim...ca "nu merge cu jumatati de masura", zice el
Chiar nu inteleg cum poate sa dea cu piciorul la o relatie asa frumoasa pt prima femeie care i-a iesit in cale...si unde mai pui ca ea locuieste in alta tara...si din cate am auzit si ea are o relatie stabila acolo...si chiar nu e o femeie care sa dea pe spate barbatii
L-am intrebat daca am gresit cu ceva si mi-a repetat de nenumarate ori “nu te mai gandi atat, nu mai cauta raspunsuri pt ca tu nu ai gresit cu absolut nimic...tu nu ai facut decat sa ma iubesti si sa ai grija de mine...si eu o sa am grija de tine sa nu-ti lipseasca nimic”...dar cu ce ma incalzesc pe mine vorbele astea? :((
De 3 saptamani nu mai stiu de mine...sunt socata...si toata lumea e....cum sa se termine asa brusc totul??? Si de ce nu recunoaste ca e indragostit de ea??
Acum trebuie sa-mi caut apartament sa ma mut...m-am trezit la 25 de ani (acus fac 26) fara absolut nimic...fara casa, fara masa si mai rau fara el...
Oare chiar nu mai exista nici o sansa pt noi doi?? E posibil sa-i treaca indragosteala asta?
Inca ma trezesc dimineata cu speranta ca a fost doar un vis urat...
Ce ma sfatuiti sa fac?? Sunt atat de ravasita incat nu am idee incotro s-o apuc si ce sa fac?


Postat pe 18 Martie 2009 14:22
foarte nasoala situatzia ca nu ai unde sa mergi. cred ca cel mai greu e sa traiesti asa ceva, k apoi brusc sa se termine. zic asa...accepta sa te ajute sa te mutzi undeva, angajeazte si peste partea cealalta e mai nasol.
cristi_nne
Postat pe 18 Martie 2009 14:30
nu ai ce face..accepta situatzia, fii calma si poate isi da seama k face o greseala.
cristi_nne
Postat pe 18 Martie 2009 14:32
In primul rand, capul sus. Strange forta de care ai nevoie (si pe care o vei gasi doar in tine) si muta-te. Nu stiu ce si cat iti permiti in privinta asta, dar oricum e prima miscare pe care trebuie s-o faci.
In al doilea rand nu mai cauta vinovatul in povestea asta. Pentru ca nu exista. Si noua, femeilor ni se intampla "sa fugim" uneori de prea mult bine.
Nu te umili, nu cersi si nu aduna firimiturile... festinului. Daca un barbat, fie el si cel cu care ai trait doar clipe frumoase iti spune la um moment dat: "Ma uit la tine si nu vad NIMIC!..".. atunci pleaca din raza lui.
E posibil ca plecarea lui in strainatate sa nu fie doar o delagatie, sa fie o oportunitate pentru a lucra acolo mai mult timp... si atunci o eventuala relatie cu acea femeie sa se concretizeze. Faptul ca suntem sau nu cuplati cu cineva are asa de putina importanta. Tocmai ti-a demonstart asta, iubitul tau.
Vei suferi, desigur... petru ca tu esti cea abandonata. Dar gaseste ceva resurse in alta activitate, nu in telefoanele si sms-urile la care nu iti va raspunde in veci (cel putin nu asa cum speri tu).

Si nu-l astepta!! DACA se va intoarce vreodata spasit la tine.. gindeste-te de o mie de ori inainte de a-i recadea in brate.
rashela
Postat pe 18 Martie 2009 14:37
Intr-adevar e o situatie greu de gestionat pentru tine ,aiales ca ti-ai pus spernatele in el si te-ai atasat foarte mult. El e in transa acum si greu de estimat ce va face. Relatia are sanse sa revina dar depinde de cat de inspirata vei fi si tu ptr a alege atitudinea cea mai buna. Important e ca de acum in colo sa urmaresti sa fii independenta si puternica prin tine insuti si in acest context iubirea care o simti sa fie un dar si nu o asigurare pentru viata ta mai ales sociala!
all_the_love
Postat pe 18 Martie 2009 14:43
Vad ca si-a sters contul... Hm!

Ma rog... raspuns, in cazul in care "mai treci" pe kudika.
Stiu ca nu e politicos sa raspunzi cu intrebari, dar asculta-le totusi:
1 - Spui ca nu intelegi cum poate fi "asa, dintr-o data" ... Crezi ca daca ar fi fost din doua (dati) sau trei, sau noua, ai fi inteles mai bine?
2 - Ce te face sa crezi ca s-a indragostit de "prima femeie" pe care a intalnit-o? Ce, pana acum a intalnit doar barbati? De unde stii tu cator femei le-a spus (sau le-a dat de inteles) "nu" si a ramas cu tine?
3 - De ce astepti sa-ti faca confesiuni despre noua lui iubire EXACT tie? Ce rezolvi daca iti spune in fatza: "Da, m-ama indragostit de ea"? Cum imbunatatzeste asta situatia TA?
4 - Nu stiai ca intodeauna exista tentatia fructului interzis? Cu cat e mai dificil de atins, cu atat mai dezirabil...
5 - Dupa cat timp sau in ce circumstante crezi tu ca se renunta la o relatie? Adica de ce dupa 3 ani crezi tu ca nu se poate?
5 - De ce nu lasi tu timpul sa treaca? El, din cate inteleg, e un barbat bun, care tine la tine. Dar nu te mai iubeste. Pacat, dar asta e realitatea. Acum trebuie sa inveti sa traiesti cu ea, nu IMPOTRIVA ei, pentru ca nu-ti faci rau decat tie.
6 - Stiai ca, dupa ce trece "fierbinteala", unii barbati se intorc spasiti? Dar asta depinde si de femei? Cele care stau gramada pe ei in astfel de situatii sfarsesc prin a-i sufoca si-si ucid sansele ca ei sa se intoarca la ele cand "se linistesc apele"...
Dor_a
Postat pe 18 Martie 2009 14:51
Relatia aceasta nu am considerat-o nici un moment o asigurare pt viata mea sociala...am un loc de munca si castig destul de bine cat sa-mi platesc o chirie si sa ma intretin pe parcursul lunii

Nu mi-am sters contul :(...
kudika003142
Postat pe 18 Martie 2009 15:10
Sunt foarte dezorientata....si probabil nu am urmat toti pasii pt a ma inregistra pe forum...imi cer scuze
Multumesc pt sfaturi...chiar am mare nevoie de ele
kudika003142
Postat pe 18 Martie 2009 15:36
Gata...sper ca acum sunt membru pe forum in toata regula
kudika003142
Postat pe 18 Martie 2009 15:40
Ce-ai omule? Cine a zis de statut social?
(da, acum esti membru de-adevaratelea... )
Dor_a
Postat pe 18 Martie 2009 15:42
De la: kudika003142, la data 2009-03-18 15:40:22Gata...sper ca acum sunt membru pe forum in toata regula


nu`i adevarat
ti se pare..
Diavolyta_
Postat pe 18 Martie 2009 15:44
Eu nu cred in omul rau care devine bun peste noapte si nici invers. Si nu cred in dragostea uriasa, in relatia perfecta care dispare intr-o saptamana. Problemele sunt acolo, numai ca una din parti nu le vinde la timp. Si sigur ca se trezeste lovita cu leuca in cap si zice: cum se poate asa, peste noapte?!
Revenind la omul bun... chiar si atunci cand trebuie sa ia o decizie care raneste pe cel de langa el.. STIE cum s-o faca. Daca nu.. a fost doar un mitocan pe care nu l-am ghicit de la bun inceput, care n-a avut ocazia sa-si demonstreze mitocania. Imi tot revin in minte vorbele: Ma uit la tine... si nu te vad!!!
OMG, asa l-as trimite la origini!!
Daca ati putea, oricare dintre voi, barbati / femei... sa realizati in, hai sa nu zic secunda.. ci ora urmatoare ca un asemenea partener de viata nu va merita, ca nu e deloc sfarsitul lumii... ci, dimpotriva, poate fi inceputul unei perioade superbe pentru voi...
Ma uimeste cu cata usurinta spuneti: Ma face sa sufar, dar il iubesc! Nu inteleg asta in ruptul capului!!!

rashela
Postat pe 19 Martie 2009 03:40
wowow, forte nasoala situatie !!!!dar capul sus va veni o zi cand te vei trezi cu el la usa ta , si atunci....... sa fi tare
catch_a_fire
Postat pe 19 Martie 2009 08:05
Of Doamne...cati oameni atatea pareri.
Draga mea...imi voi permite sa spun si eu cateva cuvinte si voi incerca sa fiu scurta.
Inainte sa incep trebuie sa ii dai dreptatea dorei a caror comentarii...chiar daca sunt lipsite de ceaa ce noi numim menajamete...au fost cat se poate de corecte si realiste.
Posibil sa doara...insa a avut dreptate in tot ceea ce a scris.
Nu e usor ...adrevarat...insa nici greu nu e. Depinde din ce perspectiva privesti lucrurile.
Spui ca ai ajuns la 25 de ani si simti ca nu ai nimic?
in primul rand vorbesti doar de chestii materiale.
Femeie...nu te supara...esti handicapata...retardata...ciunga...chiara...blabla...???
Nu...nu esti.
Esti tanara , esti sanatoasa , ai un loc de munca ce iti permite sa te intretii ...nu ai copii.
Si ce daca el a plecat? Si ce daca acuma esti fara el??
Ai prieteni? nu? Pai si kudika ce e??? :)...oamenii de aici ce sunt??? Daca nu prieteni...posibili prieteni :).
Un altul va aparea cand te astepti mai putin...si te va iubi mai mult. Insa pentru asta tu trebuie sa ai grija de tine.
Da...esti ravasita...dar asta e o stare trecatoare. Nu se moare din dragoste...stai linistita.
Ia de te pune si cumpara niste lumanari , sare de baie...o sticla de vin ...sau ce bei tu...
Fa o baie fierbinte ...bea un pahar de licoare...si spala toata amaraciunea.
Apoi iesi de-ti cauta un loc unde sa stai...unde sa fii regina.
Si dupa ce toate astea sunt facute...iesi afara si lasa soarele sa-ti mangaie fata si sa-ti dea caldura.
Ai sa vezi ce bine e si singura...si ai sa vezi ce bine te vei simti.
Durerea va trece...nu azi nu maine...si probabil nici intr-o luna. Nu e un lucru masurabil...asa cum nici dragostea ta nu e masurabila.
Insa timpul le va rezolva pe toate :).
Da timpului timp si tie fericire.


A.
angelofsorrow
Postat pe 19 Martie 2009 13:32
Multumesc din suflet pt sfaturi...chiar ma ajuta si parca imi dau putina putere sa merg mai departe
E ingrozitor de greu...dar o sa trec si peste asta...
Am mai trecut peste o relatie de 4 ani...foarte greu...dar am reusit sa ma pun pe picioare...si TREBUIE sa reusesc si de data asta
kudika003142
Postat pe 19 Martie 2009 14:31
De la: kudika003142, la data 2009-03-19 14:31:21Multumesc din suflet pt sfaturi...chiar ma ajuta si parca imi dau putina putere sa merg mai departe
E ingrozitor de greu...dar o sa trec si peste asta...
Am mai trecut peste o relatie de 4 ani...foarte greu...dar am reusit sa ma pun pe picioare...si TREBUIE sa reusesc si de data asta


O sa reusesti, nu-ti fa probleme... doar ca o sa fie o perioada de re-ajustare, care s-ar putea sa nu fie usoara... zic "s-ar putea", pentru ca nu stii niciodata ce surprize iti ofera viata. Cateodata sunt frumoase. Cu atat mai frumoase cand vin dupa o "furtuna"
Dor_a
Postat pe 19 Martie 2009 16:13
O intrebare (sa nu-mi sari la gat): nu esti aceeasi care a mai deschis doua topicuri cum ca e cu un tip care mai e si cu alta, ca ai plecat in nush ce tara cu altu' samd?? ca avatarul e identic si, la fel, nu se poate intra pe cont
kitty_krieger
Postat pe 19 Martie 2009 16:21
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-19 16:21:32O intrebare (sa nu-mi sari la gat): nu esti aceeasi care a mai deschis doua topicuri cum ca e cu un tip care mai e si cu alta, ca ai plecat in nush ce tara cu altu' samd?? ca avatarul e identic si, la fel, nu se poate intra pe cont


Iry, sa nu-mi spui ca iar "am pus botu'" la cine stie cine care are nevoie de atentie?
Bai, devine simptomatic! Vedeti de ce e bine doar sa faci misto si sa ti se rupa?
Dor_a
Postat pe 19 Martie 2009 16:23
De la: Dor_a, la data 2009-03-19 16:23:53
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-19 16:21:32O intrebare (sa nu-mi sari la gat): nu esti aceeasi care a mai deschis doua topicuri cum ca e cu un tip care mai e si cu alta, ca ai plecat in nush ce tara cu altu' samd?? ca avatarul e identic si, la fel, nu se poate intra pe cont


Iry, sa nu-mi spui ca iar "am pus botu'" la cine stie cine care are nevoie de atentie?
Bai, devine simptomatic! Vedeti de ce e bine doar sa faci misto si sa ti se rupa?

mey, nu sunt sigura, de-aia intreb....
kitty_krieger
Postat pe 19 Martie 2009 16:25
uite, de exemplu topicul asta
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/19854/-simt-nevoia-sa-aflu-si-alte-pareri-.html

eu ce sa mai cred?
kitty_krieger
Postat pe 19 Martie 2009 16:34
Acesta e primul topic pe care l_am deschis....de altfel chiar in ziua in care am deschis topicul m-am si inscris pe forum....PE CUVANTUL MEU!
Nu stiu de ce primul mesaj mi l-a postat ca fiind al persoanei respective...chiar nu stiu....dar apoi urmatoarele mesaje pe care le-am postat au alt avatar si spune ca sunt membru de pe 18 martie...
Chiar nu sunt o persoana care are nevoie de atentie....ci doar de niste sfaturi!
kudika003142
Postat pe 20 Martie 2009 10:37
renunta la el si mergi mai departe.obisnuinta leaga oamenii,este ca un drog.din cauza ei oamenii nu stiu sa renunte la suferinta.de teama necunoscutului prefera suferinta,care le este deja familiara.renunta si mergi mai departe.
dana_mv
Postat pe 20 Martie 2009 11:01
In primul rand imi pare tare rau ca ti sa intamplat asta,parerea mea este ca nu prea ai ce safaci in situatia de fata decat sa astepti si daca totusi te iubeste cu adevarat sigur se va intoarce la tine cu siguranta,si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare dar nu a durat mai mult de doua saptamani si sa intors spunand ca nu poate trai fara mine......rabdare,calm,capul sus si daca Dumnezeu vrea sa fiti impreuna cu siguranta o sa fiti....numai bine iti doresc...
miha_973
Postat pe 20 Martie 2009 11:22
De la: kudika003142, la data 2009-03-20 10:37:58Acesta e primul topic pe care l_am deschis....de altfel chiar in ziua in care am deschis topicul m-am si inscris pe forum....PE CUVANTUL MEU!
Nu stiu de ce primul mesaj mi l-a postat ca fiind al persoanei respective...chiar nu stiu....dar apoi urmatoarele mesaje pe care le-am postat au alt avatar si spune ca sunt membru de pe 18 martie...
Chiar nu sunt o persoana care are nevoie de atentie....ci doar de niste sfaturi!

posibil, kudika are multe erori
sa nu te superi pe mine, dar mi se parea ciudat
o sa citesc tot mesajul tau si o sa vad daca am un sfat pentru tine
kitty_krieger
Postat pe 20 Martie 2009 18:10
Draga mea asa s-a terminat prima mea iubire. N-ai gresit cu nimic, n-a gresit cu nimic, pur si simplu s-a indragostit de altcineva. Nici mie n-a fost in stare sa-mi recunoasca asta in primul moment, dar apoi a recunoscut ceea ce era evident. Ma rog, dupa un timp si-a dat seama ca a facut o greseala, dar nu am putut trece peste faptul asta. Am vazut in ochii lui iubirea pentru alta. Ce pot sa spun ca n-a durat relatia aceea, poate nici asta n-o sa dureze, poate tu mai ai o sansa, daca o s-o mai vrei. Te pup. Ai grija de tine!
lilioara
Postat pe 22 August 2009 19:18
Nimic nu este intamplator......este foarte bine ca s-a intamplat acum....din experienta mea de viata pot sa -ti spun : nu pune intrabari daca vrei sa fii mintita!....lasa-l sa-si traiasca povestea...arata-i ca poti sa traiesti...ca stii sa traiesti.....viata ne uneste ..dar ne si desparte...ia ce a fost frumos..invata din ce te-a deranjat..mergi mai departe...toate femeile sunt frumoase....se descurca in situatii dificile...defectul lor este ca doresc si stiu sa fie iubite, sotii, mame....uita-te in oglida si vei vedea ce puternica esti....
pacifista
Postat pe 22 August 2009 19:34
O sa petreaca un timp departe de tine si cand va trece magia de "nou" te va dori iar langa el..inca nu constientizeaza,dar o va face.iti spun sigur,chiar daca nu se va intoarce la tine sigur ii vei afla regretele.Daca n`a stiut sa te pastreze nu e destul de bun pt tine.Ai curaj si convinge`te ca poti sa faci aceleasi lucruri si fara el si chiar mai bine.Singura n`o sa fii niciodata.Intai lacrimile iti vor tine companie,apoi prietenii si cand va fi momentul altcineva mai special.Unul dintre secretele reusitei este ca indiferent cat de grea e situatia niciodata sa nu renunti la tine,pana la urma nu poate fi mai rau de atat asa ca din acel punct totul poate merge doar in sus...Sper sa intelegi mesajul din aceste cuvinte.Numai bine.Viata e frumoasa si e pacat ca n`o traim decat o singura data,asa ca nu o mai irosi pe oameni nedemni de tine.
auc
Postat pe 23 August 2009 02:37
A fost si nu mai este,iar tu trebuie sa renunti la el si sa-ti vezi de viata ta...nu e sfarsitul pamantului,dar deschide ochii bine si nu-ti mai pune sufletul tot pe tava ,ca si ceea ce simti pentru ca totul se intoarce uneori impotriva.Bunica mea avea o vorba care este perfect valabila:"barbatul sa te stie de la gat in jos si nu in totalitate,nu la lumina zilei...Capul si gandurile tale sa fie pentru tine..."cu cat stie un barbat mai multe despre tine,ganduri,sentimente,pentru cine ai repulsie,etc,se foloseste si cand ti-e lumea mai draga te schimba cu una care nu spune chiar totul si ii zambeste,chiar daca atunci cand se intoarce ii este greata.Interesul primeaza.Sterge cu buretele,distreaza-te,fa-ti prieteni noi,dar deschide bine urechile,fi atenta la tot ce e in jur si pune stavila gurii.Mult noroc.
dalimi
Postat pe 24 August 2009 11:38
De la: rashela, la data 2009-03-19 03:40:12Eu nu cred in omul rau care devine bun peste noapte si nici invers. Si nu cred in dragostea uriasa, in relatia perfecta care dispare intr-o saptamana. Problemele sunt acolo, numai ca una din parti nu le vinde la timp. Si sigur ca se trezeste lovita cu leuca in cap si zice: cum se poate asa, peste noapte?!
Revenind la omul bun... chiar si atunci cand trebuie sa ia o decizie care raneste pe cel de langa el.. STIE cum s-o faca. Daca nu.. a fost doar un mitocan pe care nu l-am ghicit de la bun inceput, care n-a avut ocazia sa-si demonstreze mitocania. Imi tot revin in minte vorbele: Ma uit la tine... si nu te vad!!!
OMG, asa l-as trimite la origini!!
Daca ati putea, oricare dintre voi, barbati / femei... sa realizati in, hai sa nu zic secunda.. ci ora urmatoare ca un asemenea partener de viata nu va merita, ca nu e deloc sfarsitul lumii... ci, dimpotriva, poate fi inceputul unei perioade superbe pentru voi...
Ma uimeste cu cata usurinta spuneti: Ma face sa sufar, dar il iubesc! Nu inteleg asta in ruptul capului!!!


imi place franchetea gandului tau! rareori pe bloguri gasesti persoane atat de profunde ..pragmatice..felicitari!
pacifista
Postat pe 27 August 2009 23:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa trec peste o despartire...sau cum sa o fac sa se antoarca la mine 6 De la: mara1876 24 Iunie 2010 01:37
??? 17 De la: Cristinakitty 25 Ianuarie 2010 22:23
Fostul.... 25 De la: kudika_936128 29 Septembrie 2013 00:12
Special pentru ziua indragostitilor ! 45 De la: ipahebirowtnod 8 Februarie 2011 09:59
Oare il iubesc prea mult? 9 De la: invain 13 Iulie 2010 02:16