Setari Cookie-uri

El turc,eu romanca!

Buna tuturor!In urma cu aproape 3 ani l-am cunoscut pe E. de etnie tatara.Nu a contat nici o clipa acest lucru pt noi si nici alte detalii care aratau diferentele dintre noi.Il iubesc pentru bunatatea lui,este muncitor si ma binedispune oricand si mai ales pentru faptul ca a fost alaturi de mine atunci cand mi-a fost greu.Acum 2 saptamani am hotarat se ne casatorim si va imaginati ca am fost in culmea bucuriei.Urmeaza sa vina sa discute cu tatal meu,care s-a impotrivit de la inceput acestei relatii insa noi am continuat sa ne vedem pe ascuns pana in prezent.Insa acum nu stiu ce sa fac..nu vreau sa ma cert nici cu tata si nici de el nu vreau sa ma despart,dar in unele privinte tata are dreptate :ca E nu este comunicativ,nu este ordonat,insa cel mai rau ma doare ca-mi reproseaza ca este sarac si mai ales turc.Am mai intalnit cazuri ca ale mele,dar nu vreau sa ma despart de E de dragul tatei...sunt undeva intre ciocan si nicovala...ce ma sfatuiti?caci de multe ori simt ca ma sufoc in acest cerc vicios in care ma aflu....eu,E.,tata si cei din jur...ma intreb cat am sa mai rezist..
sosolynutza
Postat pe 25 Aprilie 2009 19:19
Buna Sosolynutza...ce pot spune...faptul ca este sarac...banii se pot face .....nu asta conteaza prea mult..daca tii f mult la el...bine ca munceste. Daca te-ai casatorii cu el..pana la urma tatal tau va intelege ....este viata ta..si tu stii cel mai bine ce e de facut. Dar tinand cont ca este si turc... e cam dificil..eu de exemplu stiu niste arabi-doctori..si nu prea am o parere buna despre ei.........dar nu toti sunt asa.....sau mai stiu cazuri..ca pana in casatorie sa se poarte frumos cu tine..si dupa sa inceapa sa te bata sau etc........depinde ...cum am spus...unii sunt buni..altii nu....poate ca tatal tau stie ceva ;) si de aia nu a fost de acord cu aceasta relatie la inceput......tu trb sa stii cel mai bine ce e de facut....e viitorul tau!
bubu15
Postat pe 27 Aprilie 2009 12:56
De la: sosolynutza, la data 2009-04-25 19:19:24Buna tuturor!In urma cu aproape 3 ani l-am cunoscut pe E. de etnie tatara.Nu a contat nici o clipa acest lucru pt noi si nici alte detalii care aratau diferentele dintre noi.Il iubesc pentru bunatatea lui,este muncitor si ma binedispune oricand si mai ales pentru faptul ca a fost alaturi de mine atunci cand mi-a fost greu.Acum 2 saptamani am hotarat se ne casatorim si va imaginati ca am fost in culmea bucuriei.Urmeaza sa vina sa discute cu tatal meu,care s-a impotrivit de la inceput acestei relatii insa noi am continuat sa ne vedem pe ascuns pana in prezent.Insa acum nu stiu ce sa fac..nu vreau sa ma cert nici cu tata si nici de el nu vreau sa ma despart,dar in unele privinte tata are dreptate :ca E nu este comunicativ,nu este ordonat,insa cel mai rau ma doare ca-mi reproseaza ca este sarac si mai ales turc.Am mai intalnit cazuri ca ale mele,dar nu vreau sa ma despart de E de dragul tatei...sunt undeva intre ciocan si nicovala...ce ma sfatuiti?caci de multe ori simt ca ma sufoc in acest cerc vicios in care ma aflu....eu,E.,tata si cei din jur...ma intreb cat am sa mai rezist..


sosy, exista diferente enorme intre turci si tatari.
hotareste-te!

Postat pe 27 Aprilie 2009 13:05
De la: sosolynutza, la data 2009-04-25 19:19:24Buna tuturor!In urma cu aproape 3 ani l-am cunoscut pe E. de etnie tatara.Nu a contat nici o clipa acest lucru pt noi si nici alte detalii care aratau diferentele dintre noi.Il iubesc pentru bunatatea lui,este muncitor si ma binedispune oricand si mai ales pentru faptul ca a fost alaturi de mine atunci cand mi-a fost greu.Acum 2 saptamani am hotarat se ne casatorim si va imaginati ca am fost in culmea bucuriei.Urmeaza sa vina sa discute cu tatal meu,care s-a impotrivit de la inceput acestei relatii insa noi am continuat sa ne vedem pe ascuns pana in prezent.Insa acum nu stiu ce sa fac..nu vreau sa ma cert nici cu tata si nici de el nu vreau sa ma despart,dar in unele privinte tata are dreptate :ca E nu este comunicativ,nu este ordonat,insa cel mai rau ma doare ca-mi reproseaza ca este sarac si mai ales turc.Am mai intalnit cazuri ca ale mele,dar nu vreau sa ma despart de E de dragul tatei...sunt undeva intre ciocan si nicovala...ce ma sfatuiti?caci de multe ori simt ca ma sufoc in acest cerc vicios in care ma aflu....eu,E.,tata si cei din jur...ma intreb cat am sa mai rezist..

crede-ma ca daca ai intrat in acest cerc vicios nu ai decat o sansa ca sa iesi din el sa-l parasesti de uitat il vei uita dar conteaza si ce simte el pt tine iar tu stii cel mai bine asta poti sa pleci cu el in rest e cam complicat
yumy
Postat pe 29 Aprilie 2009 07:15
nu mi-as dori ca fetele mele sa se casatoreasca cu un turc/tatar!!!!
htania
Postat pe 1 Mai 2009 13:25
E turc sau tatar?
Kathara
Postat pe 1 Mai 2009 13:27
De la: Kathara, la data 2009-05-01 13:27:56E turc sau tatar?


ie intre
deelisha
Postat pe 1 Mai 2009 13:34
D-apai e grav rau daca tipa nici nu stie ce etnie are mandrutul.
Kathara
Postat pe 1 Mai 2009 13:49
De la: Kathara, la data 2009-05-01 13:49:58D-apai e grav rau daca tipa nici nu stie ce etnie are mandrutul.


da..dar ea il iubeste si asta e tot ce conteaza
deelisha
Postat pe 1 Mai 2009 13:55
nu ai precizat niste lucruri care, poate acum, nu par importante: ce limba vorbeste? aveti prieteni comuni? ce faceti de sarbatori(le) tale / lui? Cunosc cazuri (sirian - romanca, israelian - romanca) in care, chiar si dupa multi ani, diferentele culturale/ educationale/ religioase, incapacitate lui de a invata limba ei - si invers, si daca mai adaugi si saracia. toate acestea nu aduc prea multa fericire. Ai grija, s-ar putea ca, un eventual divort sa nu fie prea usor!
Kudika_ELA
Postat pe 6 Mai 2009 21:36
De la: sosolynutza, la data 2009-04-25 19:19:24Buna tuturor!In urma cu aproape 3 ani l-am cunoscut pe E. de etnie tatara.Nu a contat nici o clipa acest lucru pt noi si nici alte detalii care aratau diferentele dintre noi.Il iubesc pentru bunatatea lui,este muncitor si ma binedispune oricand si mai ales pentru faptul ca a fost alaturi de mine atunci cand mi-a fost greu.Acum 2 saptamani am hotarat se ne casatorim si va imaginati ca am fost in culmea bucuriei.Urmeaza sa vina sa discute cu tatal meu,care s-a impotrivit de la inceput acestei relatii insa noi am continuat sa ne vedem pe ascuns pana in prezent.Insa acum nu stiu ce sa fac..nu vreau sa ma cert nici cu tata si nici de el nu vreau sa ma despart,dar in unele privinte tata are dreptate :ca E nu este comunicativ,nu este ordonat,insa cel mai rau ma doare ca-mi reproseaza ca este sarac si mai ales turc.Am mai intalnit cazuri ca ale mele,dar nu vreau sa ma despart de E de dragul tatei...sunt undeva intre ciocan si nicovala...ce ma sfatuiti?caci de multe ori simt ca ma sufoc in acest cerc vicios in care ma aflu....eu,E.,tata si cei din jur...ma intreb cat am sa mai rezist..


l'ai intrebat cate neveste are acasa?religia ce faci cu ea?
turcul nu glumeste cu religia,u vrei sa te casatoresti cu el arunci totul in tatal tau,dar la parinti lui te'ai gandit ii cunosti,am facut ceva timp turcia stiu ce spun,gandestete bine
scorpyoW
Postat pe 6 Mai 2009 21:52
prietena mea cea mai buna e turcoaica.tatal ei e turc iar mama romanca.si nu e nicidecum vorba de mai multe neveste ...si evident ca vorbeste romana.parintii eu sunt casatoriti doar civil iar copii iau botezat unul la turci si unul la romani.au gasit un echilibru intre cele doua religii si iubirea a invins...chiar daca familiile nu se prea intelegeau...deci se poate.daca esti sigura de sentimentele tale...
iulices
Postat pe 6 Mai 2009 22:02
e intre...tatal lui e tatar,iar mama turcoaica
vorbeste romaneste,prea putin pe limba lui deoarece in familia lui se vorbeste pe romaneste
avem foarte multi prieteni comuni
de a doua nevasta nici nu se pune in discutie,traim in Romania unde bigamia se pedepseste (e cetatean roman,de religie musulmana)
sarbatorile noastre le tin si ei,nu vopsesc oua de pasti,insa mama lui pregateste o parte din mancarurile nostre traditionale
desigur tin foarte mult la religia lor insa sa-u adaptat la vremurile noastre,nu sunt niste incuiati la minte
am adaugat aceste amanunte ca sa lamuresc cateva aspecte
si inca ceva...nu e atat de sarac pe cum v-ati inchipuit,are masina,munceste,dar pt moment nu are o casa a lui...insa pt mine nu conteaza banii...ei se duc si vin..
sosolynutza
Postat pe 7 Mai 2009 19:14
De la: sosolynutza, la data 2009-05-07 19:14:57e intre...tatal lui e tatar,iar mama turcoaica
vorbeste romaneste,prea putin pe limba lui deoarece in familia lui se vorbeste pe romaneste
avem foarte multi prieteni comuni
de a doua nevasta nici nu se pune in discutie,traim in Romania unde bigamia se pedepseste (e cetatean roman,de religie musulmana)
sarbatorile noastre le tin si ei,nu vopsesc oua de pasti,insa mama lui pregateste o parte din mancarurile nostre traditionale
desigur tin foarte mult la religia lor insa sa-u adaptat la vremurile noastre,nu sunt niste incuiati la minte
am adaugat aceste amanunte ca sa lamuresc cateva aspecte
si inca ceva...nu e atat de sarac pe cum v-ati inchipuit,are masina,munceste,dar pt moment nu are o casa a lui...insa pt mine nu conteaza banii...ei se duc si vin..



si atunci....? daca totul e asa ....minunat?! De ce ai, totusi, dubii? de ce nu te poti decide? de ce discutam (pro si contra) ? Oare subconstientul te avertizeaza ca ceva nu e in regula?
Kudika_ELA
Postat pe 9 Mai 2009 16:37
Buna ! Nu cred ca e foarte important ca nu aveti aceeasi religie.Daca veti reusi sa treceti peste diferentele culturale si religioase va fi ok.Important e sa discutati deschis si punctual despre acestea inaintea casatoriei.Referitor la situatia materiala,eu personal,nu cred ca a avea bani inseamna neaparat a avea si caracter,conduita morala sau decenta.Avand in vedere faptul ca e o persoana muncitoare,n-ar trebui sa-ti faci griji..........probabil vor fi greutati,inerente de altfel,ca la o orice inceput de drum.Este perfect adevarat ca dragostea nu tine de foame,dar nici banii nu-ti invelesc sufletul.............In ceea ce il priveste pe tatal tau,incearca sa-l faci sa inteleaga ca il iubesti si nu este doar un moft.Daca tatal tau este o persoana deschisa si poti comunica cu el despre asta situatia este ca si rezolvata.De multe ori incercam sa ne agatam de cordonul ombilical pana la varste venerabile.Nu inseamna ca nu trebuie sa tii cont de sfaturile parintilor,intotdeauna iti vor vrea binele,dar mai este vorba si de conflictul intre generatii si despre faptul ca parintii se erijeaza in atoatecunoscatori.............parintii ne dau viata si pentru asta e normal sa le fim recunoscatori,dar ar trebui sa se gandeasca si la binele copiilor lor si sa le sustina cauza chiar daca sunt sau nu de acord cu deciziile pe care acestea le iau.In definitiv ei nu pot trai viata opiilor lor,chiar daca le place sau nu.............
messalinda
Postat pe 15 Mai 2009 14:24
De la: iulices, la data 2009-05-06 22:02:54prietena mea cea mai buna e turcoaica.tatal ei e turc iar mama romanca.si nu e nicidecum vorba de mai multe neveste ...si evident ca vorbeste romana.parintii eu sunt casatoriti doar civil iar copii iau botezat unul la turci si unul la romani.au gasit un echilibru intre cele doua religii si iubirea a invins...chiar daca familiile nu se prea intelegeau...deci se poate.daca esti sigura de sentimentele tale...


pey sa mai faca 1 si s'al boteze jumate turc jumate roman
sa aiba tot tacamul
scorpyoW
Postat pe 27 Mai 2009 11:56
el tusea
io junghiul
matracucu
Postat pe 27 Mai 2009 12:01
tu a cata esti in harem?
dana_mv
Postat pe 27 Mai 2009 12:03
De la: dana_mv, la data 2009-05-27 12:03:54tu a cata esti in harem?


te rog, in dobrogea nu se tine haremul!
geo_x
Postat pe 27 Mai 2009 12:05
De la: geo_x, la data 2009-05-27 12:05:53
De la: dana_mv, la data 2009-05-27 12:03:54tu a cata esti in harem?


te rog, in dobrogea nu se tine haremul!
vai ce pacat!asa avea si ea cu cine sa se mai ia.
dana_mv
Postat pe 27 Mai 2009 12:09

daca traiam in harabia shaudita, aveam cinci neveste. cateodata zece!
geo_x
Postat pe 27 Mai 2009 12:12
De la: geo_x, la data 2009-05-27 12:12:49
daca traiam in harabia shaudita, aveam cinci neveste. cateodata zece!
pai uite de aia nu traiesti tu in arabia saudita,ca sa nu ai harem.
dana_mv
Postat pe 27 Mai 2009 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
io berbec el fecioara....k suneti????? 2 De la: cleoafrica 9 Iulie 2009 16:00
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
Imi pare rau ca divortez sau sunt masochista? 12 De la: crynel 4 Aprilie 2009 10:34
NU E SUBIECT DE MODA... 5 De la: mkdisk 17 Decembrie 2008 14:15