Setari Cookie-uri

dezamagire

De ce atunci cand esti bun esti luat de prost?
De ce toti incearca sa profite de bunatatea ta? Sunt foarte dezamagita de tot ce este in jurul meu. Am avut incredere in cineva si am impresia ca doar a profitata de bunatatea mea. Am o poveste mult mai ampla....Am iubit, dar cred ca am iubit in zadar, mi-am pus sperante in ceva care nu are vreo sansa. Cred ca tolomaca am fost eu.
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 10:00
De la: klenica, la data 2012-09-20 10:00:12De ce atunci cand esti bun esti luat de prost?
De ce toti incearca sa profite de bunatatea ta? Sunt foarte dezamagita de tot ce este in jurul meu. Am avut incredere in cineva si am impresia ca doar a profitata de bunatatea mea. Am o poveste mult mai ampla....Am iubit, dar cred ca am iubit in zadar, mi-am pus sperante in ceva care nu are vreo sansa. Cred ca tolomaca am fost eu.



Nu esti singura aflata intr-o astfel de situatie,,sunt zeci de femei puse in posturi ingrate,tocmai din aceasta cauza si anume ,,exprimarea bunatatii!!!Daca structura-ti psihica,cu tot ce tine de emotii,trairi,atasament,este de aceasta factura,este putin probabil sa te poti transforma intr-o persoana ,care este asemenea marii majoritati de oameni:prefacuti,mincinosi,profitori,rai,insensibili,tradatori si oportunisti sadea!!

Daca vrei sa primesti un sfat si de la mine,acesta ar fi urmatorul;ramai neschimbata,aceste calitate,,bunatatea,iubirea neconditionata,te vor reprezenta si innobila pe mai departe,in contradictie cu celelalte caracteristici,care vor degrada omul in continuare!!Nu incerca sa fii ceea ce nu poti fi sau nu doresti sa devii!Fii tu insati!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 10:23
Am o gramada de intrebari la care nu pot sa-mi raspund, ma gandeam sa cer sfatul cuiva sa mai ascult si o parere. Am ajuns sa fiu foarte dezamagita de mine,uneori nu vreau sa discut cu nimeni din cunoscuti ptr ca nu toti sunt dispusi sa te asculte.
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 10:36
De la: klenica, la data 2012-09-20 10:36:29Am o gramada de intrebari la care nu pot sa-mi raspund, ma gandeam sa cer sfatul cuiva sa mai ascult si o parere. Am ajuns sa fiu foarte dezamagita de mine,uneori nu vreau sa discut cu nimeni din cunoscuti ptr ca nu toti sunt dispusi sa te asculte.



Poti intreba!Daca te pot ajuta cu un raspuns ,o voi face cu siguranta!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 10:47
Iti multumesc ca-ti faci timp si ptr mine.
Am o relatie de 4 ani, il iubesc foarte mult dar simt ca ma sufoc uneori, nu sunt prea multumita de el ptr ca nu e hotarat ce vrea sa faca, eu 29 el 30. Eu vreau o familie el imi spune ca " o sa" , eu inteleg ca acum nu este pregatit, nu are niciun loc de munca docamdata ptr ca si-a dat demisia acum 2 ani de la fostul loc de munca si de atunci nu mai gaseste ceva serios. Nu stiu ce decizie sa mai iau, vad ca e prea pasiv. Intrebarea mea este: cata rabdare sa mai am si de unde sa o iau? Am discutat si cu el chestiile astea dar nu ma multumesc raspunsurile lui, de aia vreau si o alta parere, poate ca sunt eu cazuta in cap si nu inteleg, nu stiu.
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 11:02
De la: klenica, la data 2012-09-20 11:02:16Iti multumesc ca-ti faci timp si ptr mine.
Am o relatie de 4 ani, il iubesc foarte mult dar simt ca ma sufoc uneori, nu sunt prea multumita de el ptr ca nu e hotarat ce vrea sa faca, eu 29 el 30. Eu vreau o familie el imi spune ca " o sa" , eu inteleg ca acum nu este pregatit, nu are niciun loc de munca docamdata ptr ca si-a dat demisia acum 2 ani de la fostul loc de munca si de atunci nu mai gaseste ceva serios. Nu stiu ce decizie sa mai iau, vad ca e prea pasiv. Intrebarea mea este: cata rabdare sa mai am si de unde sa o iau? Am discutat si cu el chestiile astea dar nu ma multumesc raspunsurile lui, de aia vreau si o alta parere, poate ca sunt eu cazuta in cap si nu inteleg, nu stiu.



Hm,in primul rand,ce inseamna aceasta atitudine de denigrare si subminare personala,pune stop si nu te deprecia,caci nu ai motive absolut deloc,dimpotriva?????????
Ca raspuns la intrebare,,daca va iubiti sincer,cu adevarat,si nu exista motive de indoiala,in ceea ce privesc sentimentele reciproce,,poti avea rabdare,pana in momentul in care veti fi pregatiti,amandoi,pentru intemeierea unei familii!!!Iubitul tau,se afla in imposibilitatea gasirii unui nou loc de munca,iata un motiv important,care poate sa va aduca umbra in relatie,prezinta toleranta fata de acest aspect pentru ca se cunoaste,destul de bine,situatia locurilor de munca,existente in societatea de consum!!!Simti ca te sufoci?Nu-mi este straina aceasta senzatie,dar nu amesteca iubirea,cu viitorul incert,din punct de vedere bugetar,,toate trec prin stomac,iata o exprimare plastica a lucrurilor!!!Aveti niste varste,care nu se mai afla pe palierul adolescentei,te cred ca vrei altceva,dar nu grabi lucrurile,in conditiile unei vieti precare!!!Nu mi-ai spus daca partenerul tau este la fel de indragostit!!! Nasu-mi fin,imi spune ca nu,asa este??? Daca mi se confirma presupunerea,sfatul meu este acela de a intrerupe aceasta relatie,care doar ar tergiversa in desfasurare,dar numai in cazul nereciprocitatii simtamintelor!!!Domnul tau,s-a invatat comod,varsta detinuta,ii confera o anumita larghete in responsabilitati si obligatii,pe care,se pare,ca nu este pregatit sa si le asume ,ca un barbat,ce se denumeste!!Ce anume te nemultumeste in raspunsurile lui????Este delasator,nu-i asa? Draga mea,o regula aritmetica spune ,ca unu plus una,fac,intotdeauna, doi!!!La tine,,cum functoneaza Aritmetica?????
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 11:16
El ma iubeste f mult si este f atent cu mine, de aia nu am renuntat la el, ptr ca uitamdu-ma in jur si am vazut ce fel de specimene sunt, pot sa spun ca eu am un ingeras...un ingeras care nu vorbeste, nu stie sa fie si el mai indraznet sa deschida gura si sa ceara. Eu il iubesc asa cum este. Pot sa iti zic ca uneori cand eu eram bolnava si stateam la pat venea la mine si avea grija de mine. Nu stiu ce sa mai cred poate ca si el are o problema si nu vrea sa mi-o spuna, poate ca nu are incredere suficienta in el. Vreau sa-ti zic ca in astia 4 ani nu am avut niciodata dar niciodata vreo urma de indoiala in privinta infidelitatii. Nu pleaca nicaieri fara mine, imi spune ca nu se simte bine singur. Vreau sa-l vad mai descurcaret, vreau sa-l vad ca lupta ptr ceva.
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 11:44
De la: klenica, la data 2012-09-20 11:44:08El ma iubeste f mult si este f atent cu mine, de aia nu am renuntat la el, ptr ca uitamdu-ma in jur si am vazut ce fel de specimene sunt, pot sa spun ca eu am un ingeras...un ingeras care nu vorbeste, nu stie sa fie si el mai indraznet sa deschida gura si sa ceara. Eu il iubesc asa cum este. Pot sa iti zic ca uneori cand eu eram bolnava si stateam la pat venea la mine si avea grija de mine. Nu stiu ce sa mai cred poate ca si el are o problema si nu vrea sa mi-o spuna, poate ca nu are incredere suficienta in el. Vreau sa-ti zic ca in astia 4 ani nu am avut niciodata dar niciodata vreo urma de indoiala in privinta infidelitatii. Nu pleaca nicaieri fara mine, imi spune ca nu se simte bine singur. Vreau sa-l vad mai descurcaret, vreau sa-l vad ca lupta ptr ceva.



Draga mea,un om nu se poate schimba total,asa cum doresc ceilalti,numai in anumite conditii se poate metamorfoza,si acelea cu rezerva de rigoare!!

Ma bucur pentru faptul ca dragostea voastra este reciproca,intotdeauna ,am admirat oamenii,care se iubesc fara retineri!!

Iubitul tau este o persoana retrasa,singuratica,cred ca este si introvertita,capacitati,care il caracterizeaza ca persoana,tu il doresti altfel,dar,draga mea,daca aceasta este configuratia personala,nu ii poti aduce ajustari,decat,poate,minore,si numai cu acordul domniei sale!!Cu alte cuvinte,"nu poti face din cal,magar"si invers!!Daca il iubesti asa cum este,,intrebarile tale nu se justifica,decat,ca un adaos la nelinistile tale,legate de un viitor,alaturi de iubitul tau!!!Este un neluptator cu viata,poate ca asa este el format ca om,daca nu exista alte impedimete,in calea fericirii voastre!!Nu vrea sa aiba incredere in fortele proprii,,este mai comod din fire,aceasta nu este un defect,in conditiile in care nu aduce prejudicii cuiva,chiar si tie!!!Ia-l ca atare,tu esti mai bataioasa,il poti sustine emotional,incurajandu-l in tot ceea ce face !!!Totul este sa va iubiti din toata inima,restul vine de la sine,numai ca,tu ,trebuie sa-l accepti asa cum este,cu stilul lui de viata personal,fara a-i aduce vreun afront pe tema relationarii!!Este un mic compromis,pe care vei fi nevoita sa-l faci la un moment dat!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 12:02
De la: klenica, la data 2012-09-20 10:00:12De ce atunci cand esti bun esti luat de prost?
De ce toti incearca sa profite de bunatatea ta? Sunt foarte dezamagita de tot ce este in jurul meu. Am avut incredere in cineva si am impresia ca doar a profitata de bunatatea mea. Am o poveste mult mai ampla....Am iubit, dar cred ca am iubit in zadar, mi-am pus sperante in ceva care nu are vreo sansa. Cred ca tolomaca am fost eu.


Asa-i la inceputul vietii de adult pana cand te prinzi ca nu e bine sa fii bun si iubitor cu toata lumea, ci doar cu cei care merita. Le poti oferi respect si un dram de toleranta celor din jur, insa bunatate deplina si iubire poti oferi doar celor ce merita. E musai sa faci lucrul asta ca sa te protejezi pe tine de abuzurile unora care nu vor sti sa aprecieze bunatatea, sinceritatea si iubirea ta.

Imi vine acum o spusa a unui scriitor francez, Andre Malraux daca nu ma insel, care suna cam asa: " Nu arunca cu margaritare in fata porcilor".
kudika_10817
Postat pe 20 Septembrie 2012 12:44
De la: kudika_10817, la data 2012-09-20 12:44:34 " Nu arunca cu margaritare in fata porcilor"


Doamne,cat adevar contine aceasta propozitie,Viorica!!!Bunatatea inimii,dragostea sunt acele margaritare oferite celui de langa tine,dar atat de des strivite,sparte in picioare!!Realitatea infrange visul sufletului!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 12:47
De la: kudika_10817, la data 2012-09-20 12:44:34 " Nu arunca cu margaritare in fata porcilor"


Doamne,cat adevar contine aceasta propozitie,Viorica!!!Bunatatea inimii,dragostea sunt acele margaritare oferite celui de langa tine,dar atat de des strivite,sparte in picioare!!Realitatea infrange visul sufletului!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 12:47
De la: kudika_15804, la data 2012-09-20 12:47:50
De la: kudika_10817, la data 2012-09-20 12:44:34 " Nu arunca cu margaritare in fata porcilor"


Doamne,cat adevar contine aceasta propozitie,Viorica!!!Bunatatea inimii,dragostea sunt acele margaritare oferite celui de langa tine,dar atat de des strivite,sparte in picioare!!Realitatea infrange visul sufletului!!!


Din pacate asta-i cruda realitate. Multe persoane nu stiu sa accepte sau nu vor sa accepte alaturi un suflet frumos, sinceritatea unor sentimente nobile, deschiderea sufleteasca, iar atunci incep sa-si bata joc de omul ce le pune, cu atata generozitate, sufletul si iubirea pe tava.
kudika_10817
Postat pe 20 Septembrie 2012 12:51
De la: kudika_10817, la data 2012-09-20 12:51:34[quote name='
Din pacate asta-i cruda realitate. Multe persoane nu stiu sa accepte sau nu vor sa accepte alaturi un suflet frumos, sinceritatea unor sentimente nobile, deschiderea sufleteasca, iar atunci incep sa-si bata joc de omul ce le pune, cu atata generozitate, sufletul si iubirea pe tava.


Din ce in ce mai multi oameni,dar ,in ciuda acestui adevar,raman aceeasi optimista,cu incredere si iubire de oameniViorica!! Vreau sa fiu astfel,caci pot!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 12:55
Va multumesc foarte mult ca-mi sunteti alaturi. Uneori am nevoia de cateva cuvinte din partea unei persoane pe care nu o cunosc si poate nu o voi cunoaste vreodata.Multumesc.
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:06
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:06:52Va multumesc foarte mult ca-mi sunteti alaturi. Uneori am nevoia de cateva cuvinte din partea unei persoane pe care nu o cunosc si poate nu o voi cunoaste vreodata.Multumesc.



Eu,una,voi fi alaturi,tot timpul,de cei tristi pentru ca stiu cum este sa te simti "al nimanui",mai ales atunci cand vorbim de iubire!!!! Capul sus,draga mea,,crezi in speranta si totul va fi bine!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:09
stai sa inteleg daca te-ar lua de nevasta ai fii cea mai buna dar faptul ca intarzie sa vina cu cererea inseamna ca esti luata drept proa sta!! faptul ca sunteti inca impreuna nu-ti spune chiar nimic?!

nu va inteleg deloc, oare de ce va cramponati atata de niste simple hartoage?!
kiss_my_ass
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:10
Nu mai cred in nimic, nu mai am optimism. HAbar n-am ce-i cu mine.Vad ca eu vreau mai mult si nu realizez nimic.
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:13
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:13:45Nu mai cred in nimic, nu mai am optimism. HAbar n-am ce-i cu mine.Vad ca eu vreau mai mult si nu realizez nimic.


Ati luat in considerare si ideea de a merge impreuna la un psiholog? Dupa cate vad, apatia si deznadejdea lui te-au cuprins si pe tine si zau ca nu e bine.
kudika_10817
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:15
Cred ca la psiholog trebuie sa apelez eu...am uita sa mentionez ca stau zilnic cu sedatif pc
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:20
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:13:45Nu mai cred in nimic, nu mai am optimism. HAbar n-am ce-i cu mine.Vad ca eu vreau mai mult si nu realizez nimic.



Niciodata sa nu mai faci asemenea afirmatii!!! Crezi in tine,in puterile tale,in frumusetea si inteligenta ta,in capacitatile tale,,si este suficient ca sa traiesti frumos,,dupa care,,poti sa crezi si in iubitul tau!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:21
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:20:20Cred ca la psiholog trebuie sa apelez eu...am uita sa mentionez ca stau zilnic cu sedatif pc



Draga mea,scoate acel produs din viata ta,nu iti trebuie asa ceva!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:22
De la: kudika_15804, la data 2012-09-20 13:21:17
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:13:45Nu mai cred in nimic, nu mai am optimism. HAbar n-am ce-i cu mine.Vad ca eu vreau mai mult si nu realizez nimic.



Niciodata sa nu mai faci asemenea afirmatii!!! Crezi in tine,in puterile tale,in frumusetea si inteligenta ta,in capacitatile tale,,si este suficient ca sa traiesti frumos,,dupa care,,poti sa crezi si in iubitul tau!!!!


Tu incerci sa ma faci sa devin optimista, tu crezi ca eu nu vreau? Dar cand vad ca muncesc si far arezultat, vreau si eu un scop, vreau sa traiesc ptr ceva
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:25
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:23:21[quote name=
Nu locuim impreuna...eu la mami a mea....el la mami a lui



Of!!!Dar,chiar si asa,nu trebuie sa intri in furia femeii disperate!!!Draga mea,daca consideri,ca nu mai ai puterea de a lupta cu felul lui de a fi ,mai bine rupe aceasta relatie,decat sa te imbolnavesti psihic,caci,sincer,nu imi place ceea ce vad la tine,,aceste angoase si frustrari,la care se adauga si neincredrea de sine,,te vor conduce la clacare sentimentala!!!Tu decizi,ori te remontezi si vezi partea frumoasa a lucrurilor,ori renunti si iti cauti alta cale,in ciuda anilor de prietenie!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:28
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:25:09
De la: kudika_15804, la data 2012-09-20 13:21:17
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:13:45Nu mai cred in nimic, nu mai am optimism. HAbar n-am ce-i cu mine.Vad ca eu vreau mai mult si nu realizez nimic.



Niciodata sa nu mai faci asemenea afirmatii!!! Crezi in tine,in puterile tale,in frumusetea si inteligenta ta,in capacitatile tale,,si este suficient ca sa traiesti frumos,,dupa care,,poti sa crezi si in iubitul tau!!!!


Tu incerci sa ma faci sa devin optimista, tu crezi ca eu nu vreau? Dar cand vad ca muncesc si far arezultat, vreau si eu un scop, vreau sa traiesc ptr ceva


Dar traiesti,fata draga,o faci in fiecare clipa,traiesti pentru tine si cei dragi tie!!!Mai ai rabdare un pic,reculege-te,nu esti singura femeie,implicata intr-o astfel de relatie,si nimeni nu a murit din aceasta cauza!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:30
De la: kudika_15804, la data 2012-09-20 13:28:28
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:23:21[quote name=
Nu locuim impreuna...eu la mami a mea....el la mami a lui



Of!!!Dar,chiar si asa,nu trebuie sa intri in furia femeii disperate!!!Draga mea,daca consideri,ca nu mai ai puterea de a lupta cu felul lui de a fi ,mai bine rupe aceasta relatie,decat sa te imbolnavesti psihic,caci,sincer,nu imi place ceea ce vad la tine,,aceste angoase si frustrari,la care se adauga si neincredrea de sine,,te vor conduce la clacare sentimentala!!!Tu decizi,ori te remontezi si vezi partea frumoasa a lucrurilor,ori renunti si iti cauti alta cale,in ciuda anilor de prietenie!!!


Habar n-am crede-ma, nu stiu ce decizie sa iau, sunt confuza...mi-e greu sa dau cu piciorul dar nici nu vreau sa mai stau asa
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:41
Soarta ta sta numai in mainile tale! Tu suferi de singuratate in doi...iar asta te ucide pe dinauntru!
rondina
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:42
De la: rondina, la data 2012-09-20 13:42:59Soarta ta sta numai in mainile tale! Tu suferi de singuratate in doi...iar asta te ucide pe dinauntru!


Foarte adevarat ce spui : sufar de singuratate in doi
klenica
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:44
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:44:30
De la: rondina, la data 2012-09-20 13:42:59Soarta ta sta numai in mainile tale! Tu suferi de singuratate in doi...iar asta te ucide pe dinauntru!


Foarte adevarat ce spui : sufar de singuratate in doi



Daca este astfel,de ce dreneaza de atatia ani?De ce nu ai pus punct unei relatii triste?????Nu ai avut curaj,nu-i asa?
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:48
De la: klenica, la data 2012-09-20 13:44:30
De la: rondina, la data 2012-09-20 13:42:59Soarta ta sta numai in mainile tale! Tu suferi de singuratate in doi...iar asta te ucide pe dinauntru!


Foarte adevarat ce spui : sufar de singuratate in doi

Aminteste-ti femeia care ai fost...si priveste femeia care ai ahuns astazi, cand te privesti in oglinda iti place ceea ce vezi?! Asta ar trebui sa-ti dea de gandit si, ca un ultim sfat...ar trebui sa te iubesti si sa te respecti mai mult decat ai facut-o pana acum!
rondina
Postat pe 20 Septembrie 2012 13:54
De la: klenica, la data 2012-09-20 14:03:54[quote name=
Ma gandesc ca daca iau o pauza nu rezolv nimic si nu se va schimba nimic. Vreau sa va zic ca aceasta nemultumire o am de un an de zile.



Citindu-te,inclin sa-ti dau dreptate!!! Draga mea,nu te inteleg,,ai stat un an de zile agatata de ceva ,care,in ciuda sentimentelor avute pentru partener,nu te mai satisface,,ma uimesti,,perseverenta in angoasa te va distruge!!!!Daca comunicand,de comun acord,nu ati ajuns la un final multumitor pentru voi doi,,,treci in extrema cealalta,fii radicala si impune-ti vointa,daca cu vorba buna,nu se atinge indeplinirea dorintei tale,,,si vezi daca,procedand astfel,vei ajunge la un rezultat!!! Nemultumirile ucid sufletul!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Septembrie 2012 14:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
neinspirat si nesanatos!!! 8 De la: lahdo_amiy 1 Decembrie 2008 12:17
Hidrateaza-te cu vinete 1 De la: dianana 18 Iulie 2008 18:13
Dieta Anti-Candida! 14 De la: Amaruie 8 Februarie 2014 11:40
ajutati-ma,va rog. 13 De la: roscatika23 20 Octombrie 2013 16:46
o parere...pls!!!! :( 37 De la: andreutzza142345 20 Iulie 2011 16:21