Setari Cookie-uri

semnati petitia

Buna tuturor!
Te rog semneaza petitia de mai jos,
este important sa ajuti cumva la despasirea
situatie in care sunt implicati cainii comunitari,
fara a fi abuzati si omorati in masa!
http://www.petitieo nline.ro/ petitie/stop_ abuzurilor_ asupra_cainilor_ comunitari- p20060037. html
Multumesc anticipat!!! xOxO
Lydz
Postat pe 17 Aprilie 2008 18:35
daca tot ai abordat acest subiect,spune-mi te rog ce solutii vezi tu pentru rezolvarea problemei..vrem nu vrem,este o mare problema.....
ginetta
Postat pe 18 Aprilie 2008 13:10
dap...nici eu nu votez pt cainii vagabonzi...caci vreau sa scap de ei, intr-un fel sau altul...imi e mila de ei, dar citeam un reportaj ca in bucuresti zilnic sunt muscate sau atacate de caini in medie 30 de persoane...printre astea ne putem numara si noi sau copiii nostri...iar eu de fiecare data cand merg la serviciu tb sa trec pe langa un grup mare de caini si de fiecare data sper sa nu fiu ceva suspicios pt ei....aaa si anul trecut o catea a facut in doua serii vreo 6 pui, numai pe care i-am vazut eu, si care acum sunt caini in toata regula...parca trebuiau sterilizati?!
iddoll
Postat pe 20 Aprilie 2008 13:08
Cainii nu ataca daca nu sunt atacati. Principalul lui dusman este omul. Cainii vagabonzi sunt mult mai inteligenti decit un caine de rasa care este dependent de om. El invata pina si cum sa treaca strada. locuiesc intr-un orasel in centru si vad zilnic cite un grup de caini.Dar vad si oameni maturi care nu poate sa treaca pe linga ei pina nu le da cu plasa in cap sau vreun picior.Cainele din instinct se apara. Cei mai multi au invatat insa ca omul este caine si fuge din calea lui.Dar da sunt deacord sa ii sterilizeze, iar pe cei bolnavi sai eutanasieze. Dar nui chiar asa simplu. totul este o afacere care nu se poate tine sub control. Ex. sunt 100 caini intr-un oras. dar vei descoperi ca se scot bani de la bugetul local cit pentru 1000 de caini, cum poti controla asta? Avem in orasul nostru un adapost cu vreo 30 de caini si s-a scos bani de la buget cat pentru 1000 de caini cazati la hotel de 5 stele nu-i asa ca este o afacere?, in Romanica nu exista nici o fundatie si nici nu va fi in scopuri umanitare, totul este profit si in cazurile necontrolabile, adevarate tunuri financiare. Sa nu credeti ca nu sunt iubitoare de caini?, am un catelus de rasa il tin la tara, este dragalas si dependent, cind plec de acasa plinge, nu maninca nu bea apa.A mai gasit sotul meu o catelusa pui, asta iarna in gradina aproape moarta.A luato in casa am spalato,am tratat-o am vaccinato , s-a facut o alintatura, este foarte iubitoare, dar am observat ca este si foarte inteligenta, de puiut a invatat sa supravetuiasca. Acum mai nou un vecin de al meu de la tara a plecat in spania , a abandonat un catelus de rasa care desi avea cine sa-l ingrijeasca cit de cit(fratele vecinului),a venit intr-o zi la noi, s-a imprietenit cu cateii mei, sta mai mereu la noi, dar, se mai duce si pe acasa, sta 2-3 ore si revine. Asa ca pina va veni Vecinul din Spania, ma-m mai pricopsit cu un caine, culmea este ca se face placut, este cel mai vesel si mai iubitor animalut.Simbata ma duc la tara si deja am cumparat vaccinuri pt. toti 3. solutie contra raiei si contra puricilor.iatama cu 3 caini. Dar sunt impotriva acelora care tine si apoi abandoneaza catelusi pe cimp, oras, institutii sau cum am mai vazut pe la TV. ii arunca de vii intr-o groapa pina mor de foame si frig. SADISM. O solutie nu este, daca nu se iau toate masurile si legi care sa poata urmari si fundatia dar si proprietarul printr-o evidenta de macar 70%,adica si proprietarul sa-si sterilizeze cainii, se poate ca doar de aceia sunt veterinari platiti din buget. sa tina sub control situatiea . Iar proprietarul sa-si plateasca sterilizarea si tratamentul. Mergeti la tara si va ingroziti in ce hal i-si trateaza oamenii cainii. Cad din picioare de foame, sete, le pune un lant de 100 kg. la git sau unii ii leaga cu sirma. Am vazut cu ochii mei la un unchi de al meu asa ceva. am dat drumu la-m tratat si dupa ce s-a vindecat i-am cumparat eu din banii mei o curea si un lant potrivit pt. caini.Dar si asa uita sa-i dea mincare, apa, maninca saracul porumb din cosar(norocul lui ca pazeste cosarul.

Postat pe 7 Mai 2008 13:46
iubesc animalele, dar te contrazic la propozitia '' cainii nu ataca daca nu sunt atacat''. e deajuns sa nu le convina lor ceva si sar pe tine. scuza-ma eu ador cainii, de aceea ii cunosc foarte bine, imediat imi pot da seama cand un caine e suparat si e mai bine sa il ocolesc. deci CAINII SUNT ANIMALE, SI ANIMALELE SUNT SALBATICE, faptul ca noi i-am domesticit asta nu inseamna ca a disparut si salbaticia lor. IA DU-TE TU IN SALBATICIE SI NU SCHITA NICIUUN GEST ASUPRA ANIMALELOR, sa vedem daca scapi nemancat. deci un caine poate fi turbat, salbatic, nebun, i se poate parea ca ai schitat un gest de atac asupra lui, cand tu nu ai facut nimic. deci, nu fii sigur pt ca nu toti cainii sunt blanzi, sunt asa cum cresc.

Postat pe 10 Mai 2008 15:25
buna fetelor,vreau sa va spun ca eu locuiesc langa o scoala...la noi in cartier "cateii"umbla in haita..10-15..si de multe ori vad copilasii iesind de la scoala(cei mici,clasa I-II)si urcandu-se pe masinile din parcare...nu am nimic cu bietele animale,dar pe astia de la protectia animalelor,care nu fac absolut nimic( cu toate ca au dispus si dispun de sume mari)i-as impusca...fac atata valva ca ei sunt aparatori inversunati ai animalelor dar daca te duci sa iei un caine de la adapost te taxeaza frumusel.eu sunt pentru sterilizarea cainilor.au ajuns copii sa pastreze cornul de la scoala sa-l dea cainilor ca sa poata trece pe langa ei...este inacceptabil si se pare ca nimeni nu vede...bine ca sunt banii buni...protectia animalelor..un ciolan bun de ros.
ginetta
Postat pe 10 Mai 2008 16:08
singura solutie dupa mine este sterilizarea , crearea de adaposturi si in primul rand educarea populatiei care ar mai putea lua si un caine maidanez acasa nu numai de rasa.eu lucrez intr-o asociatie de protectia animalelor fara stapan. stiu cat de greu e sa te lupti practic cu morile de vant cand cei care ar putea sa te ajute si care dispun de fonduri si spatii iti dau un sut in fund si papa ei banii.de ecarisaj nici nu ma vbesc.sti cum e fetelor imi place ca multa lume se plange dar nici unul dintre acestia care se plang nu fac nimic, asteapta sa faca altii.ajutati si voi ongurile din zona voastra cum puteti si o sa vedeti ca in timp lucrurile se schimba, nu de pe o zi pe alta ca nu ai cum dar oricum nu mai stati si va plangeti face-ti ceva.
witcher
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:21
ca sa nu mai vbesc de cazurile in care isi lasa cainele de rasa pe cate o amarata de maidaneza , ca cica sa se simta bine al meu dar la puii care ies nu se mai gandeste.in fine sunt prea multe de spus si e chiar un subiect care daca ma apuc nu mai termin.
witcher
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:24
Baietelul meu, care acum a re 3 ani, a fost muscat anul trecut, DE FATZA, de un astfel de caine... iar eu eram langa el, il tineam de mana!!!
iarta-ma dar nu pot semna asa ceva...
Anissia27
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:25
Nu cred k e uman sa fie omorati la modul la care ii omoara. Eu lucrez la un ziar... ii omoara trantindu-i de pamant, umplandu-i de sange...

Si eu vreau sa scapam de caini, mi-a transmis cineva o teama de caini de la o vreme...dar la mine cand latra un caine, mereu reusesc sa il calmez...eu cum pot si altii nu??? in fine...m-a apucat de la o vreme o teama, desi nu imi fac nimic....nu stiu ce e cu mine.

DAr ii omoara in mod oribil.

Postat pe 19 Septembrie 2008 15:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infricosator!!! ati avut experiente similare? 339 De la: tzvetociki 14 Octombrie 2015 02:06
povesti de craciun 11 De la: rosemery 8 Decembrie 2008 07:52
Franta si minciunile Islamiste 28 De la: kudika_991915 29 Noiembrie 2015 22:13
Exista vampiri? 460 De la: 1 Martie 2015 23:56
Cine e Kudika? 26 De la: anka77 22 Februarie 2009 23:57