Setari Cookie-uri

Reprezinta casatoria dovada de iubire absoluta?

Salutare! Voi ce credeti? Ma refer la cererea in casatorie,acceptarea ei...tot tacamul...ce mai reprezinta casatoria raportat la zilele noastre?
onuta81
Postat pe 14 Aprilie 2009 09:00
Ce-mi plac mie intrebarile astea care au deja raspunsu' atasat, de parca ar fi unul singur

Pentru cei care se casatoresc "in ziua de azi" inseamna exact ce insemna si acum trei sute de ani... Si anume: ori se iubesc ca chiorii (cacofonie intentionata, evident), ori s-au descoperit foarte buni parteneri de echipa, ori unul dintre ei are un interes...
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 09:20
daca sunt de ceva mai mult timp impreuna,e obijnuinta cu acte in regula,
dia_A_I
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:37
neee,casatoria le da o anumita sigurantza si statornicie....oarecum......
asta pana la proba contrarie
matracucu
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:39
eu nu inteleg conceptul de iubire absoluta
kitty_krieger
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:41
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-14 17:41:35eu nu inteleg conceptul de iubire absoluta


pt ca nu exista,de aia
matracucu
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:42
De la: onuta81, la data 2009-04-14 09:00:27Salutare! Voi ce credeti? Ma refer la cererea in casatorie,acceptarea ei...tot tacamul...ce mai reprezinta casatoria raportat la zilele noastre?


pai sa vedem.... nu ,la intrebarea din titlu.
la urmatoarele.... ce dreacu sa cred de vreme ce omul meu o zis clar ca vrea sa fie el cerut de barbat....

cand l'oi cere ti-oi spune.

dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Mai 2009 19:15
o cerere in casatorie nu dovedeste decat ca cel care o face ori are nevoie de certificatul de casatorie intr-o cestiune oarecare , ori ca a ajuns la concluzia ca nu i-ar strica cel putin pentru o perioada un partener (sau o partenera , dupa caz) stabil(a). cine crede ca o cerere de casatorie este certificatul beton care dovedeste iubirea neprihanita sa ... fie sanatos . poti sa te pui in contra fanteziilor unora ? ... nu uitati , pentru unii cea mai buna acoperire pentru nebunii si aventuri ulterioare o reprezinta casatoria ! ... cine cauta dovezi de iubire sa le caute pe alta strada . faptul ca atunci cand un barbat si o femeie se iubesc cu adevarat ajung mai devreme sau mai tarziu si la pirostrii si clopote nu face din casatorie dovada iubirii supreme ! este ca si cum ai spune ca petre roman este ruda cu fabrica de autocamioane Roman pentru ca-l cheama la fel ... pofta buna!
claudio2
Postat pe 9 Mai 2009 19:42
hahaha casatoria pentru mine inseamna multe dar nu si pentru toti in spatele ei nu se ascund mereu sentimente ci si interese sau doar o simpla dorinta de a imparti viata cu cineva pentru a nu ramane singur sau doar un efort pentru a oferi o familie copiilor
in spatele multor casatorii se afla certuri, batai, jigniri, interese, sotii inselate, suferintze, lacrimi de nimeni stiute, compromisuri, copii care asista la certurile dintre parinti
eu insa vad casatoria ca o comunine placuta dintre 2 persone care se iubesc care stiu sa traiasca intr-un camin in liniste si pace care isi ofera ajutorul reciproc, care fac eforturi pentru familie ca totul sa fie bine, isi iubesc copii si isi respecta caminul si mai mult decat comunica si stiu sa se simta bine in prezenta unul altuia si sa se distreze in timpul liber
yumy
Postat pe 10 Mai 2009 07:33
e clar ca fiecare isi impartaseste ideile...eu cred ca, casatoria e ink o dovada in plus de dragoste...nu k nu ar fi dragoste fara casatorie dar parca cand esti casatorit/a te simti implinit si mai sigur ..bine ca nu elimin optiunea ca multi se casatoresc din plictiseala si doar de a zice si ei ca au o familie am intalnit si cazuri de astea...ppacat...este cel mai frumos lucru din lume sa iubesti si sa fii iubit
aliona_larisa
Postat pe 11 Mai 2009 16:52
SI pentru mine conteaza casatoria .......insa exista dragoste si fara casatorie .....pentru mine CASATORIA este RESPECTUL UNUIA FATA DE CELALAT..... acum depinde de persoane .
ferero
Postat pe 15 Mai 2009 03:59
De la: Dor_a, la data 2009-04-14 09:20:08Ce-mi plac mie intrebarile astea care au deja raspunsu' atasat, de parca ar fi unul singur

Pentru cei care se casatoresc "in ziua de azi" inseamna exact ce insemna si acum trei sute de ani... Si anume: ori se iubesc ca chiorii (cacofonie intentionata, evident), ori s-au descoperit foarte buni parteneri de echipa, ori unul dintre ei are un interes...

cat adevar
Valitza88
Postat pe 20 August 2009 16:22

Ehhh
kudika046333
Postat pe 20 August 2009 16:23
la inceput este mirajul iubirii,poi urmeaza cautari peste cautari,apoi copii,dupa aceea hambitii certuri si apoi realizezi k te-ai mintit singur(a) ,k nu mai exista nici macar respect si ajungi la divort
danut_lucian
Postat pe 20 August 2009 16:38
De la: danut_lucian, la data 2009-08-20 16:38:17 la inceput este mirajul iubirii,poi urmeaza cautari peste cautari,apoi copii,dupa aceea hambitii certuri si apoi realizezi k te-ai mintit singur(a) ,k nu mai exista nici macar respect si ajungi la divort


Si-o iei de la capat cu alta, ca nu te-ai invatat minte si-ti place mirajul iubirii in puii mei
kudika046333
Postat pe 20 August 2009 16:45
super comentariul tau
chiar ma gandesc sa fac si eu pasul asta, .....dar mi se pare ca incepe sa cam scartie relatia mea si nu cred ca grabitul la maritat este solutia
nicole_selesi
Postat pe 20 August 2009 17:27
CASATORIA este unul din idealurile unui cuplu, o legatura autentica, o legatura care implica iubirea de cele mai multe ori in cazuri adevarate, fiind dorinta de a legaliza oficial legatura in fata umanitatii, a societatii dar si din punct de vedere religios, in fata lui Dzeu. RELATIA BAZATA PE IUBIRE RECIPROCA este cea mai trainica si cea mai echilibrata relatie ca si cuplu. Conteaza multe intr-o relatie, dar cel mai mult conteaza COMUNICAREA! Daca nu exista Comunicare la gradul maxim, relatia se destrama prin infidelitate, neincredere si lipsa de respect! Din punctul meu de vedere, casatorita fiind, casnicia este cel mai frumos sentiment caruia i se poate intampla unui om in viata, cea mai frumoasa comuniune! De ce? Pt k tot ceea ce genereaza ''ea''(certuri, dispute, gelozii, etc) reprezinta ''sare si piperul'' unei relatii trainice si de lunga durata!!!
amor77
Postat pe 20 August 2009 17:51
Depinde d efiecare, eu una am trecut printr-un divort dupa o casatorie de 10 ani, ulterior mi-am facut alta relatie, mama ma bate la cap sa legalizez relatia, dar sincer eu nu mai vreau. Pentru mine acele acte nu mai au nici o valoare, importante sunt intelegerea, dragostea si respectul. Daca nu exista astea degeaba esti casatorit cu acte.
alexia30
Postat pe 24 August 2009 09:28
De la: danut_lucian, la data 2009-08-20 16:38:17 la inceput este mirajul iubirii,poi urmeaza cautari peste cautari,apoi copii,dupa aceea hambitii certuri si apoi realizezi k te-ai mintit singur(a) ,k nu mai exista nici macar respect si ajungi la divort

daca tie ti s-a intamplat asta nu inseamna ca asa este in general.
Valitza88
Postat pe 24 August 2009 17:57
banuiesc ca cititi si voi ...iubirile platonice sunt nemuritoare...dupa ani intalnindu-te cu el/ea simti inca acei fluturasi....ele nu implica inscrisuri legalizate....Casatoria...dupa statistici oamenii isi unesc destinele ca apoi sa se dsparta...se casatoresc ca doi iubiti, prieteni ...si se despart ca doi dusmani...Casatoria este o conventie...ei convin sa faca lucruri impreuna sub auspiciul legii...cat din juramintele facute in biserica se mai respecta???...nu mai vorbesc e multele juraminte dinaintea casatoriei....facem afirmatii folosind cuvinte mari : vesnic, mereu, pana la sf zilelor..numai pe tine....cand TOTUL este relativ...adevarul...comportamentul...viata....
pacifista
Postat pe 25 August 2009 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubitul meu...divortat...nu crede in casnicie! 13 De la: kudika_995213 6 Martie 2016 00:02
de ce fug barbatii de angajamente? 32 De la: roxanikv 4 Februarie 2010 14:15
Nu gasim nasi:( 13 De la: krisma29 25 August 2011 18:34
relatia dupa casatorie 17 De la: michelle24 27 August 2012 09:42
Nu ºtiu ce sã fac 12 De la: Clara_Teodora 26 Ianuarie 2010 01:44