Setari Cookie-uri

De ce barbatii se cred superiori, cand ei de fapt...

Am avut o discutie cu un coleg putin mai devreme si mi-a zis ca el nu considera ca femeile sunt inferioare ci doar "defectuoase". Adica ei barbatii sunt undeva sus, si noi nu ne ridicam niciodata la nivelul lor. M-am saturat de atitudinea asta si de felul in care sunt tratate fetele intr-o firma unde angajatii sunt preponderent de genul masculin. De cate ori ati fost puse in aceasta situatie si cum ii tolerati???
Krisss
Postat pe 24 Martie 2009 15:53
Draga lucya_t, sa stii ca si eu zilnic am de-a face cu aceeasi problema. Sunt aproape singura fata din firma.(mai sunt cateva fete dar sincera sa fiu si ele s-au cam transformat in barbati la comportament). Chestia care ma deranjeaza pe mine cel mai tare e atunci cand luam masa si incep toti "barbatii firmei" sa vorbeasca despre lucruri porcoase. Poate era amuzant la inceput, dar acuma deja sunt satula. prefer sa mananc singura. Asta e...
iubylove
Postat pe 24 Martie 2009 16:00
De la: iubylove, la data 2009-03-24 16:00:56 Chestia care ma deranjeaza pe mine cel mai tare e atunci cand luam masa si incep toti "barbatii firmei" sa vorbeasca despre lucruri porcoase.


Eu am asistat conjunctural la o "discutie porcoasa" intre femei si sincer.....cuvantul "porcos" de atunci, in ceea ce ma priveste, si-a accentuat conotatia.
VisareInVant
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:13
Am gasit pe Internet

"Destainuirile unui fost sclav" :


"In Romania exista un oras mare, industrial, care gazduieste unul dintre cele mai mari lagare de munca pentru sclavi.
Asezate in centrul orasului si in jurul lui,exista asezari umane unde sclavii supravietuiesc.
In fiecare dimineata, sclavii se muta in turma, de la asezarile lor, in lagarul de munca.
Fiecare se afla la locul lui, sau a ei, la ora 7.30 dimineata.
Trebuie sa dea raportul catre stapanul lor, pentru sarcinile zilnice.
Si aici raman inlantuiti pana la ora 5.00 dupa-amiaza,cand sunt eliberati si se pot duce acasa.
Sclavii nu au de ales cat de multe ore trebuie sa munceasca.
Cateodata sunt nevoiti sa munceasca peste program, pana cand stapanul le spune ca pot pleca acasa.
In fiecare an, sclavilor li se spune cand sa ia vacanta,pentru cat timp si cand trebuie sa se intoarca.
Au putin de alesraportat la cati bani castiga, pentru ca ei sunt platiti nu cat valoreaza,ci cat slujba lor valoreaza.
Li se permit pauze foarte scurte pentru pranz si cafea, in timpul orelor de munca.
Sclavii vor ramane in lanturi, cu mare frica, pentru ca stapanul lor poate sa-i pedepseasca cu biciul concedierii sau al somajului.
Se spune ca si sclavii cei mai vechi, care au fost cuminti si credinciosi, au simtit intepatura biciului.
Zi cu zi, an cu an, sclavii se inconvoaie si imbatranesc, pana cand stapanul decide ca este timpul sa-i elibereze catre lagarele de retragere, unde sunt siliti sa stea si sa astepte moartea.
Un fapt foarte bine stiut este ca acesti sclavi batrani, care incearca sa continue sa munceasca,sunt biciuiti cu biciul care le opreste pensia.
Eu stiu ca acest lagar de sclavi exista,pentru ca am fost si eu odata un sclav.
Dar acum sunt un om liber, care traieste printre sclavi.
Motivul pentru care sunt liber este acesta : sunt intr-o afacere pentru mine,ca om de Network Marketing.
Da, sunt cu adevarat liber.Ma trezesc dimineata la ora pe care eu mi-o stabilesc,
imi decid propriul meu orar, pot chiar sa dorm pana tarziu, in timp ce sclavii sunt la munca.
Pot sa merg in vacanta unde, cand si pentru cat timp doresc.
Pot sa-mi iau pauza de pranz si de cafea atunci cand decid eu.
Si, bineinteles, imi pot decide propriul meu venit,pentru ca eu nu sunt un sclav.
Pot alege sa muncesc cand , unde si cu cine imi place.
Sunt liber sa stau in oras, atata timp cat vreau.
Sau pot sa merg spre zonele mai verzi, daca eu decid sa fac asta.
Am vazut foarte multi sclavi care isi strang cu intristare bagajele
pentru a-si parasi orasul in cautarea altui stapan.Dar situatia este intotdeauna aceeasi.
Exista totusi o raza de speranta pentru sclavi.El sau ea isi poate cumpara propria libertate.
Costul nu este ridicat.Mai ridicat este pentru cei care nu au curaj sa-si cumpere libertatea.
Care este pretul libertatii ? Acela ca trebuie sa fii propriul tau stapan.
Traieste-ti libertatea !" Vino alaturi de mine si te ajut sa-ti construiesti viata pe care o doresti !

Metoda PRACTICA o gasesti aici : www.solutiidecriza.com
solutiidecriza_com
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:40
De la: Krisss, la data 2009-03-24 15:53:28Am avut o discutie cu un coleg putin mai devreme si mi-a zis ca el nu considera ca femeile sunt inferioare ci doar "defectuoase". Adica ei barbatii sunt undeva sus, si noi nu ne ridicam niciodata la nivelul lor. M-am saturat de atitudinea asta si de felul in care sunt tratate fetele intr-o firma unde angajatii sunt preponderent de genul masculin. De cate ori ati fost puse in aceasta situatie si cum ii tolerati???


si ei stricatzi...vezi cum ne completam unul pe altul? si nici nu ai cum sa te ridici la nivelul lor... degeaba cu sfortzarile lor de a li se ridica nivelul, k la starea lor de bleaga raman.

acum sa ne intzelegem...ideea este asa : barbatzii au capacitatea de a gandii la rece si obiectivitate la maxim. noi in schimb femeile, care eu consider ca suntem cu mult peste ei, facem greseala de a fi mai subiective. si de aici mitocania lor.
cristi_nne
Postat pe 1 Aprilie 2009 12:28
chiar vb cu o tipa, nu este din tzara este turcoiak, a fost secretara si de un an este director comercial si ma intreaba cand avansarea.....intzelegetzi? mie imi vine sa-i bag cate una olteneste, cand m-oi culca cu seful sau cand o avea tata pile...dar in fine.
tot ceea ce trebuie sa faci sa te faci respectata, asta conteaza, si eu una pot spune ca ma bucur de respectul sefilor mei. asa k nu te mai impiedica de chestia asta, mitocania nu ai cum sa o dai pe brazda.
cristi_nne
Postat pe 1 Aprilie 2009 12:34
suntem in democratie..fiecare gandeste in felul lui, fiecare se comporta cum vrea...nu te mai enerva pe vorbele si parerile altora.,..tu faci ce vrei pana la urma si iti sti singura valoarea..

Postat pe 20 Mai 2009 15:11
barbatii ne sunt superiori din punct de vedere al fortei si inferiori din multe alte puncte de vedere cum ar fii intuitia , inteligenta
yumy
Postat pe 20 Mai 2009 15:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac eu in cazul asta? 21 De la: nicollytae 3 Aprilie 2009 10:09
Tine de curaj sa-ti dai cu parerea 197 De la: Lusha_ubitik 22 Mai 2010 18:54
despre afemeiati 34 De la: leo_ 9 Decembrie 2010 08:49
ce gandesc barbatii? 126 De la: marco918 27 Noiembrie 2010 21:35
de 9 De la: kudika_nikole 9 Ianuarie 2012 15:14