Setari Cookie-uri

Nu-mi mai inteleg sentimentele!

Buna!
Am intrat pe acest site pentru ca am nevoie de sfaturi, sfaturi cat mai multe, pentru a lua o decizie corecta! Problema mea: nu stiu ce mai simt...:(..Sunt cu un baiat de 3 ani de zile,eu sunt la facultate la Bucuresti, el nu este aici pentru ca nu a putut da la facultate( din motive financiare mai ales). Relatia noastra nu a fost una perfecta, ne-am certat mult...dar ne impacam mereu, pentru ca iubirea era mai mult decat suficienta. Acum 5 luni, ne-am despartit pentru 3 luni, eu simteam ca nu mai pot continua relatia la distanta si eram dezamagita ca el nu facea la fel de multe eforturi ca mine pentru a veni la Buc, si sa ne mutam impreuna. In aceasta perioada de 3 luni, eu am fost cu un baiat din camin cam o luna, un baiat cu care m-am inteles f. bine, mai ales ca amici, iar atractia era foarte mare. Doar ca am decis sa nu mai continuu pentru ca el e foarte fustangiu si nu era genul de relatie pe care o vroiam. Recunosc, m-as fi putut indragosti de el, asa ca mai bine sa tai raul din radacina decat sa sufar mai tarziu. Am ramas amici ca inainte. La o luna dupa asta m-am impacat cu prietenul meu, ne-am reintalnit, am simtit ca am gresit mult si ca mi-era dor de el. Am decis sa facem totul pentru a veni si el la Bucuresti si sa fim fericiti. Totul a fost perfect pana acum vreo 2 luni...cand au inceput iar certurile, crizele de gelozie, problemele in comunicare si iar acel sentiment aiurea cum ca nu face nimic pentru a veni langa mine. In camin ma simt foarte bine si din pacate, colegul meu de camin cu care am fost, de fiecare data cand bea un pic incepe sa-mi acorde o atenite sporita, si sa zica lucruri care m-au facut sa ii acord si eu atentie sporita(precizez ca nu am facut nimic sa-l insel pe prietenul meu, consider ca o relatie de 3 ani implica respect si nu as putea sa-l insel). Acum problema mea: nu mai stiu ce simt pentru iubitul meu, simt ca nu ne mai leaga mai nimic, distanta ne-a schimbat pe amandoi, eu sunt o fire careia ii place sa iasa, sociabila iar el nu sta decat in casa, nici nu-mi mai amintesc de cand nu am mai iesit impreuna in oras sau pur si simplu sa ne plimbam intr-un parc. Iar faptul ca nu imi doresc sa imi inchid viata intr-o casa in fata tv-ului, asa cum s-ar intampla daca am locui impreuna ma debusoleaza. Credeam ca va fi barbatul vietii mele, dar nu mai sunt sigura de asta...pentru ca eu consider ca daca e "the one" ar trebui sa-i pot spune tot ce simt, toate gandurile, discutii nu numai pe tema: ce faci, bine,ce-ai facut si alte chestii banale. iar cu el nu le pot vorbi....am incercat, dar nu merge. Nu stiu ce sa fac, pentru ca pe de o parte nu vreau sa-l ranesc, dar stiu ca-i fac mai mult rau daca sunt cu el fara a-l iubi. Dar nici asta nu stiu daca il mai iubesc sau nu asa cum ar trebui, iar sentimentele confuze si pe care nu mi le doresc pentru acest baiat din camin ma debusoleaza. Sunt geloasa cand il vad ca se uita dupa altele, desi asta e stilul lui...cat l-am cunoscut eu cred ca nu e chiar asa cum vrea sa para...si chiar el mi-a zis ca ii place f mult de mine pentru ca il inteleg, simte ca imi poate spune orice. Dar ar fi putut minti...nu mai stiu ce sa ma fac. Vine acum Pastele, ma voi duce acasa, si nu stiu cum sa ma comport cu prietenul meu, nu stiu daca ar fi bine sa ne despartim sau sa mai astept o perioada pana imi clarific sentimentele. Stiu ca va durea oricum, si imi va fi foarte greu si fara el. Cu tipul din camin nu voi fi, iar sentimentele mele pentru prietenul meu nu au legatura cu acest lucru, poate doar in masura in care m-au facut sa ma gandesc: daca ar fi el cel cu care imi voi petrece viata, de ce simt atractie fata de un altul si de ce imi pun intrebari in privinta iubirii pentru el? Iubirea se simte, fara intrebari, fara confuzie si fara dorinta de a avea pe altcineva. Va rog, astept raspunsurile voastre...am scris mult, dar sper ca nu v-am plictitisit. Va multumesc anticipat!

Postat pe 13 Aprilie 2009 22:13
Buna,
Eu cred ca pentru tipul din camin dupa caracterizarea pa care ai facut-o vei fi doar un trofeu si nimic mai mult, referitor la prietenul tau tu trebuie sa decizi asupra sentimentelor tale.
ama77
Postat pe 21 Aprilie 2009 09:53
pai... eu cred ca ar fi mai bine sa il lasi... ai putea sa ii spui adevarul :D sa ii spui ca nu esti sigura de sentimentele tale si ca e mai bine sa va despartiti decat sa stai cu el si sa il faci sa sufere ;) ... parera mea!
Pablo_Escobar
Postat pe 21 Aprilie 2009 15:48
De la: Eu_love, la data 2009-04-13 22:13:26Buna!
Am intrat pe acest site pentru ca am nevoie de sfaturi, sfaturi cat mai multe, pentru a lua o decizie corecta! Problema mea: nu stiu ce mai simt...:(..Sunt cu un baiat de 3 ani de zile,eu sunt la facultate la Bucuresti, el nu este aici pentru ca nu a putut da la facultate( din motive financiare mai ales). Relatia noastra nu a fost una perfecta, ne-am certat mult...dar ne impacam mereu, pentru ca iubirea era mai mult decat suficienta. Acum 5 luni, ne-am despartit pentru 3 luni, eu simteam ca nu mai pot continua relatia la distanta si eram dezamagita ca el nu facea la fel de multe eforturi ca mine pentru a veni la Buc, si sa ne mutam impreuna. In aceasta perioada de 3 luni, eu am fost cu un baiat din camin cam o luna, un baiat cu care m-am inteles f. bine, mai ales ca amici, iar atractia era foarte mare. Doar ca am decis sa nu mai continuu pentru ca el e foarte fustangiu si nu era genul de relatie pe care o vroiam. Recunosc, m-as fi putut indragosti de el, asa ca mai bine sa tai raul din radacina decat sa sufar mai tarziu. Am ramas amici ca inainte. La o luna dupa asta m-am impacat cu prietenul meu, ne-am reintalnit, am simtit ca am gresit mult si ca mi-era dor de el. Am decis sa facem totul pentru a veni si el la Bucuresti si sa fim fericiti. Totul a fost perfect pana acum vreo 2 luni...cand au inceput iar certurile, crizele de gelozie, problemele in comunicare si iar acel sentiment aiurea cum ca nu face nimic pentru a veni langa mine. In camin ma simt foarte bine si din pacate, colegul meu de camin cu care am fost, de fiecare data cand bea un pic incepe sa-mi acorde o atenite sporita, si sa zica lucruri care m-au facut sa ii acord si eu atentie sporita(precizez ca nu am facut nimic sa-l insel pe prietenul meu, consider ca o relatie de 3 ani implica respect si nu as putea sa-l insel). Acum problema mea: nu mai stiu ce simt pentru iubitul meu, simt ca nu ne mai leaga mai nimic, distanta ne-a schimbat pe amandoi, eu sunt o fire careia ii place sa iasa, sociabila iar el nu sta decat in casa, nici nu-mi mai amintesc de cand nu am mai iesit impreuna in oras sau pur si simplu sa ne plimbam intr-un parc. Iar faptul ca nu imi doresc sa imi inchid viata intr-o casa in fata tv-ului, asa cum s-ar intampla daca am locui impreuna ma debusoleaza. Credeam ca va fi barbatul vietii mele, dar nu mai sunt sigura de asta...pentru ca eu consider ca daca e "the one" ar trebui sa-i pot spune tot ce simt, toate gandurile, discutii nu numai pe tema: ce faci, bine,ce-ai facut si alte chestii banale. iar cu el nu le pot vorbi....am incercat, dar nu merge. Nu stiu ce sa fac, pentru ca pe de o parte nu vreau sa-l ranesc, dar stiu ca-i fac mai mult rau daca sunt cu el fara a-l iubi. Dar nici asta nu stiu daca il mai iubesc sau nu asa cum ar trebui, iar sentimentele confuze si pe care nu mi le doresc pentru acest baiat din camin ma debusoleaza. Sunt geloasa cand il vad ca se uita dupa altele, desi asta e stilul lui...cat l-am cunoscut eu cred ca nu e chiar asa cum vrea sa para...si chiar el mi-a zis ca ii place f mult de mine pentru ca il inteleg, simte ca imi poate spune orice. Dar ar fi putut minti...nu mai stiu ce sa ma fac. Vine acum Pastele, ma voi duce acasa, si nu stiu cum sa ma comport cu prietenul meu, nu stiu daca ar fi bine sa ne despartim sau sa mai astept o perioada pana imi clarific sentimentele. Stiu ca va durea oricum, si imi va fi foarte greu si fara el. Cu tipul din camin nu voi fi, iar sentimentele mele pentru prietenul meu nu au legatura cu acest lucru, poate doar in masura in care m-au facut sa ma gandesc: daca ar fi el cel cu care imi voi petrece viata, de ce simt atractie fata de un altul si de ce imi pun intrebari in privinta iubirii pentru el? Iubirea se simte, fara intrebari, fara confuzie si fara dorinta de a avea pe altcineva. Va rog, astept raspunsurile voastre...am scris mult, dar sper ca nu v-am plictitisit. Va multumesc anticipat!
doris_simonik
Postat pe 14 Mai 2009 20:10
intr-o rel asemanatoare am fost si io... doar k rel mea a fost d 2 ani si nu a existat "tipul din kmin" ... eu am ast k pr meu sa mai fak o gresala, am pus despartirea p seama acelei greseli, ne-am despartit, akum st pr f buni.. si, desi am suferit putin dupa despartire, akum imi e f b, am o viata noua... ma simt k dupa un al doilea botez... cred k intre tn si pr tau e doar obisnuinta, si dak ar fi fost vb d sentimente adevarate, nu-ti mai puneai intrb "mai simt cva ptr el?' ... cred k ar fi bn sa t desparti d acel baiat, mai ales dak simti k nu e ptr tn si k nu face totul sa va mearga bn impreuna... asta e parerea mea!! sper k nu ti-am rasp prea tarziu!!! bafta in continuare!!!:*:*:* doriana_simo e id-ul meu, dak vr sa mai tinem legatura!!!
doris_simonik
Postat pe 14 Mai 2009 20:15
EU CRED CA NICI UNUL DINTRE CEI DOI BAIETI NU E POTRIVIT PENTRU TINE , I-ATI O PAUZA...E SANATOASA.ATUNCI AI SA INTELEGI CA ALTUL E CEL PE CARE IL ASTEPTI.PUPICI
bazgodia
Postat pe 27 Mai 2009 11:07
E cam intarziat raspunsul meu :P dar vreau sa-ti spun ca este foarte matur modul tau de-a vedea lucrurile. Faptul ca esti constienta ca tipul din camin nu va avea o relatie cu tine, ca iti pui intrebari etc... dovedeste maturitatea ta si asta ma face sa fiu convinsa ca vei lua cea mai buna decizie in functie de sentimentele tale. O pauza este intotdeauna binevenita...pauza de toti cei cu care ai putea avea o relatie..o pauza pt tine, sa te distrezi, sa te linistesti. :) pup si ai grija de tine
dragonfly_ad
Postat pe 20 Iulie 2009 12:00
mimiella
Postat pe 23 August 2009 00:40
Pff , incurcata situatie , am fost intr-o astfel de situatie , dar eram in rolul baiatului din camin , desi o iubeam enorm pe fata respectiva , pana la urma ea s-a intors la iubitul ei , eu nu aveam habar ca asta-i situatia , nu credeam ca va pleca... acum nu trebuie sa te arunci in bratele cuiva , gandeste la rece , a spus cineva aici ca ai o gandire foarte matura , chiar ai , stompeaza raul inainte sa ajungi in punctul in care nu mai poti , eu imi puneam multe semne de intrebare , ma gandeam la multe , pana la urma am ignorat toate gandurile si am facut pasul , acum dupa un an de zile inca nu mi-am revenit :) , gandeste-te mai mult la tine si mergi unde iti este tie bine
Denver
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:56
Eu cred ca ti-ai raspuns singura la intrebare.
Iti aduci atatea argumente ca asta nu mai e iubire adevarata, ca nu mai simti totul atat de intens ca la inceput, ca nu mai e ce iti doresti, ca v-ati schimbat, incat nu mai e nevoie de niciun comentariu. Tu singura ai spus ca ati suferi mai mult amandoi stand impreuna fara iubire. Indeparteaza-te putin...i-ai recomanda prietenei tale cele mai dragi si apropiate sau mamei tale sa ramana intr-o astfel de relatie? si, poate, sa treaca tineretea pe langa ea fara sa cunoasca alte persoane, fara sa aiba sansa de a se indragosti de cineva alaturi de care sa fie totul aproape perfect?
Exista si oameni fericiti in dragoste. Exista si relatii aproape perfecte. Poate nu pentru totdeauna, dar merita sa cauti, cand se sfarseste totul cauti in continuare si nu distrugi amintirile frumoase inecandu-le in certuri si lacrimi. O sa iti fie foarte greu, dar e mai bine, treci mai departe.

Bineinteles ca si eu am trecut prin asta, ca atatea alte persoane...Dar asa am avut sansa de a-l cunoaste pe cel langa care acum sunt cea mai fericita femeie din lume.
raisa_miruna
Postat pe 7 Octombrie 2009 23:25
buna si eu am aceeasi problema,si anume nu mai sint sigura k simt ceva pt.iubitul meu din cauza ca noi am avut o relatie de 1 an si 8 luni dar dintre care vreo 9 luni am fost despartiti si asta sa intimplat in decursul acestei perioade si in ultima perioada sa departat de mine si nu ne-am mai vazut o luna si jumatate dupa care ne-am revazut iar dar nu mai am aceleasi sentimente intense ca la inceput din cauza indiferentei lui fata de aceasta relatie care noi am avut-o doar la tel,iar eu sint o persoana careia nu-mi place sa stau in casa si astept sa-mi dea cineva putina atentie desi el este din bucuresti ca si mine.Va rog sa-mi da-ti si mie o parere k nu mai stiu ce sa fac desi am inceput sa cunosc alti baieti din cauza k m-am saturat sa-l astept degeba si in zadar el sa nu faca niciun efort sa ne putem apropia din nou
claudiamandreanu
Postat pe 11 Octombrie 2009 17:51
Buna!!! Eu ma aflu exact in aceeasi situatie de aproape o luna. Sa-ti spun povestea mea....Sunt sau eram cu un tip de 2 ani si 2 luni. Am primit o oferta sa plec in Grecia ca ghid de turism si cand m-am intors dupa o saptamana, am fost foarte schimbata in privinta relatiei noastre. M-am tot intrebat ce e cu mine, de ce nu simt nevoia sa-i raspund la mail sau sa-i dau un msj pe tel, sa-l sun, sa ma vad cu el....Ce am realizat, desi inca sunt putin confuza. Pana sa plec in Grecia petreceam timpul doar cu el, nu faceam nimic altceva decat chestii romantice. Cand trebuia sa facem ceva serios, nu puteam niciunul dintre noi. Adica, pur si simplu, noi nu aveam niciun fel de altfel de activitate. Eu sunt si genul careia nu-i place sa stea toata ziua in casa si sa se uite numai la tv, spre ex. Activitatile noastre care erau? Plimbare in parc o data la 100 de ani (plimbare care se termina cu statul pe banca, de fapt), film la cinema, intalnire la mine acasa cand nu erau parintii, iesire la un fast-food (care nici macar nu e sanatos!). Pe langa chestiile romantice....Ideea este ca as fi vrut sa facem si altceva cum ar fi un sport impreuna, iesire cu alti prieteni, putina distractie impreuna (nu zic de cluburi, pt ca nu sunt chiar genul). El nu este genul de baiat activ, nu are prieteni (desi i-am spus chestia asta), nu-i place sa se distreze, nu prea il intereseaza lumea din jur (foloseste o expresie pe care nu vreau sa o reproduc aici). Eu inteleg ca tine la mine si ma iubeste, dar nu sunt singura persoana de pe lume cu care isi poate petrece timpul.
Bun...care mai este problema? El a fost primul pt mine in toate. Desi eu nu l-am placut de la inceput asa cum m-a placut el pe mine, problemele mele de familie ne-au apropiat foarte mult si am inceput sa ma atasez de el. Deci, nu pot spune ca l-am iubit cu adevarat daca acum imi pun atatea intrebari, nu? Atunci, de ce imi este greu sa ma despart de el sau sa inteleg ideea de despartire? Stiu ca sufera foarte mult. L-am sunat cu o zi in urma si mi-am dat seama din felul in care imi vb ca nu este deloc ok. Ma doare sa-l vad asa, dar m-am gandit si la faptul ca daca mai plec intr-o astfel de calatorie si stau departe de el o saptamana-doua, se va intampla la fel. Din ce cauza?! Ii simt lipsa intr-un fel...simt lipsa unei atentii, unor anumite gesturi. Dar cand ma gandesc la altele care ma deranjeaza si fara de care mi-e greu sa traiesc alaturi de el, lipsa asta pare o nimica toata.
Ar mai fi ceva, desi stiu ca am scris foarte mult pana acum. Am mai cunoscut intre timp pe cineva. Acest cineva este exact partea care lipseste fostului meu prieten. Si ma simt atat de bine cu acest baiat din toate punctele de vedere. Numai ca aici sunt o serie de lucruri care ne impiedica sa fim impreuna. Intr-adevar, nu-l cunosc extrem de bine ca sa-mi dau seama cum este.
Ideea este ca...sentimentele mele confuze nu au aparut din cauza celui de-al doilea baiat. Pe el l-am cunsocut mai bine (il stiam de aproape un an, dar nu-l remarcasem decat ca un amic) dupa ce avusesem discutia cu prietenul meu despre faptul ca nu stiu ce mai simt. Starea lui de suferinta ma tine pe loc. Sunt genul de persoana foarte sensibila si ma simt vinovata. Teoretic, am putea sa schimbam ceva ca sa ne fie mai bine, dar eu am mai incercat sa-l trag de mana sa facem si altceva si nu a mers.
Astept din partea voastra orice parere...subiectiva, obiectiva!
kudika190127
Postat pe 30 Mai 2010 10:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor 8 De la: sheeva 20 Mai 2009 19:40
sa merg cu el la mare? 128 De la: Deeliaaaa 21 August 2011 17:28
intuitia femenina 44 De la: AdrianaR 8 Octombrie 2010 22:36
Compatibilitate - capricorn-capricorn 7 De la: deelisha 15 Mai 2009 11:32
uleiul de ricin 16 De la: may_pui 24 Noiembrie 2010 12:20