Setari Cookie-uri

un sfat va rog ......diferenta de varsta in dragoste...o problema?!

salut,am nevoie de sfatul vostru ,sunt indragostita de un barbat cu 25 ani mai in varsta decat mine ,precizez ca nu am facut dragoste cu el ,ne-am sarutat ,alintat ,ma face sa ma simt bine in compania lui ,m-am atasat foarte mult de el ,iar acum sunt la rascruce de drumuri,mi-a cerut sa am o relatie mult mai apropiata cu el ,insa am refuzat ,deoarece ma gandesc ca nu pot avea un viitor cu el ,au aflat si parintii mei care mi-au facut scandal,ma simt foarte rau pentru ca tin la el foarte mult si nu stiu daca am puterea sa ma despart de el ,dar stiu ca nici nu pot continua aceasta agonie ,deoarece va trebui sa-mi fac si eu o familie.
va rog sfaturi metode ,orice mi-ar prinde bine sa ma luminez ,a trecut cineva prin asa ceva?
dia08
Postat pe 20 Aprilie 2009 09:11
Cred ca ti la el ca la un tata...
Cum sa nu ai puterea sa te desparti de el??Ia sa vezi ca o gasesti tu pana la urma...
ella_c
Postat pe 20 Aprilie 2009 09:42
Eu nu cred ca e nevoie de foarte multa putere. In cel mai scurt timp vei descoperi singura incompatibilitati foarte mari peste care nu vei putea trece. Bafta!
SHELYA
Postat pe 20 Mai 2009 16:16
nu este nici o problema, dar inainte de asta trebuie sal cunosti destul de bine,si sa afli despre el ce fel de om e,daca te poti baza pe el din toate punctele de vedere, sa vezi ce vicii are. daca totul e ok. ramane sa decizi tu, si sa asculti ce zice inima ta
rody_4u2
Postat pe 20 Mai 2009 16:19
nu sunt de acord ca intre voi nu poate fi ok...kiar cred ca iubirea nu are varsta,eu zic sa incerci,sa vezi cum te simti cand esti iubita unui barbat atat de matur,sunt sigura ca iti va placea,daca te-ai indragostit de el,merita sa mergi mai departe,fara sa tii cont de barfe,de speculatii,de oprelisti....si fa-o macar pt un motiv:daca ai facut o pasiune pt el,iti va fi f.greu sa mergi mai departe alaturi de altcineva,nu-l vei uita cu usurinta,merita sa incerci.Singura problema pe care trebuie sa ti-o pui este daca el te merita,daca e sincer in ceea ce iti spune...iar asta numai tu o poti simti.Eu te felicit pt ca barbatii maturi cu adevarat au intotdeauna grija sa aiba langa ei o femeie valoroasa.
andy_elle
Postat pe 20 Mai 2009 17:33
acum poate ca il iubesti cum spui.....dar nusu dupa un timp vei vrea sa fii cu cineva mai tanar.gandestete cand el va avea vreo 60 de ani pe bune esti tanara n-ai cum sa-l alegi pe el in favoarea unui baiat mai tanar.gandeste-te.daca crezi ca vei putea trece peste problema de varsta ramai cu el ....altfel n are rost.gandeste-te la fericirea ta.
eu_pisika
Postat pe 20 Mai 2009 17:33
Diferenta este f mare .Cred ca tu acum confunzi dragostea ,dar stai putin si gandste-te la viitor ... vei avea multe de pierdut
ionia
Postat pe 20 Mai 2009 21:13
....mai mult ca sigur nu ai intalnit pe''cineva mai bun''sunt o multime de baieti de varsta ta care te pot face fericita.Probabil ca bunatatea si comportamentul te au facut sa ''iti ia mintile''...dar gandeste te si la varsta...''poate ca e insurat''s au o multime de alte kestii.Daca as fi in locul tau,probabil ca as incerca sa imi fac mai multi prieteni si de aici sa incep sa fac diferenta.Nu numai felul cum se comporta cu tine e imp....de ex ...peste ceva ani tu o sa fii tanara si mumoasa iar el deja intrat in varsta a 3-a..... o sa iti fi e rusine cu el???o intrebare buna,nu?bafta si fa ce crezi ca e mai bine
kudika028667
Postat pe 4 Iunie 2009 19:23
Draga Dia,o femeie mult mai tanara vede in partenerul mai in varsta siguranta, experienta, protectie, liniste, confort spirtual si uneori si material,asta din punct de vedere psihologic.
- din punct de vedere social,asemenea cupluri atrag atentia si sunt comentate...
-s-a demonstrat,si exista destule cazuri concludente, ca ele functioneaza si demonstreaza un contact afectiv si de comunicare bun, semnificativ intre ei,bazat mai mult pe sentimentul de protectie oferit de partener...

INSA,nimeni nu poate lua o hotarare in locul tau !!!!
Nu stim ce statut are persoana in cauza,daca este casatorit - atunci te sfatui sa rupi relatia,pt el reprezinti doar "crema dulce de la o prajitura"
- daca nu este casatorit,pune in balanta avantajele si dezavantajele unei astfel de relatii..
Eu am sa-ti enumar doar cateva dezavantaje :
1. Dragostea nu este eterna,ce vine dupa ea se rezuma la intelegere,respect,empatie,etc , nu am putut vedea ca varsta ai,dar deduc ca poate 20-22.....
Cand tu vei avea 35 de ani sa spunem,el va avea 60,nu??
Femeile care se respecta,se ingrijesc si se intretin,nu-si arata varsta reala niciodata,mai ales daca sunt minione...
-Imagineaza-te,iesind la aceea varsta cu el de brat la plimbare....
-Ai prestanta,esti frumoasa,inteligenta - un barbat de aceeasi varsta,sau apropiata iti face curte....
-Se spune ca femeia "poate" pana la 100 de ani ,eeeeeeeee el are deja 60

- Chiar ti-ai dori,pentru ca viata nu stii ce iti ofera,doamne fereste - dar punem si problema in felul acesta,la 35 sa devii infirmiera pe viata,pt ca doamne fereste,omul in urma unui efort,avand si probleme cardiace,a facut accident vascular..

-sau in cel mai rau caz o vaduva tanara,sa te ti trai neneaca de parastase,sa vina copii respectivului sa traga de tine,ca era tata,ca nu ai nici un drept si cate alte injurii...,iar apoi sa te trezesti ca ai ajuns la o varsta cand nu ai realizat nimic,colac peste pupaza ai ramas si pe drumuri si cate si mai cate...

EU,daca asi mai avea varsta ta,nu asi accepta asa ceva !!!!

Deci sfatul meu este sa pui in balanta totul,apoi sa iei o decizie !!
Floare_de_castan
Postat pe 4 Iunie 2009 21:57
Sti?...Se spune ca fetele isi cauta parteneri care poate fara sa isi dea seama seamana sau au ceva in comun cu tatal lor. Eu cred ca mai mult ti la el ptr ca e mult mai matur si te simti mai protejata. Acum gandeste-te ca si diferenta asta e destul de mare,poate acum e totul ok intre voi,dar cu timpul se vor schimba multe,el v-a fi batran in timp ce tu vei fi in floarea varstei,tanara si cu chef de viata, o sa intervina gelozia din partea lui. Nu o sa poti sa ai o familie cu el fara sa suferi mult, mai devreme sau mai tarziu. Eu cunosc multe cupluri in care e diferenta mare de varsta (prieteni ai parintilor), toate cuplurile astea au probleme grave,la inceput e bine,dar cu timpul totul se pace praf.
jowanna2006
Postat pe 4 Iunie 2009 22:08
nu vei reusi sa te lasi curand de el...dragostea e oarba...surda si muta...tu vei face ce simti in prezent....il vei lasa cand o sa-i simti mainile si corpul reci...ca de scandura...vei regreta...da nu vei putea traii in trecutul amintirilor mereu..
kudika045103
Postat pe 8 Decembrie 2009 17:35
si eu am o relatie cu cineva mai mare ca mine cu 9 ani
ne intelegem super si e super bun la pat
singura problema e ca el e insurat
ingerasul_noptii
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:04
De la: ingerasul_noptii, la data 2009-12-08 23:04:57si eu am o relatie cu cineva mai mare ca mine cu 9 ani
ne intelegem super si e super bun la pat
singura problema e ca el e insurat

inca una pentru topicul dorei
Full_Metal_Jacket
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:07
De la: dia08, la data 2009-04-20 09:11:43salut,am nevoie de sfatul vostru ,sunt indragostita de un barbat cu 25 ani mai in varsta decat mine ,precizez ca nu am facut dragoste cu el ,ne-am sarutat ,alintat ,ma face sa ma simt bine in compania lui ,m-am atasat foarte mult de el ,iar acum sunt la rascruce de drumuri,mi-a cerut sa am o relatie mult mai apropiata cu el ,insa am refuzat ,deoarece ma gandesc ca nu pot avea un viitor cu el ,au aflat si parintii mei care mi-au facut scandal,ma simt foarte rau pentru ca tin la el foarte mult si nu stiu daca am puterea sa ma despart de el ,dar stiu ca nici nu pot continua aceasta agonie ,deoarece va trebui sa-mi fac si eu o familie.
va rog sfaturi metode ,orice mi-ar prinde bine sa ma luminez ,a trecut cineva prin asa ceva?


singura ai raspuns la intrebarea ta.....25 de ani inseamna o diferenta prea mare....acum tu vrei sa te combini cu "tatal tau"...uita-te in jurul tau si priveste la fetele de varsta ta care sunt fericite ca au langa ele un parter tanar....tu chiar nu vrei sa fii fericita in viitor?...ce crezi ca iti poate oferi un barbt cu 25 de mai mare ca tine?..poate o perioada scurta va fi frumos dar dupa?
cala
Postat pe 9 Decembrie 2009 10:12
daca tot ati scos topicul de la naftalina, iote un banc pe tema asta:
Un bancher discuta cu prietenul sau:
- Iti inchipui, m-am indragostit! Ea are 20 de ani, eu 65!
Ce crezi, sansele mele vor creste daca ii voi spune ca am 50?
- Sansele tale vor creste daca ii vei spune ca ai 80!
miss_darine
Postat pe 9 Decembrie 2009 10:45
De la: miss_darine, la data 2009-12-09 10:45:45daca tot ati scos topicul de la naftalina, iote un banc pe tema asta:
Un bancher discuta cu prietenul sau:
- Iti inchipui, m-am indragostit! Ea are 20 de ani, eu 65!
Ce crezi, sansele mele vor creste daca ii voi spune ca am 50?
- Sansele tale vor creste daca ii vei spune ca ai 80!



freakbabe
Postat pe 9 Decembrie 2009 13:36
daca esti indragostita cu adevarat, nu te lua dupa nimeni, traieste clipa, nu conteaza cati ani are, important este ca un barbat matur va stii intotdeauna sa se comporte cu o fata. Fa diferenta intre ce ai avut si ce ai putea avea cu acest om,cei de varsta noastra habar nu au ce este pasiunea, afectiunea, dar sa faci exact cum iti dicteaza inima, iti urez sa iei o decizie benefica pt tine, toate cele bune
lory86_lolo_yahoo_com
Postat pe 9 Decembrie 2009 14:28
draga mea...este o problema...esti impancientata...numai singura te poti ajuta...arata-i comentariile pertinente de aici.....barbatului pe care-l iubesti...apoi deseminati la rece informatia...precis veti trage concluzii bune
kudika045103
Postat pe 9 Decembrie 2009 18:17
si eu sunt intr-o situatie asemanatoare , cunosc un barbat cu 20 de ani mai mare de 6 ani ,m-am indragostit eu sunt si casatorita dar casnicia mea merge groaznic , nici eu nu prea stiu ce sa fac pt ca lumea e rea iar mie imi e frica de ce ar putea sa spuna oameni despre noi , chiar sa inventeze povesti false si atunci el fiind mai batran poate le-ar crede , nu stiu .......il iubesc de 6 ani cand sunt cu el sunt linistita fericita si la pat e grozav , e atat de placut sa te sti dorita si iubita de cineva cand acasa esti doar umilita si certata ziilnic ...el se pare ca vrea mai mult , ma vrea langa el , dar nu stiu ......dar tu esti singura , lasa inima sa decida, oricum tu o poti lua de la ineput daca nu merge , dar eu cred ca clipele petrecute cu un barbat mai invarsta si care te iubeste nu ar trebui ratate , un tanar nu o sa-ti ofere niciodata asa ceva
pestisor22
Postat pe 13 Decembrie 2009 10:32
Ai impresia ca il iubesti, impresie care ti-ar putea fi fatala daca te casatoresti cu el pentru ca mai tarziu vei intalni unul mai tanar si acesta ti se va parea urat etc etc.

Are bani? in cazul acesta iti plac banii lui si nu el.
alexia30
Postat pe 13 Decembrie 2009 11:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce simte cu adevarat?? 13 De la: darksukkubus69 25 Decembrie 2009 20:47
hmmmm 2 De la: SPOTYYY 23 Octombrie 2009 16:58
Buna 8 De la: felixcat 31 Iulie 2009 15:19
Mutatul impreuna 26 De la: kudika_20652 3 Martie 2013 08:52
Cele 2 intrebari, pe care orice femeie vrea sa le stie despre barbati 279 De la: Enigmaticul 15 Mai 2012 20:33