Setari Cookie-uri

SA-MI RASPUNDA, MAMICILE CARE AU NASCUT PRIN CEZARIANA......

Daca ati avut ambitia sa va dati burtica jos dupa cezariana, spuneti-mi si mie va rog cum ati reusit , cum ati facut siiiiiiiiiiiii dupa cit timp de la operatie se poate face sport? MS PTR RASPUNSURILE PE CARE LE VOI PRIMI.........
powere_of_love9
Postat pe 19 Mai 2009 13:49
a doua zi dupa operatie urcam si coboram de 6 ori pe zi scarile la bebe. am pus 13 kg in timpul sarcinii, 7 le-am dat jos in spital, 6 in doua luni, la varsta de 30 de ani, deci nu prea tinerica. ideea e sa nu mananci in plus si, daca se poate, exercitii pt abdomen, dar dupa o luna jumate-doua. oricum optiunea ta pt cezariana e cea mai buna. o amica a mea a nascut normal, avea 50 kg, acum are 90
kudika030398
Postat pe 15 Iunie 2009 11:24
De la: kudika030398, la data 2009-06-15 11:24:18a doua zi dupa operatie urcam si coboram de 6 ori pe zi scarile la bebe. am pus 13 kg in timpul sarcinii, 7 le-am dat jos in spital, 6 in doua luni, la varsta de 30 de ani, deci nu prea tinerica. ideea e sa nu mananci in plus si, daca se poate, exercitii pt abdomen, dar dupa o luna jumate-doua. oricum optiunea ta pt cezariana e cea mai buna. o amica a mea a nascut normal, avea 50 kg, acum are 90


d-ne fereste oribil sa pui atit .......e o inconstienta , isi face rau singura ..eu consider aceste pers , nesimtite.......
ce mi-ai spus tu ........stiu si eu si asa si fac .........dar am impresia ca ., parca nici nu progreaseaza burta...ma bag intr-un sac si fac sport si parca tot degeaba......
in fine mai astept raspunsuri
powere_of_love9
Postat pe 17 Iunie 2009 12:01
uite,imi aduc aminte de parca a fost ieri desi au trecut 10 ani.Am doua cezariene la interval de 2 ani.de la 57 kg,urcasem la 80 kg.Dupa operatie am ramas cu ceva burtica,dar dupa 1 luna ,m-am apucat si am facut cate 5,6 7, abdomene pe zi,multa miscare (cu caruciorul la plimbare)si dupa 3 luni eram de 60 kg,cu care am ramas pana in ziua de azi.Deci nu te forta,nu manca dulciuri multe,ca se depun,legume,peste ,pui,fructe multe.Succes.
versace
Postat pe 30 Iunie 2009 13:08
Bun gasit dragele mele!Eu am nascut prin cezariana in 2003,un baietel.A veam 55 kg cand am ramas insarcinata si in ultima luna de sarcina aveam 80!!!La 1 an dupa ce am nascut,slabisem rau,fara a tine macar un regim,mancam orice,dar de 1 an de zile,am cam pus pe mine,pe la solduri si pe la burta... ,desi nu ma omor cu mancarea...acum am 28 de ani si sincer as vrea sa mai dau jos,dar nu stiu cum...sper sa nu mostenesc problemele cu tiroida de ingrasare a mamei mele...
kudika031649
Postat pe 30 Iunie 2009 14:20
De la: powere_of_love9, la data 2009-05-19 13:49:59Daca ati avut ambitia sa va dati burtica jos dupa cezariana, spuneti-mi si mie va rog cum ati reusit , cum ati facut siiiiiiiiiiiii dupa cit timp de la operatie se poate face sport? MS PTR RASPUNSURILE PE CARE LE VOI PRIMI.........


draga mea...in primul rand multe urari de bine,sanatate si sa va ajute dumnezeu.
si eu am nascut tot prin cezariana, chiar am avut o nastere foarte complicata, si cu toate ca am fost sfatuita sa nu pun imediat banda elastica, nu stiu exact cum se cheama, cea pt abdomen,le gasesti in farmacii...si cum spuneam am folosit banda chiar din prima saptamana,pt a se retrage burta si uterul.baietelul meu are 2 anisori ,dar mereu am continuat sa o folosesc, la inceput nu lucram si o purtam intreaga zi.
te ajuta,chiar bine,dar nu e acelasi lucru cu slabitul. vei pierde Kg dupa nastere,stai fara grija, si eu am pierdut la alaptat, de la trezitul noaptea,nu stiu,pur si simplu am scapat de kg in plus. acum dupa 2 ani am cam pus putina burtica si fund, dar e de la statul la birou cred.sper cu ceva sport sa scap de tot ce am extra.
multa bafta
gabby_j
Postat pe 30 Iunie 2009 15:21
Nu am avut "ambitia" sa dau burtica jos. m-am gandit intai la bebe. burtica se duce singura dupa aproximativ 9 luni. daca nu... atunci sa pici pe ganduri si sa incerci sa o dai jos cu forta...
confused
Postat pe 30 Iunie 2009 17:57
ca orice burtica,trebuie si ea pusa la regim.Dupa o luna trebuie sa te strangi cu ceva (un portjartier mai lat) sau un chilot elasticmai lung,dar dieta e primoridiala.Asta e,dragele mele.O mamica se mentine cu putina suferinta.Ati auzit de Nicoleta Luciu ca 30 zile a mancat doar lichide :compot si supe pasate. Nu stiu cum a trait,dar acum arata bestial. Bravo ei.are ambitie mare
versace
Postat pe 1 Iulie 2009 19:23
E putin off topic, dar trebuie sa va intreb. De la cezariana nu ramane o cicatrice urata? Si nu e mai buna nasterea normala?
sabinamori
Postat pe 3 Iulie 2009 09:23
De la: sabinamori, la data 2009-07-03 09:23:43E putin off topic, dar trebuie sa va intreb. De la cezariana nu ramane o cicatrice urata? Si nu e mai buna nasterea normala?

Bun gasit!!Sincer...ramane o cicatrice ca un fir de ata,acum depinde de fiecare organism in parte cum se vindeca si un pic de burtica in plus fata de nasterea normala si ai dureri dupa nastere la cezariana,dar sincer...toate astea le uiti cand ti puiutul in brate!!!E greu in ambele sensuri,e grea nasterea in sine,dar toate se uita!!!Pupici!!!
kudika031649
Postat pe 3 Iulie 2009 16:17
De la: kudika031649, la data 2009-07-03 16:17:36
De la: sabinamori, la data 2009-07-03 09:23:43E putin off topic, dar trebuie sa va intreb. De la cezariana nu ramane o cicatrice urata? Si nu e mai buna nasterea normala?

Bun gasit!!Sincer...ramane o cicatrice ca un fir de ata,acum depinde de fiecare organism in parte cum se vindeca si un pic de burtica in plus fata de nasterea normala si ai dureri dupa nastere la cezariana,dar sincer...toate astea le uiti cand ti puiutul in brate!!!E greu in ambele sensuri,e grea nasterea in sine,dar toate se uita!!!Pupici!!!




NASTEREA NORMALA E CEA MAI SANATOASA ...CURATA TOT DIN ORGANISMUL FEMEI ......

DUREREA ESTE PE MOMENT , DAR UITI DE EA F REPEDE ...CHIAR SE MERITA ...

PE CIND LA CEZARIANA ....((ASA CUM AM FACUT EU))........SUFERI MAI MULT ..DOARE INGRAZITOR PRIMELE ZILE , PLUS AMETELI ........SI MAI RAMINE SI BURTA F MARE.........

DESPRE CICATRICE CE SA ZIC ..........EA SE MAI STRINGE.....DUPA CARE SE TRATEAZA CU TIMPUL RAMINE UN SEMN DAR SE VEDE PUTIN .............
powere_of_love9
Postat pe 3 Iulie 2009 21:06
Mersi mult fetele. Eu ma gandeam la cezariana, dar acum cred ca aleg nasterea normala. Va pup!
sabinamori
Postat pe 16 Iulie 2009 21:47
De la: kudika030398, la data 2009-06-15 11:24:18a doua zi dupa operatie urcam si coboram de 6 ori pe zi scarile la bebe. am pus 13 kg in timpul sarcinii, 7 le-am dat jos in spital, 6 in doua luni, la varsta de 30 de ani, deci nu prea tinerica. ideea e sa nu mananci in plus si, daca se poate, exercitii pt abdomen, dar dupa o luna jumate-doua. oricum optiunea ta pt cezariana e cea mai buna. o amica a mea a nascut normal, avea 50 kg, acum are 90


amica ta nu a ramas cu kg in plus din cauza ca a nascut normal !!!!!!

am nascut atat normal cat si prin cezariana si mi-am revenit ft repede de fiecare data !!!!!!
_oktober_
Postat pe 16 Iulie 2009 22:43
De la: powere_of_love9, la data 2009-07-03 21:06:35
De la: kudika031649, la data 2009-07-03 16:17:36
De la: sabinamori, la data 2009-07-03 09:23:43E putin off topic, dar trebuie sa va intreb. De la cezariana nu ramane o cicatrice urata? Si nu e mai buna nasterea normala?

Bun gasit!!Sincer...ramane o cicatrice ca un fir de ata,acum depinde de fiecare organism in parte cum se vindeca si un pic de burtica in plus fata de nasterea normala si ai dureri dupa nastere la cezariana,dar sincer...toate astea le uiti cand ti puiutul in brate!!!E greu in ambele sensuri,e grea nasterea in sine,dar toate se uita!!!Pupici!!!




NASTEREA NORMALA E CEA MAI SANATOASA ...CURATA TOT DIN ORGANISMUL FEMEI ......

DUREREA ESTE PE MOMENT , DAR UITI DE EA F REPEDE ...CHIAR SE MERITA ...

PE CIND LA CEZARIANA ....((ASA CUM AM FACUT EU))........SUFERI MAI MULT ..DOARE INGRAZITOR PRIMELE ZILE , PLUS AMETELI ........SI MAI RAMINE SI BURTA F MARE.........

DESPRE CICATRICE CE SA ZIC ..........EA SE MAI STRINGE.....DUPA CARE SE TRATEAZA CU TIMPUL RAMINE UN SEMN DAR SE VEDE PUTIN .............




_oktober_
Postat pe 16 Iulie 2009 22:44
Buna. Eu am avut 2 cezariene si o nastere normala. Prima a fost nasterea normala si am ramas cu burta mult timp.Am scapat de ea ca prin minune dupa prima cezariana.Dupa 4 ani am mai avut o cezariana si am ramas cu burta(in timpul sarcinii era IMENSA).Doctorul mi-a recomandat ca dupa 2 ani de la operatie sa incep sa fac exercitii usoare de abdomen si atat.Bunica mi-a spus sa folosesc celebra burtiera ( a functionat).Deci cate un pic din fiecare.
pastorelida
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:25
SI eu am nascut tot prin cezariana si va spun drept ca este o operatie usoara.Aveam 28 de ani si numai 60 kg,poate de aceea a fost atat de simplu.Am avut o sarcina foarte grea,cu numeroase infectii urinare insotite de febra f.mare.Nu puteam manca aproape nimic.Am trait 8luni si jumatate numai cu branza si oua,aproape fara carne.Copilul meu a vut la nastere 2,750kg dar in scurt timp aluat f.bine in greutate.Nu am avut niciun fel de probleme legate de cezariana,nu am ramas cu burta desi am o cicatrice verticala destul de mare.In numai 6 saptamani m-am intors la greutatea mea de 53kg,pe care o am si acum dupa 14 ani.Nu exista secrete in pastrarea siluetei mananc f.putin din toate,mai putin paine.Imi plac si dulciurile,mai ales prajiturile de casa dar numai o data pe saptamana.Schimbati cantitatea de alimente si cu siguranta veti avea o silueta de invidiat.SUCCES!
neela
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut voluntara pentru marirea sanilor 1 De la: kudika416196 1 August 2011 03:16
Am fost tradata de iubit si de cea mai buna prietena chiar la petrecerea de ziua mea 53 De la: ancacumintica 6 Octombrie 2010 02:10
nu stiu ce a fost?! 40 De la: kudika418943 30 Septembrie 2011 20:10
rochie scurta de revelion - accesorii 1 De la: kudika091457 29 Decembrie 2009 11:51
dati-mi si mie un sfat 17 De la: gb_byenkutza 30 Iunie 2010 13:36