Setari Cookie-uri

arta....

fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???
matracucu
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:39
De la: Dor_a, la data 2009-04-14 13:50:01
De la: just_laura, la data 2009-04-14 13:42:07si cam cat ar trebui sa coste aceasta apreciere a artei la salariile de mizerie de aici?????
aaaaa,ori arta o fi doar pt cei bogatzi,cu dare de mana????

traim intr-o tara de tot ra hatul,insa e tzara noastra si arta suntem noi,oamenii,care facem din defaimarea romaniei o adevarata arta.....felicitari,da-i mai departe si vei deveni o adevarata artista.....sure,asta dupa ce vei da ortul popii


Asta ma face si pe mine sa vad roshu, sa mor io!
Tendinta asta de a ne auto-defaima, fara macar sa avem vreun grad de comparatie, nene! Tot ce e strain e bun si destept si de calitate... Bai, reveniti-va-ti! Nu e de-loc asa! Romanii, asa nebuni si aroganti cum sunt (in mare parte), asa trogloditi, nu sunt cu nimic mai prejos decat alti trogloditi care vorbesc alte limbi...


unde vezi tu, draga, tendinta asta de auto-defaimare? arata-mi si mie.
ce am scris in topic e doar o stare de fapt. si e enuntata, n-am dat cu parul, insa cred ca e mai bine sa vezi, sa atragi atentia si sa incerci sa corectezi decat sa idealizezi.......
si vorbesc doar de ceea ce stiu. nu am termen de comparatie. nu vorbeam ca la noi e asa dar uite ca la straini e lapte si miere..........

te rog reciteste, privind lucrurile cu detasare. multumesc ca mi-ai raspuns, si chiar te felicit pentru atitudinea asta (daca m-ai cunoaste, ai stii ca si suntem in aceeasi tabara...
cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:42
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


Pe bunee? Nu as fi crezut ca ai o fetitza asa de mare, Laura
Bravoo! Alta artista! Ce-mi plaacee...
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:45
Da, suntem in aceeasi tabara, de fapt
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:46
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 11:45:31
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


Pe bunee? Nu as fi crezut ca ai o fetitza asa de mare, Laura
Bravoo! Alta artista! Ce-mi plaacee...


o da dora,fetitza mea face anul asta 17 ani iar baietzelul a facut 15........m-am casatorit foarte devreme,la fel au venit si copilashii,ei fiind arta mea, desavarsita de bunul Dumnezeu
matracucu
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:48
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:48:38
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 11:45:31
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


Pe bunee? Nu as fi crezut ca ai o fetitza asa de mare, Laura
Bravoo! Alta artista! Ce-mi plaacee...


o da dora,fetitza mea face anul asta 17 ani iar baietzelul a facut 15........m-am casatorit foarte devreme,la fel au venit si copilashii,ei fiind arta mea, desavarsita de bunul Dumnezeu


Cea mai frumoasa, stii, Laura? Copiii...
Eu simt ca-mi cam fuge timpul printre degete... Ma consolez cu faptul ca si mama m-a avut tarziu... dar, de-ar fi sa o iau de la capat, mi-ar placea sa am copii devreme...
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:52
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


calea este asa cum spui, dar are o frumusete deosebita, crede-ma... vor fi frustrari pe toate planurile, dar multumire muuuuuuuuuulta va exista.... si daca tu vei fi acolo sa-i incurajezi va fi EXTRAORDINAR de bine pentru ei....
asa a fost tata........... toata bogatia lui sufleteasca o pretuiesc atat de mult........
cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:52
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 11:52:14
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:48:38
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 11:45:31
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


Pe bunee? Nu as fi crezut ca ai o fetitza asa de mare, Laura
Bravoo! Alta artista! Ce-mi plaacee...


o da dora,fetitza mea face anul asta 17 ani iar baietzelul a facut 15........m-am casatorit foarte devreme,la fel au venit si copilashii,ei fiind arta mea, desavarsita de bunul Dumnezeu


Cea mai frumoasa, stii, Laura? Copiii...
Eu simt ca-mi cam fuge timpul printre degete... Ma consolez cu faptul ca si mama m-a avut tarziu... dar, de-ar fi sa o iau de la capat, mi-ar placea sa am copii devreme...


of, exact asta spun si eu despre copii mei, eu sunt capodoperele mele! cea mai mare are 21 ani si cea mica 7....... o sa va povestesc de ele, fetelor, curand.........
cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:55
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 11:52:50
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


calea este asa cum spui, dar are o frumusete deosebita, crede-ma... vor fi frustrari pe toate planurile, dar multumire muuuuuuuuuulta va exista.... si daca tu vei fi acolo sa-i incurajezi va fi EXTRAORDINAR de bine pentru ei....
asa a fost tata........... toata bogatia lui sufleteasca o pretuiesc atat de mult........


pe fetitza,o intzeleg din ce in ce mai greu,lumea ei este atat de necunoscuta mie(se pare ca artistii beneficiaza de asa ceva...),insa da,sunt aici tot timpul pt ea,ea(si frate-so) fiind primul motiv pt care sunt inca in picioare.....
matracucu
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:56
sa`ti traiasca "copilasii" laurici
Diavolyta_
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:57
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 11:55:19
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 11:52:14
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:48:38
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 11:45:31
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


Pe bunee? Nu as fi crezut ca ai o fetitza asa de mare, Laura
Bravoo! Alta artista! Ce-mi plaacee...


o da dora,fetitza mea face anul asta 17 ani iar baietzelul a facut 15........m-am casatorit foarte devreme,la fel au venit si copilashii,ei fiind arta mea, desavarsita de bunul Dumnezeu


Cea mai frumoasa, stii, Laura? Copiii...
Eu simt ca-mi cam fuge timpul printre degete... Ma consolez cu faptul ca si mama m-a avut tarziu... dar, de-ar fi sa o iau de la capat, mi-ar placea sa am copii devreme...


of, exact asta spun si eu despre copii mei, eu sunt capodoperele mele! cea mai mare are 21 ani si cea mica 7....... o sa va povestesc de ele, fetelor, curand.........


sa iti traiasca si sa fie sanatoase dragele de ele.....
matracucu
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:57
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-15 11:57:10sa`ti traiasca "copilasii" laurici


multzumesc satanica dulce
matracucu
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:57
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 11:52:14
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:48:38
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 11:45:31
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


Pe bunee? Nu as fi crezut ca ai o fetitza asa de mare, Laura
Bravoo! Alta artista! Ce-mi plaacee...


o da dora,fetitza mea face anul asta 17 ani iar baietzelul a facut 15........m-am casatorit foarte devreme,la fel au venit si copilashii,ei fiind arta mea, desavarsita de bunul Dumnezeu


Cea mai frumoasa, stii, Laura? Copiii...
Eu simt ca-mi cam fuge timpul printre degete... Ma consolez cu faptul ca si mama m-a avut tarziu... dar, de-ar fi sa o iau de la capat, mi-ar placea sa am copii devreme...


dora,avantaje si dezavantaje si cu varsta la care faci copilasii,crede-ma........
matracucu
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:58
tare greu cu copii astia,nu??? si eu care ma gandesc ca mai vine unul in octombrie....mi se face parul maciuca
silviu_m74
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:00
De la: silviu_m74, la data 2009-04-15 12:00:30tare greu cu copii astia,nu??? si eu care ma gandesc ca mai vine unul in octombrie....mi se face parul maciuca


Sa`ti traiasca... Nastere usoara sotiei
Diavolyta_
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:03
De la: silviu_m74, la data 2009-04-15 12:00:30tare greu cu copii astia,nu??? si eu care ma gandesc ca mai vine unul in octombrie....mi se face parul maciuca


stai linistit si bucura-te de el catziva ani din plin,inainte sa apara problemutzele,apoi problemele ,urmand .....of doamne,as vrea sa opresc timpul.........si nu,nu e greu cu ei,e doar altfel,intr-un fel frumos tare....
matracucu
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:04
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:56:28
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 11:52:50
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


calea este asa cum spui, dar are o frumusete deosebita, crede-ma... vor fi frustrari pe toate planurile, dar multumire muuuuuuuuuulta va exista.... si daca tu vei fi acolo sa-i incurajezi va fi EXTRAORDINAR de bine pentru ei....
asa a fost tata........... toata bogatia lui sufleteasca o pretuiesc atat de mult........


pe fetitza,o intzeleg din ce in ce mai greu,lumea ei este atat de necunoscuta mie(se pare ca artistii beneficiaza de asa ceva...),insa da,sunt aici tot timpul pt ea,ea(si frate-so) fiind primul motiv pt care sunt inca in picioare.....


Da, au lumea lor... Diferita... Stii cum zicea Caragiale: "Simtz enorm si vaz fantastic"?
E, asa e! Ei vad altfel decat noi, cei adanc varatzi in real... Din cand in cand, "prind" cate o scanteie din ceea ce simte si vade cate unul dintre ei... si atunci pricep diferenta de... dimensiuni
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:13
De la: just_laura, la data 2009-04-15 12:04:13
De la: silviu_m74, la data 2009-04-15 12:00:30tare greu cu copii astia,nu??? si eu care ma gandesc ca mai vine unul in octombrie....mi se face parul maciuca


stai linistit si bucura-te de el catziva ani din plin,inainte sa apara problemutzele,apoi problemele ,urmand .....of doamne,as vrea sa opresc timpul.........
stiu ca or sa apara si problemele...pentru ca imi amintesc foarte bine de mine in perioada adolescentei...si de aceea nu am sa fac aceleasi greseli pe care le faceau ai mei atunci in relatia cu mine...
silviu_m74
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:13
De la: silviu_m74, la data 2009-04-15 12:13:43
De la: just_laura, la data 2009-04-15 12:04:13
De la: silviu_m74, la data 2009-04-15 12:00:30tare greu cu copii astia,nu??? si eu care ma gandesc ca mai vine unul in octombrie....mi se face parul maciuca


stai linistit si bucura-te de el catziva ani din plin,inainte sa apara problemutzele,apoi problemele ,urmand .....of doamne,as vrea sa opresc timpul.........
stiu ca or sa apara si problemele...pentru ca imi amintesc foarte bine de mine in perioada adolescentei...si de aceea nu am sa fac aceleasi greseli pe care le faceau ai mei atunci in relatia cu mine...


greseli vom face si noi ca parintzi din prea multa dragoste......asa se intampla din totdeauna,sa speram doar ca vom avea copii care nu ne vor judeca.....nu aspru.....
matracucu
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:16
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 10:28:15Asa este, tablourile (in mod normal) nu se privesc de la un pas...
Si ca veni vorba, o divagatie: Ce ma amuza aia de-si tocesc pingelele cate 10 ore intr-un muzeu, crezand ca-si inoculeaza cultura-n vene... Fara sa cunoasca in prealabil artistii, fara sa stie carui curent apartin, fara sa stie povestea din spatele tabloului... Coliiinda asa, a prost salile pana cad rupti de oboseala fara sa stie ca dupa doua ore, creierul oricum a obosit de atata informatie noua si nu a mai acumulat nimicutza... deci tot ce a urmat dupa, a fost daor gimnastica.... Nu-ti spun ca in Prado am intalnit una (si nu era romanca, sa stii) - imbracata-n rochie cu sclipici si tocuri cui - care nu a privit o singura pictura cu ochiul liber... Pe toate le fotografia si trecea mai departe! Am ras de m-am cracanat.. Bai baiete, sa ai ocazia sa-l vezi pe Goya in toata splendoarea si tu sa-l pozezi?? Pai atunci mai bine stai acasa si cumperi albumu'... Iese mai economic, pozele sunt mai bune, si tu ai ocazia sa citesti si comentariile de sub poze, le bagi la tartacutza, si - cand vine vorba - poti sa-ti epatezi cunoscutii cu cat "stii tu ce a simtit artistul" ...
Revenind la lucrarile tale, mi-ar placea sa am ocazia sa le vad - intr-o simeza, de preferat ...

Hm... Cristina, ai tendinta de a sari de la o extrema la alta ... Pana ieri romanii erau niste nesimtitori care habar nu aveau de arta, azi aici sunt "oameni de calitate"... Realitatea e ca suntem amestecati, peste tot... Si acasa, si pe site-ul asta... Majoritatea (nu obosesc sa o spun), oriunde in lumea asta, o reprezinta mediocrii... Sau mediocrii cu pretentii... Asta e o realitate universala. Daca nu o sa o uiti, n-o sa mai fii asa dezamagita cand iti dai seama ca cineva care pretindea ca "stie", "intelege", e de fapt doar un patetic "pretender"... Da-ti timp sa sedimentezi...


aici am intalnit oameni de calitate (poate nu m-am exprimat eu bine)... ce imi place mult e ca in general se scrie corect romaneste (chestia asta imi rasfata ochiul, in general.......m-am mai plimbat si eu pe aici si-am mai citit.. la tine mi-au placut replicile acide si franchetea......................
si romanasi avem de toate felurile... problema e ca aia mai de joasa speta au tupeu mai mare......

mda.... si oscilez mult in primavara asta...........in functie de atmosfera, anturaj si SOARE.....
cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:01
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 15:01:47
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 10:28:15Asa este, tablourile (in mod normal) nu se privesc de la un pas...
Si ca veni vorba, o divagatie: Ce ma amuza aia de-si tocesc pingelele cate 10 ore intr-un muzeu, crezand ca-si inoculeaza cultura-n vene... Fara sa cunoasca in prealabil artistii, fara sa stie carui curent apartin, fara sa stie povestea din spatele tabloului... Coliiinda asa, a prost salile pana cad rupti de oboseala fara sa stie ca dupa doua ore, creierul oricum a obosit de atata informatie noua si nu a mai acumulat nimicutza... deci tot ce a urmat dupa, a fost daor gimnastica.... Nu-ti spun ca in Prado am intalnit una (si nu era romanca, sa stii) - imbracata-n rochie cu sclipici si tocuri cui - care nu a privit o singura pictura cu ochiul liber... Pe toate le fotografia si trecea mai departe! Am ras de m-am cracanat.. Bai baiete, sa ai ocazia sa-l vezi pe Goya in toata splendoarea si tu sa-l pozezi?? Pai atunci mai bine stai acasa si cumperi albumu'... Iese mai economic, pozele sunt mai bune, si tu ai ocazia sa citesti si comentariile de sub poze, le bagi la tartacutza, si - cand vine vorba - poti sa-ti epatezi cunoscutii cu cat "stii tu ce a simtit artistul" ...
Revenind la lucrarile tale, mi-ar placea sa am ocazia sa le vad - intr-o simeza, de preferat ...

Hm... Cristina, ai tendinta de a sari de la o extrema la alta ... Pana ieri romanii erau niste nesimtitori care habar nu aveau de arta, azi aici sunt "oameni de calitate"... Realitatea e ca suntem amestecati, peste tot... Si acasa, si pe site-ul asta... Majoritatea (nu obosesc sa o spun), oriunde in lumea asta, o reprezinta mediocrii... Sau mediocrii cu pretentii... Asta e o realitate universala. Daca nu o sa o uiti, n-o sa mai fii asa dezamagita cand iti dai seama ca cineva care pretindea ca "stie", "intelege", e de fapt doar un patetic "pretender"... Da-ti timp sa sedimentezi...


aici am intalnit oameni de calitate (poate nu m-am exprimat eu bine)... ce imi place mult e ca in general se scrie corect romaneste (chestia asta imi rasfata ochiul, in general.......m-am mai plimbat si eu pe aici si-am mai citit.. la tine mi-au placut replicile acide si franchetea......................
si romanasi avem de toate felurile... problema e ca aia mai de joasa speta au tupeu mai mare......

mda.... si oscilez mult in primavara asta...........in functie de atmosfera, anturaj si SOARE.....



io-te ce confuza sunt mai sus, am venit de la un drum mai lung. m-a batut soarele in scafarlie..............

si inca nu m-am dumirit cum sa raspund la obiect pe aici.......... sa dau "reply" adicatalea........

darul tau de a povesti e "cinematografic" de-a dreptul..... adica mi-au trecut prin fata ochilor "iubitorii" aia de arta despre care vorbesti.... si m-a pufnit rasul....
dar le-am gasit circumstante atenuante: ei macar au dorinta de a face ceva in sensul asta........... mi-e mai frica de aia limitati rau........
cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:11
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 12:13:09
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:56:28
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 11:52:50
De la: just_laura, la data 2009-04-15 11:39:30fetitza mea e in clasa a zecea la liceul de arta,arte plastice.......iar baiatul la acelasi liceu,la arhitectura......acuma ce ar trebui sa fac????
sa imi torn cenusa in cap pt ca i-am incurajat sa o ia pe calea neasfaltata,plina de gropi si noroi???


calea este asa cum spui, dar are o frumusete deosebita, crede-ma... vor fi frustrari pe toate planurile, dar multumire muuuuuuuuuulta va exista.... si daca tu vei fi acolo sa-i incurajezi va fi EXTRAORDINAR de bine pentru ei....
asa a fost tata........... toata bogatia lui sufleteasca o pretuiesc atat de mult........


pe fetitza,o intzeleg din ce in ce mai greu,lumea ei este atat de necunoscuta mie(se pare ca artistii beneficiaza de asa ceva...),insa da,sunt aici tot timpul pt ea,ea(si frate-so) fiind primul motiv pt care sunt inca in picioare.....


Da, au lumea lor... Diferita... Stii cum zicea Caragiale: "Simtz enorm si vaz fantastic"?
E, asa e! Ei vad altfel decat noi, cei adanc varatzi in real... Din cand in cand, "prind" cate o scanteie din ceea ce simte si vade cate unul dintre ei... si atunci pricep diferenta de... dimensiuni


hm....... si ne intoarcem de fapt la "zbaterea" mea de o viata. am avut, multumesc lui Dumnezeu, oameni care sa ma sustina, mai am si acum.... insa neintelegerea unor apropiati doare enorm.... eu....... asa m-am nascut, cu o fire boema, cu capul in nori, planand....... am muncit enorm sa ma educ, sa ma mai apropiu de partea reala si materiala a vietii..........am reusit in buna parte, insa... firea mea e ca uleiul, iese mereu la suprafata apei.....................................................

oricum ar fi..... daca incerci sa intelegi, ii sustii, crezi in ei si in visele lor, daca le esti aproape cand au nevoie de tine (pentru asta chiar trebuie talent de parinte), daca stii sa le dai libertatea pe care o cer (spraveghere foarte discreta si de la distanta) ii vei creste puternici, cu coloana vertebrala si, mai ales, LIBERI sa fie ei insisi. doamne ce greu e sa pastrezi echilibrul......
eu cu alma, fata cea mare, am trecut prin adolescenta inca o data........ a facut liceul de muzica, a intrat cu bursa la conservator......... a intrat intr-o trupa, concerte, repetitii.......... s-a lasat de cons....... acum are trupa esi, a reusit sa compuna 6 piese......... decanul m-a rugat din suflet sa o determin sa nu se lase de conservator, ca n-au avut de mult asa talent.......... ma rog.........

nu am fortat-o....... facultati de genul asta nu se pot face "fortat". pur si simplu..........
.o sa mai pove..... timpul a expirat, deocamdata...

cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:33
Mda, Cristina, e greu...
Stii care e problema cea mai mare, a noastra, a oamenilor? Incapacitatea de a NU-i judeca pe toti ceilalti dupa propria persoana...
(cand vine vorba de a intelege un artist e si mai complicat...)
De cate ori nu incepi o discutie cu cineva, care nici una-nici doua, incepe sa te compare pe tine cu ea, de parca ar fi declarat-o cineva etalon universal... Si culmea, ei pretind ca toti ceilalti sunt o adunatura de imbecili...
Adica, stai asa si imagineaza-ti: O lume de prosti, si ei, STRALUCITII. Stii, la un moment dat, un individ (tipul, ziarist, dealtfel... si asta era chiar roman ) imi zice: "Stii, am vrut sa schimb lumea" (ma, da-o-n ma-sa! A vrut el sa schimbe lumea toata, te pui cu el? ). Pentru ca il cunosteam, si-i stiam afirmatiile bombastice (care ma calcau pe sistem, dealtfel ), intrebarea mea a fost: "Si ce ai facut CONCRET ca sa o schimbi" Auzi, stii ce mi-a raspuns?
Cica: "Am facut copii frumosi"
Iti jur ca nu inventez!
(copii, care, dealtfel, erau la mamele lor, pentru ca tipul avea cate un copil cu cele doua sotii... )
Pai sa nu te pufneasca sau sa ti se faca ? )
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:43
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 09:57:30apropo de unicitate. lucrarile mele chiar au venit cu ceva unic. tridimensionalitatea.

Din pacate gresesti, nu esti informata - imi pare rau ca ti-o spun eu. Sunt mai multi care au facut si altii care fac bazo, mezo reliefuri sau statui pictate.
Felul in care le faci tu e placut.

PS. Scuze, n-am vrut sa deranjez discutia interesanta despre arta cresterii copiilor.

Postat pe 16 Aprilie 2009 07:26
De la: Roco, la data 2009-04-16 07:26:54
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 09:57:30apropo de unicitate. lucrarile mele chiar au venit cu ceva unic. tridimensionalitatea.

Din pacate gresesti, nu esti informata - imi pare rau ca ti-o spun eu. Sunt mai multi care au facut si altii care fac bazo, mezo reliefuri sau statui pictate.
Felul in care le faci tu e placut.

PS. Scuze, n-am vrut sa deranjez discutia interesanta despre arta cresterii copiilor.


nu credeam ca in stilul meu se mai face....... link-uri? please?????

cristinatamas
Postat pe 16 Aprilie 2009 10:47
stiu cat de mare este problema asta... de aceea, eu personal fac cam asa: ma pun in papucii celuilalt... sa stii ca functioneaza deseori... mai ales cand persoana cealalta ti-e apropiata si o cunosti..... ce mi-e greu sa accept este inflexibilitatea si lipsa de bunavointa in a intelege.....
am o vorba: toti oamenii sunt handicapati, 3 grade de gravitate.
aia de gradul III (cel mai putin "bolnavi") sunt cei care isi cunosc carentele si incearca sa le corecteze, cei de gr.II afirma scurt: asta sunt eu, accepta-ma asa cum sunt ... si aia grav de tot (grI)... aia NU ISI VAD CARENTELE..... aia sunt irecuperabili.

si iar m-ai facut sa rad! singura! ai un umor asa cum admir la altii si n-am eu :(.... fostul meu dirig era asa, si nu l-am uitat nici dupa 30 de ani!

De la: Dor_a, la data 2009-04-15 16:43:12Mda, Cristina, e greu...
Stii care e problema cea mai mare, a noastra, a oamenilor? Incapacitatea de a NU-i judeca pe toti ceilalti dupa propria persoana...
(cand vine vorba de a intelege un artist e si mai complicat...)
De cate ori nu incepi o discutie cu cineva, care nici una-nici doua, incepe sa te compare pe tine cu ea, de parca ar fi declarat-o cineva etalon universal... Si culmea, ei pretind ca toti ceilalti sunt o adunatura de imbecili...
Adica, stai asa si imagineaza-ti: O lume de prosti, si ei, STRALUCITII. Stii, la un moment dat, un individ (tipul, ziarist, dealtfel... si asta era chiar roman ) imi zice: "Stii, am vrut sa schimb lumea" (ma, da-o-n ma-sa! A vrut el sa schimbe lumea toata, te pui cu el? ). Pentru ca il cunosteam, si-i stiam afirmatiile bombastice (care ma calcau pe sistem, dealtfel ), intrebarea mea a fost: "Si ce ai facut CONCRET ca sa o schimbi" Auzi, stii ce mi-a raspuns?
Cica: "Am facut copii frumosi"
Iti jur ca nu inventez!
(copii, care, dealtfel, erau la mamele lor, pentru ca tipul avea cate un copil cu cele doua sotii... )
Pai sa nu te pufneasca sau sa ti se faca ? )
cristinatamas
Postat pe 16 Aprilie 2009 10:59
De la: cristinatamas, la data 2009-04-16 10:47:59
De la: Roco, la data 2009-04-16 07:26:54
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 09:57:30apropo de unicitate. lucrarile mele chiar au venit cu ceva unic. tridimensionalitatea.

Din pacate gresesti, nu esti informata - imi pare rau ca ti-o spun eu. Sunt mai multi care au facut si altii care fac bazo, mezo reliefuri sau statui pictate.
Felul in care le faci tu e placut.

PS. Scuze, n-am vrut sa deranjez discutia interesanta despre arta cresterii copiilor.


nu credeam ca in stilul meu se mai face....... link-uri? please?????


Nu trebuie sa te superi ca mai fac altii. E superb sa descoperi o tehnica, dar mai ales ca o vezi apreciata. S-ar putea ca tehnica ta sa aiba ceva nou, dar ideea principala (pictura de reliefuri) nu e noua.
Tie iti ies unele tablori foarte frumoase. Asa e e bine sa mergi pe calea asta.
Dupa pasti, iti dau likuri.

Postat pe 17 Aprilie 2009 09:23
De la: cristinatamas, la data 2009-04-14 13:28:30nu stiu daca am postat raspunsul unde trebuie... sorry, sunt cam ratacita pe aici, deocamdata...
fac copy-paste, aici:

uuui.
e vorba de tarisoara noastra, romania.
apreciez ca apreciezi.
dar vezi? la noi e ieftin. IEFTIN. fa si tu proportia: la noi 10 eur sa apreciezi arta, in alta parte 120.... iuuuui.
poate de aia actorii nu stau pe roze (sa nu spun mai mult), colegi de-ai mei care au terminat arta s-au "reprofilat" ca sa nu moara de foame, artistii astia ai nostri absolut fantastici pleaca cum au ocazia pe dincolo.... cartile stau in librarii cu praf de un deget pe ele......... ce sa-ti mai spun???

in schimb cafenelele sunt pline, strazile pline de masini de "fite" cu manele date la maxim.......
ce mai! cultura nene!

si n-am plecat din tara, nici cand am avut ocazia acum 15 ani (pe post frumos, afara....)
si mi-e si frica sa trec de granitele tarii............. stiu eu de ce.


Nu stiu despre ce muzee vorbesti tu, dar la muzeul Vaticanului intrarea e 14 euro parca. La Vila Borghese la fel. La Muzeul National de Arheologie din Atena e chiar si mai ieftin. Daca ar fi atat de scumpa intrarea, cred ca totusi putini oameni le-ar vizita.

AI uitat sa faci si proportiile intre cat castigam noi si cat castiga vesticii; cred ca de fapt arta e mai "ieftina" acolo.
Kathara
Postat pe 17 Aprilie 2009 14:37
De la: Kathara, la data 2009-04-17 14:37:33
AI uitat sa faci si proportiile intre cat castigam noi si cat castiga vesticii; cred ca de fapt arta e mai "ieftina" acolo.

corect
mi-am luat un pass de 3 zile pentru Londra cu vreo 100$ (maxim atata, sincer nu mai tin minte exact), care includea abonament pe toate liniile de transport si am intrat cu el fara sa platesc la o gramada de muzee si palate (atat cat am putut vedea in 3 zile, oricum oferea foarte multe gratuitati)
Iar la Westminster Abbey am intrat cu 10 lire... poate tine mai mult de istorie decat de arta, dar e un exemplu de pret. Ca sa nu mai zic ca la Muzeul de Arta Moderna din Londra intra toata lumea gratuit
kitty_krieger
Postat pe 17 Aprilie 2009 14:48
De la: cristinatamas, la data 2009-04-15 09:57:30apropo de unicitate. lucrarile mele chiar au venit cu ceva unic. tridimensionalitatea.
.[/quote]

Tridimensionalitatea e veche de vreo 500 de ani.
Kathara
Postat pe 17 Aprilie 2009 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa fii observata de catre cei din jur:X 43 De la: _dulcik_ 4 Noiembrie 2009 08:34
buna 4 De la: vitamina_c 11 Ianuarie 2011 11:49
Spectacol pentru copii - „Piratul Jack și Insula Vrãjitã” 1 De la: kudika_994916 29 Octombrie 2015 13:25
libertate sau hranã? 52 De la: luluby 29 Mai 2010 19:42
Obiceiuri din noapte de Revelion!! 8 De la: greierash_is_back 31 Decembrie 2009 16:54