Setari Cookie-uri

Barbat indecis despartire dupa 16 ani

Am o relatie de parteneriat de 16 ani cu un barbat, locuim in aceeasi casa ca sot si sotie. Ne cunoastem din liceu.
Am trecut prin bune si prin rele, impartim aceleasi cheltuieli si aceeasi casa, avem lucruri cumparate in comun si bineinteles ani si amintiri impreuna.
Problema este ca in ultima perioada el se poarta urat si distant , vine acasa numai cu reprosuri si nu vrea sa se insoare si sa aibe copii, este f materialist, zice ca daca are copii ramane fara bani.
Numai bani are in cap, altceva nu stie.
Eu sunt intr-o mare dilema. Imi doresc o famiie, un copil, si ma gandesc cu groaza ca mi-am piersut tineretea cu el.Ce sa ma fac? Este clar ca daca continui asa nu o sa ma marit niciodata, nu o sa am copii.acesti Si ani pierduri aiurea imi creeaza un mare stress.

El are numai prieteni care traiesc cu iubitele lor de ani de zile fara casatorie si i se pare normal, Unii au facut si copii si tot nu le-au luat de neveste pe respectivele.

Le dau un sfat tuturor femeilor: nu va pieredti timpul cu indivizi materialisti care nu sunt in stare sa isi asume responsabilitati si sa aibe nevasta, copii.

A mai trecut cineva prin asa ceva? Ma gandesc si sunt f stresata de cum o sa fie dupa despartire, ptr ca 16 ani noi am dormit in aceeasi casa, am impartit aceleasi lucruri.
Nu suntem saraci, avem o situatie medie, si studii universitare amandoi, dar nu inteleg de ce se intampla asa ceva.
Constat cu srupoare ca multi barbati s-au golanit, se uita dupa femei tinere , si isi lasa partenerele cu care si-au impartit ani de viata.
Carmen150
Postat pe 6 Septembrie 2013 00:39
intrebare:...ai stat de vorba cu el?i-ai expus parerea ta ?i-ai spus ca tu nu iti doresti un parteneriat?ci o familie.
Eu in primul rand nu as fi acceptat ca in toti acesti 16 ani....sa coabitez cu o persoana care nu da dovada de maturitate,pana la urma sunt 16 ani in care tu traiesti in indecizie...si nu vreau sa te supar...dar ai partea ta de vina..si asta deoarece ai acceptat situatia in care esti.
Stai de vorba cu el...daca observi ca nu iti acorda credit,apoi atunci cumpara-i bomboane si explica-i ca il inscrii in grupa mica la cea mai apropiata gradinita.
piscotica
Postat pe 6 Septembrie 2013 09:50
De la: Carmen150, la data 2013-09-06 00:39:52Am o relatie de parteneriat de 16 ani cu un barbat, locuim in aceeasi casa ca sot si sotie. Ne cunoastem din liceu.
Am trecut prin bune si prin rele, impartim aceleasi cheltuieli si aceeasi casa, avem lucruri cumparate in comun si bineinteles ani si amintiri impreuna.
Problema este ca in ultima perioada el se poarta urat si distant , vine acasa numai cu reprosuri si nu vrea sa se insoare si sa aibe copii, este f materialist, zice ca daca are copii ramane fara bani.
Numai bani are in cap, altceva nu stie.
Eu sunt intr-o mare dilema. Imi doresc o famiie, un copil, si ma gandesc cu groaza ca mi-am piersut tineretea cu el.Ce sa ma fac?

adica timp de 16 ani, tu n-ai obsv ca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda?...nasol si-ti inteleg teama...gasesti un alt barbat si-ti mai trebuie alti 16 ani ca sa-ti dai seama daca sunteti compatibili,ori ba!
MissDarine
Postat pe 6 Septembrie 2013 13:44
Pai tu, in acesti 16 ani, ce ai pazit? De ce nu l-ai tras de maneca pe domnul, sa te ia de nevasta? Multe femei se lasa pacalite de fraze de genul: Pe noi doi nu ne leaga niste acte. Si uite-asa, anii trec, si te trezesti ca barbatul de langa tine, n-are nici cea mai mica intentie sa-si faca o familie. eu zic sa te desparti pe iubitul tau si sa cauti un om serios.
Micaell
Postat pe 7 Septembrie 2013 20:27
noi vrem sa ne "maritam" dar ne e lene
Ghicicummacheama
Postat pe 7 Septembrie 2013 20:37
asta crezi tu Micaell ,cand sotul alerga dupa mine vreo trei ani,apoi am avut uvut un copil(avem)si abia dupa 8 ani ne-am cununat....ca asa am vrut eu....dupa 8 ani voia el sa ne cununam!In total 11 ani acum sunt in total vreo 24 poate ca mai au timp sa se gandeasca si bine fac!!!
Titanika
Postat pe 7 Septembrie 2013 20:46
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-09-07 20:37:26noi vrem sa ne "maritam" dar ne e lene

si tu Amy?
Titanika
Postat pe 7 Septembrie 2013 20:49
"Unde dragoste nu e nimic nu e..."

Pai pana la urma nu o bucata de hartie te tine impreuna,dar te face atat de comod cand vine vorba de un divort.
criszoe
Postat pe 7 Septembrie 2013 21:31
Cine si ce te opreste sa faci un copil,bucata de hartie sau mai este ceva la mijloc?
criszoe
Postat pe 7 Septembrie 2013 21:39
De la: Titanika, la data 2013-09-07 20:49:07
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-09-07 20:37:26noi vrem sa ne "maritam" dar ne e lene

si tu Amy?


daaaaaaaaa
am mai fost grabita o data
sa stii ca un colt de hartie chiar nu are mare importanta. si deja avem 3 ani jumate de concubinaj cica
Ghicicummacheama
Postat pe 7 Septembrie 2013 23:05
Nu esti prima care trece prin asa ceva ,e o experienta dureroasa dar foarte comuna,multe femei au trecut prin aceasta situatie.O prietena care a impartasit aceiasi situatie cu tine mi-a propus sa-i fac un copil ceea ce s-a si intamplat.De atunci sunt fericiti el s-a bucurat enorm la vestea ca va fi tata si sunt bine merci sot si sotie,copilul meu are acum 4 ani
kudika368667
Postat pe 9 Septembrie 2013 09:44
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-09-07 23:05:17
De la: Titanika, la data 2013-09-07 20:49:07
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-09-07 20:37:26noi vrem sa ne "maritam" dar ne e lene

si tu Amy?


daaaaaaaaa
am mai fost grabita o data
sa stii ca un colt de hartie chiar nu are mare importanta. si deja avem 3 ani jumate de concubinaj cica

si uite asa o sa imbatraniti impreuna!
Titanika
Postat pe 9 Septembrie 2013 10:32
De la: Carmen150, la data 2013-09-06 00:39:52Am o relatie de parteneriat de 16 ani cu un barbat, locuim in aceeasi casa ca sot si sotie. Ne cunoastem din liceu.
Am trecut prin bune si prin rele, impartim aceleasi cheltuieli si aceeasi casa, avem lucruri cumparate in comun si bineinteles ani si amintiri impreuna.
Problema este ca in ultima perioada el se poarta urat si distant , vine acasa numai cu reprosuri si nu vrea sa se insoare si sa aibe copii, este f materialist, zice ca daca are copii ramane fara bani.
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:00
De la: kudika368667, la data 2013-09-09 09:44:18Nu esti prima care trece prin asa ceva ,e o experienta dureroasa dar foarte comuna,multe femei au trecut prin aceasta situatie.O prietena care a impartasit aceiasi situatie cu tine mi-a propus sa-i fac un copil ceea ce s-a si intamplat.De atunci sunt fericiti el s-a bucurat enorm la vestea ca va fi tata si sunt bine merci sot si sotie,copilul meu are acum 4 ani

deci tu i-ai facut un copil prietenei tale care e casatorita cu altu...iar el e fericit ca e tata ?....si tu esti implinit ca ea e fericita ....
piscotica
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:02

Relatie de parteneriat????Draga mea,astfel de relatii functioneaza, doar pe baza schimbului reciproc avantajos intre cei doi parteneri,nicidecum pe comunicarea interfamiliala!Ai acceptat o astfel de relatie o lunga perioada de timp,deci tot ce a intervenit in relatia ta trebuie asumat si constientizat,nimeni nu te-a fortat sa coabitezi cu un asemenea barbat,deci regretele tale nu au valabilitate!!


Exista doua variante:

1.Continui relatia in acelasi sistem,acceptand refuzul partenerului tau de a avea copii.
2.Renunti la aceasta relatie si cauti un alt partener,care sa te inteleaga si sa iti indeplineasca dorinta de a deveni mama!!
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:06
De la: kudika368667, la data 2013-09-09 09:44:18Nu esti prima care trece prin asa ceva ,e o experienta dureroasa dar foarte comuna,multe femei au trecut prin aceasta situatie.O prietena care a impartasit aceiasi situatie cu tine mi-a propus sa-i fac un copil ceea ce s-a si intamplat.De atunci sunt fericiti el s-a bucurat enorm la vestea ca va fi tata si sunt bine merci sot si sotie,copilul meu are acum 4 ani


pfuai, exact ca-n filme!!
kiss_my_ass
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:08
De la: kiss_my_ass, la data 2013-09-09 11:08:38
De la: kudika368667, la data 2013-09-09 09:44:18Nu esti prima care trece prin asa ceva ,e o experienta dureroasa dar foarte comuna,multe femei au trecut prin aceasta situatie.O prietena care a impartasit aceiasi situatie cu tine mi-a propus sa-i fac un copil ceea ce s-a si intamplat.De atunci sunt fericiti el s-a bucurat enorm la vestea ca va fi tata si sunt bine merci sot si sotie,copilul meu are acum 4 ani


pfuai, exact ca-n filme!!

pai si normal fata...viata bate filmul
piscotica
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:10
De la: kudika368667, la data 2013-09-09 09:44:18Nu esti prima care trece prin asa ceva ,e o experienta dureroasa dar foarte comuna,multe femei au trecut prin aceasta situatie.O prietena care a impartasit aceiasi situatie cu tine mi-a propus sa-i fac un copil ceea ce s-a si intamplat.De atunci sunt fericiti el s-a bucurat enorm la vestea ca va fi tata si sunt bine merci sot si sotie,copilul meu are acum 4 ani



Dar tu esti fericit??Cum te simti????
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:13
De la: piscotica, la data 2013-09-09 11:10:53
De la: kiss_my_ass, la data 2013-09-09 11:08:38
De la: kudika368667, la data 2013-09-09 09:44:18Nu esti prima care trece prin asa ceva ,e o experienta dureroasa dar foarte comuna,multe femei au trecut prin aceasta situatie.O prietena care a impartasit aceiasi situatie cu tine mi-a propus sa-i fac un copil ceea ce s-a si intamplat.De atunci sunt fericiti el s-a bucurat enorm la vestea ca va fi tata si sunt bine merci sot si sotie,copilul meu are acum 4 ani


pfuai, exact ca-n filme!!

pai si normal fata...viata bate filmul


io vroiam sa spun ca se uita la prea multe telenovele deja incurca viata reala cu cea din filme!!
kiss_my_ass
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:15
Eu, una, nu cred in concubinaj. Mai bine un divort decat o relatie de concubinaj esuata... Dar asta e parerea mea, fiecare face exact ce vrea. Am obsv. de-a lungul timpului ca rareori o prietenie lunga duce la casatorie. Am un caz i familie: de 22 de ani impreuna, fara acte, fara copii. Ea e un pic frustrata din cauza asta, dar si-a acceptat destinul. Acum totul depinde de tine, de cat de tare iti doresti sa devii mama (daca ma intrebi pe mine, e cel mai minunat lucru care ti se poate intampla). Esti nefericita, vrei ceva mai mult si persoana de,langa tine nu e pe aceeasi lungime de unda, ia-o de la capat, lasa in urma cei 16 ani, niciodata nu e prea tarziu.
cuba_libre
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:27
Dar astea sunt vremuri de facut copii ... in Romania... ????????? Cine are sa-i traiasca cine nu...nu are rost sa le dea viata ca acestia sa se chinuie.Cat despre acte , acestea nu au relevanta.Cu sau fara , nu vei schimba nimic in relatia ta. Iar pt bunurile in comun , exista posibilitatea de a fi "impartite in acte"si pe alte cai decat casatoria .
kudika_931639
Postat pe 10 Septembrie 2013 01:53
De la: kudika_931639, la data 2013-09-10 01:53:08Dar astea sunt vremuri de facut copii ... in Romania... ????????? Cine are sa-i traiasca cine nu...nu are rost sa le dea viata ca acestia sa se chinuie.Cat despre acte , acestea nu au relevanta.Cu sau fara , nu vei schimba nimic in relatia ta. Iar pt bunurile in comun , exista posibilitatea de a fi "impartite in acte"si pe alte cai decat casatoria .

da cine esti tu sa judeci pe cei care isi doresc copii?cine esti tu...sa decizi daca e momentul pentru un copil acum in aceste vremuri?
Am mai intalnit din pacate persoane ca tine ....care judeca o mama cand o vede cu trei copii dupa ea...care considera ca acea mama isi chinuie copii.
te-ai gandit oare ca poate acea mama e mai fericita si implinita chiar daca nu are posibilitatea sa mearga la restaurant ,in concediu prin strainataturi....si poate ca nici nu ar da o ceapa degerata pe acele oportunitati.
Cu ce se chinuie copii langa parinti?
Vai ,vai.......oare de ce naiba va mai deschideti gura aiurea?daca nu va doriti copii nu-i faceti,daca ii considerati o povara ,nu-i faceti...e simplu.......da nu-i judecati pe cei care isi doresc copii,nu-i judecati pe acei oameni care sunt dispusi sa renunte la anumite lucruri pentru a-si vedea copilasii fericiti.
piscotica
Postat pe 10 Septembrie 2013 10:25
De la: piscotica, la data 2013-09-10 10:25:44
De la: kudika_931639, la data 2013-09-10 01:53:08Dar astea sunt vremuri de facut copii ... in Romania... ????????? Cine are sa-i traiasca cine nu...nu are rost sa le dea viata ca acestia sa se chinuie.Cat despre acte , acestea nu au relevanta.Cu sau fara , nu vei schimba nimic in relatia ta. Iar pt bunurile in comun , exista posibilitatea de a fi "impartite in acte"si pe alte cai decat casatoria .

da cine esti tu sa judeci pe cei care isi doresc copii?cine esti tu...sa decizi daca e momentul pentru un copil acum in aceste vremuri?
Am mai intalnit din pacate persoane ca tine ....care judeca o mama cand o vede cu trei copii dupa ea...care considera ca acea mama isi chinuie copii.
te-ai gandit oare ca poate acea mama e mai fericita si implinita chiar daca nu are posibilitatea sa mearga la restaurant ,in concediu prin strainataturi....si poate ca nici nu ar da o ceapa degerata pe acele oportunitati.
Cu ce se chinuie copii langa parinti?
Vai ,vai.......oare de ce naiba va mai deschideti gura aiurea?daca nu va doriti copii nu-i faceti,daca ii considerati o povara ,nu-i faceti...e simplu.......da nu-i judecati pe cei care isi doresc copii,nu-i judecati pe acei oameni care sunt dispusi sa renunte la anumite lucruri pentru a-si vedea copilasii fericiti.

pisco eu vreau sa cred ca tipa a vrut sa se refere la femeile care fac copii pe banda rulanta ca sa beneficieze de bani si din pacate chiar sunt multe care fac asta si sincer nu as crede ca acele femei sunt fericite, ca sa nu mai zic de mamele care fac copii sa ii vanda
yumy
Postat pe 10 Septembrie 2013 10:40
De la: yumy, la data 2013-09-10 10:40:08
pisco eu vreau sa cred ca tipa a vrut sa se refere la femeile care fac copii pe banda rulanta ca sa beneficieze de bani si din pacate chiar sunt multe care fac asta si sincer nu as crede ca acele femei sunt fericite, ca sa nu mai zic de mamele care fac copii sa ii vanda

yummy draga..te-ai indepartat de subiect mult prea tare si ai intrat in niste detalii inexistente in postarea kudicii de mai sus.Haide totusi sa nu exageram...nu cred ca se referea la asa ceva...era strict in discutie de a avea un copil in aceste vremuri grele(criza)...iar pentru kudica de mai sus probabil un copil egal cu o povara
piscotica
Postat pe 10 Septembrie 2013 10:45
De la: piscotica, la data 2013-09-10 10:45:05
De la: yumy, la data 2013-09-10 10:40:08
pisco eu vreau sa cred ca tipa a vrut sa se refere la femeile care fac copii pe banda rulanta ca sa beneficieze de bani si din pacate chiar sunt multe care fac asta si sincer nu as crede ca acele femei sunt fericite, ca sa nu mai zic de mamele care fac copii sa ii vanda

yummy draga..te-ai indepartat de subiect mult prea tare si ai intrat in niste detalii inexistente in postarea kudicii de mai sus.Haide totusi sa nu exageram...nu cred ca se referea la asa ceva...era strict in discutie de a avea un copil in aceste vremuri grele(criza)...iar pentru kudica de mai sus probabil un copil egal cu o povara

probabil face parte din categoria de femei despre care am mentionat mai sus, eu doar vroiam sa fiu optimista, oricum discutia pe topic a deviat inainte sa intervin eu
yumy
Postat pe 10 Septembrie 2013 10:50
mna ..ziceam si eu...m-a uimit doar concluzia ce-ai tras-o...ca nu era specificat ceva de genu in nici un post...d`aia.
piscotica
Postat pe 10 Septembrie 2013 10:55
nu era o concluzie..era o parere... oricum facutul copiilor nu are treaba cu barbatul indecis dupa 16 ani(asta e o concluzie si chiar nu e uimitoare )
yumy
Postat pe 10 Septembrie 2013 10:59
De la: yumy, la data 2013-09-10 10:59:03nu era o concluzie..era o parere... oricum facutul copiilor nu are treaba cu barbatul indecis dupa 16 ani(asta e o concluzie si chiar nu e uimitoare )

tocmai de aceea am citat-o de kudica care a postat acel mesaj........ca sa nu se inteleaga gresit.....lucru care tocmai ce s-a intamplat.

io merg sa beau inca o cafea ...ca ori eu is incoerenta ori nu pricep.e greu azi pentru unii
piscotica
Postat pe 10 Septembrie 2013 11:02
De la: yumy, la data 2013-09-10 10:59:03nu era o concluzie..era o parere... oricum facutul copiilor nu are treaba cu barbatul indecis dupa 16 ani(asta e o concluzie si chiar nu e uimitoare )

ahhh...si ps
vine acasa numai cu reprosuri si nu vrea sa se insoare si sa aibe copii, este f materialist, zice ca daca are copii ramane fara bani.


deci totusi facutu copiilor are treaba cu subiectu.....trebuie doar nitica rabdarica ..
piscotica
Postat pe 10 Septembrie 2013 11:04
De la: piscotica, la data 2013-09-10 11:02:51
De la: yumy, la data 2013-09-10 10:59:03nu era o concluzie..era o parere... oricum facutul copiilor nu are treaba cu barbatul indecis dupa 16 ani(asta e o concluzie si chiar nu e uimitoare )

tocmai de aceea am citat-o de kudica care a postat acel mesaj........ca sa nu se inteleaga gresit.....lucru care tocmai ce s-a intamplat.

io merg sa beau inca o cafea ...ca ori eu is incoerenta ori nu pricep.e greu azi pentru unii

sa o savurezi cu placere
eu am zis doar parerea mea, vreau sa cred ca tipa nu s-a exprimat corect si nu face parte din categoria mai sus amintita, dar asta este sa ai o zi minunata
yumy
Postat pe 10 Septembrie 2013 11:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog frumos 3 De la: Anissia27 5 Februarie 2009 10:29
Asteptari intr-o relatie de cuplu 1 De la: kudika_1032817 5 Mai 2018 16:54
Voi credetti in legatul cununiei??? 0 De la: 30 Octombrie 2012 02:59
Simt ca ma forteaza sa imi schimb religia...si cred ca e prea devreme sa fac pasul acesta 61 De la: Donna22 13 Septembrie 2016 17:42
Marea dilema a casatoriei mele! 24 De la: kudika_pudika 21 Ianuarie 2011 01:38