Setari Cookie-uri

coruptia in invatamant

invat intr-un liceu ....in care se pare ca parctica in mod frecvent coruptia ....sunt cateva persoane in liceu care pot face orice doresc ....(batai ..panarama la ore ....insultarea profesorilor)...li se propune nota scazuta la purtare de catre un profesor ...si nimeni nu e este de acord desi fapta lor merita exmatriculare fara discutie ....din partea directiunii ....ei pot sa ne omoare p noi cei care nu le suntem amici dar noi doar daca zicem ceva ...imediat ni se scade nota la purtare cu vreo ....nu mai vrem sa stam asa ...poate intr'o zi ....cine stie ce se va intampla cu noi .....totul in acel liceu se bageaza pe pile ....ca tatalu nu stiu cui este in inspectorat ...da nimeni nu intreaba ce lucreaza in inspectorat poate fi si magazioner ....dar lucreaza in inspectorat ...lucreaza .......vreau sa stiu daca se poate face ceva ....ma refer poate pot face ceva parintii ca noi elevii nu avem nici o putere ....

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:16
Crezi ca spui vreo noutate ? Nu spui, o sa te obisnuiesti cu asta in viata, o sa ai parte de coruptie si in facultate si cand trebuie sa te angajezi. Ideea este sa fii tu suficient de bun pt ca altii sa nu se lege de tine. Coruptia nu o sa dispara niciodata din lume ! Este o constanta !

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:20
De la: alina91, la data 2008-11-08 14:16:42invat intr-un liceu ....in care se pare ca parctica in mod frecvent coruptia ....sunt cateva persoane in liceu care pot face orice doresc ....(batai ..panarama la ore ....insultarea profesorilor)...li se propune nota scazuta la purtare de catre un profesor ...si nimeni nu e este de acord desi fapta lor merita exmatriculare fara discutie ....din partea directiunii ....ei pot sa ne omoare p noi cei care nu le suntem amici dar noi doar daca zicem ceva ...imediat ni se scade nota la purtare cu vreo ....nu mai vrem sa stam asa ...poate intr'o zi ....cine stie ce se va intampla cu noi .....totul in acel liceu se bageaza pe pile ....ca tatalu nu stiu cui este in inspectorat ...da nimeni nu intreaba ce lucreaza in inspectorat poate fi si magazioner ....dar lucreaza in inspectorat ...lucreaza .......vreau sa stiu daca se poate face ceva ....ma refer poate pot face ceva parintii ca noi elevii nu avem nici o putere ....


depune o plangere, si probabil ca cineva se va sesiza.... in cincinalul viitor, coruptia prinde bine tuturor....

dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:26
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-08 14:26:46
De la: alina91, la data 2008-11-08 14:16:42invat intr-un liceu ....in care se pare ca parctica in mod frecvent coruptia ....sunt cateva persoane in liceu care pot face orice doresc ....(batai ..panarama la ore ....insultarea profesorilor)...li se propune nota scazuta la purtare de catre un profesor ...si nimeni nu e este de acord desi fapta lor merita exmatriculare fara discutie ....din partea directiunii ....ei pot sa ne omoare p noi cei care nu le suntem amici dar noi doar daca zicem ceva ...imediat ni se scade nota la purtare cu vreo ....nu mai vrem sa stam asa ...poate intr'o zi ....cine stie ce se va intampla cu noi .....totul in acel liceu se bageaza pe pile ....ca tatalu nu stiu cui este in inspectorat ...da nimeni nu intreaba ce lucreaza in inspectorat poate fi si magazioner ....dar lucreaza in inspectorat ...lucreaza .......vreau sa stiu daca se poate face ceva ....ma refer poate pot face ceva parintii ca noi elevii nu avem nici o putere ....


depune o plangere, si probabil ca cineva se va sesiza.... in cincinalul viitor, coruptia prinde bine tuturor....



nu se sesizeaza nimeni, crede-ma...stiu destul de multe despre sistem :)

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:27
stiu ca nu se sesizeaza nimeni pana nu apar diverse filmulete pe you tube...care sa demonstreze si sa oripileze opinia publica...poate doar asa se "autosesizeaza" careva.

camera ascunsa ar fi o idee....

dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:30
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-08 14:30:44stiu ca nu se sesizeaza nimeni pana nu apar diverse filmulete pe you tube...care sa demonstreze si sa oripileze opinia publica...poate doar asa se "autosesizeaza" careva.

camera ascunsa ar fi o idee....




pilele de care vorbeste ea nu se filmeaza cu camera ascunsa. Strategiile pilelor se fac intre 4 ochi, este destul de complicat sa gasesti dovezi. Chiar si la examene, chiar daca stii sigur ca baiatul inspectorului a avut nota ridicata cu mult, nu poti sa faci contetatie pe lucrarea lui, faci contestatie pe lucrarea ta. Topcmai de aceea am zis ca este bien sa iti vezi de treaba ta si sa le demonstrezi ca esti mai bun decat ei.

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:34
Eu am avut un prof la fac care, inainte de licenta, le-a propus unor fete sa se culce cu el, ca o sa le dea 10 in licenta si o sa le gaseasca loc bun de munca
Iar fetele nici dupa licenta nu s-au dus sa faca plangere macar la decan, desi erau f revoltate. Dublu Lipsa asta de actiune perpetueaza astfel de personaje in invatamant.

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:39
corect, deci.... decat sa faci gura mare mai bine astepti sa termine individul scoala, pana la urma i s-o gasi si lui nasul...ca doar n-o fii vreun pui de praslea.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:39
Eu am fost acuzata ca am pile,parintii mei profesori, mama profesoara la colegiul la care am invatat. Cu toate astea, aveam note mici la materiile care ma interesau, si le ziceam profesorilor verde in fata ca eu nu pot sa aprofundez atata timp cat asta nu ma ajuta ( unii considerau ca acest tupeu al meu este datorat pilelor, dar asa sunt eu in viata de zi cu zi, chiar si la facultate, si aici chair nu am pile, no way :). Asa, si cu pilele mele, eu am intrat f lejer la facultate, am mers la sigur la o singura facultate, iar aia care ma acuzau, majoritatea, vai mama lor, abia au reusit sa intre unii dintre ei, iar acum tac ca prostii. Deci, totul tine de educatia fiecaruia, pt ca parintii mei nu au acceptat sa fac scoala de dragul de a o face !

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:46
De la: Georgia99, la data 2008-11-08 14:46:31Eu am fost acuzata ca am pile,parintii mei profesori, mama profesoara la colegiul la care am invatat. Cu toate astea, aveam note mici la materiile care ma interesau, si le ziceam profesorilor verde in fata ca eu nu pot sa aprofundez atata timp cat asta nu ma ajuta ( unii considerau ca acest tupeu al meu este datorat pilelor, dar asa sunt eu in viata de zi cu zi, chiar si la facultate, si aici chair nu am pile, no way :). Asa, si cu pilele mele, eu am intrat f lejer la facultate, am mers la sigur la o singura facultate, iar aia care ma acuzau, majoritatea, vai mama lor, abia au reusit sa intre unii dintre ei, iar acum tac ca prostii. Deci, totul tine de educatia fiecaruia, pt ca parintii mei nu au acceptat sa fac scoala de dragul de a o face !

Nu pot decat sa te felicit.
Si felicitari si parintilor tai ca au crescut o fata desteapta si educata

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:49
Ms, dar nu sunt chiar asa, sunt uneori f obraznica, raspund urat, nu imi place sa fiu nedreptatita, am mult tupeu, incerc sa ma mai abtin dar nu prea imi reuseste

inainte stiu ca ii cam injuram pe ai mei, le ziceam, uite-o peaia, nu invata asa mult si ia note ca ale mele, dar acum zic sarumana tata :D

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:51
De la: alina91, la data 2008-11-08 14:16:42invat intr-un liceu ....in care se pare ca parctica in mod frecvent coruptia ....sunt cateva persoane in liceu care pot face orice doresc ....(batai ..panarama la ore ....insultarea profesorilor)...li se propune nota scazuta la purtare de catre un profesor ...si nimeni nu e este de acord desi fapta lor merita exmatriculare fara discutie ....din partea directiunii ....ei pot sa ne omoare p noi cei care nu le suntem amici dar noi doar daca zicem ceva ...imediat ni se scade nota la purtare cu vreo ....nu mai vrem sa stam asa ...poate intr'o zi ....cine stie ce se va intampla cu noi .....totul in acel liceu se bageaza pe pile ....ca tatalu nu stiu cui este in inspectorat ...da nimeni nu intreaba ce lucreaza in inspectorat poate fi si magazioner ....dar lucreaza in inspectorat ...lucreaza .......vreau sa stiu daca se poate face ceva ....ma refer poate pot face ceva parintii ca noi elevii nu avem nici o putere ....


Parintii se pot adresa presei...daca pe altii nu ii intereseaza

Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:51
De la: Georgia99, la data 2008-11-08 14:51:13Ms, dar nu sunt chiar asa, sunt uneori f obraznica, raspund urat, nu imi place sa fiu nedreptatita, am mult tupeu, incerc sa ma mai abtin dar nu prea imi reuseste

inainte stiu ca ii cam injuram pe ai mei, le ziceam, uite-o peaia, nu invata asa mult si ia note ca ale mele, dar acum zic sarumana tata :D


georgia, temperamentul si educatia nu numai de acasa nu au de a face cu pilele.
eu personal ,acasa eram un inger, la scoala ...un drac de copil, ma bateam, (ii bateam pe altii) , faceam numai trasnai, de raspuns urat am avut 2 scapari : una la profa de romana pt ca mi-a ars una cu rigla peste mana desi dadusem raspunsul corect la intrebarea ei , si alta preotului la ora de religie ca m-a tras de perciuni ca am ras la o gluma a colegei de banca referitoare la barba lui ...

la prima , m-am ridicat in toata splendoarea de 1,5 m si i-am zis sa te ia dracu de baba si i-am dat raspunsul corect....inca o data
si preotului la fel i-am zis sa-l ia dracu ca io la ora de religie nu mai calc.

profa s-a ales cu o mustrare de la director si preotul nici in ziua de azi nu mi-a mai vazut ochisorii

cat despre pile..... nu stiu ce-s alea....

eventual pile de unghii cu alea am si eu afinitati.
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:57
De la: Georgia99, la data 2008-11-08 14:20:48Crezi ca spui vreo noutate ? Nu spui, o sa te obisnuiesti cu asta in viata, o sa ai parte de coruptie si in facultate si cand trebuie sa te angajezi. Ideea este sa fii tu suficient de bun pt ca altii sa nu se lege de tine. Coruptia nu o sa dispara niciodata din lume ! Este o constanta !
persoanele alea ...p care le cunosc eo ....din liceul meu ...se iau de orice persoana ....pt simplu fapt k "nu ii place fatza ei"....si am avut exemplu ..o colega de a mea ....asa se ia de toata lumea ....si nu mi se pare corect sa stau si stea acele persoane ..sa ingita toate jignirile lor ......si nimeni sa le ia apararea ...nici macar directiunea......de asta zic...k tb sa existe vreo cale .....sa se rezolve asta ....

Postat pe 8 Noiembrie 2008 15:16
o sa te intalnesti toata viata cu astfel de oameni, nu o sa existe tot timpul directiunea care sa rezolve totul

Postat pe 8 Noiembrie 2008 16:02
spunea cineva sa filmam.... chiar am auzit undva un elev kre a filmat un profesor knd ii batea la ore. rezolvarea? elevul kre a filmat a fost sanctionat... dc? pentru k "elevii la ore nu au voie q telefoane mobile". si bineinteles profesorul bataus nu a fost absolut deloc sanctionat.... doar traim in romania, nu?
just4me
Postat pe 8 Noiembrie 2008 19:25
De la: just4me, la data 2008-11-08 19:25:22spunea cineva sa filmam.... chiar am auzit undva un elev kre a filmat un profesor knd ii batea la ore. rezolvarea? elevul kre a filmat a fost sanctionat... dc? pentru k "elevii la ore nu au voie q telefoane mobile". si bineinteles profesorul bataus nu a fost absolut deloc sanctionat.... doar traim in romania, nu?



profii sunt penalizati, sa stii, cel putin aasa stiu din stirile pe care le-am urmarit

Postat pe 8 Noiembrie 2008 19:39
De la: just4me, la data 2008-11-08 19:25:22spunea cineva sa filmam.... chiar am auzit undva un elev kre a filmat un profesor knd ii batea la ore. rezolvarea? elevul kre a filmat a fost sanctionat... dc? pentru k "elevii la ore nu au voie q telefoane mobile". si bineinteles profesorul bataus nu a fost absolut deloc sanctionat.... doar traim in romania, nu?



iar asta nu are legatura cu coruptia, asta presupune multe alte chestii, gen educatia elevilor, ca nu sunt de vina doar profesorii,a m fost si eu eleva sis unt fair play, pot sa recunosc ca uneori poate m-as fi batut daca eram profesoara

Postat pe 8 Noiembrie 2008 19:40
nimeni nu spune k elevii sunt sfinti.... dar totusi si profesorii din ziua d azi nu sunt ceea ce erau kndva... si peste tot, inclusiv in invatamant au loc abuzuri de putere!
just4me
Postat pe 9 Noiembrie 2008 18:26
De la: just4me, la data 2008-11-09 18:26:54nimeni nu spune k elevii sunt sfinti.... dar totusi si profesorii din ziua d azi nu sunt ceea ce erau kndva... si peste tot, inclusiv in invatamant au loc abuzuri de putere!



au loc astfel de abuzuri, nereguli, etc pt ca sistemul este varza, nu este pus la punct

Postat pe 9 Noiembrie 2008 20:05
De la: Georgia99, la data 2008-11-09 20:05:41
De la: just4me, la data 2008-11-09 18:26:54nimeni nu spune k elevii sunt sfinti.... dar totusi si profesorii din ziua d azi nu sunt ceea ce erau kndva... si peste tot, inclusiv in invatamant au loc abuzuri de putere!



au loc astfel de abuzuri, nereguli, etc pt ca sistemul este varza, nu este pus la punct
pai at tb sa fie cineva care sa puna la punc si sistemul asta ....asa nu se mai poate ....

Postat pe 9 Noiembrie 2008 21:34
k astfel de abuzuri au loc din cauza k sistemul e varza stim q totii... interesant e ce ar trebui facut si cum ar trebui sa reactionam in astfel de situatii...
just4me
Postat pe 10 Noiembrie 2008 17:26
din pacate se pare k nimeni nu stie cum se poate actiona in astfel de situatii oare chiar nu stie nimeni ce se poate face???? adik ...totul se rezuma la a te resemna ...a te obisnui cu gandul k asa va fi mereu ....sau ....poate mai greu ...dar sa se faca ceva ....

Postat pe 11 Noiembrie 2008 19:01
nimeni nu o sa actioneze, spaga si coruptia vor exista tot timpul. Poate ca situatia poate fi remediata, in niciun caz rezolvata 100%. Oricum, mai este muuuult timp pana cand in Romania se va remedia situatia coruptiei, nu numai din invatamant, ci din toate domeniile

Postat pe 11 Noiembrie 2008 19:45
Dragã Alina,
Trebuie sã înþelegi cã orice acuzaþie trebuie doveditã. Aºa funcþioneazã lucrurile peste tot în lume. Dacã afirm cã cineva este corupt trebuie sã am dovezi în acest sens, altfel pot fi acuzat de calomnie ºi voi suporta consecinþele. Eu nu spun cã nu e posibil sã ai dreptate dar corupþia este foarte greu de dovedit ºi, de regulã, are legãturã cu luarea de mitã.
Care sunt cãile tale de acþiune? În ordine ar fi: discuþie cu dirigintele, pe aceastã temã, discuþie cu directorul ºcolii, sesizare la Inspectoratul ºcolar, memoriu cãtre Ministerul Educaþiei ºi Învãþãmântului. Mergând pe acest traseu nu cred sã nu þi se rezolve problema. Succes!
adicon
Postat pe 18 Noiembrie 2008 19:02
De la: adicon, la data 2008-11-18 19:02:53Dragã Alina,
Trebuie sã înþelegi cã orice acuzaþie trebuie doveditã. Aºa funcþioneazã lucrurile peste tot în lume. Dacã afirm cã cineva este corupt trebuie sã am dovezi în acest sens, altfel pot fi acuzat de calomnie ºi voi suporta consecinþele. Eu nu spun cã nu e posibil sã ai dreptate dar corupþia este foarte greu de dovedit ºi, de regulã, are legãturã cu luarea de mitã.
Care sunt cãile tale de acþiune? În ordine ar fi: discuþie cu dirigintele, pe aceastã temã, discuþie cu directorul ºcolii, sesizare la Inspectoratul ºcolar, memoriu cãtre Ministerul Educaþiei ºi Învãþãmântului. Mergând pe acest traseu nu cred sã nu þi se rezolve problema. Succes!
mie mi'au fost spuse cateva informatii despre acest lucru de la o profesoara de a mea ...care a predat la cls mea timp de un an dupa care a plecat ....iar cat despre discutia cu diriginta ...nu cred ca ar solutiona ceva deoarece nimeni nu indrazneste sa acuze directorul ...pt ca domnul director este acea persoana caruia nu cred ca ii va pasa ....pt fapta care au facut'o acei elevi ....tb exmatriculati ....li s'a propus nota scazuta la purtare ....iar pt k prin acele persoane erai si cativa care au sa zicem anumita putere .....ca sa nu dea de inteles acest lucru ....domnul director a refuzat scaderea notei la purtare ...p motiv ca ....ar putea strica prestigiul liceului ....

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:11
De la: alina91, la data 2008-11-19 17:11:48
De la: adicon, la data 2008-11-18 19:02:53Dragã Alina,
Trebuie sã înþelegi cã orice acuzaþie trebuie doveditã. Aºa funcþioneazã lucrurile peste tot în lume. Dacã afirm cã cineva este corupt trebuie sã am dovezi în acest sens, altfel pot fi acuzat de calomnie ºi voi suporta consecinþele. Eu nu spun cã nu e posibil sã ai dreptate dar corupþia este foarte greu de dovedit ºi, de regulã, are legãturã cu luarea de mitã.
Care sunt cãile tale de acþiune? În ordine ar fi: discuþie cu dirigintele, pe aceastã temã, discuþie cu directorul ºcolii, sesizare la Inspectoratul ºcolar, memoriu cãtre Ministerul Educaþiei ºi Învãþãmântului. Mergând pe acest traseu nu cred sã nu þi se rezolve problema. Succes!
mie mi'au fost spuse cateva informatii despre acest lucru de la o profesoara de a mea ...care a predat la cls mea timp de un an dupa care a plecat ....iar cat despre discutia cu diriginta ...nu cred ca ar solutiona ceva deoarece nimeni nu indrazneste sa acuze directorul ...pt ca domnul director este acea persoana caruia nu cred ca ii va pasa ....pt fapta care au facut'o acei elevi ....tb exmatriculati ....li s'a propus nota scazuta la purtare ....iar pt k prin acele persoane erai si cativa care au sa zicem anumita putere .....ca sa nu dea de inteles acest lucru ....domnul director a refuzat scaderea notei la purtare ...p motiv ca ....ar putea strica prestigiul liceului ....




chiar tu ti-ai raspuns....nu s epoate face nimic atata timp cat persoana care conduce nu este curata si face ce vrea ea. Asa se intampla peste tot ;) Eu am fost implicata direct in nedreptati, pe fata, dar am indraznit sa il infurnt pe director, un mare sarlatan. Chiar cand organizam balul, el era obisnuit de elevii din anii trecuti care organizau sa primeasca banii...insa noi am decis sa ne ocupam personal, mda...si a vrut sa n einsele la anumite chestii, sa ne fure din bani...a dat de d.r.a.c.u cu noi :))

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:16
De la: Georgia99, la data 2008-11-19 17:16:31
De la: alina91, la data 2008-11-19 17:11:48
De la: adicon, la data 2008-11-18 19:02:53Dragã Alina,
Trebuie sã înþelegi cã orice acuzaþie trebuie doveditã. Aºa funcþioneazã lucrurile peste tot în lume. Dacã afirm cã cineva este corupt trebuie sã am dovezi în acest sens, altfel pot fi acuzat de calomnie ºi voi suporta consecinþele. Eu nu spun cã nu e posibil sã ai dreptate dar corupþia este foarte greu de dovedit ºi, de regulã, are legãturã cu luarea de mitã.
Care sunt cãile tale de acþiune? În ordine ar fi: discuþie cu dirigintele, pe aceastã temã, discuþie cu directorul ºcolii, sesizare la Inspectoratul ºcolar, memoriu cãtre Ministerul Educaþiei ºi Învãþãmântului. Mergând pe acest traseu nu cred sã nu þi se rezolve problema. Succes!
mie mi'au fost spuse cateva informatii despre acest lucru de la o profesoara de a mea ...care a predat la cls mea timp de un an dupa care a plecat ....iar cat despre discutia cu diriginta ...nu cred ca ar solutiona ceva deoarece nimeni nu indrazneste sa acuze directorul ...pt ca domnul director este acea persoana caruia nu cred ca ii va pasa ....pt fapta care au facut'o acei elevi ....tb exmatriculati ....li s'a propus nota scazuta la purtare ....iar pt k prin acele persoane erai si cativa care au sa zicem anumita putere .....ca sa nu dea de inteles acest lucru ....domnul director a refuzat scaderea notei la purtare ...p motiv ca ....ar putea strica prestigiul liceului ....




chiar tu ti-ai raspuns....nu s epoate face nimic atata timp cat persoana care conduce nu este curata si face ce vrea ea. Asa se intampla peste tot ;) Eu am fost implicata direct in nedreptati, pe fata, dar am indraznit sa il infurnt pe director, un mare sarlatan. Chiar cand organizam balul, el era obisnuit de elevii din anii trecuti care organizau sa primeasca banii...insa noi am decis sa ne ocupam personal, mda...si a vrut sa n einsele la anumite chestii, sa ne fure din bani...a dat de d.r.a.c.u cu noi :))

sincer dak ar fi fost dupa mine ....eo una l'as infrunta ....dar chestia e ...k nu pot spune de unde stiu informatiile deoarece erau confidentiale ....numai profesorii stiau ce s'a intamplat .....si sincer nu as vrea sa ii fac un rau profesoarei .....eo una ma gandeam ca poate cu ajutorul parintilor se va putea face ceva ...dar nu stiu ce .....nu stiu cum ....de aceea as fi vrut ca cineva sa imi poata explica dak parintii pot face ceva ,...pt k noi ....cel putin eo si cateva colege care stim aceste lucruri nu putem face nimic ...

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:21
pe tine te afecteaza intr-un fel aceasta nedreptate ?

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:22
De la: Georgia99, la data 2008-11-19 17:22:20pe tine te afecteaza intr-un fel aceasta nedreptate ?
da pt ca anul trecut ....cu unii din acei elevi ...se luau de o colega de a mea ....anul acesta ...s'au luat si de mine ...iar eo una daca mi se intampla ceva ....candva ....nu vreau ca ei sa ramana nepedepsiti ...si toate sa le sufar eo ....in plus ...nu as vrea ca nimeni sa pateasca asta ...sa zicem ca ne afecteaza p toti ....

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ati reusit vreodata sa faceti ceva ce nu credeati ca e posibil? 15 De la: Achillesluv 18 Ianuarie 2015 17:51
cui i-e frica de virgina woolf? 4 De la: DiavolytaTa 26 Martie 2009 21:36
SA NE CUNOASTEM INTRE NOI 16 De la: kudika_9635 12 Iunie 2012 15:37
Ajutor! Mi s-a rupt proteza, nu mai pot sa merg! 2 De la: Lucia1971 28 Septembrie 2008 21:09
Defecte?Da ai! Le impartasesti?Hai s-o facem impreuna! 69 De la: IrisDenisse 21 Februarie 2014 12:23