Setari Cookie-uri

arta....

da.....
e o cauza pierduta la noi in tara?
pentru mine cel putin e terapie, e o parte din mine care nu prea pot sa o las deoparte.
ar insemna sa arunc partea pe care o pretuiesc cel mai mult din mine la gunoi.

insa...
ma doare ce se intampla, cum ajungem sa ne limitam spiritual, cum reusim sa ne trecem zilele intr-o eterna zbatere pentru "material", "confort" si "superficialitate".......
cristinatamas
Postat pe 9 Aprilie 2009 14:22
De la: cristinatamas, la data 2009-04-09 14:22:32da.....
e o cauza pierduta la noi in tara?
pentru mine cel putin e terapie, e o parte din mine care nu prea pot sa o las deoparte.
ar insemna sa arunc partea pe care o pretuiesc cel mai mult din mine la gunoi.

insa...
ma doare ce se intampla, cum ajungem sa ne limitam spiritual, cum reusim sa ne trecem zilele intr-o eterna zbatere pentru "material", "confort" si "superficialitate".......



precum am spus: daca era pe vreo rubrica "hot", aveam ceva raspunsuri.....

mai astept............................
cristinatamas
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:30
De la: cristinatamas, la data 2009-04-10 13:30:38
De la: cristinatamas, la data 2009-04-09 14:22:32da.....
e o cauza pierduta la noi in tara?
pentru mine cel putin e terapie, e o parte din mine care nu prea pot sa o las deoparte.
ar insemna sa arunc partea pe care o pretuiesc cel mai mult din mine la gunoi.

insa...
ma doare ce se intampla, cum ajungem sa ne limitam spiritual, cum reusim sa ne trecem zilele intr-o eterna zbatere pentru "material", "confort" si "superficialitate".......



precum am spus: daca era pe vreo rubrica "hot", aveam ceva raspunsuri.....

mai astept............................



Nu e o cauza pierduta, atata timp cat pe tine te relaxeaza si iti da o stare de bine, de ce sa te framante ca altii nu simt la fel cu tine ?
E dureros intr-adevar sa vezi ca se pierd lucruri importante, esentiale pentru dezvoltarea frumoasa,armonioasa si civilizata a societatii si se scoate in fatza opulentza, mitocania, non-valoarea....
__LL__
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:49
multumesc de raspuns. nu zic eu ca nu ai dreptate, insa suntem fiinte sociale..... (societatea in care traim...) incercam sa ne plasam intr-un context.... e greu sa fii ca nuca in perete.........
cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 12:54
De la: cristinatamas, la data 2009-04-14 12:54:52multumesc de raspuns. nu zic eu ca nu ai dreptate, insa suntem fiinte sociale..... (societatea in care traim...) incercam sa ne plasam intr-un context.... e greu sa fii ca nuca in perete.........


e greu dar e atat de frecvent
Nu te poti lupta cu vointza omului, el crede sau nu crede ...simte sau nu simte e foarte simplu ..prostia ''se ia oricum mai repede '' cred ca e epidemie ..se ia pe cale virala
__LL__
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:06
De la: cristinatamas, la data 2009-04-09 14:22:32da.....
e o cauza pierduta la noi in tara?
pentru mine cel putin e terapie, e o parte din mine care nu prea pot sa o las deoparte.
ar insemna sa arunc partea pe care o pretuiesc cel mai mult din mine la gunoi.

insa...
ma doare ce se intampla, cum ajungem sa ne limitam spiritual, cum reusim sa ne trecem zilele intr-o eterna zbatere pentru "material", "confort" si "superficialitate".......


Scuza-ma, dar in cate tari ai umblat tu de zici ca "la noi in tara" e o cauza pierduta?
Din cate stiu eu, Bucurestiul e plin de muzee, simeze, de teatre, opera, opereta, filarmonica, sala radio, etc... In Bucuresti te costa 10 euro un bilet la teatru... Si avem niste actori absolut fantastici.. Unde, altundeva se intampla asa ceva?
In care tara ai vazut tu mai multe, zi-mi si mie, te rog frumos... Asa, ca sa stiu si eu... Ca eu am platit 120 de euro sa vad un circ... chiar daca e "du Soleil" ... Sa-ti spun cat a fost intrarea la Andrea Bocelli? Sau incerci sa ghicesti singurica? (eu pun pariu ca n-o sa poti) Si stii de ce? Pentru ca avem asa de putine sanse sa vedem un spectacol ca platim oricat...

Dar revin si spun... Ia da tu, dragutza, exemple de alte tari care-s mai cu motz...
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:12
Ah, alt exemplu:
Cand s-au implinit 100 de ani de la nasterea lui Picasso, am fost la Muzeul Prado, ca au avut eveniment mare, au adus picturile lui de pe unde au putut, si le-au expus acolo...
Ei bine, vorbeam cu proprietarii hotelului la care am stat, si care era practic peste drum de Prado... Imi spuneau ca ei n-au intrat NICI MACAR O DATA in muzeu... Unul dintre cele mai bogate muzee din lume, si ei n-au avut nici macar curiozitatatea, intr-o zi cand intrarea era GRATIS, sa viziteze macar doua sali... Si stii... Muzeul Prado nu e "la noi in tara" ...
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:19
iuuui.
e vorba de tarisoara noastra, romania.
apreciez ca apreciezi.
dar vezi? la noi e ieftin. IEFTIN. fa si tu proportia: la noi 10 eur sa apreciezi arta, in alta parte 120.... iuuuui.
poate de aia actorii nu stau pe roze (sa nu spun mai mult), colegi de-ai mei care au terminat arta s-au "reprofilat" ca sa nu moara de foame, artistii astia ai nostri absolut fantastici pleaca cum au ocazia pe dincolo.... cartile stau in librarii cu praf de un deget pe ele......... ce sa-ti mai spun???

in schimb cafenelele sunt pline, strazile pline de masini de "fite" cu manele date la maxim.......
ce mai! cultura nene!

si n-am plecat din tara, nici cand am avut ocazia acum 15 ani (pe post frumos, afara....)
si mi-e si frica sa trec de granitele tarii............. stiu eu de ce.
cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:24
da, e epidemie. si e grav.................................................
cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:26
nu stiu daca am postat raspunsul unde trebuie... sorry, sunt cam ratacita pe aici, deocamdata...
fac copy-paste, aici:

uuui.
e vorba de tarisoara noastra, romania.
apreciez ca apreciezi.
dar vezi? la noi e ieftin. IEFTIN. fa si tu proportia: la noi 10 eur sa apreciezi arta, in alta parte 120.... iuuuui.
poate de aia actorii nu stau pe roze (sa nu spun mai mult), colegi de-ai mei care au terminat arta s-au "reprofilat" ca sa nu moara de foame, artistii astia ai nostri absolut fantastici pleaca cum au ocazia pe dincolo.... cartile stau in librarii cu praf de un deget pe ele......... ce sa-ti mai spun???

in schimb cafenelele sunt pline, strazile pline de masini de "fite" cu manele date la maxim.......
ce mai! cultura nene!

si n-am plecat din tara, nici cand am avut ocazia acum 15 ani (pe post frumos, afara....)
si mi-e si frica sa trec de granitele tarii............. stiu eu de ce.
cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:28
si cam cat ar trebui sa coste aceasta apreciere a artei la salariile de mizerie de aici?????
aaaaa,ori arta o fi doar pt cei bogatzi,cu dare de mana????

traim intr-o tara de tot ra hatul,insa e tzara noastra si arta suntem noi,oamenii,care facem din defaimarea romaniei o adevarata arta.....felicitari,da-i mai departe si vei deveni o adevarata artista.....sure,asta dupa ce vei da ortul popii
matracucu
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:42
De la: cristinatamas, la data 2009-04-14 13:26:33da, e epidemie. si e grav.................................................


Mai Cristina mama, ce nu e clar din ce am scris eu mai sus?
Ce voiam sa iti spun e ca nici in alte tari nu se inghesuie lumea la arta... chiar daca e peste drum si chiar daca e GRATIS...
Sunt tari in care NU EXISTA un singur teatru. UNUL SINGUR...
Asa ca lasa-i pe romani, ca de fiecare data cand merg la National, e sala plina... Si la Bulandra la fel... si tot asa...
Da-mi voie sa-ti dau un sfat (care NU se bazeaza numai pe faptul ca singurele continente pe care NU am pasit sunt Australia si Antartica, ci pe ceea ce stiu ca e acasa): Cand o sa ai termen de comparatie, atunci sa dai cu piatra in ai tai... Pana atunci bucura-te ca poti sa vezi o piesa de teatru cu 10 euro si fa-o cat mai des. Si la opera, si la opereta, si la filarmonica...
Despre ce face vecinu' Fanel, lasa-l pe el sa decida... Mult mai simplu...
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:47
De la: Dor_a, la data 2009-04-14 13:47:34
De la: cristinatamas, la data 2009-04-14 13:26:33da, e epidemie. si e grav.................................................


Mai Cristina mama, ce nu e clar din ce am scris eu mai sus?
Ce voiam sa iti spun e ca nici in alte tari nu se inghesuie lumea la arta... chiar daca e peste drum si chiar daca e GRATIS...
Sunt tari in care NU EXISTA un singur teatru. UNUL SINGUR...
Asa ca lasa-i pe romani, ca de fiecare data cand merg la National, e sala plina... Si la Bulandra la fel... si tot asa...
Da-mi voie sa-ti dau un sfat (care NU se bazeaza numai pe faptul ca singurele continente pe care NU am pasit sunt Australia si Antartica, ci pe ceea ce stiu ca e acasa): Cand o sa ai termen de comparatie, atunci sa dai cu piatra in ai tai... Pana atunci bucura-te ca poti sa vezi o piesa de teatru cu 10 euro si fa-o cat mai des. Si la opera, si la opereta, si la filarmonica...
Despre ce face vecinu' Fanel, lasa-l pe el sa decida... Mult mai simplu...


uneori esti f delicata,insa chiar simtzi romaneste
matracucu
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:49
De la: just_laura, la data 2009-04-14 13:42:07si cam cat ar trebui sa coste aceasta apreciere a artei la salariile de mizerie de aici?????
aaaaa,ori arta o fi doar pt cei bogatzi,cu dare de mana????

traim intr-o tara de tot ra hatul,insa e tzara noastra si arta suntem noi,oamenii,care facem din defaimarea romaniei o adevarata arta.....felicitari,da-i mai departe si vei deveni o adevarata artista.....sure,asta dupa ce vei da ortul popii


Asta ma face si pe mine sa vad roshu, sa mor io!
Tendinta asta de a ne auto-defaima, fara macar sa avem vreun grad de comparatie, nene! Tot ce e strain e bun si destept si de calitate... Bai, reveniti-va-ti! Nu e de-loc asa! Romanii, asa nebuni si aroganti cum sunt (in mare parte), asa trogloditi, nu sunt cu nimic mai prejos decat alti trogloditi care vorbesc alte limbi...
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:50
am declansat ceva la tine. furia asta vine din ceva.........
uite. la mine a trecut furia, cand am postat asta eram intr-o stare de debusolare.

crede-ma ca am luptat mult si cu multi cand am reinceput sa pictez. am renuntat de 2 ori si fiecare renuntare a fost pe o perioada lunga.

sunt femeie, am familie, copii, gatesc, fac curat, lucrez uneori si 10-12 ore pe zi...
iar sa pictez sau sa desenez.... imi ramaneau de multe ori doar noptile. si le faceam albe. de dragul "terapiei". si a fost in regula, un an, doi. insa....

ce am lucrat de dragul artei a ajuns sa fie apreciat. uite, commenturi la doar o lucrare de a mea: http://lovelycristina.deviantart.com/art/underneath-68333630

am imbatranit, am obosit........ mi-au intrat zilele in sac... ma uit in jur si scala de valori e alta decat a mea..... si incep sa ma indoiesc de mine..... sa ma intreb daca nu ar fi bine sa folosesc timpul in alt fel, odihna sau ceva....... daca merita... si iar o iau de la inceput.... iar ma "arde" sa pictez sau sa desenez, iar mi se reproseaza timpul "pierdut pe chestii fara rost"..........................

cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:13
nu am dat cu piatra.
si nu o sa dau
cum am spus, n-am iesit din granitele tarii...... si as fi avut ocazia nu o data
nu ies, sa nu cumva sa fiu tentata. punct.
mi-e draga tara asta asa cum e. crede-ma.

dar am voie sa fiu dezamagita? spune si tu! vor sa scoata din scoli arta (muzica si desen), religia si educatia fizica......
asta m-a deprimat in ultimul timp.
am o fetita in clasa I. cu ea ma mai descurc eu.... dar......... ce generatii vom creste??????

cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:25

Bine a zis cine a zis ca scrisul nu transpune stari reale... Desi - daca ai mai fi citit postari de-ale mele - asta presupunand ca nu am fost destul de plastica in exprimare... Ai fi stiut ca nu sunt furioasa... Eu nu sunt niciodata furioasa... Ironica, cateodata, amuzata, alta data, la obiect de cele mai multe ori... dar nu furioasa... Ma busheste rasul cand aud expresii de genul "in zilele noastre" sau "aici, la noi" ... Ma rog, poveste lunga, revin:
Soacra mea picteaza. A pictat cand era tanara. S-a casatorit. A avut un copil. A lasat pictura. Copilul a crescut. Si-a vazut de viata lui. A "plecat".
Ea nu si-a pus prea multe intrebari. Cand a simtit ca vrea sa se re-apuce de pictura, a facut-o... Are si alte o mie de alte pasiuni: design interior, landscape design, design de bijuterii... E capabila sa croiasca cele mai sofisticate haute-couture... Daca are chef, poate re-crea un Christian Lacroix fara cusur... E un fel de Leonardo feminin. Nu-si pune intrebari, insa... FACE ce SIMTE. Si cand simte. Atat!
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:32
De la: cristinatamas, la data 2009-04-14 14:25:45nu am dat cu piatra.
si nu o sa dau
cum am spus, n-am iesit din granitele tarii...... si as fi avut ocazia nu o data
nu ies, sa nu cumva sa fiu tentata. punct.
mi-e draga tara asta asa cum e. crede-ma.

dar am voie sa fiu dezamagita? spune si tu! vor sa scoata din scoli arta (muzica si desen), religia si educatia fizica......
asta m-a deprimat in ultimul timp.
am o fetita in clasa I. cu ea ma mai descurc eu.... dar......... ce generatii vom creste??????



Nu-i lasati! Si voi aveti un cuvant de spus...
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:33
hm..... eu:
am fost bolnava de citit, o data, de mult... m-am "vindecat" (acum vreo 15 ani)... ca de, era de facut mancare sters praful, tinut casa in ordine si bunastare, mers pe la slujbe, cumparaturi, crescut copii..... cititul... pierdere de vreme.........
sunt bolnava de "creat" acum (recidiva.... hmmm) si din nou, aceleasi reprosuri.........

oi fi io de mult complexata, ce mai.......................................................................
anyway, " traim in romania si asta ne ocupa tot timpul". i-ao cum o vrei.
cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:38
"ia-o"
scuze, a luat-o tastatura inainteeeeeeeee
cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:39
De la: cristinatamas, la data 2009-04-14 14:38:43hm..... eu:
am fost bolnava de citit, o data, de mult... m-am "vindecat" (acum vreo 15 ani)... ca de, era de facut mancare sters praful, tinut casa in ordine si bunastare, mers pe la slujbe, cumparaturi, crescut copii..... cititul... pierdere de vreme.........
sunt bolnava de "creat" acum (recidiva.... hmmm) si din nou, aceleasi reprosuri.........

oi fi io de mult complexata, ce mai.......................................................................
anyway, " traim in romania si asta ne ocupa tot timpul". i-ao cum o vrei.


Ahaaam! "Ti se fac reprosuri"... Pai, vezi? Romanul TAU e problema atunci... ASTA e problema reala... Nu cei 20 de milioane de romani, in general... Al tau... Eh, acum ca am constientizat care e baiul, se poate "lucra" la remedierea lui...
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:47
nu e numai cel de langa mine.......... "e" mai multi si multe. nu conteaza prea mult, aci m-am varat, aci defilez. .....
(totusi starea de fapt e generala, ma ingrijoreaza....)
pur si simplu nu pot ma las! dar am voie sa mai oscilez, si sa fiu amarata.... face parte din proces!

sclipitoare minte mai ai, fato! si nu e compliment, e constatare. lol.....
cristinatamas
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:14
De la: cristinatamas, la data 2009-04-14 15:14:22nu e numai cel de langa mine.......... "e" mai multi si multe. nu conteaza prea mult, aci m-am varat, aci defilez. .....
(totusi starea de fapt e generala, ma ingrijoreaza....)
pur si simplu nu pot ma las! dar am voie sa mai oscilez, si sa fiu amarata.... face parte din proces!
sclipitoare minte mai ai, fato! si nu e compliment, e constatare. lol.....


Multumesc!

E reciproc, doar ca tu... esti prea "in berna"... Cineva te-a suparat de curand... Ma gandesc...

Cat despre mine.... Eh, cativa de pe aici ti-ar spune altceva... (nu ca mi-ar pasa )... Desi... Uite, acum imi dau seama ca n-a avut nimeni ideea sa-mi spuna ca as fi toanta... Doar "data dracu'"

Revenind la tine: trebuie sa iti creezi un "loc" doar al tau. Zic "loc" dar ma refer la "timp" de fapt. Un timp doar pentru tine, in care sa creezi. Trebuie sa il impui. Ai nevoie sa fii egoista. Egoismul, in anumite limite, nu e nimic rau, e foarte sanatos. Cei din jur trebuie sa invete sa-ti respecte timpul tau cu tine.
Nu zic ca o sa faci ca Gauguin, ca o s-o iei pe dealuri, munti si ape, cu sevaletul sub brat, sa te duci sa desenezi indigene imbracate'n cearceafuri colorate, dar cei care au puseuri d-astea de creatie pe care nu le... "onoreaza" chiar pot deveni "furiosi" la un moment dat...
Asa ca fii tu mai cerebrala, nu te "necaji", indarjeste-te (cu masura, furia nu-i buna nici in cizme) dar nu da inapoi!
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:12
De la: cristinatamas, la data 2009-04-09 14:22:32arta...
e o cauza pierduta la noi in tara?.......

Nu e. Insa viata artistilor e mai dificila acum decat in alte vremuri...
Cauzele sunt multe si le putem discuta pe parcurs.
Eu iti inteleg starile si iti dau dreptate.

Bine ai venit aici !

Postat pe 15 Aprilie 2009 08:20
Asaa, deci vorbeam de Botero...
Nu vreau sa ma intelegi gresit, mie mi se pare geniala gaselnitza, si imi plac mult tablourile lui.
Pe deasupra, ca orice artist care se respecta, el a stiut sa atraga atentia lumii asupra lucrurilor nedrepte pe care le-a vazut... si aici are admiratia mea si ca om, nu doar ca artist...

Ce voiam sa spun in comentariul meu, dar mi-am dat seama ca devenea prea lung, e ca desi ideea lui a fost geniala (si atat de simpla, pana la urma, atat de la indemana - nu-l aducem in vorba pe Rubens, ala picta o realitate a epocii lui) totusi - dupa - n-a mai venit cu nimic nou. Restul, l-a facut capacitatea lui de marketing-man...
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:55
viata artistilor a fost dificila intotdeauna, dar nu a contat..
eu nu am indraznit niciodata sa ma consider "artist", pana si ceea ce lucrez e "lucrare", "pictura", "desen"..... nu pretind ca as face Arta.
eu doar incerc......in schimb sunt mandra ca "creez" ceva...............

bine v-am gasit........
tot ce pot sa spun pana acum e ca acest loc e "cozy" si cu oameni de calitate.......
atragator.
cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 09:47
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 08:55:47Asaa, deci vorbeam de Botero...
Nu vreau sa ma intelegi gresit, mie mi se pare geniala gaselnitza, si imi plac mult tablourile lui.
Pe deasupra, ca orice artist care se respecta, el a stiut sa atraga atentia lumii asupra lucrurilor nedrepte pe care le-a vazut... si aici are admiratia mea si ca om, nu doar ca artist...

Ce voiam sa spun in comentariul meu, dar mi-am dat seama ca devenea prea lung, e ca desi ideea lui a fost geniala (si atat de simpla, pana la urma, atat de la indemana - nu-l aducem in vorba pe Rubens, ala picta o realitate a epocii lui) totusi - dupa - n-a mai venit cu nimic nou. Restul, l-a facut capacitatea lui de marketing-man...


eu n-am capacitati de-alea... crede-ma ca nu stiu sa ma vand.
si mai am o problema. mare. zic eu.
problema e excesiva modestie....... sunt constienta de ea, incerc sa ma educ, dar.... iar cad inapoi.
am avut colegi care cadeau in extaz la propiile lor linii firave aruncate aiurea pe hartie............................. erau artisti, cu mentalitate de artisti 100%.........

apropo de unicitate. lucrarile mele chiar au venit cu ceva unic. tridimensionalitatea.
si cand le vede cate cineva are dorinta intensa sa puna mana, sa pipaie... asta cred ca poate ataca ceva....... dorinta tactila de obicei lipseste cu desavarsire cand te uiti la un tablou.
cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 09:57
Asa este, tablourile (in mod normal) nu se privesc de la un pas...
Si ca veni vorba, o divagatie: Ce ma amuza aia de-si tocesc pingelele cate 10 ore intr-un muzeu, crezand ca-si inoculeaza cultura-n vene... Fara sa cunoasca in prealabil artistii, fara sa stie carui curent apartin, fara sa stie povestea din spatele tabloului... Coliiinda asa, a prost salile pana cad rupti de oboseala fara sa stie ca dupa doua ore, creierul oricum a obosit de atata informatie noua si nu a mai acumulat nimicutza... deci tot ce a urmat dupa, a fost daor gimnastica.... Nu-ti spun ca in Prado am intalnit una (si nu era romanca, sa stii) - imbracata-n rochie cu sclipici si tocuri cui - care nu a privit o singura pictura cu ochiul liber... Pe toate le fotografia si trecea mai departe! Am ras de m-am cracanat.. Bai baiete, sa ai ocazia sa-l vezi pe Goya in toata splendoarea si tu sa-l pozezi?? Pai atunci mai bine stai acasa si cumperi albumu'... Iese mai economic, pozele sunt mai bune, si tu ai ocazia sa citesti si comentariile de sub poze, le bagi la tartacutza, si - cand vine vorba - poti sa-ti epatezi cunoscutii cu cat "stii tu ce a simtit artistul" ...
Revenind la lucrarile tale, mi-ar placea sa am ocazia sa le vad - intr-o simeza, de preferat ...

Hm... Cristina, ai tendinta de a sari de la o extrema la alta ... Pana ieri romanii erau niste nesimtitori care habar nu aveau de arta, azi aici sunt "oameni de calitate"... Realitatea e ca suntem amestecati, peste tot... Si acasa, si pe site-ul asta... Majoritatea (nu obosesc sa o spun), oriunde in lumea asta, o reprezinta mediocrii... Sau mediocrii cu pretentii... Asta e o realitate universala. Daca nu o sa o uiti, n-o sa mai fii asa dezamagita cand iti dai seama ca cineva care pretindea ca "stie", "intelege", e de fapt doar un patetic "pretender"... Da-ti timp sa sedimentezi...
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:28
Asta, cu tridimensionalitatea s-ar putea sa fie extraordinara...
Stii foarte bine ca aproape toti pictorii de succes, de vreun secol incoace, au dat-o pe bidimensionalitate... Nu-mi vin multe exemple in momentul asta... Frida... acelasi Botero... Sunt pictori pe care eu ii admir, sunt originali si proaspeti, dar... ideea e ca au deschis era asta a... planitunii.... S-ar putea sa vii cu ceva nou care - cu publicitatea de rigoare, revin! - s-ar putea sa reaminteasca momentele cand pictorii se zbateau sa poata gasi metoda de a crea un singur fald de rochie care sa se vada "in profunzime"....
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:36
De la: just_laura, la data 2009-04-14 13:42:07si cam cat ar trebui sa coste aceasta apreciere a artei la salariile de mizerie de aici?????
aaaaa,ori arta o fi doar pt cei bogatzi,cu dare de mana????

traim intr-o tara de tot ra hatul,insa e tzara noastra si arta suntem noi,oamenii,care facem din defaimarea romaniei o adevarata arta.....felicitari,da-i mai departe si vei deveni o adevarata artista.....sure,asta dupa ce vei da ortul popii


nu e vorba de cost sau apreciere. e vorba de cele necesare pentru a crea. si aici nu s-a pus problema in particular (de mine....) ci la modul general.

si, da, traim in tara asta si asta este. si nu am defaimat nimic..... chiar iubesc tara asta si oamenii ei, asa cum sunt.

si apropo de adevarat artist si ortul popii... asa e, o demonstreaza istoria artei.... cat despre mine....... nu ma dau "artista" asa ca am scapat....hehe.
insa, da! consider ca merita sa lupt pentru frumos, pentru partea spirituala din noi. e asa de mare vina asta?

cristinatamas
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doresc sa stiu... 9 De la: yumalai 14 Februarie 2010 11:04
un sfat plsss 33 De la: Tinet 27 August 2009 08:50
castiga simplu si usor 0 De la: 23 Ianuarie 2010 20:34
intrebari .......... 28 De la: cristiana_cris 13 August 2009 10:43
Ofer Pisoi (Motani) europeni - f mici: 3 saptamani. (Bucuresti) 1 De la: cristinne83 2 Mai 2011 10:25