Setari Cookie-uri

cum pot sa scap de sentimentele pe care le mai am inca pentru fostul iubit?

am o mare problema!!am stat cu un baiat 3 ani si ne-am despartit akum 8 luni!probl e k il mai iubesc f mult si numai pot sa scap akum parka m-as invarti in cerc!ma bantuie gandul ca s-a combinat exact k una pe care nu am suportat-o niciodata si nici ea pe mine!pot sa zikk am mai avut o gramada de prieteni dupa aceea dar parca numai am incredere in barbati si chiar este adevarata vb k toti sunt la fel!!asta nu mi-o intoarce nimeni din cap!!as vrea doar un sfat chiar am nevoie!!

Postat pe 30 Martie 2009 04:15
3 ani de relatie reprezinta ceva... nu poti sa uiti repede 3 ani din viatza ta... iar dc tu ai stat 90% din acesti 3 ani cu prietenul tau e foarte greu sa uiti pt k s-au format tabieturi de care nu ai mai avut parte in aceste 8 luni de cand v-ati despartit.
cel mai mai bine este sa accepti ca relatia s-a incheiat. el a trecut mai departe... la alta...tu la fel. doar ca io cred ca tu ai trecut mai departe ("pot sa zikk am mai avut o gramada de prieteni dupa aceea ") in acest fel doar k sa sa nu fi singura. exista cazuri in care e bine sa intri imediat ion alta relatie si exista cazuri in care putina sihastrie nu strica.... poate ai nevoie de putin tin petrecut doar cu tine insati. timp in care sa iti faci o analiza a tine insati si sa accepti realitatea: ca relatia s-a terminat! sa ieshi cu prietenele. sa colinzi magazinele. nu e chiar asa deplorabil sa fii singura o perioada.
cat despre increderea in barbati... ei bine, nu toti sunt la fel! daca intri intr-o relatia cu ideea ca si el te va dezamagi... atunci din start relatia nu are nicio sansa de reushita. de ce? pentru k tu nu i-ai dat-o...
shi ce daca s-a combinat "exact k una pe care nu " suportat-o? e alegerea lui. sigur ai impresia ca a facut-o doar ca sa iti faca tie in necaz.... greshit! gandeste-te ca nu tot ceea ce face el acum e ca sa te atinga pe tine. face ceea ce lui ii place... ii place de fata aia shi d-aia s-a combinat cu ea. nu ca nu iti placea tie de ea shi k n o suportai tu...
facandu-ti astfel de ganduri...nu o sa mai poti scapa... de ceea ce zici tu ca fugi...
gandeste asha: tu stai shi te perpelesti noaptea gandindu-te la ce o face el, iar el noaptea shi=o petrece tavalindu-se cu cea pe care nu o suporti tu... negandindu-se o clipa la tine.
ia spune-mi tu mie acum care e mai castigat?!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 30 Martie 2009 08:41
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 13:53
timpul vindeca ranile....mergi mai departe...te contrazic...nu toti sunt la fel...crede-ma
eu m-am despartit de primul dupa 8 ani....si nu regret o clipa... a doua sansa e de vis....o poveste frumoasa...reala...si un sot minunat....bafta...ranile inca nu sau vindecat la tine si este normal sa nu mai crezi..insa omul are mereu a doua sansa... bafta
pamela_1
Postat pe 15 Mai 2009 14:58
cassy...tu apari peste tot cu taroturile tale.....eu nu cred in ele...macar o vb buna la fete pe aici...nu reclama
pamela_1
Postat pe 15 Mai 2009 14:58
vine cu tarotul ei pe la toate topicurile cu persoane necajite doar de or apela la ea eu cand am zis ca o dau pe mana fiscului nu am glumit
Peony
Postat pe 16 Mai 2009 00:33
iubeste din nou, atunci cand vei fi pregatita. pana atunci e bine sa te izolezi si sa te analizezi tu pe tine. doar iubind cu adevarat pe altcineva, trecutul va ramane trecut
fumuria
Postat pe 3 Iunie 2009 16:00
Cui pe cui se scoate. Si chiar daca nu crezi, sunt sigura ca te vei convinge. Si eu am stat 4 ani cu un tip si am crezut ca se scufunda pamantul cand ne-am despartit. Abia dupa un an si jumatate mi-am cunoscut iubirea vietii mele, pe Fat- Frumos al meu. Si sa vezi ca viata iti surade cand te astepti mai putin, in numai 4 luni am hotarat sa ne casatorim si acum sunt cea mai fericita femeie din Univers. Ai rabdare ca timpul le rezolva pe toate.
corapopescu85
Postat pe 3 Iunie 2009 18:58
si eu m-am despartit de prietenul meu acum 4 luni, tot dupa 3 ani... si cred ca te inteleg mai bine ca oricine. Si in cazul meu, s-a cuplat cu o domnisoara extrem de antipatica, pe care o stiam si eu, la numai 4 zile dupa ce ne-am despartit noi eu, in schimb, nu am mai avut pe altcineva, ptr ca mi-am zis ca mai bine singura, decat sa trec prin ce am trecut recunosc ca nu mi-a trecut, ca inca ma mai gandesc la el cateodata, dar tot ce pot face este sa zambesc si sa cred ca imi este bine asa ca..un sfat nu am nici pentru mine dar poate te simti mai bine sa stii ca nu esti singura
crazy_e
Postat pe 3 Iunie 2009 19:15
In cazul tau timpul este solutia, el le vindeca pe toate
Aphrodite
Postat pe 4 Iunie 2009 14:13
cu rabdare...timpul vindeca ranile
pamela_1
Postat pe 4 Iunie 2009 14:16
Nu te mai gandesti la sentimente.
valentin_day
Postat pe 4 Iunie 2009 14:27
am si eu aceeasi problema.. m-am despartit de acum 1 an chiar de el.. in mai anul trecut.. si nici o schimbare.. mi-e foarte dor de el mereu .. si exact ca si tine am mai avut si alte relatii dar pur si simplu cred ca nu mai e nimeni ca el si nu o sa mai intalnesc pe nimeni ca el.. cu acel ceva special care sa te tina acolo langa el.. nu stiu nici eu ce sfat sa-ti dau atat timp cat nici eu nu am depsait problema.. dar cum ti s a ami spus.. ai petrecut atat timp cu el a intervenit si obisnuinta.. si de asta e mai greu.. cel putin eu cateva luni tot asteptam sa ma sune sau imi venea sa l sun sa i spun ca ies putin cu fetele.. sau pur si simplu asa nu puteam sa ma obisnuiesc cu gandul ca el nu mai e.. aveam momente cand eram suparata si stateam pur si simplu in pat si imi imaginam cum as vorbi cu el si cum i-as spune ce am pe suflet.. si cum m-ar asculta si ce m-ar sfatui.. e greu.. si eu inca mai sper ca o fraera ca ne impacam.. da` ce sa facem.. pana nu apare altcineva sa ne atraga atentia in mod deosebit cred k o sa o tinem tot asa..
RobertaMissy
Postat pe 4 Iunie 2009 15:04
De la: kudika004932, la data 2009-03-30 04:15:54am o mare problema!!am stat cu un baiat 3 ani si ne-am despartit akum 8 luni!probl e k il mai iubesc f mult si numai pot sa scap akum parka m-as invarti in cerc!ma bantuie gandul ca s-a combinat exact k una pe care nu am suportat-o niciodata si nici ea pe mine!pot sa zikk am mai avut o gramada de prieteni dupa aceea dar parca numai am incredere in barbati si chiar este adevarata vb k toti sunt la fel!!asta nu mi-o intoarce nimeni din cap!!as vrea doar un sfat chiar am nevoie!!

Draga mea,raspunsul si cheia sunt la tine de fapt...ai spus ca ai avut mai multi prieteni si ca toti sunt la fel.Gresit dupa parerea mea,de fapt tu i-ai tratat si vazut la fel,pt ca mintea ta si sufletul erau in alta parte.Mai bine,nu incurca alti oameni,iesi cu amicii,vindeca-te de EL,pune-ti in ordine sentimentele ,clarifica asteptarile pe care le ai de la urmatoarea relatie si ia partea frumoasa din viatza si de la fiecare om.Da o sansa si altcuiva sa ajunga la tine si vei vedea ca vei fi fericita .Dar ma gandesc ,ca trebuie sa vrei sa fi fericita,nu sa stai sa plangi dupa trecut...in mom cand vei invata sa renunti la trecut si sa faci pasul spre prezent si mai apoi spre viitor,atunci o sa devii matura si o sa privesti cu alti ochi ceea ce acum iti pare sfarsitul lumii.Ce daca a ales pe alta?E alegerea lui,tu continua-ti viatza ta,fara sa-i mai arati lui ca-ti pasa.Indiferenta ta e cea mai buna.Succes!
luyyzz
Postat pe 8 Iunie 2009 00:03
..Si eu m-am despartit de pretenul meu in urma cu aprox 2 luni...dupa o relatie de 2 ani jumate.Nu a fost deloc usor si nici nu este.Inca nu am trecut peste dar am cautat sa nu stau niciun moment singura.Izolarea nu e o cale de a scapa de probleme.ia-ti prietenele....iesi...vezi-ti de viata ta.El si-a vazut de a lui.Nu te uita o clipa in spate si nu regreta nimic.Asa cum si tu banuiesc sa stii, Timplul le vindeca pe toate....si la un moment dat o sa ti se rezolve si tie problemele.

Si inca ceva...doar pt ca tu ai obs din cateva relatii ca "toti barbatii sunt la fel" asta nu inseamna ca asa si este...fiecare regula are exceptia ei.Nu te grabi...cand nu te ast atunci gasesti ce credeai k nu mai exista...

Lasa trecutul in urma ca sa poti trai in prezent si ca sa-ti poti cladi usor si cu mare atentie pasii in viitor !!!
cristina19
Postat pe 9 Iunie 2009 16:25
Ce chestie,exact asta e situatia cu mine!!!!!!!!!!!!!!!!
Bune sfaturile de mai jos.
Mentionez ca eu sunt blocata total,desi nu am avut o viata buna cu el si nu l-am mai suportat,nu e vb de inselat sau alta fata,dar nu pot accepta,suporta nici o alta relatie,nici macar prietenie stabila,poate un amant f pe gustul meu de-ar fi!

Postat pe 9 Iunie 2009 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BUNA ............. 38 De la: anastasia_m 23 Septembrie 2009 20:45
un sfat poate... 13 De la: micky_mouse37 12 August 2010 21:41
Casnicia dupa 6+ ani 40 De la: kudika481609 10 Decembrie 2011 20:51
exista vreo solutie.. vreo legatura intre noi? 2 De la: rashela 20 Octombrie 2009 01:24
Help Meetic! 7 De la: Timeea1 25 Mai 2009 12:44