Setari Cookie-uri

ecumenism - ce parere aveti?

Am auzit ca e posibil ca in curand toti sa apartinem unei religii unice, un fel de ghiveci in care intra toate sectele posibile.
Ce parere aveti despre convergenta religiilor si a diferentelor de dogma?.
Chiar daca nu mai am f mult timp in care sa stau pe net m-ar interesa parerile voastre, indiferent de orientarea pe care o aveti.
amme22
Postat pe 6 Mai 2009 19:34
Pai problema este ca termenul asta de "Ecumenism" a deviat rau de tot. Ecumenismul isi are originea la inceputul crestinismului si consta in de organizarea Bisericii Crestine care s-a si produs in cadrul Conciliilor incepand cu 325 , in care au fost elaborate dogmele si canoanele. Stiu ca la Conciliul de la Niceea a fost elaborat textul rugaciunii "Crezul" care a dus la o imensa polemica in cadrul Bisericii Crestine ce a dus mai tarziu in 1054 la Marea Schisma, separarea in Biserica Ortodoxa si cea Catolica.Dupa asta au aparut si droaia de confesiuni , protestantism , luheranism , baptism etc.Exista multe pareri conform carora francmasonii ar fi cei care manipuleaza populatia promovand de fatada religia pentru a avea putere politica absoluta.Au inceput sa creeze la inceput, in secolul XIX ,in Anglia organizatii "ecumenice" (mie mi se pare total gresit termenul folosit) cu multe adepti din randul protestantilor care doreau o uniune a tuturor sectelor si ereziilor. Problema e ca toata treaba asta a cam scapat de sub control si au luat nastere tot felul de organizatii si cred ca Amme se refera la Organizatia Mondiala a Religiilor Unite , care vrea unirea tuturor religiilor indiferent de dogmele si existenta lui Hristos , tot ce ii intereseaza e unirea indiferent de riscuri si consecinte. Mie personal mi se mare o mareee porcarie , nu sunt absolut deloc de acord cu asta. Organizatiile astea promoveaza fraternitate si dragoste ,vezi Doamne, dar de fapt in spatele aparentelor sentimente de bunatate si credinta se afla o multitudine de interese politice. Este o miscare de manipulare in masa si sunt convinsa ca nicidecum nu se va ajunge la o religie unica , pentru din fericire exista extrem de multi oameni care respecta si cred in religia in care s-au nascut !!!!! Sunt de acord cu reunificarea Bisericilor Catolica si Ortodoxa , pentru ca la urma urmei exista atat de putine diferente intre ele si am avut acelasi inceput , suntem toti crestini .... si sper ca atatea demersuri care s-au facut in acest sens in ultimul timp sa se concretizeze la un moment dat !!! Si cam atat ... restul cu unirea cu toate confesiunile , sectele si religiile ....
Kittynelle
Postat pe 18 Mai 2009 18:56
Si de ce a trebui sa copiezi toate astea de pe internet? Era suficient sa-ti spui parerea, adica ultima fraza , nu sa faci afirmatii in regim copy/paste
Laura_cute
Postat pe 18 Mai 2009 19:11
Iar despre ecumenism, amme22, acesta are legatura numai cu bisericile crestine
Laura_cute
Postat pe 18 Mai 2009 19:13
Sarind peste faptul ca esti un cont fals care zumzaie pe aici , si cunoscatorii stiu , unii dintre noi am avut cursuri de Istoria Religiilor in facultate si iti recomand sa pui mana pe o carte si sa te documentezi cu privire la termenul de "ecumenism modern" la care facea referire Amme, si la ce religii face referire acesta, in nici un caz nu numai la crestinism , nu-ti mai da iar cu firma in cap!!! Astea fiind spuse , la fel cum ti-am ignorat si comentariile de pe profilul meu , o sa te ignor si aici! Ti-am spus deja , nu discut cu habarnistele!
Kittynelle
Postat pe 18 Mai 2009 19:20
La fel cum ti-am mai spus, ai o problema, in special cu cei carora nu le plac toate hainele afisate de tine pe profil.

Ecumenismul, chiar si cel modern, tine de crestinism in proportie de 98% blondo :sm
happy0086:
Citeste mai multe articole de pe google, inainte de a mai copia vreunul
Acestea fiind spuse da fuguta si mai posteaza niste costume de baie
Bzzzzzz!
Laura_cute
Postat pe 18 Mai 2009 19:39
Ca sa nu se creeze dezinformare de catre cei care nu stapanesc subiectul :) So...pentru cei interesati ....

"In past centuries there were rivalries between the Jewish world and the Vatican. Now prominent Catholic and Jewish leaders are working together towards ecumenism. Two of Israel's most prominent rabbis, Shlomo Amar and Yona Mezger, recently invited the Roman pontiff to visit the synagogue in Rome. They recognize the fact that the Vatican is, among all other religious institutions in the world, the most powerful and most influential, especially in Western and Eastern Europe.

The Vatican is, step by step, winning the trust of the Orthodox Jewish and Islamic worlds. Such events may make some shout for joy, as the time seems to have arrived for the end of all rivalries, conflicts and sorrows.

But will this modern ecumenism bring good to our nations? Will it improve the quality in peoples' lives in the long run? And, if there is a God in heaven, how does He view such trends?

Modern ecumenism is quite different from ancient ecumenism. The first Ecumenical Council was held in 325 A.D at Nicea, Italy, by the Roman Church to bring the various Christian churches under its control. This was possible through persecutions and much bloodshed against those who firmly maintained their viewpoints in doctrinal matters. The emperor Constantine was the first emperor of the so-called Holy Roman Empire. Could the Vatican's ecumenical movement lead to history repeating itself?

Modern ecumenism is expanding the Middle Age concept by promoting the unification of all religions, very much in tune with the current globalization process affecting virtually all other human activities. This would give the ecumenical churches the opportunity to survive in a materialistic world that does not seem to pay much attention to them anymore."

Kittynelle
Postat pe 18 Mai 2009 19:58
De la: _Jolie_, la data 2009-05-18 19:58:58Ca sa nu se creeze dezinformare de catre cei care nu stapanesc subiectul :) So...pentru cei interesati ....

"In past centuries there were rivalries between the Jewish world and the Vatican. Now prominent Catholic and Jewish leaders are working together towards ecumenism. Two of Israel's most prominent rabbis, Shlomo Amar and Yona Mezger, recently invited the Roman pontiff to visit the synagogue in Rome. They recognize the fact that the Vatican is, among all other religious institutions in the world, the most powerful and most influential, especially in Western and Eastern Europe.

The Vatican is, step by step, winning the trust of the Orthodox Jewish and Islamic worlds. Such events may make some shout for joy, as the time seems to have arrived for the end of all rivalries, conflicts and sorrows.

But will this modern ecumenism bring good to our nations? Will it improve the quality in peoples' lives in the long run? And, if there is a God in heaven, how does He view such trends?

Modern ecumenism is quite different from ancient ecumenism. The first Ecumenical Council was held in 325 A.D at Nicea, Italy, by the Roman Church to bring the various Christian churches under its control. This was possible through persecutions and much bloodshed against those who firmly maintained their viewpoints in doctrinal matters. The emperor Constantine was the first emperor of the so-called Holy Roman Empire. Could the Vatican's ecumenical movement lead to history repeating itself?

Modern ecumenism is expanding the Middle Age concept by promoting the unification of all religions, very much in tune with the current globalization process affecting virtually all other human activities. This would give the ecumenical churches the opportunity to survive in a materialistic world that does not seem to pay much attention to them anymore."



Deci e clar la ce religii face referire ecumenismul modern ... la toate
Kittynelle
Postat pe 18 Mai 2009 20:04
Yote, vezi ca aveam dreptate? Cu copiatul? Sau tu ai studiat istoria religiilor in limba engleza? Am observat ca asta faci si la alte ''topice'' . Copiezi de pe net.

Stai linistita draga mea, faptul ca Vaticanul castiga ''teren'' ca sa-i spun asa in fata evreilor sau a musulmanilor, nu spune nimic. Niciodata nu o sa se uneasca musulmanii si crestinii. Principala vizare a ecumenismului ''modern'' a fost si este sa uneasca bisericile crestine, iar asta nu inseamna doar Ortodoxi si Catolici, si sa-i aduca pe evrei de partea lor. Plus multe multe alte detalii de care tu si de fapt toti ceilalti, nici nu avem habar.
Asa ca repet. Nu mai copia definitii de pe net si nu mai pretinde ca ''stapanesti subiectul''. Este mult prea complicat si intunecos si nu reusesti decat sa induci in eroare persoanele care nu au auzit inca de asta.

Iar despre profilul tau, draga mea, comentez unde si ce vreau. E problema ta ca nu-ti convine sa spun ca aratati penibil alea ce va plimbati toata ziua in Dorobanti cu flori de alea imense in cap sau in piept. Nu poti decat sa stergi comentariile ce nu-ti convin, ceea ce ai si facut. Mai incolo, abtine-te sa te pronunti in legatura cu useri de care nu ai habar. Si astea fiind spuse din nou Ignorrrrrr total
Laura_cute
Postat pe 18 Mai 2009 20:28
Yeeep , am studiat Istoria religilor si Istoria civilizatiilor in limba engleza Si tare bine imi pare ca am facut-o !!! ca acum stiu ce vorbesc
Trecand peste monitorizarea profilului meu refulari , frustrari si lipsa studiilor altora , o sa continui on topic ( topic in care Amme a pus foarte corect problema ) sa imi argumentez opinia initial exprimata , citand din surse cunoscute

So....


The Encyclopedia of Protestantism

"Additional Manifestations of Modern Ecumenism
The work of the WCC hardly exhausts the reality of ecumenism, even within Protestantism. In addition to the ecumenical work of many local, regional, and national councils of churches, formal mergers or covenant agreements between specific denominational communities were important. Between 1906 and 1968 at least twenty-six church unions took place in the UNITED STATES. Examples elsewhere were the UNITED CHURCH OF CANADA, the Evangelical Church in Germany, the Federation of Swiss Protestant Churches, Church of South India, Church of North India, Church of Sri Lanka, United Church of Zambia, Uniting Reformed Church in Southern Africa, United Church in Jamaica and the Cayman Islands, and the UNITING CHURCH in Australia. According to the 1995 Consultation of United and Uniting Churches, such unions continue to provide the benchmarks for “modeling diversity within unity in communities of increasing pluralism.”

Nonetheless the fate of the CONSULTATION ON CHURCH UNION, begun in America in 1960 by EUGENE CARSON BLAKE, reveals a growing denominational dis-interest in corporate mergers. The failure of its initial proposals for the full union of nine Protestant denominations in 1970 and later in 1988 for a “covenant communion” led to a more modest 2002 cooperative proposal, called “Churches Uniting in Christ.” The “Ecumenical Partnership” agreement of 1989 between the UNITED CHURCH OF CHRIST and the DISCIPLES OF CHRIST is another such cooperative scheme, as is the “Concordat of Agreement” of the EPISCOPAL CHURCH and the EVANGELICAL LUTHERAN CHURCH IN AMERICA, which became effective in 2001.

In Central Europe since 1973 over 100 “Reformation” churches have formed the Leuenberg Church Fellowship, agreeing to full sacramental and pulpit fellowship with each other and “common witness and service.” Such agreements established what they termed a “communion of communions,” in which, according to the Leuenberg Agreement, “the lively plurality in styles of preaching, ways of worship, church order, and in diaconal and social action” that characterizes particular communions are preserved. As “A Protestant Understanding of Ecclesial Communion,” adopted in 2000 by the Evangelical Church of Germany, insists, “it is not the diversity that needs to be overcome, but the separation.”

The entrance of Eastern Othodoxy and Roman Catholicism into the ecumenical arena with Protestantism has also shaped the course of Protestant ecumenism. The Orthodox have brought a deep commitment to unity based on conciliar traditions and the AUTHORITY of ancient precedents. After the Second Vatican Council, Roman Catholic (RC) delegates became official members of the Commission on Faith and Order, although not full members of the WCC. The RC Church and the WCC also formed a Joint Working Group that has worked for the “restoration of the unity of all Christians” in “real and full communion.” By the 1990s nearly all programmatic units of the WCC included Catholic representation. In addition, RC delegates are full members of 35 national councils of churches and ecumenical organizations worldwide.

The bilateral dialogues between Catholics and a wide variety of Protestant faiths have been equally significant. These have removed much misunderstanding and mistrust on both sides. Especially noteworthy was the 1997 Joint Declaration on the Doctrine of Justification, in which Catholic and Lutheran theologians reached a “common understanding” of the doctrine of JUSTIFICATION by FAITH.

Although many Protestant evangelicals today avoid terms like ecumenical or ecumenism, they tend to continue the nineteenth-century tradition of associational cooperation. In the United States the NATIONAL ASSOCIATION OF EVANGELICALS was created in 1942; in CANADA, the Evangelical Fellowship of Canada in 1964. In 1951 evangelicals formed the World Evangelical Fellowship (now the World Evangelical Alliance), which resurrected the Evangelical Alliance’s tradition of uniting evangelicals in global prayer.

In 1974 the LAUSANNE COMMITTEE FOR WORLD EVANGELIZATION, an international gathering from over 150 nations, approved “The Lausanne Covenant,” affirming that God seeks “the Church’s visible unity” through “fellowship, work, and witness.” “Evangelism summons us to unity,” they said, echoing the 1910 Edinburgh Missionary Conference. Although rejecting liberal utopianism, the covenant signers affirmed that the gospel witness must not be separated from human welfare everywhere. EVANGELISM requires a”concern for justice and reconciliation throughout human society” and the “liberation of men and women from every kind of oppression.” In a phrase strikingly reminiscent of the founding statement of the WCC, though nuanced differently, Lausanne declared that “world evangelization requires the whole Church to take the whole gospel to the whole world.” Evangelicals reaffirmed this covenant fifteen years later in “The Manila Manifesto” (1989). An increased discomfort with ecumenicity, however, was apparent in its emphasis on the work of local churches and its warning that cooperation with nonevangelicals is appropriate only when biblical truths were not comprised."

Kittynelle
Postat pe 18 Mai 2009 22:27
Freemasonry secretly fosters ecumenism and quietly prepares its members to accept and be part of the coming new world order. Freemasonry promotes the idea that there are many ways to God in contrast to what Jesus said,


One of the major goals of the New Age Movement is to create a Universal Religious System with all historic doctrinal distinctions removed. It is so dangerous because it's so widespread infiltrating every aspect of our lives in last few years.
It is found in the Women's Movement, the Peace Movement, and the Ecological Movement. It is not organized with one single leader but rather happens out of people's lives. It is a loose network of thousands of groups with a common ingredient of Hindu religion and a common aversion to traditional Christianity and is a movement that is rapidly replacing Judeo-Christian values with new values.

Instead of destroying religion, they are figuring out how to use it for their own means. President Bill Clinton recently said, "We are redefining in practical terms the immutable ideals that have guided us from the beginning." It's not too difficult to see what ideals he is talking about - the moral commandments put forth in the Bible. Thus, this popular president has possibly done more in the past few years to erode values such as honesty, integrity, purity and faithfulness than anyone in recent history.

Vice-President Al Gore co-opts religion for his pagan goals, writing, "The richness and diversity of our religious tradition throughout history is a spiritual resource long ignored by people of faith, who are often afraid to open their minds to teachings first offered outside their own system of belief. But the emergence of a civilization in which knowledge moves freely and almost instantaneously through the world has ... spurred a renewed investigation of the wisdom distilled by all faiths. This panreligious perspective may prove especially important where our global civilization's responsibility for the earth is concerned." (Earth in the Balance; Ecology and the Human Spirit, pp. 258-259)

This dangerous new, counterfeit spirituality is putting on a righteous face and emerging as the answer for an American society gone violently and perversely mad. What the social engineers need is something watered down that sounds religious, something mystical and full of mystery that makes everybody feel really devout, and certainly something that is politically correct, yet fulfills everybody's yearning to be at peace with God.

"In the early seventies, ten years before the term "New Age" appeared, Brooks Alexander, founder and director of Spiritual Counterfeit Projects, wrote: "The Bible gives us a clear, if unpleasant picture: in the last days of history as we know it, our race will be brought together in a common expression of cosmic humanism. This coming great world religion will offer itself to us as the ancient wisdom and hidden truth underlying all the religious forms of history."" (Tal Brooke, When The World Will Be As One, pg. 237.)

Kittynelle
Postat pe 18 Mai 2009 22:48
Si Organizatiile ecumenice din care fac parte persoane de toate religiile si confesiunile


Action of Churches Together in Scotland
Bose Monastic Community
Byzantine Discalced Carmelites
Campus Crusade for Christ
Canadian Council of Churches
Christian Churches Together in the USA
Churches Together in Britain and Ireland
Churches Uniting in Christ
Conference of European Churches
Ecumenical Buddhist Society of Little Rock
Ecumenical Free Catholic Communion
Ecumenical Institute for Study and Dialogue
Edinburgh Churches Together
Fellowship of Saint Alban and Saint Sergius
Franciscan Hermitage of Campello, Italy
International Circle of Faith
Iona Community
National Council of the Churches of Christ in the U.S.A.
New Monasticism related Communities
Pentecostal Charismatic Peace Fellowship
Pontifical Council for Promoting Christian Unity
Prairie Centre for Ecumenism
Taizé Community
Word Made Flesh
World Alliance of Reformed Churches
World Council of Churches
World Student Christian Federation
Kittynelle
Postat pe 18 Mai 2009 22:58
"Sa uneasca bisericile crestine iar asta nu inseamna numai catolici si ortodoxi ci sa ii aduca pe evrei" ...Evreii sunt crestini? De asta nu il recunosc pe IISUS ?? Christianism = Jesus Christ ... Numai evreii mesianici il recunosc pe IISUS si aia nu sunt atat de multi ! Whatever ...
Kittynelle
Postat pe 18 Mai 2009 23:05
De la: LitlleFairy, la data 2009-05-18 20:28:23 Plus multe multe alte detalii de care tu si de fapt toti ceilalti, nici nu avem habar.


Pai atunci cum de stii tu ca exista, daca-s asa secrete?
Kathara
Postat pe 19 Mai 2009 01:14
De la: _Jolie_, la data 2009-05-18 23:05:18"Sa uneasca bisericile crestine iar asta nu inseamna numai catolici si ortodoxi ci sa ii aduca pe evrei" ...Evreii sunt crestini? De asta nu il recunosc pe IISUS ?? Christianism = Jesus Christ ... Numai evreii mesianici il recunosc pe IISUS si aia nu sunt atat de multi ! Whatever ...


Hello blonda! Daca citezi nu modifica mesajele, ca aici nu e vorba de flori de plastic de pus in cap! Eu nu am scris '' "Sa uneasca bisericile crestine iar asta nu inseamna numai catolici si ortodoxi ci sa ii aduca pe evrei".
In loc de acel ''ci'' pus de tine eu am scris ''si'', iar asta inseamna o interpretare a textului foarte diferita.
Dar yote ca bine zici matale: whatever
Laura_cute
Postat pe 19 Mai 2009 11:14
De la: Kathara, la data 2009-05-19 01:14:06
De la: LitlleFairy, la data 2009-05-18 20:28:23 Plus multe multe alte detalii de care tu si de fapt toti ceilalti, nici nu avem habar.


Pai atunci cum de stii tu ca exista, daca-s asa secrete?


Oare cum de stim toti ca exista organizatii secrete daca ele sunt secrete?

Asta imi aminteste de o fraza a lui Octavian Paler, cand un fost ''coleg'' incerca sa-l ridiculizeze afrimand ca e ilogic. Era vorba despre ale lui ''Polemici cordiale'' iar respectivul spunea ca termenii lui se contrazic, deci nu sunt bine ganditi si asociati. Replica lui Paler? ''Atata timp cat exista prosti bine imbracati, de ce nu ar exista si polemici cordiale?''

Cam asa si cu florile alea cusute sau cu organizatiile secrete.
O zi frumoasa! Ma duc pe la ''topice'' mai vesele!
Laura_cute
Postat pe 19 Mai 2009 11:24
Aha, am priceput tu te asemeni lu Paler, s-avem pardon. Tot nu mi-ai raspuns la intrebare, insa. Tu de imbracat te imbraci bine?
Kathara
Postat pe 19 Mai 2009 12:20
Moama, moama... pe mine nu m-ati lamurit nici una Iar sarci pe gugal pot sa dau si eu mersi :)

Mai bine m-a lamurit amme...

Parerea mea: asa ceva nu se va intampla niciodata, pentru ca religia face parte din identitatea unui popor, a unei natiuni, a unui individ. Plus cate razboiae si conflicte au avut la baza religia....
Nici macar intre religiile crestine nu cred ca va fi posibil asa ceva, pentru ca sunt diferente mari de dogma si cutume de la religie la religie.
Mie personal, imi place sa am de unde sa aleg, asa ca nu mi-ar placea o religie unica.
kitty_krieger
Postat pe 19 Mai 2009 13:38
Parca era ignor "TOTAL" , vai ce senzatii de deja vu am Blonda blonda , dar mai blonda ca o fairy-zana nu am sanse
Kittynelle
Postat pe 19 Mai 2009 14:18
De la: Kathara, la data 2009-05-19 12:20:55Aha, am priceput tu te asemeni lu Paler, s-avem pardon. Tot nu mi-ai raspuns la intrebare, insa. Tu de imbracat te imbraci bine?


Kittynelle
Postat pe 19 Mai 2009 14:37
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-05-19 13:38:02Moama, moama... pe mine nu m-ati lamurit nici una Iar sarci pe gugal pot sa dau si eu mersi :)

Mai bine m-a lamurit amme...

Parerea mea: asa ceva nu se va intampla niciodata, pentru ca religia face parte din identitatea unui popor, a unei natiuni, a unui individ. Plus cate razboiae si conflicte au avut la baza religia....
Nici macar intre religiile crestine nu cred ca va fi posibil asa ceva, pentru ca sunt diferente mari de dogma si cutume de la religie la religie.
Mie personal, imi place sa am de unde sa aleg, asa ca nu mi-ar placea o religie unica.


Aceeasi parere o am si eu , cu o exceptie , eu as vrea ca Biserica Catolica si cea Ortodoxa sa se reuneasca.
Kittynelle
Postat pe 19 Mai 2009 14:39
Vezi ca te mai roaga si altii sa nu mai copiezi de pe google
Or fi multe zane blonde dar macar alea-s zane. Si nu ca as avea ceva cu blondele, am intalnit cateva de exceptie dar sincer culoarea voastra de par nu ma incanta Nici nu sunt sigura ca esti blonda ca poze cu tine nu sunt pentru ''public''. Avand in vedere avatarele si modul de a gandi si reactiona, de-ai avea parul negru- abanos, tot blonda ti-as spune.
Si se stie ca majoritatea blondelor sunt ''bine imbracate'' ! Ce sa mai zic de alea care se cred pomi si isi pun flori de plastic in cap??
Si daca tot veni vorba: ai zis prima ca o sa ma ignori. Sa inteleg ca ai probleme in a-ti respecta cuvantul? Sau orgoliul ala de ''blonda bine imbracata'' nu te lasa? Get lost! O femeie care nu e in stare sa accepte critici si se irita in ultimul hal cand ii spun ca florile alea sunt penibile pe strada, in fata mea e 0 barat. Te mai intelegeam si eu ca te simti jignita daca le purtai tu sau daca macar le confectionai Am mai comentat o multime de poze la o mutime de useri si nimeni nu a reactionat atat de prost ca tine Mai apoi am vazut si ca te dai mare inteligenta pe-aici, copiind fraze de pe google
Asa ca, deci si prin urmare, ai retinut? 0 barat!

Laura_cute
Postat pe 19 Mai 2009 17:42
Hai mai , doar atata poti? Vino cu toata artileria de circara Varsa tot ca te repeti ca o moara stricata , Utilizeaza "Repetitio mater studiorum est " in alt sens si culturalizeaza-te , ca iti versi veninul degeaba , tot ceea ce poti face tu e sa ma flatezi si atat, cu importanta pe care mi-o acorzi!
Kittynelle
Postat pe 19 Mai 2009 18:22
hey eu am auzit doar de Biserica Catolica cu cea Ortodoxa ca vor sa se uneasca...totusi,daca s-ar reuni cum s-ar mai desfasura slujbele??pentru k fiecare secta care incearca sa-si demonstreze veridicitatea are obiceiurile ei....shi stiu k sunt foooarte multe secte in ziua de azi...chiar daca noi stim doar cateva!!!
HannaH_RaluK
Postat pe 20 Mai 2009 18:26
Doamne fereste de sectantii astia sunt periculosi si ciudati. Cand eram mai mica m-am trezit la usa cu unul dintre martorii lui Iehova , umbla cu carticele si pliante sa atraga lume in secta lor Astia sunt niste ciudati , le mor copiii in case ca nu-i lasa sa isi faca transfuzii de sange sau transplant de organe Referitor la Bisericile Catolica si Ortodoxa , cred ca nu felul in care o sa se desfasoare slujbele ii impiedica pe ei sa faca reunificarea. Biserica Ortodoxa Rusa e tot invinovatita ca e contra dar eu cred ca nici Papa nu se lasa mai jos , ca doar se considera capul suprem al Bisericii Crestine. Reunificare presupune o noua organizare ierarhica a clerului si sunt si acolo multe interese.
Kittynelle
Postat pe 20 Mai 2009 23:01
Vrei sa pari interesanta dar nu-ti iese. Daca pe tine te flateaza astfel de atentie inseamna ca esti mai dusa decat credeam. De fapt te roade ciuda dar vrei si tu sa pari amuzanta si indiferenta
Deja mi s-a spus mie aici ce fel de pitzi esti . Atata poti atata dai.
Laura_cute
Postat pe 21 Mai 2009 12:08
De la: _Jolie_, la data 2009-05-20 23:01:34Doamne fereste de sectantii astia sunt periculosi si ciudati. Cand eram mai mica m-am trezit la usa cu unul dintre martorii lui Iehova , umbla cu carticele si pliante sa atraga lume in secta lor Astia sunt niste ciudati , le mor copiii in case ca nu-i lasa sa isi faca transfuzii de sange sau transplant de organe Referitor la Bisericile Catolica si Ortodoxa , cred ca nu felul in care o sa se desfasoare slujbele ii impiedica pe ei sa faca reunificarea. Biserica Ortodoxa Rusa e tot invinovatita ca e contra dar eu cred ca nici Papa nu se lasa mai jos , ca doar se considera capul suprem al Bisericii Crestine. Reunificare presupune o noua organizare ierarhica a clerului si sunt si acolo multe interese.


asta nu e nimic , io am avut in clasa una penticostala pocaita , umbla cu o carte groasa in geanta mereu parca era plouata mereu se imbraca numai in alb si negru si pleca de la scoala seara sa se duca la biserica lor care era intr-un apartament la parter
Peony
Postat pe 21 Mai 2009 16:52
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-21 16:52:17
De la: _Jolie_, la data 2009-05-20 23:01:34Doamne fereste de sectantii astia sunt periculosi si ciudati. Cand eram mai mica m-am trezit la usa cu unul dintre martorii lui Iehova , umbla cu carticele si pliante sa atraga lume in secta lor Astia sunt niste ciudati , le mor copiii in case ca nu-i lasa sa isi faca transfuzii de sange sau transplant de organe Referitor la Bisericile Catolica si Ortodoxa , cred ca nu felul in care o sa se desfasoare slujbele ii impiedica pe ei sa faca reunificarea. Biserica Ortodoxa Rusa e tot invinovatita ca e contra dar eu cred ca nici Papa nu se lasa mai jos , ca doar se considera capul suprem al Bisericii Crestine. Reunificare presupune o noua organizare ierarhica a clerului si sunt si acolo multe interese.


asta nu e nimic , io am avut in clasa una penticostala pocaita , umbla cu o carte groasa in geanta mereu parca era plouata mereu se imbraca numai in alb si negru si pleca de la scoala seara sa se duca la biserica lor care era intr-un apartament la parter


Mie imi pare rau de saracii copii , ca doar ei n-au nicio vina ca s-au nascut intr-o astfel de familie. Penticostalii , la fel ca si adventistii au pastor pe care il aleg dintre ai lor , si isi intretin locurile alea in care se desfasoara slujba , sau predica , ma rog ce-o fi ,din banii lor , de asta nu prea au ei cine stie ce " lacasuri de cult."
Kittynelle
Postat pe 21 Mai 2009 18:16
De la: _Jolie_, la data 2009-05-21 18:16:37
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-21 16:52:17
De la: _Jolie_, la data 2009-05-20 23:01:34Doamne fereste de sectantii astia sunt periculosi si ciudati. Cand eram mai mica m-am trezit la usa cu unul dintre martorii lui Iehova , umbla cu carticele si pliante sa atraga lume in secta lor Astia sunt niste ciudati , le mor copiii in case ca nu-i lasa sa isi faca transfuzii de sange sau transplant de organe Referitor la Bisericile Catolica si Ortodoxa , cred ca nu felul in care o sa se desfasoare slujbele ii impiedica pe ei sa faca reunificarea. Biserica Ortodoxa Rusa e tot invinovatita ca e contra dar eu cred ca nici Papa nu se lasa mai jos , ca doar se considera capul suprem al Bisericii Crestine. Reunificare presupune o noua organizare ierarhica a clerului si sunt si acolo multe interese.


asta nu e nimic , io am avut in clasa una penticostala pocaita , umbla cu o carte groasa in geanta mereu parca era plouata mereu se imbraca numai in alb si negru si pleca de la scoala seara sa se duca la biserica lor care era intr-un apartament la parter


Mie imi pare rau de saracii copii , ca doar ei n-au nicio vina ca s-au nascut intr-o astfel de familie. Penticostalii , la fel ca si adventistii au pastor pe care il aleg dintre ai lor , si isi intretin locurile alea in care se desfasoara slujba , sau predica , ma rog ce-o fi ,din banii lor , de asta nu prea au ei cine stie ce " lacasuri de cult."


pai da ca am intrebat-o ce are de cara cartea aia dupa ea si a zis ca pastorul lor le-a dat-o ca sa ii fereasca de toate relele cu asa parinti de ma fac de rasul tuturor as fi fugit de acasa sa nu ai prieteni si sa se uite lumea la tine ciudat , nashpa
Peony
Postat pe 21 Mai 2009 18:46
hmmm nu stiu daca e chiar asha...uite de ex la pocaiti ei nu fac excese absolut deloc...s nu mai vb de vicii...shi se duc des la biserica(eu stiu exemplu de biserica adevarata penticostala nu una infiintata intr-un apartament)adik martea shi joia seara,duminica dimineata shi seara plus k eu au shi program special cu tineretul...eu am mai multi prieteni care sunt foarte normali shi nu s-ar parea k sunt pocaiti dar intradevar multe chestii in care ei cred is niste tampenii(principala idiotenie ar fi k ei nu cred in Fecioara Maria)dar ai dreptate pufulici:* (jolie)k ei nu au nici o vina k s-au nascut intr-o familie care ar pretinde k a lor religie(k ei o considera relgie nu secta)e cea dreapta:)aaaa da unde mai pui k pe ei pana la 17-18 ani nu i boteaza...:-ss...
HannaH_RaluK
Postat pe 24 Mai 2009 00:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreti vacante??? 7 De la: mika_i 15 Iunie 2009 12:41
ascendent 5 De la: kudika024095 31 Mai 2009 16:15
Oferte Last Minute?! 1 De la: Love_Princess 25 August 2009 16:19
kusadasi 11 De la: kudika338059 28 Decembrie 2010 17:12
Despre cum m-am lasat de fumat?... 6 De la: Diavolyta_ 20 Mai 2009 23:53