Setari Cookie-uri

ADUC BANII FERCIREA?

Se spune ca banii nu aduc fericirea...eu sincer,as vrea sa ma conving...:)
baby_jacks3187
Postat pe 6 Septembrie 2009 10:31
sunt momente cand banii nu au nici o treaba cu faptul ca esti fericit/a
R_F
Postat pe 6 Septembrie 2009 10:36
De la: R_F, la data 2009-09-06 10:36:05sunt momente cand banii nu au nici o treaba cu faptul ca esti fericit/a

BANII NU ADUC FERICIREA, CI O INTRETIN!!!!!! FARA EI... ORICE MINUNE TINE DOAR 3 ZILE
blue_angel31
Postat pe 6 Septembrie 2009 10:40
Daca banii ar aduce fericirea bogatii ar urla peste tot de atat de multa sau s-ar vinde la kilogram la orice colt de strada si orice natarau cu cont in banca ar cumpara-o.
Am avut o perioada neagra dupa moartea bebelui meu si de multe ori ieseam sa-mi cumpar bijuterii sau haine,tot felul de chestii care altadata mi se pareau extraordinare.Ma trezeam ca incep sa plang cu ele in fata si-mi dadeam seama ca adevarata comoara o pierdusem si obiectele alea nu aveau nici o valoare.
M-a dus sotul in turul Europei.Ziua admiram si vizitam ,noaptea adormeam cu ochii in lacrimi.
Din pacate mie fericirea asta efemera "cumparata" n-a reusit sa inlocuiasca adevarat fericire care-mi lipsea.

Postat pe 6 Septembrie 2009 11:06
De la: R_F, la data 2009-09-06 10:36:05sunt momente cand banii nu au nici o treaba cu faptul ca esti fericit/a
asa e...sunt lucruri care te fac fericita pe moment...dar in timp...nu...:)asa cum apare acea fericire...asa si dispare...
baby_jacks3187
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:10


In mod sigur nu!!! Uita-te si tu la majoritatea oamenilor bogati... ca au tot felul de probleme, si ceilalti, daca nu par sa aiba, nu se arata de fapt.......
Mi se pare un pic cuidata intrebarea asta a ta , si este foarte naspa ca noi, oamenii in general, nu realizam in lumea asta ce este de fapt important si valoros, decat atunci cand este prea tarziu......
Oare de ce? Asta asr fi intrebarea care ar trebui pusa de fapt!! De ce suntem atat de orbi si prosti???
Lacra___
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:17
De la: scorpio67, la data 2009-09-06 11:06:02Daca banii ar aduce fericirea bogatii ar urla peste tot de atat de multa sau s-ar vinde la kilogram la orice colt de strada si orice natarau cu cont in banca ar cumpara-o.
Am avut o perioada neagra dupa moartea bebelui meu si de multe ori ieseam sa-mi cumpar bijuterii sau haine,tot felul de chestii care altadata mi se pareau extraordinare.Ma trezeam ca incep sa plang cu ele in fata si-mi dadeam seama ca adevarata comoara o pierdusem si obiectele alea nu aveau nici o valoare.
M-a dus sotul in turul Europei.Ziua admiram si vizitam ,noaptea adormeam cu ochii in lacrimi.
Din pacate mie fericirea asta efemera "cumparata" n-a reusit sa inlocuiasca adevarat fericire care-mi lipsea.

Adevarul e ca ai dreptate...sunt lucruri in viata care nu pot fi cumparate...indiferent de suma pe care o ai...sanatatea,dragostea,si..viata.am trecut si eu printr-o experienta oarecum asemanaoare si as fi da orice sa nu se fi intamplat asa...si atunci,indiferent daca am avut sau nu bani,am fost cea mai nenorocita persoana din lume...si nimic nu ar fi schimbat asta.Sunt lucruri pe care nu le poti schimba.Se intampla pt ca trebuie sa se intample...Dar lasand astea la o parte...poti sa fii si sanatos...dar sa nu ai nimic,nici macar sansa de a schimba ceva...si asta cred ca nu se numeste fericire...:)
baby_jacks3187
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:17
Fericirea nu - cãci am umbla dupã cai verzi pe pereþi.

Uf, ce subiect complicat!
Aduc (NU UITAÞI CU CE PREÞ, ÎNSÃ) oarece bunãstare interioarã.
De acolo, pentru ca astã stare sã se prezerve (cãci nu este etern nimic pe lumea asta...) e tot treaba noastrã, a alora de am ajuns la cutare salar mãricel...

PS
Io n-am ajuns la retribuþiune de invidiat, ci-s ºomer, graþie unui individ pare-se mai imatur ca mine, pe nume Zisopol...
Dragoº Gabriel Zisopol - ca sã fiu în cheia lui James Bond.
Mircea_O
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:50
De la: baby_jacks3187, la data 2009-09-06 17:17:52
De la: scorpio67, la data 2009-09-06 11:06:02Daca banii ar aduce fericirea bogatii ar urla peste tot de atat de multa sau s-ar vinde la kilogram la orice colt de strada si orice natarau cu cont in banca ar cumpara-o.
Am avut o perioada neagra dupa moartea bebelui meu si de multe ori ieseam sa-mi cumpar bijuterii sau haine,tot felul de chestii care altadata mi se pareau extraordinare.Ma trezeam ca incep sa plang cu ele in fata si-mi dadeam seama ca adevarata comoara o pierdusem si obiectele alea nu aveau nici o valoare.
M-a dus sotul in turul Europei.Ziua admiram si vizitam ,noaptea adormeam cu ochii in lacrimi.
Din pacate mie fericirea asta efemera "cumparata" n-a reusit sa inlocuiasca adevarat fericire care-mi lipsea.

Adevarul e ca ai dreptate...sunt lucruri in viata care nu pot fi cumparate...indiferent de suma pe care o ai...sanatatea,dragostea,si..viata.am trecut si eu printr-o experienta oarecum asemanaoare si as fi da orice sa nu se fi intamplat asa...si atunci,indiferent daca am avut sau nu bani,am fost cea mai nenorocita persoana din lume...si nimic nu ar fi schimbat asta.Sunt lucruri pe care nu le poti schimba.Se intampla pt ca trebuie sa se intample...Dar lasand astea la o parte...poti sa fii si sanatos...dar sa nu ai nimic,nici macar sansa de a schimba ceva...si asta cred ca nu se numeste fericire...:)


Indiferent ca ai bani sau nu la orice problema exista cel putin 2 solutii.Rezolvarea unei situatii care te tine nefericit rareori depinde de bani,mai des de sentimente si de vointa.

Postat pe 8 Septembrie 2009 08:57
De la: blue_angel31, la data 2009-09-06 10:40:47
De la: R_F, la data 2009-09-06 10:36:05sunt momente cand banii nu au nici o treaba cu faptul ca esti fericit/a

BANII NU ADUC FERICIREA, CI O INTRETIN!!!!!! FARA EI... ORICE MINUNE TINE DOAR 3 ZILE


Bine zis ! Atat bogatii cat si si saracii sunt tristi sau fericiti, optimisti sau pesimisti, bucurosi sau suparati ,dar ,sincer, parca supararea nu e asa mare daca ai ceva in buzunare... acum depinde cat simte fiecare ca e suficient ..
cert este ca banii contribuie la fericire , nu o inlocuiesc.


Oricum testul importantei banilor in cuplu e un test bun , stiu 2 fete bogate au vrut sa vada care sunt sentimentle reale ale tipului daca ele le zic ca nu mai au bani .Tipa l- a anuntat ca s a certat cu parintii pentru el si ca ai ei i au taiat accesul la contul ei pana vine acasa .. si ca se muta cu o geanta de haine la el , si sa traiasca din salariul lui pana isi gaseste si ea job sau ceva de facut. Dupa socul de rigoare al tipului, dupa ce prima saptamna s-au termiata banii de economii ai lui .. au inceput discutiile , certuri pentru bani ,parca nu mai erau asa compatibili ca la inceput.. dragostea lor temeinica s-a dus naibii si ea a fost acuzata ca sta pe banii lui si ca i-a distrus toate planurile lui !!! de viitor , ( ca omul isi facuse planuri de viitor cu banii lu tata socru ..) incercari penibile de a o convinge sa se impace cu maica sa si sa ciupeasca niste bani de la rude.. etc.. pana cand tipa s-a convins defintiv ca banii intretineau armonia relatiei lor perfecte.

imi amintesc de un film mai demult cand un om bogat vine acasa si ii zice nevestei o minciuna ca a pierdut tot si trebuie sa se mute in ghetou !!!....nevasta isterica divorteaza rpid si fuge cu amantul iar barbatul se insoara fericit cu secretara lui tanara :))

de bagat la cap pentru generatia tanara:))


kudika052198
Postat pe 18 Septembrie 2009 08:58
De la: baby_jacks3187, la data 2009-09-06 10:31:08Se spune ca banii nu aduc fericirea...eu sincer,as vrea sa ma conving...:)


...arunci renunta la bani si vezi daca esti mai fericit fara ei
helenes
Postat pe 18 Septembrie 2009 18:47
De la: blue_angel31, la data 2009-09-06 10:40:47
De la: R_F, la data 2009-09-06 10:36:05sunt momente cand banii nu au nici o treaba cu faptul ca esti fericit/a

BANII NU ADUC FERICIREA, CI O INTRETIN!!!!!! FARA EI... ORICE MINUNE TINE DOAR 3 ZILE

sau pana cand vin urmatoarele facturi la intretinere
cantafabule
Postat pe 18 Septembrie 2009 19:10
sa lumurim o chestiune:fiecare vede fericirea in felul sau..daca pentru unii a fi fericit inseamna un zambet al persoanei iubite dis-de-dimineata,pentru altii asta poate nu insemna mare lucru.
Pe altii ii poate ferici o florcica sau o gargarita sau apusul soarelui...sau o vila de vacanta tocai in Barbados.Altii vad fericirea in euro (ca dolarul e in scadere vertiginoasa).
Deci,da..pentru unii,aduc...pentru restul exista Mastrcard
mitura
Postat pe 18 Septembrie 2009 19:18
si gandeste-te ca vine iarna

@salut,Canta ...mai am putzin si ajung acasa
mitura
Postat pe 18 Septembrie 2009 19:21
De la: mitura, la data 2009-09-18 19:21:17si gandeste-te ca vine iarna

@salut,Canta ...mai am putzin si ajung acasa

te-ai odihnit?..
imi place interpretarea ta asupra fericirii ..subscriu la ce ai zis tu
cantafabule
Postat pe 18 Septembrie 2009 19:34
si daca ai bani dar nu ai dragoste e mai bine? daca ai bani si nu ai prieteni sinceri e mai bine? esti mai fericit?
nu ii condamn pe cei care se simt mai fericiti cand au buzunarul plin. inteleg sentimentul. dar banii nu sunt totul. sunt doar o mica parte din intregul care ne trebuie ca sa fim fericiti.
mai bine sa fim iubiti. asta da fericire.
bee_bee
Postat pe 18 Septembrie 2009 19:53
De la: cantafabule, la data 2009-09-18 19:34:23
De la: mitura, la data 2009-09-18 19:21:17si gandeste-te ca vine iarna

@salut,Canta ...mai am putzin si ajung acasa

te-ai odihnit?..
imi place interpretarea ta asupra fericirii ..subscriu la ce ai zis tu



Banii ,vesnica problema ..nu putem trai fara ei.Vrem case mari ,telefoane de ultima generatie,masini traznet ..banii ne manipuleaza..ei pe noi si nu invers..ne imbogatim cantitativ..saracim calitativ.Am ajuns sa fim dependenti de tehnologia din ce in ce mai avnsata..dar am uitat sa ne ocupam de suflet..Ni s-au deschis orizonturi..planuim multe dar obtinem putin..unii sunt disperati de bogatie ..altii de saracie..avem atatea posibilitati de a ne distra..dar unii sunt tristi..castigam mult..ne distram putin,spunem ca pretuim viata..dar am uitata sa o traim frumos..Cred ca uitam ce e cu adevarat important..sa echilibram balanta..vietii.Totusi viata este darul cel mai de pret..fara ea..nu am reusi sa realizam nimic..viata ar trebui traita clipa de clipa..minut cu minut..zi de zi..ca si cum ar fi ultima..viata este acolo unde ne regasim este momentul in care simtim ca ne apartine clipa.
Cer scuze..daca am divagat putin dee la subiect..este doar un punct de vedere!
lyheartly
Postat pe 18 Septembrie 2009 20:06
bani nu aduc fericirea in n cazuri doar in cazul persoanelor care stiu sa si vanda trupul , si eu personal urasc sintagma bani nu aduc fericirea ci o intretin
blue07scorpion
Postat pe 18 Septembrie 2009 23:14
Eu consider banii aduc fericirea care poate fii cumparata :)
scratty
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:21
banii poate sa aduca fericirea materiala dar iubirea nu se cumpara cu bani si sincer daca nu iubesti si nu esti iubit potzi sa zic ca ai trait degeaba
dulcyka
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:59
cite odata da
mihaela461661
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:26
De la: kudika461661, la data 2011-10-27 22:26:05 cite odata da


cate unul odata?
guru_ion
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:28
Eiii, asta da.
Una din marile necunoscute ale lumii ( pe langa colegii de facultate ai elenei ceausescu... si altele asemenea ) : aduc banii fericirea ? Cine raspunde corect la aceasta intrebare poate primi premiul Nobel (si asta tot in bani, evident ).
alegro6543
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:38
De la: alegro6543, la data 2011-10-27 22:38:23Eiii, asta da.
Una din marile necunoscute ale lumii ( pe langa colegii de facultate ai elenei ceausescu... si altele asemenea ) : aduc banii fericirea ? Cine raspunde corect la aceasta intrebare poate primi premiul Nobel (si asta tot in bani, evident ).


nu.
guru_ion
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:40
Baaang. Gresit.
P.S. Crezi ca premiu' Nobel se castiga asa usor ?
alegro6543
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:42
De la: alegro6543, la data 2011-10-27 22:42:02Baaang. Gresit.
P.S. Crezi ca premiu' Nobel se castiga asa usor ?


cum am dat cu piciorul la un milion de dolari !
guru_ion
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:43
De la: kudika461661, la data 2011-10-27 22:26:05 cite odata da

NU!!! poti trai si fara o sumedenie de teancuri in buzunar sau la banca...linistit si fericit.... banii ii fac pe oameni sa uite de unde au plecat....banii i-au schimbat pe toti...
steffy91
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:43
De la: guru_ion, la data 2011-10-27 22:43:00
De la: alegro6543, la data 2011-10-27 22:42:02Baaang. Gresit.
P.S. Crezi ca premiu' Nobel se castiga asa usor ?


cum am dat cu piciorul la un milion de dolari !

Si... esti nefericit pentru asta ?
alegro6543
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:45
De la: alegro6543, la data 2011-10-27 22:45:20
De la: guru_ion, la data 2011-10-27 22:43:00
De la: alegro6543, la data 2011-10-27 22:42:02Baaang. Gresit.
P.S. Crezi ca premiu' Nobel se castiga asa usor ?


cum am dat cu piciorul la un milion de dolari !

Si... esti nefericit pentru asta ?


daaaaa urla nefericirea-n mine prin toate colturile
ma faci sa ma simt ca la "vrei sa fi miliardar"
guru_ion
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:49
De la: steffy91, la data 2011-10-27 22:43:17
De la: kudika461661, la data 2011-10-27 22:26:05 cite odata da

NU!!! poti trai si fara o sumedenie de teancuri in buzunar sau la banca...linistit si fericit.... banii ii fac pe oameni sa uite de unde au plecat....banii i-au schimbat pe toti...


e vorba de fericire, nu de schimbare.
intradevar banii te schimba. in bine in rau.........depinde de unde privesti lucrurile.
guru_ion
Postat pe 27 Octombrie 2011 22:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un bou... 34 De la: dulcyka 21 August 2009 17:02
CE PARERE AVETI DESPRE.....? 16 De la: Lorena26 9 August 2009 17:05
prietenul meu este ciudat... 9 De la: iuliarv 15 Aprilie 2009 12:10
Am o Problema in Dragoste 4 De la: SpiK_Alex 26 Ianuarie 2015 20:24
va rog sa ma ajutati! 7 De la: felixcat 23 Decembrie 2009 15:21