Setari Cookie-uri

Despre noi, oamenii,,,

Fiecare om ne este superior noua cu ceva, de aceea fiecare din noi ,putem invata cate ceva de la, oricine. De aceea ,va dau un sfat, purtati-va cu semenii vostri cum a-ti vrea sa se poarte ,altii cu tine. Trist este ca;sunt oameni care, n-au cu ce sa se mandreasca, incercand sa si acopere ,, lipsurile pe care le au, cu,vanitatea lor zgomotoasa. Om, om destept,invaluit in putina autoritate tu joci in fata, Cerului,o comedie atat de groteasca ,incat ,,ajung si ingerii sa planga,!! Maria.
Rodri
Postat pe 6 Aprilie 2009 20:41
Se spune ca ignoranta e binecuvantare.
Din pacate...intr-o lume plina de minciuna si cruzime...tind sa cred ca e adevarata zicerea.
Deunazi stateam de vorba cu un prieten si povesteam despre "progresul" societatii din 90 incoace.
Spunem ca omul este fiinta cea mai evoluata ...cel putin pe pamant.
Ca am trait epoca de aur..plina de glorie si de frumos. Ca evolutia noastra pe scara intelectuala este undeva pe langa apogeu...
Din pacate am ajuns sa contest toate astea.
De ce???
Fiecare om ne oate fi superior...o sa incerc sa te contrazic maria :).
Fiecare om ne poate fi superior...daca ii permitem.
Ne poate trata cu superioritate aca ii dam voie. Poate fi superior fizic...daca noi suntem delasatori cu noi insine.
Ne poate fi superior intelectual ( nu iau in considerare handicapul psihic)...doar n contextul in care suntem prea imbecili sa nu citim si sa ne documentam.
Ne poate fi superior spiritual doar daca ii permitem si daca nu aducem argumente pentru opiniile noastre personale.
Consider ca omul...a ajuns sa decada intr-o asemenea maniera incat se autodistruge.
Hai sa le luam pe rand.
Stiinta....
Am evoluat...am gasit leac pentru f multe boli. Mai nou clonam organe ( in mod cert s-au clonat si oameni) ...am ajuns sa facem transplant de organe...ca si cum ar fi o simpla operatie de apendicita.
Am ajuns insa si sa creem arme biologice...nucleare...
Am ajuns sa distrugem tot ce atingem.
Am distrus paduri prin defrisari masive.
Am ajuns sa fim corupti si sa ne vindem tara pentru un pumn de bani.
Am ajuns sa ne vindem semenii pentru cateva sute de dolari...AM AJUNS SA NE VINDEM COPII...
Lumea vorbeste de iertare si ingaduinta fata de semeni.
Insa cand sunt ei implicati direct...in cele mai multe cazuri sunt implacabili. Si cam uita de tot ce "propovaduiau".
Ne jucam de-a dumnezeu i decidem cine trebuie sa moara si cine nu.
Ne facem secte si ne rugam la idoli.
Sau pur si simplu nu credem in nimic.
Ne omoram intre noi...si fara pic de remuscare.
Domneste legea junglei...cel mai slab va fi mancat de cel mai puternic.
Selectia naturala e la ea acasa.
S ce e mai rau e ca ne-am indepartat de dumnezeu.
Nu spun ca sunt bisericoasa...hell no. Detest tot ce tine de religie s preoti.
Insa cred in dumnezeu si in puterea rugaciunii.
Incerc sa nu judec prea mult si prea aspru si ncerc sa fiu cat de cumpatata pot.
Incerc sa traiesc in armonie cu mine insami s cu tot ce ma inconjoara...oameni si natura deopotriva.
Incerc sa fiu corecta cu mine insami si sa imi sustin punctele de vedere.
Insa mai incerc si sa accept cand gresesc sau cand ideile sau principiile mele nu sunt cele mai bune. (atata timp cat argumentele care mi se aduc unt solide).
Respect tot ce e in jurul meu si traiesc cu pasiune fiecare moment din viata mea.
Iubesc , vibrez , respr , gandesc, zambesc...si sunt fericita...intr-o lume plina de regres.
de ce???
Sunt om ...si mi place sa traiesc printre cei ca mine.
Ii caut si ntr-o buna zi sper sa ii gasesc ...pe cei ca mine.
O seara linistita si multe zambete ...draga maria :)

angelofsorrow
Postat pe 6 Aprilie 2009 23:39
Buna dimineata! Ai peerfecta dreptate! Eu am trecut prin 3 epoci, A lui,DEJ Ceausescu iar,acum de 20ani ,traim in ,,tot ceea ce ai scris tu! Cand am scris despre omul care ne este superior cu ceva, m-am referit la,gandire, nu la ;studi,functii, subordonare,minciuna clase sociale, bogatii=10%iar restul=90%,,,,,,,saracia din Romania! Ai scris fff, frumos, multumesc !! Le doresc tuturor indiferent de religie, sa aiba parte de ,,,UN PASTE FERICIT!!! Tot binele din lume!! Maria.
Rodri
Postat pe 7 Aprilie 2009 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma insel sau nu? 1 De la: heleaa 31 Octombrie 2008 12:00
Un sfat de urgenta!!!! 2 De la: kudika18000 9 Iunie 2010 00:33
super slim : extaz sau agonie 358 De la: anutza2005 20 Iunie 2016 17:30
Cum sa ajungi sa lucrezi in televiziune 9 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:42
hellp=( 13 De la: kolina 16 Ianuarie 2012 14:13