Setari Cookie-uri

Sarbatorile Pascale - traditie sau comercial?

Cat din ceea ce este astazi Pastele mai reprezinta traditie si cat din traditie a fost ocupat de strategiile de marketing ale producatorilor care se folosesc de acest pretext pentru a-si vinde produsele?
Kathhy
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:12
TrADITIE 80 % SI 20 % STRATEGIE DE MARKETING
_dulcik_
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:13
Am avut zilele aste mai mult timp liber, asa ca am avut timp sa ma preumblu prin multe cotloane ale acestui forum.
De ce tin sa mentionez asta? Pentru ca am zis ca am avut timp liber. Timp pentru a ma ocupa de traditii pascale care, sincer nu mi s-au parut deloc strategie de marketing, referindu-ma aici la sfanta curatenie care din cunostintele mele inca se mai practica prin toate ungherele Romaniei, mai ales la sate unde varul este la putere in aceste zile.
Asadar asta este o traditie, asa cum o traditie asa de placuta, nu este aceea de a te inbuiba, cum gresit se intelege, ci aceea de a vizita parintii, rude apropiate, cunostinte dragi, de a ciocni oua rosii (neaparat rosii, nu verzi, violet, roz, galbene...), de a te imbraca curatel si daca se poate cu cele mai bune haine ale tale.
Sunt convins ca poti inca descoperi foarte multe traditii, nu neaparat vechi cat mai ales de bun simt.
Sarbatori fericite, asadar!
jenesaispas
Postat pe 17 Aprilie 2009 18:35
Traditie!
Fara cea mai mica indoiala!
Romanii isi sarbatoresc Pastele oriunde ar fi. Faptul ca in tara exista multe oferte de Pasti e urmare a TRADITIEI de ne innoi, de a cumpara ceva nou de Paste...
Si cat de spiritual e Pastele pentru TINE, TU ar trebui sa stii. Cat e pentru altii... Oare de ce ne intereseaza asa de mult capra vecinului?
Imi amintesc de o povestioara; cea in care copilul, dupa o furtuna care aruncase mii de stele de mare pe mal, s-a apucat sa ia una cate una si sa le arunce inapoi in mare... Un fraier (asa se numesc cei care stau asezati si tot intreaba tot felul de chestii, in loc sa gaseasca solutii) vine si-l intreaba: "De ce te obosesti s-o faci? Sunt mii de stele de mare, nu stiu cat poti sa le ajuti tu... Nu e nici o diferenta"...
Copilul a mai aruncat o stea in mare si a spus: "Aceasta o sa traiasca, deci pentru ea am facut toata diferenta din lume!"...
Fraierul (se vede treaba ca nu era fraier de tot) a inteles... Alaturi de copil, a inceput sa arunce si el stele de mare inapoi in apa... Dupa catva timp, erau trei, apoi cinci, apoi o suta...
Mda, daca a fost prea criptica, ideea e urmatoarea: Daca cuiva i se pare ca un anumit lucru nu se mai face cum ar trebui, sa-l faca EL bine, si atat. Mai devreme sau mai tarziu, altcineva va observa si va face la fel... Si apoi altul...
Dar vorba lui Frannce si a lui Kathara... Cainele moare de drum lung...
Dor_a
Postat pe 17 Aprilie 2009 19:53
De la: Dor_a, la data 2009-04-17 19:53:31Traditie!
Fara cea mai mica indoiala!
Romanii isi sarbatoresc Pastele oriunde ar fi. Faptul ca in tara exista multe oferte de Pasti e urmare a TRADITIEI de ne innoi, de a cumpara ceva nou de Paste...
Si cat de spiritual e Pastele pentru TINE, TU ar trebui sa stii. Cat e pentru altii... Oare de ce ne intereseaza asa de mult capra vecinului?
Imi amintesc de o povestioara; cea in care copilul, dupa o furtuna care aruncase mii de stele de mare pe mal, s-a apucat sa ia una cate una si sa le arunce inapoi in mare... Un fraier (asa se numesc cei care stau asezati si tot intreaba tot felul de chestii, in loc sa gaseasca solutii) vine si-l intreaba: "De ce te obosesti s-o faci? Sunt mii de stele de mare, nu stiu cat poti sa le ajuti tu... Nu e nici o diferenta"...
Copilul a mai aruncat o stea in mare si a spus: "Aceasta o sa traiasca, deci pentru ea am facut toata diferenta din lume!"...
Fraierul (se vede treaba ca nu era fraier de tot) a inteles... Alaturi de copil, a inceput sa arunce si el stele de mare inapoi in apa... Dupa catva timp, erau trei, apoi cinci, apoi o suta...
Mda, daca a fost prea criptica, ideea e urmatoarea: Daca cuiva i se pare ca un anumit lucru nu se mai face cum ar trebui, sa-l faca EL bine, si atat. Mai devreme sau mai tarziu, altcineva va observa si va face la fel... Si apoi altul...
Dar vorba lui Frannce si a lui Kathara... Cainele moare de drum lung...



Bine ar fi sa fie asa pentru toata lumea. Eu cred ca tu ai o problema cu mine, sau cel putin ai avut. Nu m-am referit nicio secunda la ceea ce simte un om, si mai ales la ceea ce simt eu... E o intrebare, care a fost tema unei dezbateri, foarte bine pregatita de niste elevi. Ei insa au adus si argumente parerilor lor. Acest topic, avea, cumva sa le fie sursa de inspiratie candidatillor la proba de retorica... Insa, nu prea am gasit exemple pozitive pe care elevii sa le poata urma.. Nu fac referire la pregatirea sau la nivelul intelectual al celor care au postat, ci la lipsa unora de intelegere, si de dorinta de intrajutorare.... Cred ca nu ai vazut ca era semnul intrebarii la sfarsit...
Ai facut greseala de a ma acuza, si de a ma pune pe aceeasi treapta cu "un fraier", si cu "un Prost"... De ce?
Ce ti se pare deplasat la aceasta intrebare?... Poti sa-ti exprimi o opinie, pur si simplu, fara sa jignesti? Cred ca ai putea cel putin sa incerci. Eu nu te-am jignit, si nici nu as face-o... Subestimezi oamenii ... De ce? Te rog, am vazut profilul tau... Ai 33 de ani... Nimeni nu-ti contesta inteligenta, eu, cel putin, nu, dar poti sa te comporti civilizat?
Kathhy
Postat pe 11 Mai 2009 02:41
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
asfj'f 10 De la: blaa 20 Februarie 2010 16:37
pensat cu ata 3 De la: paullina 11 Mai 2010 07:22
probleme sexuale 9 De la: Andreea_B21 20 August 2008 14:51
CUM CREDETI CA VA FI ANUL 2009? MAI BUN SAU MAI RAU 16 De la: _dulcik_ 3 Martie 2009 21:04
ce sa fac????? 17 De la: valivieru96 2 Februarie 2010 22:29