Setari Cookie-uri

Bomba imobiliara inca ticaie

O agenda - interna si externa - mai mult decit fierbinte a deturnat in mare masura dezbaterea publica de la chestiunile legate de criza economica. O criza care, in Romania, abia incepe. Si pare a se uita (prea) repede ca miezul crizei, in tara noastra si nu numai, a fost domeniul imobiliar. Iar de acolo inca se aude ticaitul bombei cu ceas, bomba pe care, cel putin deocamdata, nu a dezamorsat-o nimeni.

Nu mai revenim la analiza cauzelor care, intre 2004 si 2007, au contribuit cu ingredientele necesare la fabricare acestei bombe. Am facut-o in alte demersuri jurnalistice, au facut-o si altii. Problema este ce se intimpla acum si ce se poate intimpla, predictibil, in viitor.

“Moda” constructiilor a format un suvoi care a adunat laolalta firme de renume si cu expertiza necesara, aventurieri in goana dupa aur, plescari in cautare de profituri lesnicioase, fabricanti de mezeluri convertiti la cultul fier-betonului si gambleri care au simtit mirosul prazii.

Pe cealalta parte a baricadei, s-au aliniat ca oile cei carora bancile le ofereau credite cu o suspecta generozitate si pe care-i luase valul aparentei prosperitati a tarii noastre. Scriem “aparenta”, pentru ca aparenta s-a si dovedit si s-ar fi dovedit cu sau fara criza externa.

Pe scurt, la nivel de stat si la nivel individual, ne-am intins mai mult decit ne era plapuma si, asa cum ne-a invatat bunica, trebuia sa vina si nota de plata.

>>gandeste ca nu doare
calubalan
Postat pe 21 Aprilie 2009 10:31
ok!

Postat pe 21 Aprilie 2009 10:44


nah ca acu bomba imobiliara a facut poc....
dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Aprilie 2009 10:48
c'est la vie!
yumy
Postat pe 21 Aprilie 2009 10:58
asa si??
cristi_nne
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:51
Asta ce inseamna practic? Se prabuseste piata si mai mult?
Kathara
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce am invatat azi? 335 De la: muza_ta 29 August 2013 00:14
Care ma ajuta? 12 De la: mirelutza_mariusmoga 20 August 2010 13:05
"Toamna, au roade bogate" 1 De la: iulyka 14 Octombrie 2008 09:55
vacanta marea neagra 1 De la: anca_leuca 14 Iunie 2010 15:24
Conspiratie 46 De la: supermiki 4 Octombrie 2010 11:07