Setari Cookie-uri

Reflecta imaginea cuiva caracterul persoanei respective?

Intrebarea este daca caracterul cuiva se poate observa pe fata, gesturile sau comportamenteul ei. Daca o persoana e proasta, sau rea sau urata, etc - se vad toate astea pe persoana respectiva? In ce fel?
(nu discutam daca persoana a avut un accident sau o boala care i-au modificat trasaturile ne-voit)
Eu zic ca da. Voi ce ziceti ?

Postat pe 14 Aprilie 2009 08:46
Ce este cu tooicul asta ?
Nu vrei mai bine o cafelutza virtuala ?





Postat pe 14 Aprilie 2009 18:54
pe fata observi asa ceva numai daca persoana respectiva vrea sa arate, si atunci nu vezi decat o parte infima
din gesturi, comportament? vrei calule ovaz? daca nu-ti dai seama din astea de caracterul unui om, ai probleme cu ochii
kitty_krieger
Postat pe 14 Aprilie 2009 18:57
si beau eu o cafea
kitty_krieger
Postat pe 14 Aprilie 2009 18:57
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-14 18:57:31pe fata observi asa ceva numai daca persoana respectiva vrea sa arate

Daca nu vrea sa arate, nu se vede chiar nimic ? (vorbim de europeni, nu de asiatici)
De exemplu "frumusetea sufleteasca", sau chipul unui om bun - eh, astea nu se pot vedea?

Postat pe 15 Aprilie 2009 06:41
De la: Roco, la data 2009-04-14 08:46:56Intrebarea este daca caracterul cuiva se poate observa pe fata, gesturile sau comportamenteul ei. Daca o persoana e proasta, sau rea sau urata, etc - se vad toate astea pe persoana respectiva? In ce fel?
(nu discutam daca persoana a avut un accident sau o boala care i-au modificat trasaturile ne-voit)
Eu zic ca da. Voi ce ziceti ?


Nu stiu daca poti identifica oamenii rai si prosti dupa chip.Dupa gesturi si comportament ,da.
Despre uratenie ...e discutabil . Daca o persoana este "urata " la suflet nu cred ca poti depista doar dupa aspect.
Daca te referi la aspectul exterior , depinde de gustul fiecaruia .

ella_c
Postat pe 15 Aprilie 2009 07:03
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-14 18:57:31pe fata observi asa ceva numai daca persoana respectiva vrea sa arate, si atunci nu vezi decat o parte infima


ai uitat sa citezi si dupa virgula
kitty_krieger
Postat pe 15 Aprilie 2009 17:53
sa stii ca ochii cuiva pot trada caracterul.si aerul unei persoane deasemenea.in general nu e bine sa judeci o carte dupa coperti dar cateodata iti poti da seama dupa fatza unei persoane cam ce fel de persoana este.in schimb asta nu trebuie sa fie dekat o prima impresie,un indiciu referitor la persoana respectiva.aflii exact cum este acea persoana daka ajungi sa o cunosti mai bine pentru ca te poti insela dupa doar o prima impresie.deci acorda shanse oricui pentru a o cunoaste mai bn si a vedea ce fel de persoana este indiferent de impresia pe care ti-o lasa la prima vedere.s-ar putea sa ai surprize
razz
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:01
De la: razz, la data 2009-04-23 13:01:22sa stii ca ochii cuiva pot trada caracterul.si aerul unei persoane deasemenea.in general nu e bine sa judeci o carte dupa coperti dar cateodata iti poti da seama dupa fatza unei persoane cam ce fel de persoana este.in schimb asta nu trebuie sa fie dekat o prima impresie,un indiciu referitor la persoana respectiva.aflii exact cum este acea persoana daka ajungi sa o cunosti mai bine pentru ca te poti insela dupa doar o prima impresie.deci acorda shanse oricui pentru a o cunoaste mai bn si a vedea ce fel de persoana este indiferent de impresia pe care ti-o lasa la prima vedere.s-ar putea sa ai surprize



buna razz...p acilisa imi esti?nu esti pi mess???
SweetHappyButterfly
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:11
Caracterul este o carte de vizita, nescrisa pe hartie,dar sapata in adancul fiintei, care te prezinta oriunde,
oricand si oricui. El se exprima prin felul in care te imbraci, cum te comporti in familie, , in
societate, prin felul in care conduci bicicleta, masina; prin felul in care iti alegi prietenii...Faptul ca iti ti cuvantul sau ti-l calci, ca esti punctual sau vesnic intarziat, ca esti ordonat sau dezordonat, ca privesti lucrurile de fond sau doar pe cele de suprafata, ca iubesti curatia sau ca te complaci in murdarie, ca esti aprins sau bland, ca esti certaret sau pasnic, ca esti mandru sau smerit, ca te bucuri de lucrurile usuratice sau de cele serioase, toate acestea, absolut toate, spun ce fel de caracter ai. Nu putem sa ni-l ascundem. Toate vorbele, toate miscarile, toate faptele noastre ne tradeaza. Ele spun in gura mare ce fel de caracter avem..........Tim LaHaye a scris: “Caracterul nu se naste odata cu persoana.si am un exemplu:)
Candva, un scorpion a rugat o broasca testoasa sa-l duca de pe un mal pe altul.
- Si daca ai sa ma intepi? i-a replicat broasca.
- N-am sa te intep!, a raspuns scorpionul, ca asta ar insemna sa mori, ne-am scufunda amandoi si asta n-ar avea nici
o logica.
La mijlocul raului, scorpionul a intepat sarmana broasca. In timp ce murea tragand si scorpionul la fund, ea a apucat
sa-l mai intrebe:
- De ce-ai facut-o? Care-i logica?
- N-are nimic de a face cu logica, i-a raspuns sufocandu-se scorpionul. Asta-i felul meu de a fi si n-am ce-i face.

Reputatie este ce avem la sosire, caracter este ce suntem la plecare.

truelife
Postat pe 25 Aprilie 2009 16:34
De la: truelife, la data 2009-04-25 16:34:18Caracterul este o carte de vizita, nescrisa pe hartie,dar sapata in adancul fiintei, care te prezinta oriunde,
oricand si oricui. El se exprima prin felul in care te imbraci, cum te comporti in familie, , in
societate, prin felul in care conduci bicicleta, masina; prin felul in care iti alegi prietenii...Faptul ca iti ti cuvantul sau ti-l calci, ca esti punctual sau vesnic intarziat, ca esti ordonat sau dezordonat, ca privesti lucrurile de fond sau doar pe cele de suprafata, ca iubesti curatia sau ca te complaci in murdarie, ca esti aprins sau bland, ca esti certaret sau pasnic, ca esti mandru sau smerit, ca te bucuri de lucrurile usuratice sau de cele serioase, toate acestea, absolut toate, spun ce fel de caracter ai. Nu putem sa ni-l ascundem. Toate vorbele, toate miscarile, toate faptele noastre ne tradeaza. Ele spun in gura mare ce fel de caracter avem..........Tim LaHaye a scris: “Caracterul nu se naste odata cu persoana.si am un exemplu:)
Candva, un scorpion a rugat o broasca testoasa sa-l duca de pe un mal pe altul.
- Si daca ai sa ma intepi? i-a replicat broasca.
- N-am sa te intep!, a raspuns scorpionul, ca asta ar insemna sa mori, ne-am scufunda amandoi si asta n-ar avea nici
o logica.
La mijlocul raului, scorpionul a intepat sarmana broasca. In timp ce murea tragand si scorpionul la fund, ea a apucat
sa-l mai intrebe:
- De ce-ai facut-o? Care-i logica?
- N-are nimic de a face cu logica, i-a raspuns sufocandu-se scorpionul. Asta-i felul meu de a fi si n-am ce-i face.

Reputatie este ce avem la sosire, caracter este ce suntem la plecare.


Da pe unde-mi umbli fleandura fetica? De cand nu te-am mai vazut p-aici pe forum...O lasasi pe Danutza singurica singurica si te dusesi sa te certi cu Lynxu pe topicul lui destept.
amr2009
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:06
De la: amr2009, la data 2009-04-25 17:06:13
De la: truelife, la data 2009-04-25 16:34:18Caracterul este o carte de vizita, nescrisa pe hartie,dar sapata in adancul fiintei, care te prezinta oriunde,
oricand si oricui. El se exprima prin felul in care te imbraci, cum te comporti in familie, , in
societate, prin felul in care conduci bicicleta, masina; prin felul in care iti alegi prietenii...Faptul ca iti ti cuvantul sau ti-l calci, ca esti punctual sau vesnic intarziat, ca esti ordonat sau dezordonat, ca privesti lucrurile de fond sau doar pe cele de suprafata, ca iubesti curatia sau ca te complaci in murdarie, ca esti aprins sau bland, ca esti certaret sau pasnic, ca esti mandru sau smerit, ca te bucuri de lucrurile usuratice sau de cele serioase, toate acestea, absolut toate, spun ce fel de caracter ai. Nu putem sa ni-l ascundem. Toate vorbele, toate miscarile, toate faptele noastre ne tradeaza. Ele spun in gura mare ce fel de caracter avem..........Tim LaHaye a scris: “Caracterul nu se naste odata cu persoana.si am un exemplu:)
Candva, un scorpion a rugat o broasca testoasa sa-l duca de pe un mal pe altul.
- Si daca ai sa ma intepi? i-a replicat broasca.
- N-am sa te intep!, a raspuns scorpionul, ca asta ar insemna sa mori, ne-am scufunda amandoi si asta n-ar avea nici
o logica.
La mijlocul raului, scorpionul a intepat sarmana broasca. In timp ce murea tragand si scorpionul la fund, ea a apucat
sa-l mai intrebe:
- De ce-ai facut-o? Care-i logica?
- N-are nimic de a face cu logica, i-a raspuns sufocandu-se scorpionul. Asta-i felul meu de a fi si n-am ce-i face.

Reputatie este ce avem la sosire, caracter este ce suntem la plecare.


Da pe unde-mi umbli fleandura fetica? De cand nu te-am mai vazut p-aici pe forum...O lasasi pe Danutza singurica singurica si te dusesi sa te certi cu Lynxu pe topicul lui destept.
un picutz asea:)) fug si eu pe aici p forum mi-ai lipsit!!!!!
truelife
Postat pe 25 Aprilie 2009 21:50
Roco...cam greu de spus..nu cred ca este aplicabil 100% tuturor persoanelor...Eu stiam ca uratenia sufletului se reflecta in cea a chipului....in schimb,daca sufletul iti radiaza de lumina,seninatate si dragoste..atunci aceasta stare iti transcede chipul ,toata lumina din interior iesind prin ochi,facandu-i sa straluceasca...nu ai observat ca atunci cand cineva este indragostit,ochii ii stralucesc aparte,ca niciodata pana atunci...? Nu ai simtit niciodata cum caldura din suflet iti incalzeste ochii atunci cand iubesti...?
Pe partea cealalta...unii oameni nu arata ceea ce simt,in fizicul lor nu se reflecta nimic din ceea ce simt,sau poate ca se reflecta cu totul altceva decat interpretam noi ceilalti... Fiindca unele persoane detin un autocontrol perfect si nu-si tradeaza niciodata prin gesturi simtamintele....
Imi amintesc de titlul unei carti,nu mai stiu cine este autorul...si anume : "Citeste-i pe ceilalti dar nu te lasa niciodata citit" ...Poate ca in unele situatii ar fi mai bine,poate in altele nu...dar cartea te invata cum sa-i descoperi pe ceilalti prin gesturile lor,iar tu sa ramai undeva in umbra avand grija sa nu te lasi tradat de limbajul trupului,intonatie,privire etc... :)
liza24_84
Postat pe 25 Aprilie 2009 22:00
De la: liza24_84, la data 2009-04-25 22:00:34Eu stiam ca uratenia sufletului se reflecta in cea a chipului....in schimb,daca sufletul iti radiaza de lumina,seninatate si dragoste..atunci aceasta stare iti transcede chipul

Sigur, amandoua afirmatiile le consider corecte (nu m-am referit doar la uratenia sufletului, sau frumusetea lui, ci la toate starile, trairile si insemnele interne, cam ce defineste caracterul), sunt de fapt o singura idee si anuma ca se reflecta caracterul pe chipul, ochii, corpul persoanei respective.
Eu cred asta.

Postat pe 26 Aprilie 2009 12:24
De la: Roco, la data 2009-04-26 12:24:57
De la: liza24_84, la data 2009-04-25 22:00:34Eu stiam ca uratenia sufletului se reflecta in cea a chipului....in schimb,daca sufletul iti radiaza de lumina,seninatate si dragoste..atunci aceasta stare iti transcede chipul

Sigur, amandoua afirmatiile le consider corecte (nu m-am referit doar la uratenia sufletului, sau frumusetea lui, ci la toate starile, trairile si insemnele interne, cam ce defineste caracterul), sunt de fapt o singura idee si anuma ca se reflecta caracterul pe chipul, ochii, corpul persoanei respective.
Eu cred asta.


Si asa si e....la urma urmei suntem un intreg format din suflet si trup...un intreg ce nu poate fi divizat....in fapt,sufletul nu poate actiona fara ca ,consecintele actiunilor lui sa nu se reflecte in chip ,si invers...nu i se poate intampla ceva trupului fara ca sufletul sa nu aiba de suferit...
Nu putem actiona separat ,nu putem pune un perete intre suflet si corp,intre psihic si fizic .... ai dreptate :)
liza24_84
Postat pe 3 Mai 2009 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
catre prosti 1 De la: catalina564 25 Februarie 2010 12:50
CONCLUZIE) 4 De la: redline 29 Iulie 2009 13:37
ma obisnuiesc cu noul stil de viata.ma vad zilnic cu iubitul meu fac planuri,incerc sa fiu mai precauta cu asa zisii oameni buni. 3 De la: kos_hamuda_yahoo_com 14 Octombrie 2012 10:17
anulare amenda ratb 1 De la: kudika377479 19 Martie 2011 16:18
hai sa va zic si eu un subiect tare de tot :D 45 De la: Dor_a 18 Iunie 2009 16:43