Setari Cookie-uri

primul job...

Prima mea experienta ca angajata s-a terminat nu prost, ci foarte prost. Babuina care imi era sefa-ma rog-sefa e un mod de a spune, de fapt, directoare economica, s-a dat peste cap sa ma faca sa plec fara nici un ban. Ar trebui sa va spun povestea de la inceput, nu-I asa?
Am lucrat 7 luni de zile nu doar la firma mea, ci si la cabinetul ei de contabilitate. Cabinet care de altfel era un rahat facut de amatori. Ea nu se deranja sa faca nimic, lasa totul pe seama altora, care nu erau de specialitate. Ca atare , greselile se tineau lant. Cand am vrut sa plec nemaiputand suporta urletele ei si acuzele ( am uitat sa mentionez faptul ca de cele mai multe ori , dupa ce urla la angajati jumatate de zi descoperea ca greseala ii apartine ei ,d ar logic ca nu isi cerea scuze niciodata), a cautat o jumatate de dupa-amiaza greselile pe care sa mi le arunce in carca doar ca sa nu imi dea banii. Si a mentionat ca il cheama pe sef, ca eu sa ma sperii si sa cedez. A castigat. Nu am luat nici un ban si a trebuit sa ma milogesc doar ca sa pot pleca. Acum sunt somera. Si in orasul din care vin, nu sunt mai deloc locuri de munca. Nu stiu ce sa fac. Nu stiu incotro sa ma indrept. Nu pot beneficia de somaj, pentru ca nu am muncit un an intreg.
siclame
Postat pe 22 Aprilie 2009 20:30
in contractul de munca ai anumite clauze pe care angajatorulsi angajatul trebuie s ale respecte
ea citestele poate asa macar poti sa iti ei banutii
bestiutza_relouded
Postat pe 22 Aprilie 2009 20:44
Multumesc, dar tipa e hotarata sa mi puna in carca greseli de contabilitate, desi eu am functia de asistent manager/secretara...si din ce am inteles eu din amenintarile mai mult sau mai putin voalate, intentioneaza sa imi opreasca banii ca sanctiune disciplinara-pentru abateri repetate.
siclame
Postat pe 23 Aprilie 2009 09:24
De la: siclame, la data 2009-04-23 09:24:04Multumesc, dar tipa e hotarata sa mi puna in carca greseli de contabilitate, desi eu am functia de asistent manager/secretara...si din ce am inteles eu din amenintarile mai mult sau mai putin voalate, intentioneaza sa imi opreasca banii ca sanctiune disciplinara-pentru abateri repetate.


mergi la ITM si cere mai multe detalii din moment ce te-a dat afara nu are cum sa-ti opreasca si bani nu se pot aplica doua sanctziuni pentru aceeasi abatare in plus din cate stiu ca sa te poata acuza trebuie sa aiba ceva la mana printre care si o declaratzie a ta prin care iti recunosti intr-o oarecare masura vina dar mai bine mergi si informeaza-te cum trebuie
donttouch
Postat pe 23 Aprilie 2009 09:43
De la: siclame, la data 2009-04-23 09:24:04Multumesc, dar tipa e hotarata sa mi puna in carca greseli de contabilitate, desi eu am functia de asistent manager/secretara...si din ce am inteles eu din amenintarile mai mult sau mai putin voalate, intentioneaza sa imi opreasca banii ca sanctiune disciplinara-pentru abateri repetate.


Du-te si vorbeste cu seful cel mare, pe urma ameninta c-o dai in judecata. Cu tupeu! Scrie in fisa postului contabilitate? Ai facut tu actele cu greseli? Arrivederci daca nu ... mamaaaa, eu faceam ca toate alea.
Kathara
Postat pe 23 Aprilie 2009 09:50
Multumesc mult pentru incurajari. Astazi o sa vb cu seful cel mare. Sa vad daca nu il prosteste ea inainte. O sa ii explic cum stiu. Daca nu, amenint cu judecata.
siclame
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:19
De la: siclame, la data 2009-04-23 09:24:04Multumesc, dar tipa e hotarata sa mi puna in carca greseli de contabilitate, desi eu am functia de asistent manager/secretara...si din ce am inteles eu din amenintarile mai mult sau mai putin voalate, intentioneaza sa imi opreasca banii ca sanctiune disciplinara-pentru abateri repetate.


haaaaa...ce tare e asta. cum adik sa-ti puna greseli de contabilitate cand tu esti asistent manager??
1. nu ai calificarea necesara pentru a lucra in conta- deci aici se ard ei pentru ca nu trebuia sa te lase sa lucrezi cu asa ceva;
2. sanctiune disciplinara este atunci cand - operai in contabilitate hoteste.
deci voalat-ameninta prostii k nu au de ce sa nu-ti dea banii si mai ales spune-le ca vei merge la ITM si spune ca ai fost pusa sa faci asi altceva , care nu tine de jobul tau si pentru care nu era prins in fisa postului. k?
sa vezi schimbarea la fata a romaniei. te pup si da tare in ei.
tzi spun ca am experienta in domeniu.
cristi_nne
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:02
Deci....am vb cu seful cel mare care are incredere absoluta in directoarea lui economica. Iar directoarea-aia cu care m-am certat mi-a pus in carca o gramada de chestii- ca nu stateam peste program, desi in primele 3 luni de zile stateam pana la 19 sau pana la 20-programul meu fiind 9-17; ca eu refuzam sa muncesc.; ca mi-am inteles job-ul ca unul in care stau pe scaun si ca refuzam sa fac altcev-ceea ce nu e adevarat-am facut si chestii care tin de secretariat, si de resurse umane si de contabilitate, pentru un salariu de 1000 pe hartie care in loc sa creasca , scadea, pentru ca au crescut impozitele , dar salariul mereu ramanea mereu acelasi. M-a acuzat de multe lucruri neadevarate, pe care seful cel mare care sta majoritatea timpului in italia sau prin alte orase unde are rude, le-a crezut. A incheita discutia spalandu-se pe maini, ca sa vada ea ce sa faca. I-a spus sa imi dea banii si sa imi semneze demisia-pentru ca are dreptul sa semneze in locul lui, insa a refuzat la mine-, dar in opinia lui , cam rezulta ca eu eram vinovata. Nu m-a lasat sa ma apar, pentruc a nu voia sa o contrazic pe directoarea lui economica. Nu mi-a venit sa cred ca asa e rasplatita munca mea, pentru ca eu chiar am muncit pentru firma asta, nu m-am prefacut ca muncesc. Acum , nu prea am incredere ca or sa imid uca decizia de demisie la ITM cum trebuie si in termen , iar banii mi-au dat doar o parte.
siclame
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:39
Macar ai recuperat o parte din bani. Eu zic sa insisti. Ca nu stateai peste program? Erau orele suplimentare paltite? Stie ca e ilegal sa-ti ceara asta? Nu te lasa, nu ai de pierdut decat eventual timp si ceva neuroni.
Kathara
Postat pe 24 Aprilie 2009 16:13
Draga mea, nu stiu daca mai esti la firma aia sau nu, dar sfatul meu este sa nu te dai batuta. Sa stii ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare, ba mai mult au ajuns chiar sa imi dea un avertisment scris. Si stii ce am facut? L-am contestat la ITM, care au gasit o gramada de nereguli in formularea lui si in motivele ambigue pt care mi-a fost data. Asa ca au fost nevoiti sa il retraga. Oricum, zile bune in firma aia de atunci nu am mai avut, am mai rezistat cam 8-9 luni dupa care m-au disponibilizat, dar macar cu somaj platit. La momentul respectiv, ei voiau sa ma sanctioneze, iar sefa mea ma terotiza psihic (urlete, amenintari si tot tacamul...) ca sa ma determine sa plec cu demisie. Dar nu le-am facut jocul, desi aproape m-am imbolnavit din cauza stresului si mi-am pierdut si parul (mi s-a degradat in 2 luni de a trebuit sa ma tund scurt).
Deci, sfatul meu este sa incerci legal sa ii combati, si sa rezisti cat mai mult cat poti!
pisicuta_trista
Postat pe 24 Aprilie 2009 18:55
Ca sa raspund la primul post, orele suplimentare nu erau platite ,erau considerate voluntariat din punct de vedere al banilor sau al zilelor libere. Pentru luni de zile de facut ore suplimentare, nu am primit nici un ban, desi promitea mereu ca o sa fiu recompensata. Am plecat in total de vreo 3-4 ori mai devreme vinerea-cu o ora-doua,ca recompensa. Nu am avut niciodata liber o zi intreaga pentru ore suplimentare. In schimb, din momentul in care am incetat sa stau peste program, au inceput frecusurile si reprosurile. Colegul meu , care era favoritul sefei, pentru ca se cunosteau mai demult, mergea acasa in timpul programului sa doarma sau sa ia masa de pranz lipsind cam 4-5 ore pe zi, cu stiinta ei, iar mie mi se reprosa mereu ca eu nu faceam ore suplimentare (desi orele de program normal eu chiar le munceam) si cand i-am spus ca el e favorizat, mi-a spus ca nu-i adevarat , ca eu sunt geloasa prosteste pe el. Am suportat destul in firma asta:nesimtire,prostie si rea-vointa. Nu mai sunt la firma. Astept sa vad decizia mea de demisie stampilata de ITM.In teorie, situatia ar trebui sa se rezolve saptamana viitoare,desi eu sunt convinsa ca or sa imi puna betze in roate. Dar ma rog.
O inteleg pe pisicuta_trista cu stressul pe care niste oameni nesimtiti ti-l pot crea, pentru ca si eu in ultimele luni, aveam probleme cu somnul din cauza problemelor de la munca si multe altele. Ziua in care demisia mi-a fost acceptata(in teorie), a fost prima zi in luni de zile in care am dormit normal.
siclame
Postat pe 26 Aprilie 2009 11:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 7 De la: bestdevilinside 2 Februarie 2009 21:26
Banii se fac usor...?! 2 De la: silviu_m74 7 Iulie 2009 21:08
Poate stie cineva mai multe despre videochat... 7 De la: alfredodecurtofreco 27 Octombrie 2010 18:29
MEDIEREA vs TRIBUNAL!!!reclama medierii!!! 2 De la: Barbie30 27 Iunie 2010 12:26
Castiga dand click pe cuburi 1 De la: Darrisha 14 Februarie 2010 00:17